Şeker eğrisi ne gösteriyor? Davranış nasıl? | pangudownloads.com
Ben annem

Şeker eğrisi ne gösteriyor? Davranış nasıl?

Bir bebek taşıma döneminde, bir kadın kronik hastalıklar ile ağırlaştırılabilir. Bazen kendilerini daha önce hiç şüphe duymadıkları hissetmişler ve rahatsız ederler. Bu zayıflatılmış bağışıklığın bir arka planında ortaya çıkar ve öfkeli hastalık fetüse zarar verebilir. Böyle bir hastalık gestasyonel diyabet veya gestasyonel diyabet olup, çocuk bekleyen kadınların yaklaşık% 14'ünü oluşturur.

Hamilelik sırasında saptanması için, şeker eğrisi veya GTT (glikoz tolerans testi) için bir analiz yapılır. Hastalık, kandaki şeker seviyesini düzenleyen, üretilen insülin miktarındaki bir azalma ile kışkırtır.

Analiz endikasyonları, çalışmanın aşamaları

Normalde, hamilelik sırasında vücutta insülin, hamilelik öncesi rakamı aşan bir miktarda üretilmelidir. Pankreasın bu görevle baş edip etmediğini ve bu analizin yapıldığını belirlemek.

Her şeyden önce, risk altındaki kadınlara atandı:

Şeker eğrisi ne gösteriyor? Davranış nasıl?
  • Vücut kitle indeksi 30 veya daha fazla olan gelecekteki anneler. Bu özellikle, ağırlığı 4.5 kg ve üzeri olan çocuk doğuran kadınlar için geçerlidir;
  • Diabetes mellitus olan akrabaları olan hamile kadınlar;
  • Önceki gebelikte benzer bir sorunu olan kadınlar.

Genellikle şeker eğrisi üzerinde yapılan analiz, gebeliğin 24-28 haftalık bir döneminde gerçekleştirilir. Bir nüksetme şüphesi varsa (daha önce bir hastalığa yakalanmışlarsa), daha erken bir test yaptırmak anlamlı olur, 16-18 hafta. Sorun ne kadar erken ortaya çıkarsa, doktor tedavi ve denetim stratejisini ne kadar hızlı belirleyecektir.

Bebeği beklerken, şeker eğrisinin normal sınırlar içinde olmasından endişeleniyorsanız, bunu doktorunuzla konuşun, muayene için talimat vermesini isteyin. Risk altında olmasanız bile gereksiz olmayacaktır.

Hazırlık aşaması

Analiz, şeker eğrisi üzerinde gerçekleştirilmeden önce, aşağıdaki koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir:

  • Çalışmanın planlandığı günden önceki 3 gün boyunca alışılmışın dışında bir yaşam sürdürün (sizin için standart diyet ve fiziksel aktiviteyi gözlemleyin);
  • Sınavdan 10-14 saat önce yemeyin. Genellikle sabah saatine atandı;
  • Şeker eğrisi üzerinde yapılan analiz, yalnızca gelecekteki annenin normal iyilik hali, vücutta iltihaplı ve diğer ağrılı süreçlerin olmaması koşuluyla gerçekleştirilir;
  • İşlemden hemen önce diüretik ve diğer ilaçları kullanmak yasaktır.
Şeker eğrisi ne gösteriyor? Davranış nasıl?

Çalışmanın sonuçlarının güvenilir olmasını sağlamak için kendiniz ilgilenmelisiniz, bu nedenle analiz için hazırlık kurallarını mümkün olduğunca kesin şekilde takip etmeye çalışın.

Eğer sonuçlarda yanlışlık olduğuna dair bir şüpheniz varsa, doktora danışarak çalışmayı tekrarlamak mantıklıdır. Hamilelik sırasında, birçok faktör göstergelerin yanlışlığını etkileyebilir.

Prosedür algoritması

Yöntemin anlamı, kanda bulunan glikoz seviyesini ölçmektir. İlk olarak, oruç miktarı ölçülür ve ilk kan örneklemesinden sonra, bir kadına bir bardak tatlı çay verilir veya içinde eriyen glikozla sadece ılık su verilir (75 g).

Bir saat sonra şeker eğrisini belirlemek için kadın yine kan alıyor. 1 saat sonra, glikoz seviyesi için incelenen üçüncü bir kan örneği alınır. Elde edilen verilere dayanarak bir şeker eğrisi yapıldı.

yorumlama

Çalışmanın amacı glikoz alırken ve bir süre sonra meydana gelen değişiklikleri tespit etmektir. Normal olarak, tatlı çayın alınmasından sonra şeker seviyesi artar, ancak bir saat sonra azalır ve bir saat sonra gösterge tekrar daha az önem kazanır. Eğer yükselirse, şeker eğrisi kadının gestasyonel diyabet olduğunu gösterir.

Hastalığın varlığı aşağıdaki koşullar altında söylenebilir:

  • Açlık glukoz indeksi 5.3 mmol / l'den fazladır;
  • Glukozu aldıktan bir saat sonra, 10 mmol / l'den fazladır;
  • İki saat sonra, indeks 8.6 mmol / l'yi aştı.
Şeker eğrisi ne gösteriyor? Davranış nasıl?

Bir şeker eğrisi yardımıyla bir hastalık tespit edilirse, gelecekteki anneye tanıyı doğrulayacak veya reddedecek ikinci bir muayene verilir.

Doğrulanırsa, doktor bir tedavi yöntemi seçer. Diyet ayarlamak, hastalık ile başa çıkmak için yardımcı olacak fiziksel yükler belirlemek için gereklidir.

Tedavinin etkili olması için ve şeker eğrisi hızlıca normale döndüğünde, bir kadının hamileliğin herhangi bir döneminde daha sık bir doktora görünmesi gerekir.

Uygun tedavi ile hastalık bebeğe zarar vermez. Bu durumda doğum genellikle yaklaşık 38 haftalık gestasyon için reçete edilir. Bebeğin ortaya çıkmasından 6 hafta sonra, analiz tekrarlanır - normun geri dönüp dönmediğini saptamak gerekir. Bu, hastalığın hamilelikten mi kaynaklandığını ya da genç annenin ek muayene ve tedaviden geçmesi gerektiğini anlayacaktır.

Hastalığın zamanında teşhis edilmesi size ve bebeğinizin hoş olmayan sonuçlardan kaçınmasına yardımcı olacaktır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 42 = 47