Ben annem

Çocuklarda febril konvülziyonlar: neden ortaya çıkar ve onlara nasıl davranılır?

Çocuklarda Febril konvülsiyonlar – ateşin neden olduğu bir fenomen. En sık 6 ay ila 5 yıl arasında görülürler. Epilepsi belirtileri değildir. Bu durum, doktorlarla iletişime geçmenin en sık nedenlerinden biridir.

Çocuklarda febril konvülziyonlar: neden ortaya çıkar ve onlara nasıl davranılır?

Yüksek sıcaklıkta kasların azaltılması, beynin ve merkezi sinir sisteminin olgunlaşmamış olmasından kaynaklanır. Dış ve iç uyarana karşı aşırı duyarlıdırlar.

Çocuklarda beyin dokuları, şişkinliğe ve aşırı tepki tepkilerine eğilimlidir. Ayrıca, epilepsi ve ateşli saldırılara eğilimi olan kalıtsal yatkınlık tarafından önemli bir rol oynamaktadır.

Yüksek ateş (ateş) beyinde kan akışının ve metabolizmanın bozulmasına yol açar, böylece konvulsif hazırlığını arttırır.

Contents

Ateşli nöbetin karakteristik özellikleri

Çoğu zaman bu semptom genelleştirilir. Tonik ve atonik olabilir. İlk durumda, vücuttaki tüm kasları sıkın, bir kambur duruş var, başını geriye geriye atar, gözleri yuvarlandı, elleri kısaltılabilir veya uzatılabilir olan, kötü bacaklarını düzeltti.

Daha sonra genellikle ekstremitelerin seğirmesiyle karakterize edilen klonik olanlarla yer değiştirirler. Genellikle bağımsız olarak geçerler veya özel hazırlıklar yardımıyla kolayca dururlar.

Antonik tip, vücudun tüm kaslarının gevşemesiyle karakterizedir, yumuşar gibi görünür. Aynı zamanda, bakış belli bir noktada durur, bebek uyaranlara tepki göstermez, örneğin ebeveynlerin konuşması. Deride veya siyanozda solukluk olabilir.

Bir saldırının ortalama süresi 2-5 dakikadır, ancak çocuklar bir saatte bir çeyreğe kadar sürebilir. Bu durumda, nöbetler bekar, yani, günün diğer zamanlarında gerçekleşmezler. Onlardan sonra, nörolojik bir bozukluk belirtisi yoktur.

Atipik ateşli saldırının özellikleri

Bu fenomen çok çeşitli bir yapıya sahip olabilir, örneğin genelleştirilebilir (tonik-klonik, atonik) veya fokal (ellerdeki saptırılmış, ellerde klonik işaretler, vücudun sadece yarısını azaltır). Tipik itibaren, onlar da süresi farklılık – 15 dakikadan fazla süren. Buna ek olarak, günde birkaç kez tekrarladı. Bazen bir atak sonucunda Todd parezisine oluşur – kol ve bacak güçsüzlüğü.

Çocuklarda ateşli nöbetlerin ortaya çıkmasının sonuçları

Bu durum, bir saldırı ya da yarım saatten fazla süren bir dizi olabileceği için öncelikle tehlikelidir. Bu durumda, çocuk nöbetler arasındaki aralıklarda bile bilinci geri kazanmaz. Konvülsiyonların kendileri tehlikeli değildir, ancak onları kışkırtan sebepler bazen yaşamı tehdit eder.

  Hamilelik için bazal sıcaklık grafiği nasıl tutulur

Epilepsili birçok çocuğun ateşli nöbet öyküsü olduğu unutulmamalıdır. Tekrarlayan ve uzamış nöbetlerden sonra hipokampusun sklerozu oluşabilir ve bu da temporal epilepsiye yol açar.

Nörolojik durumun ihlallerini dışlamayın, gelişimsel gecikmeler mümkündür. Ek olarak, tipik nöbetler genellikle yan etki olmaksızın geçer. Atipik olduğunda çoğu durumda olumsuz etkiler gözlenir.

Çocuklarda ateşli nöbetlerin nedenleri

Çocuklarda febril konvülziyonlar: neden ortaya çıkar ve onlara nasıl davranılır?

Daha önce de belirtildiği gibi, provoke edici faktör vücut sıcaklığının artmasıdır – 38 ° ‘den fazla. Sıklıkla viral bir enfeksiyondan dolayı yükselir. Daha nadir durumlarda, ana rol kalıtsal yatkınlığa atanır.

anneler hamilelik sırasında böbrekleri rahatsızdı, düşükler bir geçmişi var çocuklarda gelişme riskini arttırır ve çocuk doğumdan hemen sonra resüsitasyon ihtiyacı olduğu zaman.

