Ben annem

Hamilelikte yorgunluk: nedenleri, mücadele yöntemleri

Beklenen bir bebeğin beklenmesi gelecekteki bir anne için gerçek bir testtir. toksisitesi, ruh hali yanı sıra, iştah, sık idrara çıkma, mide yanması, kramp, değişiklikler kadın da aktif yaşam tarzı değil ve aşırı çalışma olmasa bile, kronik yorgunluk hakkında sık sık endişeli hamile bacakları ve ellerinde ağırlığını şişme.

Bugün hamileliğin neden güçlü bir yorgunluk olduğunu, bu durumun ne kadar tehlikeli olduğunu ve nasıl kurtulacağını öğreneceğiz.

Hamilelik sırasında yorgunluk neden oluşur?

Annenin bedenindeki kavrayış anından itibaren, normal gebelik ve doğum hazırlığı için gerekli olan küresel değişimler yaşanmaktadır.

Hamilelikte yorgunluk: nedenleri, mücadele yöntemleri

Fetusun besin maddeleri ile beslenmesi için gereken kan miktarı yaklaşık bir buçuk artar, bu yüzden "Ateşli bir motor" eskisinden çok daha fazla enerji gerektirir. Bundan dolayı, hematopoezlerin organlarındaki yük de artar.

Hormonal arka plan kendini hissettirir. Şimdi büyük miktarlarda vücut progesteron üretir - kadın bir hamilelik hormonu, kan basıncını düşürür ve sindirim sürecini yavaşlatır. Bu sinsi hormon sayesinde, gelecekte anneler genellikle bulantıdan muzdarip olurlar.

Çoğu zaman, hamilelik sırasında şiddetli yorgunluk ilk üç ayda kadınları ilk aşamada endişelendirmektedir. İlk üç aylık dönemde bebeğin tüm hayati organlarının - kalp, karaciğer, beyin, böbrekler, akciğerler - döşenmesinden kaynaklanmaktadır. Böyle bir yük geleceğin annesinin refahını etkileyemez, ancak sürekli bir çöküş ve güçlü bir uykuyu hisseder.

Gebeliğin 2. trimesterinde, progesteron düzeyi hafifçe azalır ve kadın daha iyi hisseder. Ancak son 3 trimesterde, meyve yoğun bir şekilde kilo aldığında, sürekli yorgunluk tekrar döner. Aynı zamanda, gelecekteki anne, diğer tüm şeylere, bacaklarında, nefes darlığında ve mide ekşimesinde ağırlığını hisseder.

Bu durum yorgunluk gibi demir eksikliği anemisi ile karıştırılmamalıdır için çok önemlidir - preeklampsi, fetal büyüme geriliği ve hatta ölümüne yol açabilecek ciddi bir hastalıktır - bu sadece bir gebelik özelliği, ancak kansızlık var. İstatistiğe göre, bebeği taşıyan annenin demir eksikliği anemisinden muzdarip olduğu her üç çocuk, bağışıklığı ve alerjiyi azaltmıştır.

Yorgunluğa ek olarak, anemi bu tür semptomlara sahiptir:

 • düzenli baş ağrıları, «Gözler uçar», baş dönmesi, bayılma;
 • kabızlık veya ishal;
 • kırılgan tırnaklar, dökülme ve saç dökülmesi, diş çürüğü;
 • cildin, mukoza zarlarının göze çarpan solgunluğu;
 • stomatit, gastrit;
 • kalp atışı, çarpıntı, kalpte periyodik ağrıların nedensiz hızlanması;
 • sık soğuk algınlığı;
 • bir kadının keskin kokuları (aseton, benzin) sevmeye başladığı tat ve koku değişiklikleri;
 • ani hareketler sırasında idrar kaçırma (hapşırma, öksürme, vücut pozisyonunda ve gece uykuda değişiklikler).
Hamilelikte yorgunluk: nedenleri, mücadele yöntemleri

Demir eksikliği, öncelikle vücudun toplam kan seviyesinde bir artış nedeniyle oluşur. Kırmızı kan hücrelerinde, kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobin, gelişmesi için zaman yoktur.

Bundan dolayı, gelecekte annenin kandaki hemoglobin içeriğini dikkatlice izlemesi ve ayda bir kez test yapması gerekir. Hamilelik takvimi tuttuğunuzdan emin olun ve zamanında kan vermeyi unutmayın.


Bir kırıntının yemesini bekleyen bir kadına özellikle dikkat edilir. Diyet, protein ve demir bakımından zengin olmalıdır. Ne yazık ki, tedavi edici anemi, ortaya çıkarsa, bir gıda yardımı ile elde edilemez, ancak ortaya çıkmasını önlemek kolaydır.

Şimdi bebeğin yatağı sırasında artan yorgunluk ile nasıl başa çıkabileceğinizi ve nasıl görüneceğini nasıl önleyebileceğinizi konuşalım.

Hamilelik sırasında yorgunluk nasıl baş edilir?

 1. Mümkün olduğunca sık dinlenmeye çalışın. Bazen karın hala oldukça belirgindir ve kadın gebe kalmadan önce aynı yaşam tarzını sürdürmek için sahip olduğunda arıza, ilk üç aylık dönemde, erken dönemlerinde sıklıkla üstesinden çünkü oldukça zordur - işte geçirmek için bütün gün ve hafta sonları girişme ev işleri.

Rahatlamak için herhangi bir fırsat kullanın - işten sonra eve varış, tencere ve zemin kapmak için acele etmeyin, koltukta yatar ve dinlenmek daha iyidir. Mümkünse, ev işlerini bir eşe, ebeveynlere veya daha büyük çocuklara kaydırın. Hafta sonları, kendiniz ve gelecekteki bebeğiniz için dinlenmeye ve bakım yapmaya tamamen adamış;

 1. Uyku kalitesi olmalı. Neşeli ve güç dolu hissetmek için, erken yatağa git, günde en az 8-9 saat uyu. Yatak, olabildiğince konforlu ve konforlu olmalı, yatak odası - havalandırmalı.

Sıklıkla, bekleyen annelerin idrar yapma sıklığı hissetmek için yeterli uyku almaları engellenir. Uyumadan önce 2 saat boyunca, çok fazla sıvı içmemeye çalışın, gün boyunca su-tuz dengesini yenileyin;

 1. Boşuna enerji kaybetmemek için, hamilelik sırasında, kendinizi duygulardan korumayı deneyin. Stresli durumlardan kaçının, akrabalarınız ve akrabalarınızdan yanlış olduğunuzda sizi affetmelerini isteyin ve anlayışla davranın.

Yaşam sorunlarından soyutlama, meditasyon, yoga, kurgu okuma, kaliteli film izleme;

Hamilelikte yorgunluk: nedenleri, mücadele yöntemleri
 1. Mümkün olduğunca sık açık havaya çıkın, uyumadan önce yavaşça yürüyün. Gelişim için bebek için oksijen gereklidir ve siz - rahatlamak için;
 2. Bazı basit fiziksel egzersizler yapın. Hamile jinekologunuza ne tür spor yapabileceğinizi sorun. Bekleyen anneler için koşu, yüzme, aerobik olabilir. Bu tür fiziksel aktivite yorgunlukla savaşmaya yardımcı olabilir;
 3. Hamilelik sırasında sürekli yorgunluktan kurtulmak için, bekleyen anneler için uyarlanmış özel bir vitamin-mineral kompleksi alın. Bununla birlikte, kendiniz seçmemelisiniz, size uyan ilacı seçmenize ve sahtekarlara karşı uyarmanıza yardımcı olacak deneyimli bir jinekoloğa danışmanız daha iyidir;
 4. Yemek için dikkat et. Dengeli, kaliteli ve doğal olmalıdır. Daha önce de düşünüldüğü gibi iki tane vardır, çünkü çoğu zaman aşırı beslenmek sadece fazla vücut ağırlığına değil yorgunluğa yol açar. Taze ve haşlanmış sebzeler, meyveler, meyveler, yumurtalar, yağsız balık, deniz ürünleri, tahıllar, tahıllar, kepekli ekmekler, ekşi sütlü ürünler. Fast food, yağlı, kızartılmış, füme ürünlerden, "Zararlı" tatlılar, kekler, kekler, vb. ve bunların yerine doğal olanlar - kuru meyveler, bal, fındık, marshmallow, yoğunlaştırılmış süt, marmelat, helva;
 5. Hamilelikte yorgunluk: nedenleri, mücadele yöntemleriBanyo yap. Ilık su rahatlatır, gücü geri kazandırır ve ruh halini iyileştirir. Bu etkiyi arttırmak için, köpüğe ve birkaç damla esansiyel çam iğnesi, nane, portakal, lavanta, ylang ylang, gül veya mercanköşk suyuna su ekleyin. Bununla birlikte, hatırlayın: Hamilelik döneminin ne olduğu önemli değil, hiçbir durumda sıcak bir banyo yapmayın, bu imkansızdır - bu bir düşüğün düşmesine neden olabilir! 15-20 dakikadan fazla sıcak bir banyo yapmamanız tavsiye edilir. Eğer suya sıçramaktan hoşlanıyorsanız, ruha öncelik vermek daha iyidir.

Özellikle 1. ve 3. üç aylık dönemde bebeği beklerken küçük yorgunluk oldukça normaldir.

Ancak, hamilelik sırasında sürekli yorgunluk hissederseniz, uzun ve kaliteli bir dinlenme yorgunluğundan sonra bile bir jinekoloğa dönmeniz gerekir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

89 + = 92