Çocuğun sıcaklığı 35 derece ve altındaysa hangi önlemler alınmalıdır? | pangudownloads.com
Ben annem

Çocuğun sıcaklığı 35 derece ve altındaysa hangi önlemler alınmalıdır?

Tüm ebeveynler çocuklarına ve sağlığına dikkat etmelidir, bu nedenle yetişkinler çocuklarında hem yüksek hem de düşük sıcaklıklar konusunda eşit derecede endişelidir. Son fenomen biraz daha az sıklıkta ve bilimsel bir isme sahip "hipotermi". Çocuğun sıcaklığının birkaç gün boyunca 35 derece ve altında tutulması halinde, geleneksel tedavi yöntemlerinin etkili olmadığı düşünülmektedir.

Bu durumda, vücut ciddi bir arızaya işaret eder, bu nedenle bu fenomeni dikkat çekmeden bırakamazsınız.

Çocukta hipotermi belirtileri

Sıcaklığın izin verilen maksimum hızın altına düştüğü an, bir yetişkinin bile yakalanması zordur. Pek çoğu, çok yaygın belirtilerden ötürü bu soruna önem vermez, basit aşırı çalışmalarını hatırlatır.

Çocuğun hipotermi belirtileri çok belirsizdir, çünkü başka hastalıklarda içseldirler:

Çocuğun sıcaklığı 35 derece ve altındaysa hangi önlemler alınmalıdır?
 • Sinirlilik ve kötü bir ruh hali. Aşırı kaprislik ve saldırganlığın tezahüründe ifade edilebilir. Özellikle bu semptom, çocuğun daha önce böyle bir davranışa özgü olmaması durumunda alarm verilmelidir.
 • Apati. Yukarıda açıklanan süreler, ne olduğuyla ilgili tam bir kayıtsızlık ile değiştirilebilir, bu gibi durumlarda çocuklar oyun ya da diğer meslekler tarafından taşınamazlar.
 • Uyuşukluk ve düşük aktivite. Çocuğun vücudu, enerji tasarrufu sağlayarak hipotermiden kaçınmaya çalıştığı için, düşen vücut ısısı sıklıkla bu semptomun ortaya çıkmasına neden olur.
 • İştah ve baş ağrısının kaybı. Herhangi bir rahatsızlığın alışılmış yoldaşları olarak, bu işaretler böyle bir durumda gerçekleşir.

Bu semptom kompleksi bir çocukta bulunursa, hemen ona bir termometre koymalısınız. Korkular doğrulanırsa, en doğru karar tedavi yöntemlerini reçete edecek bir doktora danışmaktır.

Sıcaklık neden düşüyor?

Çocuklarda bu fenomenin nedenleri çok çeşitlidir ve büyük ölçüde yaşlarına ve yatak sürelerine bağlıdır. Örneğin, yenidoğan için, erken indirgenmiş oranlar normdur. Çocuk çevreye uyum sağladığında, vücut ısısı stabilize olur.

Diğer durumlarda, hipoterminin nedenleri şöyledir:

Çocuğun sıcaklığı 35 derece ve altındaysa hangi önlemler alınmalıdır?
 • soğuk algınlığı;
 • zehirlenmenin sonuçları;
 • zayıf bağışıklık sistemi + beriberi;
 • uzun süreli hastalık veya var olan progresyon;
 • anemi;
 • onkoloji;
 • tiroid bezinde başarısızlık.

En sıcak durum, çünkü vücut sıcaklığı 35 dereceye ve altına düşer - vücudun hipotermisi. Çoğunlukla yaz aylarında ve kışın, çocukların ıslak şeyler içinde sokakta çok hafif giyindikleri veya savaştığı zamanlarda olur.

Çocukta hipotermi tedavisi

Düşük vücut sıcaklığının uzun süreli korunması her yaştan insana zarar verdiği için, bu olgunun tek bir durumunda bile tıbbi bakım aranmalıdır. Hafif hipotermiyi göz ardı etmek, komplikasyonlara neden olabilir: CNS'den ölüme kadar.

Sorunun çözümüne yönelik yöntemler genellikle, göstergelere ve hastanın durumuna bağlı olarak değişir. Ayrıca, bozukluğun gelişim nedenini de göz önünde bulundurmak gerekir; çünkü ortadan kaldırılması, organizmanın işinin normalleşmesine yol açacaktır.

Ilaç müdahale

Bu tür tedavi şüphesiz en etkili olanıdır. Ama çocukta düşük sıcaklık çeşitli ciddi hastalıkların çok özel bir belirtisidir, bu yüzden bir doktora danışmaksızın yapamazsınız.

Çocuğun sıcaklığı 35 derece ve altındaysa hangi önlemler alınmalıdır?

Hipotermi (persen, normoxane, pantocrin) ile yetişkinlere izin verilen ilaçlar, çocuklara her zaman farklı endikasyonlar için uymazlar, bu nedenle amatör aktiviteye dahil olmazlar. Buna ek olarak, çocuk genellikle her yetişkin için yapamayan damlalık ve enjeksiyonlar biçiminde bir tedavi reçete edilir.

