Çocuğun başının doğumdan sonraki aylara göre büyüklüğü: normlar ve sapmalar | pangudownloads.com
Ben annem

Çocuğun başının doğumdan sonraki aylara göre büyüklüğü: normlar ve sapmalar

Bebeğinizin gelişimini değerlendirmek için mutlaka her zaman doktora göstermez. Bebeğinizin gelişimini izleme ve bedensel büyümesini izleme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Örneğin, birçok ebeveyn hayatının ilk yılında bir bebeğin baş çevresi hakkında endişe duymaktadır. Ve gerçekten, kafa aslında vücudumuzun ana parçasıdır. Sonuçta, vücuttaki her süreci yönlendiren beyni içerir. Ve belki de çocuğun hayatının başlangıcındaki en önemli özellik, kafasının oluşumudur.

Bunu neden yapmak zorundasınız?

Çocuğun başının doğumdan sonraki aylara göre büyüklüğü: normlar ve sapmalar

Başın büyümesini doğum sırasında çocuklarını yaralayanlara göstermek özellikle önemlidir. Her kadın, doğuştan doğal yoldan geçtiğini bilir, doğum uzmanı ve hemşireleri dinlemek, onlarla bir tür temas halinde olmak son derece önemlidir.

Yanlış denemelerden dolayı, çocuğun kafatasının travması en sık meydana gelir. Kemikleri hala çok kırılgan ve savunmasız olduğu için, gelecekteki sağlık ve geçim kaynakları üzerinde silinmez bir iz bırakabilir.

Bugünün makalesinde, çocuğunuzun baş çevresinin nasıl ölçüleceği ve gelişim sürecinde herhangi bir patolojinin ve rahatsızlığın olup olmadığını nasıl belirleyeceğimiz hakkında konuşacağız.

Peki, bebeğin başının büyüklüğü hakkında aylara göre neyi bilmelisiniz?

Çocuğun başının hacmi: normal parametreler hakkında bilmeniz gereken her şey

Kafanın normal hacmi bebeğin iyi ve sistematik olarak geliştiğini gösterir. Bu durumda normdan sapmalar ciddi patolojilere işaret edebilir - mikrosefali ve hidrosefali. Bununla birlikte, çoğu zaman bu tür dalgalanmalar genetik ve fizyolojik olarak daha muhtemeldir, yani, kırıntıların bireysel bir özelliği vardır. Bu nedenle, doktorlar aylık olarak başın büyümesini gösteren özel bir masa oluşturdu. Ama daha önce tek bir değer varsa, şimdi normun grafiğinde etkileyici aralıklar vardır.

Bebeğin kafasını her ay ölçmelisin. Bu genellikle geleneksel bir aylık muayenede bir doktor tarafından yapılır. Bu parametreyle birlikte, çocuk doktoru yenidoğanın vücudunun hem büyümesini hem de ağırlığını kontrol eder. Ancak çocuğu çocuk doktoruna düzenli olarak gösterme şansınız yoksa, yukarıdaki tüm manipülasyonları yapmaya değer, ve dinamikleri gözlemlemek için sonucu düzelttiğinizden emin olun.

Bebeğin başının ilk ölçümü doğumundan hemen sonra ortaya çıkar. Bu zamanda, çevre yaklaşık 32-35 santimetre olmalıdır. Bir yıl boyunca çocuk, kafa hacminde ortalama olarak 12-15 santimetre kadar ekler ve burada her şey, kafatasının yapısının genetik özelliklerine, bebeğin cinsiyetine ve gelişiminin diğer özelliklerine bağlıdır.

Kafanın hacminin ortalama 12 santimetre büyüdüğü gerçeğine rağmen, her ay bir santimetre eklemiyor. Büyümesinin zirvesi üç veya dört aydır. Bu dönemde baş en aktif şekilde büyür. Bu noktaya kadar, hacim yaklaşık 1.5-2 santimetre kadar eklenecek ve bu yaş ile yaklaşık 40 santimetre olacak.

Çocuğun başının doğumdan sonraki aylara göre büyüklüğü: normlar ve sapmalar

Aynı dönemde memenin çevresi göğsün çevresine eşit olacaktır. Ayrıca, ilkinin büyümesi bir düşüşe geçecek ve yavaş yavaş yavaşlayacak ve ikincisinin büyümesi ise tam tersine yoğun bir biçimde devam edecektir.

Daha sonra bebeğin göğsü kafasından çok daha geniş olacaktır - yetişkinlikte nasıl görünmesi gerektiği.

6 aylık bir çocukta normal kafa büyüklüğü parametresi yaklaşık 43 santimetredir.

Normal büyüme oranlarını belirlemek için, bu değerin ayda bir buçuk santimetre çıkarılması yeterlidir. Örneğin, çocuğun başının beş ay içindeki büyüklüğü 41,5 santimetredir.

Örneğin:

Üç aylık bebeğin kafa büyüklüğü 38.5 santimetre (yani, 43 - 1.5 - 1.5 - 1.5) olacaktır. Aynı şey iki aylık bir çocuğun başının büyüklüğü için de geçerli, yarım santimetre daha uzun sürerse.

Ve eğer yedi aylık bir çocukta başın büyüklüğü hakkında konuşursak, burada altı aylık ortalama 50 milimetreye kadar eklemeliyiz. Örneğin, yarım yıllık yaşta çevre ise "İdeal" 43 santimetre, daha sonra takip eden ayda bu değer çok dalgalanmayacak ve sadece 43.5 santimetre olacak.