Çocuklarda nöbetlerin en yaygın nedenleri, üst solunum yolu, orta kulak iltihabı, zatürre, gastroenterit ve herpetik enfeksiyonların viral ve bakteriyel enfeksiyonlarıdır.

Ateş türleri ve sıcaklık artışı derecesi

Çoğu zaman, nöbet sıcaklık 38-40 ° ‘ye yükseldiğinde ortaya çıkar. Aynı zamanda, saldırının süresi ve şiddeti sıcaklık parametrelerine bağlı değildir.

Tıpta, teyit edilmemekle birlikte, görünümlerinde risk keskin bir artış veya sıcaklıkta azalma ile artar. Eğer akrabalığın ateşli nöbetleri varsa, o zaman bebeğin subfebrile indeksleriyle bile onlara sahip olma şansı yüksektir.

Genellikle ateşin ilk saatinde veya ateşin başlangıcından sonraki ilk günde ortaya çıktıklarını teyit eder.:

 • Hyperpyretic – 41 ° ‘den fazla;
 • Piretik – 39 ila 41 ° arasında değişir;
 • Febril – 38 ila 39 ° arasında artış;
 • Subfebril indeksleri 37 ila 38 ° arasındadır. Bu durumda, çocuklarda enflamatuar sürecin arka planında ortaya çıkan subfebril konvülsiyonlar vardır. Örneğin, böyle bir ateş, parazitoz, kronik bademcik iltihabı, piyelonefrit, ARVI, herpes enfeksiyonu, vb. Ile ortaya çıkar;

Nedenin açıklanması. Tanı Yöntemleri

Çocuklarda Afebra krampları ve diğer çeşitleri nöroloğa danışılmasını gerektirir. Birincisi, nöbetlerin nörolojik nedenlerini, özellikle çeşitli epilepsi formlarını dışlamak gerekir.

  Gebelikte Afobazol: endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Anket kompleksi şunları içerir:

Çocuklarda febril konvülziyonlar: neden ortaya çıkar ve onlara nasıl davranılır?
 • Elektroensefalogram (EEG);
 • Kan ve idrar testleri (biyokimyasal, genel);
 • Bilgisayarlı tomografi;
 • Menenjit ve ensefalit varlığı için spinal ponksiyon ve sıvı analizi.

Çocuklarda ateşli nöbetlerin tedavisi

Her şeyden önce, acil yardım için aramanız gerekir.

Bir sağlık ekibinin gelişini beklerken, bebeğin durumunu iyileştirmeye yönelik bir dizi eylem yapılması gerekir:

Çocuklarda febril konvülziyonlar: neden ortaya çıkar ve onlara nasıl davranılır?
 • Ebeveynlerden sadece birinin evde olması durumunda yardım edecek birini aramak tavsiye edilir;
 • Çocuk yatağın üstüne, her zaman onun tarafında yatıyor. Kafalarını da çevirirler. Varsa normal kusma, eğer varsa, bu gereklidir;
 • Çocuğun nefes almasını izlemek için gereklidir. Kaslar ve solunum durursa, krampların sonunu bekleyin ve suni teneffüs yapmaya devam edin. Saldırı sırasında, resüsitasyon önlemleri işe yaramaz;
 • Dişlerin arasına dilini ısırmayacak bir mendil koymaya çalışabilirsiniz. Gerekirse, dilin kökünü bir kaşıkla aşağı doğru bastırın;
 • Bebeğin sıkı kıyafetlerden arındırılmış olması gerekir. Odaya hava sağlayın. Optimum sıcaklık 20 °;
 • Örneğin, nemli bir kompres uygulamak için fiziksel yöntemlerle yüksek sıcaklığın kesilmesi tavsiye edilir. Sirke, alkol kullanmayın ve cildinizi ovmayın;
 • Bir antipiretik verebilirsiniz;
 • Saldırıyı durdurduktan sonra bile, hiçbir koşulda bir kırıntı bırakmayın.

Afebra ve diğer nöbet tipleri mutlaka durdurulmalı ve çocuk dikkatle incelenmelidir. Büyük olasılıkla bebeğin hastaneye yatması gerekecek. Bu etkinliği pes etmeyin. Doktor, ikinci ihtiyaç teşhisi yanında kırıntıları da gözlemlemelidir.

Kural olarak, sık tekrar eden ve uzun süreli ataklarla, intravenöz intravenöz ilaçlar özel antikonvülzanlarla (örneğin fenobarbital, fenitoin, vb.) Enjekte edilir. Enjeksiyon acil doktorlar tarafından yapılır. Hastaneye vardıklarında, doktorlar gerekirse, sıcaklığı durdururlar ve daha sonra çocuğun nöbete neden olan hastalığı, yani nedenini aradıklarını öğrenirler.

Belki de önleme tedbirleri gerekli olacaktır. Genellikle sık ve uzun süreli ataklarla nöropatolog tarafından atanırlar.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply