Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız | pangudownloads.com
El yapımı

Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Hem çocuklarla hem de yetişkin elleriyle farklı kompozisyonlar oluşturmayanlardan! Çok daha heyecan verici bir yaratıcı süreç, yetişkinlerin çocuklarla ilgilenmesidir. Sıcak mevsimde, çocuklar kumdan yapılmış el yapımı eşyalar yaratmaktan hoşlanırlar.

Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Bu arada, bu ilginç şeyi evde, avluda yapabilirsin. Bu doğal malzeme ile, sadece altın rengi değil, aynı zamanda tamamen farklı renklere sahip olan tüm kompozisyonlar yaratılır.

Onunla çalışırken hangi fikirleri kullanabilirim, nasıl olur?

Renkli kum

Bu materyallerle, çocuklar çok daha ilginç çalışırlar. Şaşırtıcı olmamakla birlikte, renkli dökme malzeme sıradan olanla aynı şekilde yapılabildiği için, bileşimler daha gerçekçi ve hoş görünümlüdür.

Bu materyalin yardımıyla her zamanki modellemeye ek olarak, çizebilirsiniz.

Bu dersin tekniği basittir:

  • Yapışkanın yüzeye uygulanması (kağıt, karton vb.);
  • Taban malzemesinin taban ile tozlanması;
  • Gereksiz öğeleri kaldırın.
Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Çizime başlamadan önce, resmin konturlarını taban üzerinde çizmeniz ve sonra onu dekore etmeniz gerekir. Renkli kumdan el yapımı ürünler oluşturmak için normal renklendirmeyi kullanabilirsiniz. Ama eğer çocuğa yaratıcılığı tam olarak ifade etme şansı vermek istiyorsanız, çocuğa bu tuhaflıkları bırakın.boyalar"Sevdiği sırayla.

Çizimde çeşitli renkler kullanıldığında, her seferinde istenilen alana bir yapıştırıcı uygulayarak ve kurumasına izin vermeleri gerekir.

Bir başyapıt oluşturduktan sonra, yatay bir konumda kurumasına izin vermeniz gerekir.

Kendi elleriyle bu türden el sanatları, doğal granüler bir maddeyle boyama gibi, antik çağlardan yaratıldı. Bu teknik, sadece çocuğun yaratıcı yeteneklerinin, el hareketliliğinin, farkındalığının ve aynı zamanda yetişkinlerin gelişmesi için değil, çünkü stresi mükemmel bir şekilde ortadan kaldırır.

Malzemeyi sadece düz tabanlara uygulayamazsınız - herhangi bir üç boyutlu nesne kağıtla aynı tekniği kullanarak onunla dekore edilebilir.

Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Bugün bu süs malzemesi neredeyse her çocuk deposundan satın alınabilir, ancak bunu kendiniz yapabilirsiniz. Bu amaç için, her zaman ihtiyaç kağıt üzerinde ince bir tabakasının yayılması, iyice, sonra kuru karıştırıldı, (örneğin, gouache) boya ile, küçük kısımlar halinde karıştırmak için, parçacık halinde malzeme elemek.

Bu malzemenin taklit edilmesi için, ezilmiş tebeşirle (renkli) bağlı bir manga kullanılır. Zengin bir renk vermek için, sıradan renkler ile boyanır.

Kinetik kum

Bu yenilik, çocuk eşyalarının mağazalarında görece yakın bir zamanda ortaya çıkmış ve çocukları renkli ve işlevsel olarak etkilemiştir. Bazı ebeveynler bu yeniliğin maliyetini çok yüksek bulmaktadır, ancak sevgili çocuğunuzun gelişimi için ne elde edemezsiniz?

Malzeme görünüşte olağan gevşek maddeyi andırır, ama çok yumuşaktır, plastiktir, parçalanmaz, ellere yapışmaz. Doğal bir bileşen (% 98) içerir, ancak yumuşak ve kullanımı kolay kılan maddenin adı, kinetik kum üreticileridir.

