Ben annem

Rhesus faktörü: bunu belirlemek neden gereklidir, nasıl hamilelik etkiler?

Rhesus faktörü, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyini işgal eden bir antijendir (protein). Bu proteinin varlığına veya yokluğuna bağlı olarak, pozitif (dünya nüfusunun% 80'inde) veya negatif olabilir.

Rhesus faktörü: bunu belirlemek neden gereklidir, nasıl hamilelik etkiler?

Bazı durumlarda, kan transfüzyonuna ihtiyaç vardır. Bazen hastanın hayatı buna bağlıdır. Eğer donörün pozitif bir Rh faktörü (RH) varsa ve hastanın negatif bir Rh faktörü varsa, transfüzyon yapılmamalıdır, aksi halde tedavi ölümcül bir sonuçla çözülebilir.

Bu bakımdan, bu göstergenin sizin için ne olduğunu bilmeniz gerekir. Sağlıklı bir çocuğa kavuşmak ve doğurmak için kadınların bile buna ihtiyacı vardır. Rhesus faktörünü belirlemek, insan venöz kanının çalışmasına izin verir.

Doktorlar negatif bir Rh faktörünün bir insan için tehlikeli olmadığını söylüyor, ancak anne olmak isteyen bir kadın için sorun olabilir.

Bir erkek ve bir kadının rhesus tarafından uyumluluğu

Erkeklerde ve kadınlarda farklı Rh faktörleri genellikle üretkenliğe giden yolda bir engel haline gelir. Bu olguya Rh çatışması denir. Bu hamilelik imkansız olduğu anlamına gelmez. Ancak her iki potansiyel anne baba da sağlığına iyi gelse bile, saldırganlık bazen uzun bir süre beklemek zorundadır. Uygulama, çiftin uzun zamandır bekledikleri çocukların en çok doğduğunu gösteriyor.

Sorunun, sadece bir kadının negatif bir RH'ye sahip olması ve bir erkeğin pozitif olması durumunda ortaya çıkabileceğini unutmamak önemlidir. Ters durumda, anlayış için herhangi bir engel olmamalıdır.

İlk durumda, bir kadın ilk hamilelikten kurtulamaz, aksi halde sorunlar daha sonra ortaya çıkabilir.

Anne ve çocuğun uyumluluğu

Gelecekteki ebeveynlerin Rh faktörüne bağlı olarak, gebeliğin gelişimi için çeşitli senaryolar vardır:

Rhesus faktörü: bunu belirlemek neden gereklidir, nasıl hamilelik etkiler?
  • Annem ve babamın RH'si negatif. Bu durumda, beslenmeyle ilgili zorluklar genellikle gözlenmez, çünkü uyumsuzluk yoktur;
  • Her iki ebeveyne de bir Rh faktörüne sahipse, önceki vakada olduğu gibi, gebelik normaldir;
  • Rh faktörü anne tarafından miras alındığında, olumsuz ise ve baba olumlu olduğunda geçerlidir. Annenin vücudu meyveyi parçalamaya çalışmayacak.

En zor durum anne RH'nin olumsuz olduğu durumdur ve çocuk babanın pozitif mirasını almıştır. Annenin organizması aynı zamanda bebeği bir yabancı olarak algılar ve onu parçalamaya çalışır. Hamileliğin bozulmasını ve komplikasyonlarını önlemek için, sürekli doktor gözetiminde olmalısınız.

Annede Rh faktörü ve hamilelikte pozitif kadın olduğunda, kadın düzenli olarak antikorların varlığını tespit etmek için analiz için kan verir. Bu, 32 haftaya kadar ve haftalık olarak 32 hafta için aylık olarak yapılır. Gestasyonel yaştan bağımsız olarak bulunan antikorlar, hastaneye yatış ve daha ileri izlemetitresi".

Büyümesi durumunda amniyosentez gerçekleştirilir. Bu prosedür, kandaki bilirubin düzeyini saptamak için amniyotik sıvıyı incelemek amacıyla fetal bir mesanenin delinmesini içerir. Çok yüksekse özel prosedürler atanır. Plazma kadınlar, daha başka ters transfüzyon ile toplayabilir ve temizleyebilirler. Bu sürece plazmaferez denir.