Ortalama parametreler

Ortalama göstergelerden aylarca bahsedersek, bu resmi yaklaşık olarak alırız:

  • Yenidoğan çocuklar - 34-35 cm;
  • Aylık - 36-37 cm;
  • İki ay - 38-39 cm;
  • Üç aylık - 40-41 cm;
  • Dört aylık - 42-43 cm;
  • Yarı yıllık - 43-44 cm;
  • Yıllar 46-47 cm.

Alt eşik kızlar için daha tipik ve erkekler için üst olanıdır. Sadece bu göstergelere odaklanamazsınız, çünkü hesaplardan bireysellikten kurtulmak gerekli değildir. Her insan doğada doğuştan eşsizdir ve bu nedenle normdan hafif dalgalanmalar hala mümkündür.

Bebeğinizin kafatasının hacmi genel olarak kabul edilenlerle uyuşmuyorsa, internette arama motorlarını kullanarak bir alarm çalmaya ve kendi kendine tanı koymanıza gerek yoktur. Hidrosefali ve mikrosefali gibi ciddi patolojilerin gelişmesinden gerçekten endişe ediyorsanız, doktora bir kırıntı gösterin. Eğer hacim çok yavaş ya da tersine çok hızlı büyürse bunu yapmanız önerilir. Burada, boyutun kendisinde değil, büyüme faktörünün ne kadar doğru veya yanlış ilerlediğine odaklanmak önemlidir.

Bebeğinizin nasıl doğduğunu unutma. Örneğin, son tarihten önce teslim etmediyseniz, başının tam süreli bir bebeğinkinden daha küçük olacağı açıktır. Ayrıca, erken bir bebeğin eklenmesi de sağlıklı ve güçlü bir bebekten daha yavaş olacaktır. "Sporcu". Portatif çocuklarda baş, doğumdan hemen sonra daha geniş olabilir (yani, 35 santimetreden fazla bir hacme ulaşır), ancak sıradan çocuklar ile aynı şekilde eklenirler.

Doğum sırasında yenidoğanın kafa yaralanmaları meydana gelmişse, bu sefer yazılamaz. Ve bu sadece ciddi yaralanmaları değil, aynı zamanda "Zararsız", Görünüyor, çürük ve şişlik.

Normdan sapmayı nasıl belirleyebilirim?

Çocuğun başının doğumdan sonraki aylara göre büyüklüğü: normlar ve sapmalar

Mevcut kafa hacimlerinin, ortalama olarak kabul edilenlere tamamen uymadığı ve "İdeal". Bu durumda, öğrenmeniz gereken ilk şey, kendiniz ve babanızın kırıntıları ile bu şeylerin nasıl olduğu idi. Ebeveynlerden birinin bir kafası varsa "İhale yaşı" kabul edilenden daha az ya da çoktu, böyle bir fizyolojik özellik çocuk tarafından miras kalmıştır. Genelde, endişe için hiçbir neden yoktur, ancak hala sizin güvende olmanız gerekir.

aile öyküsü böyle bir şey söz edilmez (veya anne özellikle parametreler tarafından takip edilmez ve onlar hakkında herhangi bir bilgi kaydetmek vermedi) ise, yine doktora çocuğu gösterip sapmanın nedenini teşhis edilmelidir. O, ayırt etmek uygun tedaviye başlamak için çok önemlidir bazı sorunlar var olması mümkündür.

Bu göstergelerde karşılaştırıldığında, kafa hacminin göğüs hacmini aşmamasını sağlamak da önemlidir.

Gerçek endişe sebebi, bebeğinizin başının parametrelerinin normal olanlardan çok farklı olmasının yanı sıra, dikkatli annenin sadece fark etmediği herhangi bir nörolojik bozukluğa sahip olmasıdır.

Çocuğunuzun görünümü için dikkat edin. başının büyük miktarda ek olarak eklemleri üzerinde bir tutarsızlık varsa, bıngıldağın genişleme, şiddetli venöz ızgara, masif alnı kanamaya - muhtemelen hidrosefali gerçekten orada. Bu şiddetli patoloji ile, sıvı kırıntıların beyninde birikir. En kısa zamanda uygun tedaviyi reçete etmek için çocuk doktoru ve nörolojiye acilen başvurmak önemlidir.

Nörolojik bozukluklar hala ortaya çıkmasına rağmen, mikrosefali tam tersi şekilde kendini gösterir. Ama bu fontanelde, aksine "Kapalı", çok küçük ve alın - eğimli ve alçak. Her iki tanı ultrason tanısından sonra doğrulanır veya reddedilir. Belki de bebeğin manyetik rezonans görüntülemesi yaptırması gerekecek.

Bir kafa nasıl ölçülür?

Kırıntınızın kafasının hacmi standartla uyuşmuyorsa, doğru şekilde ölçüp ölçmediğinizi düşünmelisiniz?

Çevreyi bölümleri olan yumuşak bir santimetre bantla ölçün. Ön kısmı kaşların çizgisine düşmeli ve arka kısım oksipital kısım boyunca ilerlemelidir. Bu şartlar altında ölçüm doğru olarak değerlendirilecektir.

Kendinizi yanlış varsayım ve şüphe ile ezmemek için, bu tür ölçümleri çocuk doktoruna emanet etmeniz şiddetle tavsiye edilir. Bebeğinizin sağlıklı büyümesine izin verin!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 27 = 31