Yenidoğan banyo yapmak için su sıcaklığı, ebeveynlere genel tavsiyeler | pangudownloads.com
Ben annem

Yenidoğan banyo yapmak için su sıcaklığı, ebeveynlere genel tavsiyeler

Çocuğun doğumu ile hoş ve heyecan verici sıkıntılar vardır. Bebek kesinlikle çaresiz olarak doğar, onun için tüm bakımları onun ailesi ile yatıyor.

Banyo, hijyen prosedürlerinin önemli bir parçasıdır, böylece yenidoğanlar rahat hisseder, banyoda suyun sıcaklığı vücudunun hoşuna gider.

Yenidoğan banyosunun temel kuralları

Su prosedürleri yenidoğanın sağlığı ve sağlığı için yararlıdır.

Onlar katkıda bulunur:

Yenidoğan banyo yapmak için su sıcaklığı, ebeveynlere genel tavsiyeler
  • artan kas tonusunun çıkarılması;
  • normal cilt durumunun korunması;
  • bağışıklığın güçlendirilmesi;
  • sinir sisteminin rahatlaması.

Çocuklar için banyo genellikle bir bebek banyosu satın alır, ancak her banyoyu doldurmadan önce iyice yıkayan ortak banyoyu kullanabilirsiniz. Tedavi kabartma tozu kullanımı ile yapılmalıdır. İlk ayda, umbilikal yara enfeksiyona karşı hassastır, bu yüzden kaynamış suda yıkanması tavsiye edilir.

Şifalı otlar - Papatya, dizgi, muz, iltihabı hafifletmeye yardımcı olur, cildin iyileşmesini sağlar. Bitkilere bir alternatif manganezdir, zayıf çözeltisi suyu mükemmel şekilde dezenfekte eder. Katkı maddelerini kötüye kullanmayın, haftada bir kez izin verilir. Yeni doğmuş bir bebeğin ihale cildi, herhangi bir tahriş edici maddeye karşı hassastır, sık sık kuluçka kullanımıyla fazla kurutulur.

Bir bebeği banyo yaparken belirli kuralları izlemelisiniz:

  • oda sıcaklığı +24 ° C'nin altında olmamalıdır;
  • su prosedürleri tercihen yatmadan önce, akşamları yapılmalıdır;
  • banyo zamanı - 5-10 dakika;
  • İşlem sırasında bebeğin başı ve omuzları korunmalıdır;
  • Kir parçacıklarının boyun altında, kasıkta, kolların altında, parmakların arasında topladığı tüm kıvrımları iyice yıkamanız gerekir.

Yenidoğan banyosunun en uygun sıcaklığı nedir?

Yenidoğanın organizması oluşum aşamasındadır, normal termoregülasyona sahip değildir. Yeni doğanda sıcak veya soğuk su kesinlikle rahatsızlığa neden olacaktır. Donma veya aşırı ısınma nedeniyle oluşan stres, bebeğin banyoya olan tutumunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Yenidoğanda yüzmek için en uygun sıcaklık nedir? Annenin rahminde olmak, çocuk 36.6-37ºC içinde sıcaklığa alışır. Benzer bir çevreye daldırma, bebek için tanıdık ve hoş olacaktır.

Çocuğun tehlikeli aşırı ısınması nedir?

Sıcak suda olmasından dolayı, cilt çocuklarda kızarır, sıcaklık yükselebilir, solunum zorlaşır. Böyle belirtilerin ortaya çıkması durumunda, çocuğu banyodan almak gerekir. Ayrıca, ısıtılmış cilt gözenekleri açar ve enfeksiyonların çocuk vücuduna saldırmasına izin verir. Hata yapmamak için, her annenin su için bir termometre alması ve okumalarını dikkatle izlemesi gerekir. Termometre 37º C'nin üzerinde yükseltilmemelidir.

Soğuk su, ebeveynler tarafından bir çocuğu temperleme yolu olarak kullanılır. Ancak bu prosedür derecelerde kademeli bir düşüş gerektirir. Soğuk bir banyoya dalmak rahatsızlığa neden olur, çocuk ağlar. Aşırı soğutma, çocuklarda soğuk algınlığı ve üriner sistem ile ilgili problemler ile hassas bir vücudu tehdit eder.

İlk banyo, genç ebeveynler için önemli bir olaydır.

Bebeğin banyoya ilk daldırılması, küçük ebeveynler için küçük ama unutulmaz bir olay haline gelir. Sadece hoş anılar bırakmak için, her şeyi doğru bir şekilde yapmak gerekir.

Yeni doğmuş bebeklerin ilk kez yıkanması önerildiğinde çocuk doktorları açık bir cevap vermezler. Daha önce, doktorlar umbilikal yaranın aşırı büyüymesinden önce bebeği ilk iki hafta boyunca ıslak mendillerle silmeyi önerdiler. Şimdi bebeği hastaneden geldikten sonra yıkanması tavsiye edilir.

