Ben annem

Çocuklarda timus bezinde artış: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Timüs bezi (guatr, timus) bağışıklık sisteminin merkezi organıdır. Göğüs boşluğunda anterior mediasten bölgesinde lokalizedir. Bazı durumlarda organ, 4. kaburgaya ulaşır ve göğüs seviyesinde güçlendirir. Onun tuhaflığı, yaklaşık 10 yaşına kadar büyür ve sonra yavaş yavaş azalır. Thymus insan vücudunun bağışıklık sisteminin oluşumunda önemli bir işlev gerçekleştirir.

Contents

Çocukta timus bezinin yokluğu veya patolojisi

Çocuklarda timus bezinde artış: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Timüsün ya da distopisinin (kasıtsız bir yerde) konjenital fonksiyon eksikliği – oldukça sık görülen rahatsızlıklar. Ayrıca timus bezinin tamamen yokluğu vardır. Bu tür patolojilerin sonucu olarak bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyen ciddi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Böyle bir patoloji veya timüs olduğunda, hücresel bağışıklıkta ihlaller vardır, yani vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı direnme kabiliyeti azalır. Ek olarak, bağışıklık sistemi vücudun hücrelerini yabancı olarak tanıdığında ve onlara saldırdığında otoimmün hastalıkların ortaya çıkma olasılığı yüksektir.

İkincisi şunları içerir:

 • myastenia gravis – kasların zayıf ve hızlı yorgunluğu ile kendini gösteren sinir ve kas sistemi hastalığı;
 • romatoid artrit;
 • multipl skleroz;
 • tiroid bezinin patolojisi.

Timusun yokluğu veya patolojileri, malign tümörlerin gelişimine neden olan faktörlerdir. Erişkinlikte ortaya çıkan azalması, çoğunlukla radyasyon, kötü beslenme ve bulaşan enfeksiyonları kışkırtır.

Çocuklarda timus bezi patolojisi belirtileri ve nedenleri

Çocuklarda timus bezinde artış: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Her şeyden önce, solunum bozuklukları, kasların yorgunluğu ve göz kapaklarının ağırlığı olarak adlandırılan, çeşitli enfeksiyonlara karşı organizmanın direnci önemli ölçüde azalır, tümörler ortaya çıkabilir.

Patolojiler sadece çocuklukta değil, daha sonra, örneğin radyoaktif ışınlarla doku hasarı ile de edinilebilir, ancak uzmanlar hala nedenleri belirleyemez. Bununla birlikte, bazı provoke edici faktörleri tanımlayabiliriz.

Thymus bezi genişledi: çocukta timomegali

Çocuklarda timus iki bölüme (servikal ve torasik) sahiptir ve dilin kenarına ulaşır. Bu durumda, yetişkinlerin ezici sayısı, servikal bölüm yoktur. Çoğunlukla çocuklukta kesin olarak timomagali teşhisi konur – bezin genişlemesi. Buna hem iç hem de dış olumsuz faktörler yol açabilir.

  Labia'nın tehlikeli şişmesi nedir?

Ek olarak, timus bezinde bir artışın nedenleri veya çocuklarda yetersizliği, genetik kalıtımda gizlenebilir. Çoğunlukla, annelerin gebelikte hamilelik, enfeksiyon, nefropati patolojisi olan bebeklerde veya hamileliği gecikmişken, timomegali oluşur.

Timüs hastalıklarının belirtilerini düşünelim:

Çocuklarda timus bezinde artış: nedenleri, belirtileri, tedavisi
 • Kesinlikle tüm lenf düğümlerinin boyutunda artış;
 • Artmış adenoidler, bademcikler, arka faringeal yüzey;
 • hipotansiyon;
 • Kalp ritmi bozuklukları;
 • Hiperhidroz (aşırı terleme);
 • obezite;
 • Kriptorşidizm, kızlarda genital organların hipoplazisi, erkeklerde fimosis;
 • Soğuk ekstremiteler;
 • Cilt üzerinde mermer desen;
 • Diğer gelişimsel anormallikler (örneğin, fıtık, kalça çıkığı, sindaktili);
 • Röntgende uzman genişlemiş timusu görebilecektir.

Timomegali belirtileri anlamlı ölçüde farklıdır. Her şeyden önce, doğumda bebeğin büyük bir ağırlığı ihlale şahitlik edebilir. Patolojiye gelecekte keskin bir set ve kilo kaybı eşlik ediyor. Yenidoğanın cildi soluk, venöz ağ göğüste görülebilir. Çocuk ağlarken ve gerildiğinde maviye döner.

Soğuk algınlığı ile ilişkili olmayan ve vücut yatay olduğunda daha kötü olan bir öksürük olabilir. Diğer semptomlar arasında kalp ritmi bozuklukları, sık sık regurjitasyon, terleme, subfebril sıcaklık uzun bir süre bulunur.

Bebeklerde ve büyük çocuklarda timüs bezinin ultrasonu

Bu araştırma metodu pediyatride oldukça yaygındır. Organın boyutunu belirlemenizi sağlar, böylece bebeğin soğuk algınlığına ne kadar duyarlı olduğunu ortaya çıkarır. Ancak, ultrason bazı zorluklarla ilişkilidir, örneğin, sternumun arkasında yer almanın yanı sıra, timus oldukça küçüktür.

