Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan uyuşukluk | pangudownloads.com
Ben annem

Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan uyuşukluk

Hamilelik kadın bedeninde ciddi değişikliklere neden olur, fizyolojisi ve psikolojisi değişir ve değişiklikler birçok iç organın ve hatta alışkanlıkların çalışmasında meydana gelir.

Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan uyuşukluk

Vücudun yeniden yapılandırılması, bir kadın için daha önce belirsiz olan semptomların ortaya çıkmasını gerektirir. Bir kadın hamilelik sırasında sürekli uyuşukluk hakkında endişelenmeye başlar. 

Gebe kadınlarda uyuşukluğa ne sebep olur?

Uyuşukluk, hafif bulantı ve güçsüzlük ile birlikte, erken gebeliğin ana belirtisidir. Kadınları sıklıkla hamilelik olasılığı hakkında düşünen bu belirtilerdir. 

Gelecekteki annenin vücudunun bu durumu, kandaki progesteron düzeyinin artmasıyla açıklanmaktadır. Bu hormonun kadın vücudunun üreme sistemi üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu gerçeğine ek olarak, sinir sistemini de etkiler.

Yüksek düzeyde progesteron nedeniyle, bir kadın zayıf hisseder, uyuşuk ve hatta kaygısız olur. Hamilelik sırasında uyuşukluk ve halsizlik varsa endişelenmeyin, çünkü bunlar oldukça normal semptomlardır. Böylece, kadın bedeni doğum için hazırlanır. 

Genellikle bir kadının sürekli uyumak istediği bir durum, beden yavaş yavaş yeni koşullara adapte olduğu için üçüncü ayın sonuna gider. Bu dönemde anne, duygusal bir iyileşme, enerji ve enerji patlaması yaşar.

Normal hamilelik sırasında bir kadın çocuğu taşıyan tüm çocuk için, kural olarak, iki uyuşukluk zirvesi vardır: ikinci 36-37 haftada düşer. Bu, gelecek doğum için organizmanın yoğun hazırlanmasından kaynaklanmaktadır. 

Patolojik uyku hali

Aynı zamanda, bir çocuğun bedeninin erken dönemlerinde uyuşukluk ve uyuşukluk, bir kadının vücudundaki patolojik süreçlerin nedenleridir. İlgisizlik nedeni, ilgisizlik, bozulma ve uyku arzusu gelecekteki annenin daimi yoldaşları olduğunda ortaya çıkacaktır. Bu durumda, bu kadınların durumunun sebebini bulmak önemlidir. Değişiklikler aşırı iş yükünden, yeni koşullardan, iş yerinde ciddi yorgunluktan, uyku eksikliğinden kaynaklanabilir. 

Bununla birlikte, bu semptomlarla ortaya çıkan bazı hastalıkların gelişimini dışlamak mümkün değildir.

Uyuşukluk geçmezse, bu gibi patolojik süreçler oluşabilir:

  • anemi;
  • gestoz ve toksikoz;
  • kan basıncında artış.
Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan uyuşukluk

Ne zaman anemi, vücut yeterince demir olmadığında, kadın uyumak ister. Bu durumda doğru çözüm, hemoglobin için bir kan testi yazması gereken ve tedaviye yönelik olarak çalışmanın sonuçlarına dayanan bir uzmana sevk olacaktır.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında uyuşukluk aslında anemiden kaynaklanıyorsa, o zaman böyle bir sürece diğer karakteristik belirtiler eşlik etmelidir. Kadın uzuvların uyuşukluğunu, baş dönmesini hissedecek, saçlar gevrekleşecek ve deri soluklaşacaktır. Bu dönemde sürekli uyku isteğinin nedeni şişlik veya yüksek tansiyon olabilir. 

Uyuşukluk ile nasıl çalışılır?

Gebeliğin erken dönemlerinde hamile kadınların her zaman uyumak istediğinizde çalışmak çok zordur. Kadın doğum uzmanları-jinekologlar böyle bir durumla savaşmanın gerekli olmadığını söylüyor, çünkü bu sağlıklı bir fizyolojik dinlenme ihtiyacı. Kronik uyku eksikliği gelecekteki anne ve bebeği için çok zararlıdır.

Bu durumdan çıkış yolunu bulmak için, uyuyun ve hala işten vazgeçmeyin, şu tavsiyelere uyun:

  • Çoğu açık havada, daha fazla yürüyün;
  • Kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışın;
  • Çalışma alanını iyi havalandırın;
  • Fazla çalışmamaya çalışın, yerine getirilmemiş işi başka bir gün için ertelemek daha iyidir;
  • Geceleri iyi bir dinlenme geçirdiğinizden emin olun, işyerinde ağır bir iş yükü bile uyku süresini kısaltmak için bir bahane değildir;
  • Günlük egzersizinizi yapın;
  • Sabahları hızlıca uyanmak için, kahve yerine taze meyve suyu ve meyve ile müsli bir kısmını yiyin. 
Gebeliğin ilk belirtilerinden biri olan uyuşukluk

Hamileliğin ilk aşamalarında uyuşukluk olsa bile, hamile bir kadını tamamen dinlendirmek için, kar ile serbest zaman harcamak gerekir. İstediğiniz kadar uyuyorsanız, doğru olacaktır çünkü bebeğinizin sağlığı diğerlerine bağlıdır.

Daha önce akşamları arkadaşlarınızla eğlenmeyi seviyorsanız, bu tutkudan temiz havada sessiz yürüyüşler yapmaktan vazgeçmeniz gerekecektir. 

Geceleri daha huzurlu ve derin bir uyku için, sıcak bir duş almak ve bir bardak süt içmek faydalıdır. Bir kadın günde en az 8 saat uyur, ancak anne adayının öğleden sonra dinlenmesi daha iyi olur. En fazla 22: 00-01: 00 saatleri arasında en sağlıklı uykuya düştüğünden en geç saat 22: 00'ye kadar yatağa git. 

Doğum yakın, zayıflık gider, kadın daha uyanık ve aktif hale gelir. Bu nedenledir ki, sık sık hamilelik döneminde geç dönemlerde ortaya çıktığı zaman, erken doğumdan söz ederler. Günde en az 10 saat uyursanız, hamilelik sırasında uyuşukluk size eşlik etmeyecektir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

4 + 1 =