Çocuklarda idrar yolu iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi | pangudownloads.com
Ben annem

Çocuklarda idrar yolu iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE'ler) bir yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen hastalıklardan biridir, ikincisi sadece üst solunum yolu hastalıklarıdır. Geniş prevalans, tanı güçlüğü ve birçok hastalıkta görülen semptomlardan kaynaklanmaktadır. Hastalığın semptomları her zaman idrar sisteminin yenilgisinin bir özelliği değildir, ateşten sindirim sisteminin ihlallerine kadar değişir.

Tedavinin yokluğunda, enflamasyon hızla ilerler, böbrek parankimi, böbreklerin buruşması, sepsis, arteriyel hipertansiyon ve kronik böbrek yetmezliği ile komplike hale gelir.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda idrar yolu iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Kızlarda inflamasyonun daha yaygın olduğunu belirtmek gerekir. Bu anatomik özelliklerden kaynaklanır: vajinaya yakınlık, bağırsaklar, kısa üretra. Etki jinekolojik hastalıklar (vulvovaginit, vulvitis) tarafından uygulanır.

Çoğu kız 3-4 yaşlarında hastalanır. Çocuklar bebeklik dönemindeki enfeksiyonlara daha yatkındır ve neden, kural olarak, genitoüriner sistemde doğuştan gelen bir anomalidir. Çocuk bezlerinin uygunsuz kullanımı ve hijyen kurallarına uyulmaması nedeniyle bebeklerde idrar yolu iltihabı gelişebilir.

Enfeksiyon vücuda üç şekilde nüfuz edebilir:

  • Artan - doğrudan idrar yolu ile, mesaneyi ve böbrekleri etkileyerek;
  • Hematojen - furunküloz, sepsis, bakteriyel endokardit ile;
  • Lenfojen - genitoüriner sistem ve bağırsakların lenfatik damarlarının bir ağ yoluyla, bir dizi bulunan organlardan.

En sık olarak, enfeksiyon, bağırsağın mikroorganizmaları, İYE'nin en yaygın nedeni olmak üzere, yükselen yola girer. Genellikle testler protein, klebsiella, enterococci, biraz daha az sıklıkla streptokok, stafilokok ve mikrobik derneklerin varlığını gösterir.

Mikrobiyal inflamatuar lezyonlar daha düşük enfeksiyonlara (üretrit, sistit) ve üst (piyelonefrit, piyelit) idrar yollarına ayrılır. Tıpta çocuklarda hem böbrek iltihabı hem de idrar yolu enfeksiyonlarına bir dönem denir - "idrar yolu enfeksiyonu"Çünkü sisteme hızla yayılıyor ve lokalizasyonu doğru bir şekilde belirlenemiyor.

İdrarın durgunluğu ve tutulması sonucu idrar sisteminin mukozasının tahrişini provoke eden bir dizi faktör vardır:

  • Çocuklarda üreme sisteminin yapısındaki anormallikler, örneğin kızlarda labia minora sineği, erkeklerde fimosis;
  • Üriner sistem, tümör, taş, vezikoüreteral reflü konjenital patolojileri;
  • Fonksiyonel işeme bozuklukları ile birlikte nörolojik bozukluklar;
  • hipotermi;
  • Metabolik süreçlerin ihlali;
  • Kişisel hijyen ile uyumsuzluk;
  • Komşu organların enfeksiyonları, helmintik invazyon.

Idrar yolu iltihabı nedeniyle belirtiler

Klinik görünüm kendi akış patoloji bebek yeri ve şiddetine yaşına bağlıdır, örneğin, eksprese yerel işaretleri (dizureticheskie), sık sık idrar, ağrılı işeme küçük miktarlarda sistit. Suprapubik bölgede ağrı var. İdrar kendisi bulutlu olur. Bebeklerde idrar yaparken gecikme olabilir ve daha büyük çocuklar inkontinansa sahip olabilir.

Patoloji ve böbrek hasarının ilerlemesi ile birlikte, eşleşmiş organın pelvisinin iltihabı olan piyelonefrit gelişir. Hastalığın belirtileri ateş, titreme, yorgunluk, soluk cilt, baş ağrısı, iştah kaybı, bulantı, kusma, karın ağrısı dahil ve alt sırt.

Böbrek ve idrar yollarının iltihaplanması gibi belirtiler sıklıkla hatalı tanı ve yanlış tedaviye yol açar. Bu nedenle yüksek ateş ve belirsiz zehirlenme olan çocukların idrar testlerini geçmeleri gerekmektedir.

Çocuklarda idrar yolu iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

İdrar yolu enfeksiyonu şüphesi varsa, kapsamlı bir muayene yapılır. Şiddetini ve şiddetini belirlemek için bir klinik kan testi öngörülür. Lökosit sayısı, ESR, akut faz proteinleri ve diğer maddelerin düzeyine göre bir sonuç çıkar.