Ebeveynlerin yapabileceği her şey, termometrenin göstergelerine sıkı sıkıya bağlı bir dizi izin verilen aktivitenin rehberliğinde çocuklarını ısıtmaktır.

Çocuğun sıcaklığı 35.3-32 derecedir - ebeveynler ne yapmalıdır?

Bu hipoterminin ilk aşamasıdır, bu nedenle eliminasyonu için eylemler daha az aktiftir. Nedeni bilinmeyen, ancak durum bekar ise, doktoru evde aramadan yapabilirsiniz.

Ebeveynin ana görevi çocuğunu ısıtmak ve kandaki glikoz seviyesini korumaktır. Düşük sıcaklıkta (35 ila 33 derece arası) yapay ısı kaynakları kesinlikle yasaktır. Çocuğu bir örtü ile örtmek ve ona ahududu reçeli ile sıcak çay yapmak yeterlidir.

Çocuğun sıcaklığı 35 derece ve altındaysa hangi önlemler alınmalıdır?

Bu önlemler, glikoz ve kan basıncının konsantrasyonunu artıracak, böylece hastanın sağlığını ve vücut ısısını normale döndürecektir. Ayrıca, alerjinin yokluğunda bir kaşık bal almasına da izin verilir, ancak günde bir defadan fazla olmamalıdır.

Sıcaklık düşüşü devam ederse, ambulansın hemen çağrılması gerekir. Hastanın durumunu iyileştirmek için bağımsız önlemler aynı kalır, doktor kararı olmaksızın ilaç kullanmak yasaktır.

Bir çocuk için kritik bir gösterge 32 derecedir. Öyleyse bilinç kaybı, kalp ritmi ihlali, özellikle zayıf çocuklarda - bir koma olabilir.

Sıcaklık 32 derecenin altına düşerse ne yapmalı?

Eğer durum böylesine ciddi bir dönüş alırsa, çocuğu ısıtmak için aktif önlemler almalısınız, bir ambulansın gelmesinden önce yabancı ısı kaynaklarının kullanılması kabul edilebilir.

İstenilen etkiyi sağlamazlarsa, alkol kullanmadan yumuşak bir bez veya pamuklu bir bezle sürtünme uygulayın. Bu tür eylemler, kan damarlarının ve sinir uçlarının çalışmasını aktive etmek için tasarlanmıştır ve bu da sıcaklıkta bir artışa neden olur.

Acil bir durumda, bir ambulans çağırmak ya da bir hastaneye çocuk götürmek için bir yol olmadığı zaman, yarım saat boyunca (en fazla 40 derece) sıcak suya koymalısınız. Ancak, yaştan bağımsız olarak, banyoda düşük olan bir hasta bırakılması önerilmez. Bu, bilinç kaybına bağlı olarak aşırı ısınma veya boğulma gibi olumsuz sonuçlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Düşük sıcaklıklarda ne yapılmaması

Tedavi yöntemlerini bile bilerek ve hipotermiye yardım ederken, şaşkın bir kişi bir hata yapabilir. Bunu önlemek için, eylemlerine sıkı sıkıya güvenmek gerekir.

Yani, çocuğun sıcaklığı düşerse, aşağıdaki kontrendikedir:

Çocuğun sıcaklığı 35 derece ve altındaysa hangi önlemler alınmalıdır?
 • Isınma amaçları için içerideki alkol kullanımı. Hastalığın genel seyrini olumsuz yönde etkileyen merkezi sinir sisteminin yüksek bölümlerinin aktivitesini bastırır.
 • Çocuğun buzlu suya sokulması. Tıbbi uygulamada, bu yöntem sıcaklığın yükseltilmesinde etkili olarak kabul edilir, ancak sadece yetişkinler içindir. Şok tedavisi gibi sallantılı bir vücut ölümle sonuçlanabilir.

Çocukta düşük sıcaklığın etkili şekilde önlenmesi

Bu sıkıntıdan kaçınmak için, ebeveynler çocuklarının bağışıklık sisteminin çalışmasına dikkat etmelidir.

Bunu yapmak için bir dizi standart tavsiyeyi izlemeniz gerekir:

 • çocuğu sportif bir yaşam tarzına alıştırmak;
 • Sertleştirme işlemini gerçekleştirmek için ayda en az iki kez;
 • Diyetin maksimize edilmesi;
 • Bazı anne-babaların görüşüne aykırı olarak, bağışıklığı desteklemenin ve düşük sıcaklık gibi bir sapmanın gelişmesini önlemenin önemli aşılardan kaçınmaması;
 • Çocuğun sokakta yeterince zaman geçirmesine izin verin.

Tüm bu önlemler sadece yukarıdaki problemle başa çıkmakla kalmayacak, aynı zamanda vücudu bir tonda destekleyecektir, dolayısıyla her durumda onları ihmal etmek istemez.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

31 + = 38