Hamilelik sırasında hassas problemler | pangudownloads.com
Ben annem

Hamilelik sırasında hassas problemler

Bir kadının vücudundaki bazı değişiklikler, ilk günlerde, diğerlerinde biraz sonra ortaya çıkar. Her biri kendini hissetmiyor, ama genital organların dış kısımlarının şişmesi, ilk haftada hissediyor.

Hamilelik sırasında hassas problemler

Bu, hormonal arka planda değişikliklere vücudun normal bir reaksiyonudur. Lokal kan akımının hızı artar, uterus artar, ağrılar labiada görülür.

Hamilelikte bağışıklık durumu azalır, bu nedenle vulvanın ödemi sadece progesteron üretiminin artmasından kaynaklanamaz. Kronik hastalıkların alevlenmesi için elverişli koşullar yaratılır - her zamanki gibi uyku halindeki cinsel enfeksiyonlar ve vulvovajinit ve bartholinitis neden olur. Daha sonraki tarihlerde varisli damarlar gelişebilir.

Böyle bir durumda ne yapmalı ve hamilelik sırasında labia şiş ve ağrıyorsa rahatsızlıktan nasıl kurtulabilirim?

Fizyolojik değişiklikler

Gebelikten sonraki ilk haftalarda genital organların dış kısmındaki normal fizyolojik değişiklikler, renk ve hafif ödem değişiklikleridir.

Dudaklar kahverengi, mor-mavimsi hatta siyah olabilir. Hafif bir kaşıntı olabilir, ancak çoğu zaman kadın giyilirse ortaya çıkar, yani normal aşırı ısınma oluşur.

Hamilelik sırasında labia kanaması, ülserlerin ortaya çıkması, akıntının rengi ve doğası değişti, siyanozun keskin bir şekilde telaffuz edildi ve ödem kuvvetliydi - bu anormal. Işık rahatsızlığına izin verilebilir, güçlü ağrı, rahatsızlığa neden olur - bir doktora danışmak için bir fırsat.

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Hamilelik sırasında labia'nın kaşınması ve ödemi, birçok kadının kendi kendine bu durumun bir işareti olduğunu bile düşünen bir enfeksiyondan kaynaklanabilir - kandidiyaz.

Vajina florası, farklı türler ve mantarlar olan kandidalardan oluşur - mutlaka vardır. Bağışıklık normal olsa da, yararlı laktobasil ile dengede olurlar, fakat azalırsa, mantar florası aktif olarak çoğalmaya başlar.

Kandidiyaz belirtileri:

 • pıhtılaşmış süt anımsatan karakteristik beyaz akıntı;
 • vajinal mukoza ödemi;
 • perinumda ağrı ve şiddetli kaşıntı.

Pamukçuk'un kendi kendine kaybolacağını beklemeyin - tedavi edici etkiler gerektirir. Hamilelik sırasında süt kadınsı, bir jinekolog tarafından reçete edilen topikal preparatlarla tedavi edilir.

Hamilelik şişmiş zaman labia, aslında sadece pamukçuk suçlamak olabilir. «Uyanıyor» ve normal bağışıklık tarafından bastırılan diğer patojenik flora - gandarella, vajinal trikomonatlar. İlk mikroorganizmalar şartlı patojenik ise, ikincisi cinsel yolla bulaşır. Vulvovajinit var.

Bu durumun belirtileri:

Hamilelik sırasında hassas problemler
 • labia yanma ve güçlü kaşıntı;
 • vulva vulva'nın ödemi;
 • grimsi veya yeşilimsi olan artan salgılar;
 • mukoza kuruluğu;
 • perine, egzersizle ya da cinsel ilişki sırasında artar.

Vulvovajinitin giderilmesi için terapötik rejim bireysel olarak atanır.

Tam olarak neyin tetiklediğini öğrenmek için gereklidir - hamilelik sırasında, geniş bir etki spektrumunun antibiyotiklerini kör olarak içemezsiniz - ve bunun için de analiz-smearını geçebilirsiniz.

İnflamatuar süreç, lokal aksiyon yardımı ile durdurulur - mikrobiyel flora, sulama, merhem, fitiller ile yok edilir. Hastalığın suçluları olan mikroorganizmaların yok edilmesine yönelik ilaçların seçilmesi. Antibakteriyel ilaçlar özellikle ilk trimesterde nadiren reçete edilir.

Labia sadece şişmiş değil, ancak bir haftaya kadar süren sıvı akıntısı varsa, kadın zayıfladı, ateşi yükseldi ve kaşıntı, labiada ortaya çıktı - bir semptom, genital herpeste alevlenmenin bir belirtisi olabilir.

Her zaman hamilelikte değil, labia üzerindeki herpes yaraları sıvı seröz içerikli papül formunu alır, neredeyse asemptomatik olarak akabilir. Durumdaki herhangi bir değişiklik - bu bir doktora danışmak için bir fırsattır.

Ama yine de, herpesin bulunduğu en yaygın semptom, bir döküntüdür. Labia, vajinal duvarlar ve serviks üzerinde lokalize olabilirler.

Gelişmekte olan bir fetus için bu çok tehlikeli bir hastalıktır - eğer herpes ilk ortaya çıkmışsa, hamileliği yapay olarak sona erdirmek için yeterli bir sebeptir. Fakat herpes virüsü uykuda olsa bile ve bağışıklıktaki azalmanın arka planında ağırlaşma görünse bile, hamile bir kadının tedavisi zorunludur. Herpetik enfeksiyonların akut formu, fetus oluşumunu bozabilir, gelişimsel bozukluklara neden olur - beyin ve merkezi sinir sisteminde bozukluklar, fizyolojik gelişimdeki sapmalar, düşükleri provoke eder.

Genital bölgedeki kötüleşme ve erüpsiyonlar 10-14 gün sonra bağımsız olarak kaybolur, ancak bekle-gör pozisyonu alınmamalıdır. Genital herpes ilk belirtileri bir doktora danışmak için gereklidir.

bartolinit

Bazen gebe kadınlarda ödem bir tarafta en çok telaffuz edilir ve akut ağrılar perine içinde görülür. Dolayısıyla, bartholinitis kendini gösterir - vajinal yağlama yapan bezlerin çöktüğü bir hastalıktır. Bartholin bezleri büyük labia kalınlığında yer alan eşleştirilmiş bir organdır.

Bartholinitis belirtileri:

Hamilelik sırasında hassas problemler
 • labia'nın belirgin ödemi;
 • çevre dokularda ağrı;
 • mukus dudaklarının kızarıklığı;
 • hareket halindeyken ve sakin bir durumda acı verici duygular.

Hamilelik sırasında, iltihaplanma süreci azalmış bağışıklığın bir arka planına karşı kendini gösterir.

Bu neden olabilir:

 • Normal bağışıklık durumu altında, yararlı bakteriler tarafından baskılanan Escherichia coli;
 • Içinde bulunan Staphylococci ve streptococci "Hareketsiz" durum - örneğin, vücudun kronik farenjit veya çürüğü varsa ve patojenik bakteriler kan dolaşımına nüfuz ettiyse;
 • Cinsel enfeksiyonları harekete geçiren spesifik mikroorganizmalar.

Çoğu durumda, bartholinitis kombine etki - operatif ve konservatif ile tedavi edilir. Enfeksiyonu önlemek için, fetus için en güvenli olan antibiyotikler seçilir. En sık olarak, özellikle ilk üç aylık dönemde, antibakteriyel ilaçlar penisilin serileri kullanılır.

Varisli damarlar

İkinci trimesterin ortasından, kadınlarda rahatsızlık, dış jinekolojik organların ödemine neden olan başka bir hastalığa neden olabilir - labiyadaki varisli damarlar.

Gebelikte pelvik bölgede lokal kan akımı artar, dolaşımın üçüncü bir çemberi - plasenta ortaya çıkar, küçük pelvis ve labiada bulunan damarlarda yük artar. İlk olarak, bir kadın perineumda sadece hafif bir ağırlık hissedebilir, sonra deri kızarır, yürüme, idrara çıkma ve cinsel ilişkide belirgin bir ağrı görülür.

Varis hafifçe ifade edilirse, hamilelik sırasında tedavi edilemez. Doktor, yatmadan önce daha sık dinlenmek için samimi hijyene daha fazla dikkat etmeyi önerecektir. Ayrıca, kan damarlarının bütünlüğüne zarar vermemek için, genital organların dış bölgesini incitme ihtimalinden kaçınılmalıdır.

Durum belirgin bir rahatsızlık verirse, kan akışını artıran merhemler ve jeller gibi yerel ajanlar reçete edilebilir.

Hamilelik sırasında hassas problemler

Üçüncü trimesterin sonunda, doğum sırasında kanamayı teşvik etmemek için variköz venlerin tedavisi artık yapılmamaktadır.

Hamilelik sırasında labia'nın hoş olmayan hislerini azaltmak için, bir kadının rahat pamuklu iç çamaşırı giymesi, daha fazla yatay durması, hava şartlarında giyilmesi, düzenli hijyen önlemleri almak için hijyenik önlemler alması önerilir.

Genitallerin şişmesi artarsa, akıntı, halsizlik veya yüksek sıcaklık vardır - jinekoloğa başvurmanız gerekir.

Işık rahatsızlığı - fizyoloji, acı ve rahatsızlık - jinekolojik organların hastalık belirtisidir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 8 = 2