İdrarda, kural olarak, protein, lökositler ve bazen eritrositler bulunur. Aynı zamanda, iltihaplanma, enfeksiyonun etken maddesini belirlemek ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemek için idrarın bakteriyel kültürünü gerektirir. Analizin doğru olması için bebeği yıkadıktan sonra idrarı doğru bir şekilde toplamak gerekir. Sadece idrarın ortalama kısmı toplanır.

Üriner sistemin iltihaplanması çocuklarda bir ultrason gerektirir. Bu böbreklerin durumunu değerlendirmek için gereklidir. (- İkinci sırasında kızlar için ilk hastalığında erkekler için), boşaltım ürografisi (tekrarlayan piyelonefrit) işeme sistografiden - radyoopak araştırma gerektirebilir tekrarlayan hastalığı (relaps) içinde idrar çıkışının kesintinin nedeninin belirlenmesi.

Bu önlemler sadece bir gerileme durumunda gerçekleştirilmektedir. Ultrason muayenesi ve ürografi, çıkış bozuklukları, organ gelişimi, sistografi - intravezikal tıkanıklık ve vezikoüreteral reflünün nedenlerini ortaya koyacaktır.

Çocuklarda idrar yolu iltihabının tedavisi

Terapi bireysel olarak seçilen bir etkinlik kompleksinden oluşur. Sistitli bir bebek evde, sadece bir hastanede piyelonefrit olan bir çocukta tedavi edilebilir. İnfüzyon terapisine ve parenteral antibiyotik uygulamasına ihtiyaç duydukları için 2 yaşın altındaki çocuklar her zaman hastaneye yatırılır.

Ateş ve şiddetli ağrı sendromu yatak istirahatine uyum gerektirir. Mukoza zarları ve böbrek tübülleri üzerindeki yükü azaltmak için tedavi bir diyet içerir. Kesirli güç önerilir. Böbrek fonksiyonu sınırlı olduğunda, sıvı ve tuz sınırlıdır.

Menü protein-bitki besinleri, süt ürünleri içermelidir. Tamamen asit (nar, kivi, turunçgiller, domates, üzüm, biber, ekşi ve tuzlu) de bir çok ekşi, kızarmış, baharat, sınır meyve ve sebze ortadan kaldırır.

Ağrılı sendromu çektikten sonra bol miktarda içki gösterilir. Bu tedbir, böbreklerin işleyişini iyileştirmek için gereklidir, çünkü idrar onları tahriş eder. İçme, vücuttan bakteri ve hayati işlevlerinin ürünlerini çıkarmanıza izin verir. Mineral hafif alkali su, kızılcık suyu veya meyve suyu olabilir.

Antibiyotikler, idrar yollarının iltihaplanması için ana ilaçtır. İlaç, hastalığın nedensel etkeni, bu dizinin ilaçlarına olan duyarlılığı temelinde seçilir. Rol oynanır ve bebeğin bireysel özellikleri.

Ajan nefrotoksik olmamalıdır. sefalosporinler, karbapenemler, amiinoglikozidy korunan penisilinler, - Bakteriyel idrar kültürü sonuçlarını kadar, geniş spektrumlu antibiyotik reçete.

Sistit için kabul süresi - en az 2 hafta - piyelonefrit ile bir haftadan az değil. Tamamlandığında idrar testi yapılır. Terapi üroantiseptikler ile desteklenebilir. Probiyotikler ishali önlemek için reçete edilir.

Önleyici amaçlar için, bitki koruma maddeleri kullanılır. Masraflar ısırgan, yaprakları, kızılcık, sarı kantaron, gül kalça, papatya çiçeği, mısır püskülü, civanperçemi, ardıç meyvesi de dahil olmak üzere kanıtlanmıştır. Bu bitkiler iltihap belirtilerini ortadan kaldırır ve diüretik özelliği vardır.

Çocuklarda idrar yolu iltihabı: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Ağrı sendromu antispazmodikler tarafından durdurulur. Antibiyotik tedavisini geliştirmek için steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar kullanılır. Sık görülen nüks, sözde lokal tedaviyi gerektirir.

İlaçlar, kateter yoluyla mesane boşluğuna sokulur. Araçlar, hastalık formuna göre seçilir: antiseptikler, antibiyotikler, rejeneratif ve koterize edici etkiye sahip maddeler. Kronik sistit tedavisi fizyoterapi önlemlerini içerir.

Üriner sistem gelişiminde bir anormallik tespit edilirse, bir üroloğa cerrahi müdahale hakkında danışmak gerekir. Hastalığın ilk döneminden sonra doktorların izlenmesi gerekir, çünkü bir nüksetme olasılığı yüksektir, bununla birlikte genellikle asemptomatik olarak ortaya çıkar ve çocuğun sağlığı için büyük bir tehdit oluşturur.

İdrar analizini düzenli olarak vermek gerekir. 5 yıl relaps varsa, idrar sisteminin anormallikleri yoktur, böbrekler işlevlerini iyi yapar, sonra çocuk dispanserden çıkarılır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

9 + 1 =