Rhesus faktörü: bunu belirlemek neden gereklidir, nasıl hamilelik etkiler?

Bazı durumlarda, daha önce çocuğun kaslarını gevşetmeye yardımcı olan bir madde içeren negatif RH ile kanın göbek kordonu yoluyla bir giriş yapılır. Prosedür iki hafta sonra tekrarlanır. Böylece bebeğin kanı geçici olarak bağışçının kanıyla değiştirilir.

Çocuğun Rh faktörünün annede pozitif ve negatif olduğu bir durumda, bu işlem istenen etkiye sahip değilse, genellikle erken doğuma başvurmak gerekir.

Bu bağlamda, doktorlar en azından 34 haftaya kadar - bir bebeğin çocuğunu almasına yardım etmeye çalışıyor - bebeğin akciğerlerinin halihazırda oluşturulduğu zaman. İkinci etki yolu daha etkilidir, ancak her klinikte gerçekleştirilmez.

önleme

Ne yazık ki, bir anne ve bir çocukta bir rhesus çatışması, fetüsün ciddi doğuştan hastalıklarına ve hatta ölümüne yol açtığı durumlarda sıkça rastlanan durumlar vardır. Ancak umutsuzluk çeken kadınlar RH'ye ihtiyaç duymaz, çünkü bugün tıp çok ileri adım atmış ve gelecekteki ebeveynlerin dikkatine önleyici tedbirler sunmaktadır.

Gelecekte anne adayları hamileliği planlamaya başlamadan önce Rh faktörlerini önceden bilmelidir. Bu yaklaşım hemen doktorların dikkatini gebeliğin tuhaflığına yönlendirecektir. Bu arada, anne ve bebeğin uyumsuzluğu kan grubuyla ilişkilendirilebilir, ancak bu fenomen çok tehlikeli değildir ve ciddi komplikasyonları tehdit etmez.

Rhesus faktörü: bunu belirlemek neden gereklidir, nasıl hamilelik etkiler?

Rh-çatışmanın ortaya çıkma riski, anti-rezurs-immünoglobulinin katılmasıyla tekrarlanan gebelikler ile önemli ölçüde azaltılabilir. Bu, ilk çocuğun veya hamileliğin doğumundan sonraki ilk 3 gün içinde, daha sonra kesintiye uğramıştır. Bu ilaç, bir kadının kanındaki agresif cisimlere zarar veriyor.

Antikorların gelişimi yavaş yavaş ortaya çıkar, bu yüzden ilk hamilelik komplikasyon olmaksızın devam etme şansı doğar, bebek tehdit edilmeyecektir, ancak anne adayının sigortalı olması ve her zaman tıbbi gözetim altında olmaya çalışılması daha iyi olacaktır.

Tekrarlanan gebeliklerde çatışma riski, aralarındaki kırılma süresi en az 5 yıldır.

miras

Rhesus faktörü: bunu belirlemek neden gereklidir, nasıl hamilelik etkiler?

İnsanlar genellikle Rh faktörünün daha iyi ve daha güvenli - pozitif veya negatif olduğu ile ilgilenmektedir. Negatif RH'li kişilerin daha sağlıklı olduklarına dair bir görüş var. Doktorlar bunun sadece bir karakteristik kan olduğunu ve bu ya da göz rengi, sağ ya da sol bacak daha iyi ya da daha kötü olamayacağından kötü ya da iyi olamaz.

Bir insanda hangi RH'ye bakılmaksızın, kalıtsaldır ve onu seçmek gerekli değildir. Eğer her iki ebeveyn aynı çocuğa sahipse, çocuk aynı olacaktır. Bu, gelecekteki bebeğin sağlığı ve sağlığı için elverişli bir seçenek.

Rh çatışması ebeveynleri durumunda, çocuk faktörlerden herhangi birini devralabilir (olasılık yaklaşık% 50 oranındadır). Annenin hamileliğinde bile ne olabileceğini öğrenin.

İnsan kanı, insan vücudundaki en önemli bağ dokusudır. Bu nedenle, onun grubunu ve Rh faktörünü bilmek önemlidir, böylece transfüzyon gerekli ise, doktorlar bu özellikleri bulmak için zaman harcamadan mümkün olan en kısa zamanda yardımcı olabilirler.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

74 + = 81