Çocuklarda timus bezinde artış: nedenleri, belirtileri, tedavisi

Vücut ağırlığının normu, toplam vücut ağırlığının% 0.18-0.38’idir. Doğumda, ağırlığı 10-20 gramdır ve 12-14 yaşlarında 35 g’a yükselir. Timus bezinde bir artış tespit edilirse, sonuç “Thymomegalia“. Bu patoloji 3 derecedir.

Çocukların yaklaşık% 20’sinde bulunduğuna ve belirli aktiviteler gerektirmediğine dikkat edilmelidir. Çoğu durumda, altı yaşına kadar ortadan kaybolur.

Ancak bu tür çocuklar, bir dizi ilacı alma sürecinde oluşan bağışıklık durumunun dikkatli bir şekilde izlenmesini gerektirmektedir. Bakım tedavisinin planı bir immünolog veya çocuk doktoru tarafından geliştirilmiştir. Daha belirgin patolojiler endokrinologda konsültasyon gerektirir.

  Erken düşme neden oluşur?

Timomajiler dahil olmak üzere timus patolojilerinin üretken tedavisi

1 ve 2 derece timus büyümesi varsa, aşılamaya izin verilir, ancak doktor aynı zamanda çocuğun genel durumunu da değerlendirmelidir.

Kural olarak, bebeklere hipoalerjenik diyet reçete edilir. Evre 3’ün artmasıyla birlikte, altı aya kadar, aşılamadan tıbbi bir geri çekilme verilir. Aşılar sadece bir çocuk doktoru tarafından değil aynı zamanda bir endokrinolog olan bir nöropatolog tarafından da düşünülmelidir.

Kural olarak, tedavi sadece kalıcı sakatlık veya nöbetler sırasında gereklidir:

Çocuklarda timus bezinde artış: nedenleri, belirtileri, tedavisi
 • Şiddetli patolojilerin varlığında, stres, nevrozlar hastalığın ortasında reçete glukokortikoid ilaçlar (5 güne kadar). Ameliyat yapılacaksa, hidrokortizon veya prednizolon ile özel tedavi gereklidir. Ameliyattan önce ve sonra, kan basıncını sürekli ölçmek ve mümkünse, genel yerine lokal anestezi kullanmak gerekir. Bu tür önlemler, timomegali olan çocuklarda adrenal yetmezliğin gelişmesini engelleyecektir;
 • Çocuklarda timus bezi artmış ise, kendi C vitamini açısından zengin menüde ürünlerini tanıtmak için gereklidir: kuşüzümü, tatlı biber, deniz dikeni, maydanoz, portakal, limon, karnabahar, brokoli, suyu kalçalar;
 • Adrenal korteksi uyarmak için bebeğin glisera (meyan kökü) vermesi önerilir. Genellikle adaptojenik etkiye sahip uyuşturucu maddeler kullanılır, örneğin, eleutherococcus;
 • Aspirin vermeyin, çünkü bu madde timomegali olan çocuklarda aspirin astımına neden olur;
 • Adaptojenler ve biyostimulantlar (ginseng, Çin manolya asma, eleutherococcus) ile tedavi süreci her 3-4 ayda bir gereklidir;
 • Yılda iki kez etizol, glisera ile aylık bir terapi alırlar. Tedavi ve dispenser kayıtları 6 yaşına kadar sürdürülür;
 • Timus bezi genişlediğinde, çocuk doktoru, immünolog, fizyoterapist, kulak burun boğaz uzmanı ve endokrinolog gözlemek gerekir. Patolojinin klinik belirtilerinin yokluğunda bile, okuldaki bu çocuklar ikinci sağlık grubuna girer;
 • Solunum hastalıklarının dikkatli bir şekilde önlenmesi gereklidir. Bu amaçla, oksolinovuyu merhem ve lökosit interferon kullanın;
 • Çocukta timüs adrenal yetmezliği varsa, acil tıbbi müdahale gerekir. Saldırının belirtileri: apati, şiddetli zayıflık, bradikardi, uyuşukluk, kusma, hazımsızlık, düşük tansiyon;
 • Çocuklarda timus bezinde artış: nedenleri, belirtileri, tedavisiTedavi paketi ayrıca fizyoterapi prosedürlerini ve ek olarak
  uyarıcı maddeler: ahududu yaprakları, limon balsamı, karahindiba kökü, kekik, frenk üzümü kaynatma. Bunları tek tek veya birlikte, eşit oranlarda alarak kullanabilirsiniz;
 • Çökme durumunda, kardiyak glikozitler, potasyum ve noradernalin preparatları uygulanır.
  Çerçevesiz çocuk koltukları kullanmasına izin var mı?

Genellikle timusta bir artışın semptomları 3-6 yıla kadar gözlemlenir. Sonra ya yok olurlar, ya da timüs / organizmanın diğer hastalıklarına geçerler.

Patolojinin ilerlemesini önlemek için, doktora zamanında başvurmanız, tam bir tanı koymanız, hastalığın nedenlerini veya provoke edici faktörleri belirlemeniz, yeterli tedaviyi uygulamanız gerekir.

İhlal belirtileri her zaman net olarak ifade edilmez, bu nedenle normdan sapma konusunda en ufak bir şüpheye sahip olan ebeveynler bebeği doktora göstermeli ve vücudunun kapsamlı bir incelemesini yapmalıdır. Teşhisi doğruladıktan sonra, doktor yeterli tedaviyi reçetelemelidir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply