Yenidoğanlar Gref tanısı konduğunda? Tüm ayar güneş sendromu hakkında

Çoğu zaman, genç ebeveynler, yeni doğan oğlundan veya kızından batan güneşin sendromunu gösteren belirli belirtilerin varlığını öğrenirler. Bu durumda, çocuğun kartı genellikle “Gref’in semptomu” olarak belirtilir ve bu ifade Anne ve Baba’yı çok korkutabilir. Bu yazıda, bu patolojinin ne olduğunu, hangi belirtileri karakterize ettiğini ve ne kadar tehlikeli olduğunu size anlatacağız.

Doktorlar batan güneşin sendromu hakkında konuştuklarında ne anlama geliyor?

Yenidoğanlar Gref tanısı konduğunda? Tüm ayar güneş sendromu hakkında

Bu hipertansiyon hydrosefalik sendromu veren hastalık olarak, bu serebral karıncık veya bir çocukta kabuk altında beyin omurilik sıvısının aşırı miktarda biriktiği bir durumdur. Yeni doğan çocuklarda bu ihlalde, hemen hemen her zaman bir Gref semptomu vardır, burada üst göz kapağının altında gözün irisinin üzerinde beyaz bir sklera bandı görülür. Bu, kırıntı aşağı ya da hafifçe yan göründüğünde fark edilir.

Neyse ki, bir Gref semptomunun varlığında, hipertansiyon-hidrosefali sendromu her zaman teşhis edilmez. Bu hastalık nadirdir, ancak tıbbi uzmanlar ciddi bir hastalıktan kaçınmak için her zaman gerekli önlemleri almalıdır.

Yenidoğanlarda batan güneş sendromunun nedenleri

Gref semptomunun ciddi bir hastalık belirtisi olmaması durumunda, bebeğin doğumundan yaklaşık iki hafta sonra geçer. Böyle bir durumda, çocuklarda gün batımı sendromunun ortaya çıkması, bebeğin olgunlaşmamış sinir sisteminin yaşamın yeni koşullarına uyum sağlaması gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Erken doğmuş bebeklerde böyle bir ihlal, uyum sağlamak için daha fazla zamana ihtiyaç duydukları için daha da uzun sürebilir.

Ek olarak, çok nadir durumlarda, Gref’in semptomu göz küresinin yapısının tuhaflığı ile ilişkili olabilir. Tıbbi manipülasyon yoluyla bu durum değiştirilemez, ancak çoğu zaman bir bebeğin büyümesiyle birlikte, görmeyi yakalamak için durur.

  Hamilelik sırasında “Omez”: yarar veya zarar?

Çocuk güneşin teşhisi ile teyit edilirse, bir nöropatologun sürekli izlenmesi ve kontrolü gerekir.

Daha sıklıkla bu patoloji aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır:

 • hamile bir kadının kronik hastalıkları;
 • hızlı veya uzun süreli teslimat;
 • hamilelik sırasında ve doğum sırasında oluşan komplikasyonlar;
 • prematürite veya fetal hipotansiyon;
 • kalıtım.

Batan güneş sendromunun belirtileri

Ana ve bazı durumlarda, hastalığın tek işareti, gözün üst göz kapağının, öğrencinin arkasında kaldığı görünümün tuhaflığıdır. Daha önce de belirtildiği gibi, kırıntı aşağı baktığında beyaz bir şerit belirir.

Bununla birlikte, hipertansiyon-hidrosefali sendromu bazen diğer semptomlarla karakterizedir, özellikle:

Yenidoğanlar Gref tanısı konduğunda? Tüm ayar güneş sendromu hakkında
 • fark edilir şaşılık;
 • sık ve bolca regurjitasyon;
 • konvülsiyonların görünümü, çocuk tüm vücut ile titriyor, nöbetler bile bir rüyada gerçekleşir;
 • konjenital refleksler çok zayıf ifade edilmez veya ifade edilmez;
 • kırıntıda, kas tonusu azalır, çoğu zaman kol ve bacakları vücudun kenarlarına sıkıca oturur.

Bu belirtilerden bir veya daha fazlasına sahipseniz, yeni doğan oğlunuza veya kız çocuğunuza mümkün olan en kısa zamanda çocuk doktoru dikkat etmelidir.

Doktor çocuğu, ayrıntılı bir muayene yapması için gönderecek ve bunun sonucunda hipertansif-hidrosefali sendromunu teşhis etmek ya da dışlamak mümkün olacaktır.

Zamanında tanı ve yokluğunda bu tür dışkı kaçırma ve idrar, körlük ve sağırlık gelişmesi, fiziksel ve mental retardasyon, epilepsi, serebral palsi ve hatta komaya kadar çok ciddi sonuçlara yol açabilir uygun tedavisi.

Gün batımı sendromu bebeklerde nasıl tedavi edilir?

Yeni doğan bebeklerde batan güneş sendromunun tedavisi, çocukta hangi semptomların gözlendiğine ve hastalığın ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Sadece gözlenen kırıntıları gözlerinde özelliği, ancak anket korkunç hastalık tarafından onaylandıktan değildir durumda, o kas tonusunu arttırır banyoları ve profesyonel masaj rahatlatıcı, yüzme havuzunda, sürekli gözetim, nörolog ve tıbbi jimnastik gösterir.

  Fizyolojik fimosis

Hipertansiyon-hidrosefalik sendromun başlangıç ​​aşamasında, ayaktan tedavi aşağıdakileri kullanarak reçete edilir:

 • Diüretikler, bunun sonucu olarak omurilik üretimi
  sıvı;
 • Beyne kan akışını arttıran nootropik ilaçlar;
 • Sinir sisteminin işleyişini normalleştiren ve bebeğin sakinleşmesine yardımcı olan sakinleştirici ilaçlar.
Yenidoğanlar Gref tanısı konduğunda? Tüm ayar güneş sendromu hakkında

Hastalık hızla ilerliyorsa, güneşin sendromu, yeni doğan bebekler için hastanenin beyin cerrahisi bölümünde tedavi edilmelidir.

Çoğu durumda, bu ağır hastalıkta, bir baypas kurmak için bir operasyon gerçekleştirilir.
Sistem, omurilik sıvısının beynin ventriküllerinde kalmadığı, ancak karın boşluğuna veya atriyuma hareket ettiği için.

Böyle bir cerrahi müdahale ciddi komplikasyonlarla dolu olabilir, ancak günümüzde bu hastalığı tedavi etmenin en etkili metodudur.

Ek olarak, endoskopik operasyonlar, özellikle üçüncü ventrikül tabanının delinmesi son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiştir. Çok daha az komplikasyona neden olurlar, ancak sıklıkla istenen sonucu getirmezler. Ne yazık ki, çoğu kez endoskopik müdahalenin ardından, bir süre sonra çocuk hala bir şant takmak zorunda kalmaktadır.

Bir beyin cerrahı, nörolog ve göz doktoru çocukların – tüm yaşam doktorların sıkı denetimi altındadır sırasında Daha sonra ameliyattan sonra çocuk olmalı. Yabancı bir cisim kırıntı gövdesine sokulduğundan, bir sakatlık kaydının yapılması gerekmektedir. şant ameliyatı büyük risk her an beyin omurilik sıvısı sistemini pompalayarak durmasına olması ve çocuk tekrar acil cerrahi müdahale gerektirir.

tüm anketlerin sonuçlarına bebeğiniz hastalığın varlığını doğruladı, vücudun bir enfeksiyondur biri şant, yükledikten sonra komplikasyonların çok sayıda varlığı rağmen, operasyon terk etmek gerekli değildir.

Sadece zamanında cerrahi müdahale, oğlunuzun veya kızınızın hem fiziksel hem de psikolojik olarak normal gelişmesini ve tam teşekküllü bir kişi olarak büyümesini sağlayacaktır.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector