Ben annem

Yenidoğanın sürtünmesi: neden ortaya çıkıyor, nasıl görünüyor ve tedavi ediliyor?

Potnikka, her ebeveyn için kesinlikle tanıdık bir fenomendir. Çocuklarda bu cilt tahrişi, aşırı terleme ile kışkırttı. Bu durumda, ter buharlaşması zordur. Bu durumun semptomları hemen her zaman aynıdır, ancak terleme tipine ve buna neden olan etkene bağlıdır.

Bebekler yeni doğanlarda neden ortaya çıkıyor?

Yenidoğanın sürtünmesi: neden ortaya çıkıyor, nasıl görünüyor ve tedavi ediliyor?

Çocuk anne karnında 9 ay kalmıştır, bu nedenle doğumdan sonra çevreye uyum sağlamalı ve adapte olmalıdır. Kullanılırken, vücudunun sistemleri yetişkinlere göre farklı çalışır.

Ayrıca, henüz tam olarak oluşmamışlardır. Bu ter bezleri sistemi için geçerlidir.

Çocuk ısındığında, ter salgılama sistemi aktif olarak çalışmaya başlar ve özel bir sıvı sırrı oluşturur. Bu işlem vücudun aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur.

Bebek çok sıcak giyilirse, cildi bir yağlı krem ​​ile yağlanır, sıkıca sarılır, sonra bu sır yavaş yavaş salgı bezlerinde birikmektedir. Sonuç olarak kızarıklık ve küçük bir döküntü meydana gelir.

Ancak, bebekler uygun olmayan bakım nedeniyle her zaman terlemezler. Örneğin, bir ateşin eşlik ettiği bir hastalık sırasında, çocuklar aynı zamanda hassas bir ciltte görülen ağır bir şekilde terlerler.

ense ve bacaklar, üst göğüs kıvrımları, dirseğin içinde, kulak arkasında, kalça - Tipik olarak, kötü havalandırmalı yerlerde lokalize döküntü. Noktalar genellikle boyut olarak artmazlar ve zamanla onları ortadan kaldırmaya başlarlarsa, tahriş hızla ortadan kalkar.

Bir bebeğin vücudu neye benziyor?

Bu durumun iki türü vardır:

  • Kırmızı. Kurdeşen ile bazı benzerlikler vardır. Döküntüler nodüller veya vesiküller olarak meydana gelir, fakat bunlar her zaman yalnızdır. Her nodül / keseciğin etrafında cilt kırmızılaşır. Tek elemanlar birbiriyle birleşmez. Bu döküntü şiddetli kaşıntı ve ağrı eşlik eder;
  • Kristal. Kırmızıdan biraz farklı - ciltte sıvı içerikli küçük kabarcıklar oluşur. Onlar birbirine yakın bulunurlar. Ancak bu form bebeğe herhangi bir rahatsızlık vermez ve birkaç gün sonra kaybolur;
  • Beyaz, sarı. Bu tip bir komplikasyon gösterir. Bir kristale benziyor, ancak kabarcıklardaki saydam bir sıvı yerine beyaz veya sarı birikir. Bu durumda, doktorunuzla acilen temas kurmanız gerekir, çünkü bu olaylar enfeksiyonun varlığına işaret eder.

Daha önce bahsedildiği gibi, görünüşün nedeni aşırı terleme ve sıvının zayıf buharlaşmasıdır. Bu aşırı ısınmanın bir sonucu olarak veya sıcaklık yükseldiğinde gerçekleşir.

Kırmızı kabarık döküntü küçük boyutta - 4 mm'ye kadar. Diz ve dirsek kıvrımlarında lokalizedir. Bu formu tedavi etmek için, yaklaşık 3 haftaya kadar daha uzun bir kristalize ihtiyacınız vardır, ancak iyi bir bakıma sahip olmak, daha çabuk yok olabilir.

Terlemenin sadece kızarıklık ve kaşıntı şeklinde ortaya çıkabileceğine dikkat edilmelidir. Çocuk kaprisli hale gelir, kötü uyur, döner. Bu semptomları fark eden ve döküntüleri ortaya çıkaran anne babalar, diğer durumlardan ayırt etmek için yeterince kolay olduğu için hemen teşhis verebilirler.

Yenidoğanlarda terlemeyi ne kadar doğru tedavi edersiniz

Tüm etkinlikler hijyen kurallarına uymak yönlendirilmiş olsa derinin inflamasyon belirtileri varsa, bakteri ve mantarları yok etme olasılığı yüksek olan edilmelidir. Aksi takdirde terapi bir ay gecikebilir kızarıklık ve kabarcıklar hemen bertaraf edilmelidir Bu nedenle, içindir ve komplikasyonlar varsa - daha da uzun.

Yenidoğanın sürtünmesi: neden ortaya çıkıyor, nasıl görünüyor ve tedavi ediliyor?

Her şeyden önce, anne bebeğe daha fazla göğüs vermelidir. Anne sütünün hiçbir karışımı bulunmayacaktır.

Doğal beslenme uygulandığında, hastalık daha hızlı geçecektir, çünkü anne sütü içinde büyüyen vücut için gerekli olan tüm elementleri içerir. Ek olarak, bebeğin bağışıklığını arttırır, böylece ciddi bir enfeksiyon gelişme riskini azaltır.

O zaman tavuğa sebep olan sebebi ortadan kaldırmalısın. Örneğin, çocuk çok sıcak giyinmiş olsaydı, artık o kadar terlemediğinden emin olmalısın.

Daha yeni doğanların terine bulaşabilirsin

Krem bir bebeğin bakımında kullanılırsa, tedavi süresi boyunca bunu reddetmek daha iyidir. Bu ajanlar cildin yüzeyinde bir film oluştururlar, daha sonra ter bezlerinde birikir ve dışarı çıkmaz. Kremin özel bir bebek pudrası ile değiştirilmesi tavsiye edilir. Aşırı nemi emecek ve bebeğin aşırı terlemesine izin vermeyecek.

Kundaklama yeni doğmuş bir bebeğin yüzünde ortaya çıkmış olsa bile, gözlerinizi örterek hafifçe yağlayabilirsiniz. Çare ilk önce ellerinize ve sonra sadece bebeğin cildine uygulamalısınız.

Su prosedürleri

Yenidoğanlarda swabbing tedavisi, ilaç kullanımı ile düzenli hijyen prosedürleri gerektirir. Banyo sırasında su bitkileri eklenir. Papatya ve string genellikle kullanılır.

Sadece çok fazla bağımlılık yapmayın, çünkü kuruma etkisi vardır ve cildin soyulmasına yol açabilir. Otlar eşit oranlarda karıştırılır. 1 litre sıcak su için 6 çorba kaşığı gerekir. l. koleksiyonu. Çare ısrar, süzülür ve kullanılır.

Bazı ebeveynler siyah frenk üzümü kaynatma kullanır. Ve geleneksel tıp reçeteleri potasyum permanganat kullanımını içerir. Gerçekten, enflamasyonu iyi bir şekilde ortadan kaldırır, ancak cildi aşırı derecede karıştırmamaya çok dikkat etmeniz gerekir.

Evin içinde bitki yoksa, nişastayı kullanabilirsiniz: bir çorba kaşığı bir litre su ile yetiştirilir ve banyodan sonra çocuğun sonuçtaki çözeltisi ile dökülür. Sonuç olarak, çocuğun cildi üzerinde koruyucu bir film oluşur, bu toz olarak iş görür - fazla nemi emer.

Su prosedürlerinin sonunda hemen bir bebek giymemelidir. Cildin iyice kurumasına kadar beklemek ve nemi emmek gerekir. Bundan sonra tozu kullanın. Daha sonra çocukla birlikte jimnastik yapmak ya da sadece el ile giymek ve giymek için sadece sonra giymek mümkündür.

Bazen ebeveynler çinko oksit veya salisilik-çinko merhem kullanırlar. Bu iki fon kendi başına kullanılamaz. Özellikle ağır vakalarda sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Terlemenin önlenmesi

Terleme nedenlerini bilerek, ebeveynler bunu önlemek için önlemler alabilir. Bu fenomenle karşı karşıya kalan anne babaların bunu tekrar görmek istemeleri muhtemel değildir, dolayısıyla profilaksiyi küçümsemeyebilirsiniz.

Özel önlemler almayınız. Sadece bebeğe bakmaya ihtiyacım var. İtici, özellikle yaz aylarında rahatsız olduğu için, aşırı nem ile savaşmaya değer.

Akşam ve sabah tuvaleti aşağıdakileri de beraberinde getirmelidir:

  • Çocuğun kıyafetleri, cildin nefes almasını sağlayacak doğal malzemelerden yapılmalıdır. Yatak çarşafları, havlular ve diğer şeyler de bunlardan yapılmalıdır. Optimum - keten, pamuk, bisiklet;
  • Bebeğin bulunduğu odada sıcaklığı takip edin. Onun odası iyi olmalı. Ebeveynler bebekle bir yere giderse, soyulmalıdır. Çocuğun sıcak olduğu gerçeği yüzdeki terleme damlacıkları ile belirtilir (alında, üst dudağın üstünde);
  • Bebeği havaya giydirin. Bir sıcak ceket yerine iki tane daha kolay koymak daha iyidir. Gerekirse, bunlardan birini kaldıracaktır. Bebeği gerekli yere sarmak zorunda değilsiniz, sokağa çıkın. Bu aynı zamanda ev koşulları için de geçerlidir;
  • Çocuğunuzu düzenli olarak yıkamanız gerekir: yaz - her gün, kışın - biraz daha az sıklıkta. Sabun, şampuan her zaman kullanılmamalıdır;
  • Tek kullanımlık bebek bezlerinin değişimini izlemek gereklidir. Bu çok önemli bir noktadır, çünkü kızarıklık sıklıkla tekrarlanan kullanımlarını kışkırtır.
Yenidoğanın sürtünmesi: neden ortaya çıkıyor, nasıl görünüyor ve tedavi ediliyor?

Bazen bir doktor konsültasyonu acil bir ihtiyaç haline gelir. 2-3 gün sonra döküntü devam ederse, grudnichka durum lekeleri daha likit şişeleri bir rengi, komplikasyon olasılığı yüksek olarak, bir uzman bir ziyaret için gitmek acil ihtiyaç satın aldı olmak, o tahriş, Moody olduğunu iyileştirmez.

Çocuğun durumuna göre doktor, isilikte, tarihin nedenleri, uygun ilaç tedavisi reçete ve nasıl yenidoğanlarda karmaşık potnichku kaldırmak için söyleyecektir.

Sonuç

Hatta o potnichka neye benzediğini bilmek, bir döküntü eşliğinde ürtiker veya alerjik, suçiçeği ve diğer viral enfeksiyonlarda, karıştırılmamalıdır olabilir. Ayrıca atopik dermatit de benzer bir semptomatolojiye sahiptir. Bir uzman sadece, muayene edildiğinde kızarıklığın nedenini teşhis edebilir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

15 − 10 =