Ayrı bir banyo almak, genç bir annenin hayatını kolaylaştırmalıdır. Kapasiteyi rahat bir yüksekliğe ayarlayarak bebeği yıkamak çok daha kolaydır. Bebek küçük bir alanda kendini daha güvende hissedecek ve annenin alçalması gerekmeyecek.

İlk banyoda kaynatılmış su kullanın, 36.5-37ºC sıcaklıkta soğutun. Potasyum permanganat eklenirse, bebeği bir bebek bezi içine sarmak daha iyidir. Kumaş, hassas cildin, aşındırıcı olmayan çözünmüş kristaller ile temasını dışarıda tutacaktır. Günlük kullanım için gerekli olacağından, su için bir termometre seçilmesine özellikle dikkat edilmelidir.

Yeni doğmuş bir bebeğin yıkanması için suyun sıcaklığı, özel bir alkol termometresi ile ölçülür. Cıvatanın aksine, tehlikeli toksik bileşenlere sahip değildir. Cihaz, ısınmayan ve kırılmayan dayanıklı bir plastik muhafazayla kapatılmıştır. Genellikle banyo sırasında çocuğu memnun eden parlak bir oyuncak şeklinde yapılır. Böylece anneler yeni doğmuş bebeğin banyo sıcaklığını unutamazlar, yaklaşık 37º'lik bir ölçekte özel bir işaret vardır.

Yenidoğan banyo yapmak için su sıcaklığı, ebeveynlere genel tavsiyeler

Bazı ebeveynler su sıcaklığını bir dirsekle kontrol eder. Cildin daha hassas olması gerçeğine rağmen, yetişkin bir kişinin duyguları objektif değildir. Çocuğun güvenliğini% 100 sağlamak için, bir alkol termometresi kullanmak daha iyidir.

Küveti doldururken, önce soğuk su dökün ve daha sonra sıcak suyla seyreltin. Sıcaklık karıştırıldıktan sonra ölçülmelidir. Termometre 36.6-37º gösteriyorsa, bir çocuk getirebilirsiniz.


İlk banyo 5 dakikadan fazla sürmemelidir, her gün süresi artar. 6 aylıkken, çocuk banyoda 15 dakika ve 40'lı yaşlarda bırakılır. Bebeği suya düşürmek temkinli davranmalı ve onu yumuşak kelimelerle sakinleştirmelidir.

Bir bebeği yıkamak için en uygun araç yumuşak bir mitten, kolayca yıkanabilir. İlk banyoda şampuan gerekli değildir, eğer bebeğin hafif bir tüyü varsa, o zaman kafanızı bebek sabunuyla yıkayabilirsiniz. Çocuklar için havlular önceden hazırlanır, hemen sarılır, ancak ovulmaz, ancak cildi kolayca emdirin.

Ebeveynler, bebeğin özelliklerine odaklanarak banyo zamanı seçmelidir. Su prosedürü üzerinde harekete geçiyorsa, o zaman bir gece uykusundan önce yapılmalıdır. Banyo aktivitesini uyardığında, bunu gündüz yapmak daha iyidir.

Yenidoğanda temperleme - ne zaman prosedüre başlayabilirim?

Sertleştirme çocuklar için faydalıdır, bu prosedür bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur. Çocuk soğuk algınlığı yüzünden daha az hastadır, sinir sistemini güçlendirir. Güçlü bir organizma, soğuk mevsimde bebeğe saldıran virüsler ve bakterilerle daha kolay başa çıkabilir. Sertleşmeyi faydalı ve zarar vermemek için prosedür aşamalı olmalıdır.

Yenidoğan banyo yapmak için su sıcaklığı, ebeveynlere genel tavsiyeler

Yenidoğan banyosunun sıcaklığı 4-5 gün için 1º azaltılmalıdır. Banyoda 15 dakika içinde suyun soğumasını unutmayın. Nazik sertleştirme modu bebek için stres oluşturmaz. Yavaş yavaş alışırsa soğuk suda aktif olacak.

Zayıf çocukların sertleşmesine özellikle dikkat edilmelidir. Bebek iyi bir ruh halindeyken prosedürü başlatmanız önerilir, eğer ağlar ve uyuyorsa, soğuk suda yüzmek ertelenebilir.

İlk üç ayda, su sıcaklığı 28º'nin altına düşmemelidir. Temperlemenin etkinliği, prosedürlerin sistematik doğasından etkilenir.

Banyo sürecinde ana şey bebeğinizin ruh hallerine ve arzularına hassas bir şekilde kulak vermektir. Çocuğunuza güvenle oturduğunda bile, banyoda yalnız bırakamazsınız.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

69 + = 71