Ben annem

HSV nedir ve hamile bir kadın için ne kadar tehlikeli?

HSV, herpes simplex virüsü için çok sık rastlanan bir enfeksiyondur ki, bu da dikkat çekicidir, nadiren komplikasyonlara neden olur, ancak hamilelik sırasında kadınlar için oldukça tehlikelidir. HSV, utero veya doğum sırasında fetüse nüfuz ederek, bunun üzerinde olumsuz bir etki yaratabilir.

HSV 1 ve 2 tipleri: hamilelik sırasında ortaya çıktığı gibi

HSV nedir ve hamile bir kadın için ne kadar tehlikeli?
  1. İlk tip genellikle, kabarcıkların ortaya çıkmasına neden olan ağrılı püskürmeler şeklinde kendini gösterir. Çoğu zaman, ikincisi dudaklarda lokalize edilir. Olguların büyük çoğunluğunda enfeksiyon, çocukluk / ergenlik döneminde, örneğin enfekte olmuş bir kişinin tükürüğü ile temas sırasında, örneğin öpüştüğünde, eşyaları paylaşırken oluşur;
  2. İkinci tip daha sık cinsel organlarda ağrılı döküntüleri kışkırtır. Ayrıca genital veya genital denir. Bununla ilgili enfeksiyon sadece cinsel ilişki sırasında ortaya çıkar. Bu enfeksiyonun, zührevi hastalar arasında en yaygın olanlardan biri olduğunu belirtmek gerekir.

Her iki tip de gelecekteki bebeğe bir tehdit oluşturuyor, ancak ikincisi daha tehlikeli, çünkü ciddi komplikasyonlara neden olandan üç kat daha fazla.

HSV: Hamilelikte tehlikeli olan nedir?

Enfeksiyon çeşitli hastalıkların gelişimini provoke edebilir, ilk aşamalarda düşüklere yol açar, donmuş gebelik. İntrauterin enfeksiyon ile çocuk, yenidoğan döneminde deride kızarıklıklar, görme sistemine zarar verme, beynin az gelişmişliği, zihinsel ve fiziksel gelişimde gecikme gibi komplikasyonlar yaşayabilir.

doğum sırasında anneden bebeğe virüs bulaşma vakalarının% 80 ölüme yol açan bu tür ensefalit, göz hasarı, cilt döküntüsü ve ağız mukoza zarı, dissemine herpes enfeksiyonu gibi komplikasyonlar olabilir zaman.

Bir kadın bir HSV taşıyıcısıysa: Gebelik planlamasında tanı

Bir kadın isteğe bağlı olarak bebeğin planlama aşamasında uygun testleri geçebilir.

HSV nedir ve hamile bir kadın için ne kadar tehlikeli?

Bir kural olarak, herpes üzerinde yapılan analiz, TORCH enfeksiyonlarının standart araştırmasına dahil edilmiştir: gestasyon sırasında en tehlikeli olan dört, bu sayı sitomegalovirüs, kızamıkçık, toksoplazmoz ve herpes içerir. Bir kadının listelenen hastalıklara karşı bağışıklığı olup olmadığını önceden öğrenen doktor, doğmamış çocuğun enfeksiyondan ve ciddi sonuçlardan korunmasına yardımcı olacak tavsiyelerde bulunabilecektir. Analizin, doğuştan gelen çocuğun babasına virüsün varlığı için geçmesi önerilir.

Teşhis süreci, birinci ve ikinci tipteki HSV'ye yönelik antikorlar için bir analiz içerir. Sonuçları deşifre etmek sadece bir uzman tarafından ele alınmalı, ancak bazı ipuçları vereceğiz.

Eğer antikor IgG ve IgM varlığının sonucu negatif ise - kadın sağlıklıdır, vücudunda herhangi bir virüs yoktur. Endişeye gerek yok, ancak bebek büyürken enfekte olmak için önleyici tedbirler almak gerekiyor.

IgG için sonuç pozitif ise ve IgM negatif ise, vücutta bir virüs var, ancak bağışıklık var. Bir kadın hamileliği planlayabilir. Bebeğin rahim içindeki veya doğum sırasında enfeksiyon riski ihmal edilebilir - yaklaşık% 3.

IgG varlığının sonucu negatif ise ve IgM pozitif ise - enfeksiyonun yakın zamanda meydana geldiğini gösterir, vücutta ise kalıcı bir bağışıklık yoktur. Hamileliği bir süreliğine ertelemek tavsiye edilir, bir bulaşıcı hastalık uzmanına danışın. Antiviral tedaviye ihtiyacınız olabilir.

IgG ve IgM varlığının sonucu pozitif ise - muhtemelen iki seçenek vardır: enfeksiyon yakın geçmişte ya da uzun zaman önce meydana geldi, fakat şu anda virüs aktive edildi. Gebelik ertelemek daha iyidir. Bulaşıcı hastalık uzmanı ve antiviral tedaviye başvurulması tavsiye edilir.

Gebelik sırasında doğrudan HSV enfeksiyonu

HSV nedir ve hamile bir kadın için ne kadar tehlikeli?

Herpes dudakları (ilk tip) genellikle bebeğin geleceği için komplikasyonlara neden olmaz. İlk kez döküntüler ortaya çıkmazsa risk daha da azalır, yani, gebelikten önce bölümler meydana gelir. Bu, bir kadının zaten bu tür hastalıklara karşı bağışıklığı olduğu ve bebeğe nüfuz etme şansının çok düşük olduğu anlamına gelir.

Hastalığın ilk atak gestasyon döneminde meydana gelirse, bebek için risk artar.

