Staphylococcus aureus: çocuklar üzerindeki etkisi | pangudownloads.com
Ben annem

Staphylococcus aureus: çocuklar üzerindeki etkisi

Çocuk ne kadar küçükse, onun için daha tehlikeli olan stafilokok enfeksiyonu. mideye mikroorganizmalar iltihabı kışkırtmak ve sağlıklı dokuda, onların metabolik ürünlerinin hücre yapısını yok eder - hemolizin - öldürme lökositler ve vücudun bakterilere ve diğer türlerdeki virüslerin giriş önce korumasız kalır. 

Çocuklarda stafilokok cildin, lenf dokusunun ve sinir sisteminin ciddi hasar görmesine neden olur, yeni doğmuş bir çocukta patojenik flora ölümlere neden olabilir.

Staphylococcus aureus türleri

En yaygın patojen flora türleri.

Staphylococcus aureus: çocuklar üzerindeki etkisi
 1. Saprofitik stafilokok. Temelde genitoüriner sistemi etkiler, dışarıdan mukoza zarlarına nüfuz eder;
 2. Epidermal stafilokok. Şartlı patojen flora, vücudun yüzeyinde ve burun mukozasında ve iç farinkste bulunur. Azaltılmış bağışıklık durumu olan çocuklar - fark edilmeden veya ameliyat sonrası için tehlikelidir. Sağlıklı bir organizma, kendi başına mikroorganizmaların gelişimine dayanabilir;
 3. Staphylococcus aureus. Halen bilinen mikroorganizma kültürlerinin en tehlikeli olduğu düşünülmektedir. Cildin yüzeyinde yaşar, dışkı ve idrarda ekilir, boğazdan bulaşır. Fagositleri yok eder - enfeksiyonun patojenlerini çözen bağışıklık hücreleri. Bu kültürün neden olduğu hastalığın tehlikeli bir özelliği, antibiyotiklere karşı direncin artmasıdır.

Hastane kaynaklı enfeksiyonlar, bebekler için zaten çok sayıda yaşamı talep etmiştir.

Vücutta Staphylococcus aureus'un tanıtılması

öksürük ve patojenlerin ayırır binlerce hapşırma, konuşurken hasta bir kişi - Solunum türünde bir enfeksiyon ile uğraşırken boğazında Staphylococcus aureus genellikle çocuğun görünür. Ayrıca, enfeksiyon ev eşyaları ve ürünler yoluyla yayılır.

Çünkü rolü "Gatekeepers" Vücutta bir bademcik oynamak - onlar lenfoid dokudan oluşur ve patojenleri delici etkisiz hale getirmek deneyin - orada büyüyen patojenik bitki örtüsünü. hipotermi, sürekli yorgunluk, uyku eksikliği, sinir koşulları, zehirlenme, vitamin eksikliği ile bağışıklık durumunu azaltarak - - kendisi için olumlu faktörlerin altında mikroorganizmalar genel bağışıklığı azaltan aktif çoğalmaya başlar.

Stafilokok Enfeksiyonunun Belirtileri

Staphylococcus'un güçlü çocukların boğazında tedavisi gerekli değildir. Organizmanın kendisi patojenik mikroorganizmalar ile başa çıkacaktır.

Staphylococcus aureus: çocuklar üzerindeki etkisi

Zayıf çocuklarda hastalık kronik bir form alır. Ağzın mukoza zarlarında, dudakların kenarlarında ve burnunda sürekli olarak apse, stomatit, konjunktivit belirtileri görülür. Bir organizmanın zehirlenmesinin belirtileri: sürekli halsizlik, uyuşukluk, ilgisizlik, genel durumun bozulması.

Vücuda girdiğinde, sıcaklık yükselir, sepsis gelişebilir (kan enfeksiyonu), sindirim süreci bozulur.

Staphylococcal angina'nın tedavisi zordur ve güçlü antibiyotiklerin kullanılması çocuğun ciddi diyare ve bağırsak koliklerine neden olmasına neden olur. Antibakteriyel ilaçların yan etkisinden dolayı zehirlenmeden kaynaklanan dysbacteriosis artmaktadır.


Hastalığın teşhisi

Bir patojenik kültürün varlığı aşağıdaki yöntemlerle ortaya çıkar.

 1. Ekme bakteriyolojik kültür. Boğazdan bir swab, akut bir dönemde alınır - bu zamanda bakteriler en aktif ve kolay tespit edilir. Bu ekim sırasında, gelecekte burun ve boğazda stafilokok ile neyin tedavi edileceği de öğrenilmiştir. Bunu yapmak için in vitro, patojenik mikroorganizmaları çeşitli türlerde antibiyotiklerle birleştirir ve antibakteriyel ilaçların onları tahrip edebilecekleri araştırmalar yapar. Aynı zamanda, bakteriler de kan testinden çıkarılır.
 2. Mikroorganizmalar uyku halindeyken, PCR-polimeraz zincir reaksiyonu ile tespit edilebilir. Genellikle bu yöntem ek bir muayene yapmak için kullanılır. Yöntem çok güvenilirdir - tek bir DNA bakterisini bile tespit edebilirsiniz.
 3. Kanın serolojik analizi bakteri ve bu türün nedensel etkeni antikorları salgılamadığı zaman.
 4. Bazı durumlarda, çocuk anne sütü ile birlikte Staphylococcus aureus alır. Bu durumda, genel bir zehirlenmeye sahiptir - sadece nazofaringeal mukoza iltihapları değil, sindirim süreçleri bozulur, ishal oluşur ve deride apseler oluşur. Emzirme sırasında enfekte olduğundan şüphelenildiğinde, anne sütünden patojenik mikroorganizmalar ekilir. Ancak bebek zaten enfekte olduğundan, yapay beslenmeye geçmek gerekli değildir. Anne ve bebek, problemi çözmek için yeterli tedaviyle seçilir.

Bakterilerdeki kanın analizinde veya bunlara karşı antikorların ve bebeğin normal sağlığındaki küçük bir miktarla, tedavi edilmesine gerek yoktur.

Bir Staphylococcus aureus bir boğaz nasıl tedavi edilir

Altın Staphylococcus'un neden olduğu enfeksiyonların belirtileri, nazofarenksin herhangi bir iltihaplanma süreciyle tamamen aynıdır:

Staphylococcus aureus: çocuklar üzerindeki etkisi
 • bademcikler ve kızarıklık ödemi;
 • çeşitli tiplerde pürülan baskın görünümü;
 • yutma ile artan ağrı;
 • bölgesel lenf düğümlerinde artış.

Ayırt edici bir özellik, bakteriyel stomatitin bağlanması olabilir - mukus zarındaki püstüllerin görünümü ve 39-40 ° C'ye kadar bir sıcaklık artışı. Patojen tanımlandıktan sonra antibakteriyel ilaçlar reçete edilir, bunlar tamamen sarhoş olmalıdır - iltihap belirtileri ortadan kalktıktan sonra bile.

Çoğu zaman, bu ilaçlar reçete edilir: "Oflokatsin", "Amoksitsiklav", "Rifaksimin", "Nafitsillin", "Klindamiditsin", "neomisin", "Tetrasiklin", "Vankomisin", "Kanamisin".

Ateşi düşürmek için antipiretik ilaçlar kullanılır. Antihistaminiklerle tedaviye destek verilir - ödem azaltmak ve antibiyotiklerin yan etkilerini azaltmak.

Terapötik şema zorunlu olarak lokal tedaviyi içerir - garip ve antibakteriyel ajanlarla oral tedavi. Tıbbi cihazlardan furacilin çözeltisi, "Chlorgexedin", "Bioparox", "Chlorophyllipt", Lidokain içeren jeller ve spreyler - örneğin, "Hexoran Sprey".

Anestezik ilaçlarla tedavi çok zor bir görevle baş etmede yardımcı olur - bir çocuğun boğazında Staphylococcus aureus tedavisi sırasında beslenmesi oldukça zordur. Yutulduğunda acıdan dolayı, çocuklar genellikle yemeyi reddeder, zayıflar.

Doktorlar tavsiye etmemekle birlikte "Cram" küçük çocuklar yemek sırasında akut dönemlerde, ancak küçük bir hastaya yüksek bir sıcaklıkta bir içecek vermek gerekir, aksi takdirde vücudun hızlı bir şekilde dehidrasyonu gelir. Larinksin anestezi ile tedavi edilmesinden sonra, boğazda ağrı ve kusma refleksi azalır ve bebeğe çok fazla sıvı dökmek mümkündür.

Ek olarak, immünomodülatörler ve bağışıklık uyarıcıları, vitamin terapisi reçete edilir.

Durum çok şiddetli ise, hasta bir hastaneye yerleştirilir.

Staphylococcus aureus: çocuklar üzerindeki etkisi

Geleneksel tıp tamamen enfeksiyon ile başa çıkamaz, ancak bağlantı halk ilaçları çabucak olmak varken genç hastayı tedavi etmek. Deniz topalak ve vahşi yağlama yağı iltihaplı ağız dokusu, gül balı - Bebeğiniz alerjik değilse, anti-inflamatuar infüzyon sulamak - papatya, meşe kabuğu, adaçayı, nergis ve kaynatma.

Anti-inflamatuar infüzyonlar için hammadde seçimiyle çok yakından ilişkili olmalıdır. Papatya, 3 aydan daha erken olmamak kaydıyla, 8 ila 12 ay sonra kalan fonlara terapötik rejime enjekte edilir.

Enfeksiyonun önlenmesi

Herhangi bir enfeksiyon daha sonra tedavi edilmekten daha kolay önlenebilir. Bebeğin enfeksiyonunu önlemek için, yetişkinler, kronik hastalıkların kötüleşmesi durumunda koruyucu ekipman - maske kullanmalıdır. Birçoğu giymeyi, hatta öksürmeyi ve hapşırmayı ihmal ediyor.

Çocuğun vücudunu zayıflatan olumsuz faktörler:

 • kişisel hijyen kurallarının ihmal edilmesi;
 • uygunsuz beslenme;
 • küçük yaşamsal aktivite - çocuk yeterince hareket etmez, onunla neredeyse dışarıda yürümez;
 • binaların kirlenmesi;
 • olumsuz ev koşulları - tesislerin yüksek nemi;
 • Sürekli stresli durumlar, ailede elverişsiz durum.

Çocuğa iyi bakılırsa, bağışıklık durumu azalmaz ve stafilokok florasına dayanabilir. Alevlenme meydana gelmezse, bebeğin boğazını tedavi edin - bu bakteri sürekli olarak ekilen bile olsa - gerekli değildir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

1 + 2 =