Gelecekteki annenin bir hahamına dönmesi ve HSV'ye karşı antikorların varlığı için bir kan testi yapması gerekiyor. Ayrıca, önde gelen bir gebelik jinekologu tekrarlayan ultrason reçete edebilir.

Genital herpes perine, labia kabarcıklar, servikal mukus, vajinal membranlar, cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrar, ateş, vajinal akıntı değişiklik, baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Kural olarak, daha tehlikeli olan ikinci virüs türünden kaynaklanır.

Bu belirtiler varsa, mümkün olan en kısa sürede doktoru ziyaret etmeli ve doğmamış çocuğun riskini belirlemek için testleri yaptırmalısınız.

Pozitif HSV: Gebelikte primer enfeksiyon

İletim riski büyük ölçüde enfeksiyonun meydana geldiği zamana bağlıdır. Örneğin, bir kadın 20 haftaya kadar olduğu zaman, enfeksiyonun bulaşma olasılığı çok düşüktür, ancak gerçekleşirse, askıya alınmış bir hamilelik ve düşük yapma da dahil olmak üzere, sonuçlar en ağır olanı olacaktır.

Enfeksiyon üçüncü trimesterde ortaya çıkmışsa, çocuğa yönelik tehdit son derece yüksektir, çünkü bu tarihte HSV vakaların neredeyse yarısında iletilmektedir.

Bebeğin enfeksiyonu uteroda, doğum sırasında ve hatta bundan sonra ortaya çıkabilir. Vakaların yaklaşık% 90'ında enfeksiyon, doğum sırasında çocukta, eğer şu anda genital bölgede bir kızarıklık varsa, çocuğa bulaşır.

Soğuk yaralar hamilelik sırasında ortaya çıkarsa ne olur?

HSV nedir ve hamile bir kadın için ne kadar tehlikeli?

Her şeyden önce, tanıyı doğrulamak için bir doktora gitmelisiniz. Eğer bir kadın daha önce herpes antikorları için test etmemişse, kesinlikle gitmesi gerekir.

Bu çalışmaların sonuçları virüse karşı bağışıklığı ortaya çıkaracak ve herpesin bebeğe bulaşma riskini değerlendirecektir. Testler daha önce verildiyse, doktor bir kez daha sonuçlarını değerlendirecek ve ek çalışmalara ihtiyaç olup olmadığını veya bebeğin riskinin düşük olup olmadığını belirleyecektir.

Gestasyon sırasında herpes simpleksinin tedavisinde tedavi, bu gibi antiviral ajanlar ile gerçekleştirilir. "Asiklovir" ve "Valacyclovir". Tabii ki, tedavi olmadığında ortaya çıkabilecekler de dahil olmak üzere, fetusun riskleri değerlendirilmektedir. Uygulama dozu ve süresi ayrı ayrı reçete edilir.

Herpetik bir enfeksiyon varsa doğum nasıl olur

En büyük tehlike, doğumdan önce birincil enfeksiyonda veya şu anda bir aktivasyonda genital herpestir. Tehlikenin azaltılması önleyici tedbirler, örneğin, 36 haftadan itibaren ve doğumun kendisinin başına kadar olan ilaçlar. Cinsel hastalıklar üzerindeki erüpsiyonlar HSV bulaşma riskini artırır, sezaryen ile ilgili soru ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında önleyici tedavi

Rutin testler herpes için bağışıklık eksik olduğunu göstermiştir, hamilelik sırasında enfeksiyondan kaçınmak için belirli kurallara uymalısınız.

  1. Yiyecek ve içecekleri başkalarıyla paylaşmayın;
  2. Diğerlerinden sonra içmeyin ve yemeyin;
  3. Ayrı bir tabak kullanın. Bu, aile üyelerinden birinde bir hastalığın belirtisi olduğunda özellikle önemlidir;
  4. Karakteristik semptomları olan kişilerle temastan kaçının: öpmeyin, paylaşılan yemekleri kullanmayın, vb.
  5. Bir koca bu hastalığa yakalanmışsa veya virüs harekete geçerse, 9 aylık gebeliğin tamamı için seks yapmak veya prezervatif kullanmak daha iyidir. Bu kural, özellikle genital erüpsiyonların varlığında önemlidir;
  6. Eğer partnerin dudaklarında kızarıklık varsa oral seks yapmayı reddedin.

Bir kadın HSV ve CMV taşıyıcısıysa, hamilelikte ne yapmalı?

HSV nedir ve hamile bir kadın için ne kadar tehlikeli?

CMV bir sitomegalovirüs enfeksiyondur. Tabii herpes virüsüne benzer. Bu kayda değer bir şey.
Bir kadın her iki enfeksiyonun da taşıyıcısı ise, o zaman bunlardan biri ağırlaşırsa, ikincisi aktif hale gelir. Yukarıdaki TORCH enfeksiyonu çalışması, vücutta CMV olup olmadığını, bağışıklığının ne olduğunu belirler. Testlerin sonuçları doktorlara fetusun risklerini değerlendirme fırsatı verir. Kadın bir CMV taşıyıcısıysa, o zaman vücudunda antikorlar vardır, sırasıyla, kandaki virüsün konsantrasyonu çok daha düşüktür.

Bu çok önemli bir göstergedir, çünkü kandaki CMV miktarı doğrudan çocuğa bulaşma şansına bağlıdır.

Tüm kurallar ve tavsiyelere uyulursa, hem hamilelik hem de doğum başarılı olacaktır. Kendine iyi bak!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 1 = 4