Ancak becerikli anneler, reçetelerini kendi üretimi için icat ettiler ve başarılı bir şekilde kullandılar.

Bunun için ihtiyacınız var:

  • Nişasta - 2 bardak;
  • Su - 1 bardak;
  • Kum - 4 bardak;
  • Gıda boyaları.
Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Nişastayı ve suyu birleştirin, iyice karıştırın ve viskoz bir sıvı elde edin. İçinde gevşek bir madde eklemek ve karışımı dikkatli bir şekilde karıştırmak gerekir. Şimdi boyanacak, boyaları su ile seyreltecek ve elde edilen karışımı onlara yerleştirmek gerekiyor.

Gıda renkleri sıradan guaj ile değiştirilebilir.

Ayrıca, kinetik kum kağıda kurutulmalı, bundan sonra herhangi bir eser çıkarılabilir.

Bu arada, yukarıda tartışılan tebeşir ile mangodan benzer bir karışım elde edilir.

Bu malzemeden kesinlikle herhangi bir kompozisyon, heykel figürleri oluşturabilirsiniz.

Anaokulunda

Çok sayıda çocuk olduğunda, bunların dahil olacağı bir eğlence düzenlemeye değer. Bir toplu zanaat yapmaktan daha iyi ne olabilir?

Her anaokulunda kullanabileceğiniz bir kum havuzu vardır.

Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Etkinlik için hazırlamanız gerekenler:

  • Su ile sulama yapabilirsiniz;
  • kalemleri;
  • Püskürtme.

Gevşek materyal daha iyi ağ için iyice nemlendirilmelidir. Eşit olarak nemlendirilmeli, bu nedenle dikkatlice örneğin tırmıkla karıştırmalısınız.

Çocuklarla birlikte, neyi veya kimi şekillendireceğinizi belirleyin, ya da belki de bütün bir kompozisyon olacaktır.

Bir anaokulundaki anlaşmazlıklar iltihaplanmadı, tek seferde, garip bir işin hangi kısmının cevap verdiğini görevlendirdi. Sorumluluk paylaşımı olmadan yapabilirsiniz, ancak işin doğru şekilde organize edildiğinden emin olun.

Örneğin, bir kertenkele renklerini kör edebilirsin. Kafayla başlayın, sonra gövdeyi ve sonra kuyruğu yapın. İkincisi kavisli olmalıdır. Şimdi kertenkele gövdesinde terazi yapmak ve sonra pençeleri oluşturmak. Onların aynı olması gerektiğini unutma.

Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Anaokulunun avlusunda yapılan kumdan yapılmış bitmiş el aletinin yakınında, büyük olasılıkla dikkatle temizlenecek çok fazla miktarda dökme malzeme bulunacaktır.

Figürü daha dayanıklı hale getirmek için kertenkeleyi boya tabancasının dışına dökün.

Tebeşirleri doğrayın ve figürü dekore edin. Etrafında çiçek ve diğer elementler oluşturabilirsiniz. Ayrıca su ile serpiştirilmeli, dekore edilmelidir.

Deniz kabuklu el sanatları

Onlarla birlikte, bu tür bir malzeme organik olarak birleştirilir, çünkü bu "düet"Doğada bulunurlar.

Bir el yapımı kumdan yapılmış kabuklarla, bir üsse ihtiyacınız var. Kalitesinde kağıt, karton, üç boyutlu nesneler sunabilir.

Çocuğunuzu salyangoz yapmaya davet edebilirsiniz. Bu durumda, özetlerini bir yeşil kağıda çizmeniz gerekecektir. Eğer biri yoksa, normal tabakayı yeşil boyayla örtün. Cochlea'nın gövdesini ve üstüne - kabuk uygulayın.

Çocuğun da bir salyangoz "süslemek için".

Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Öncelikle, vücuda yapıştırıcıyı düzgün bir şekilde yaydığı ve tamamen kaplayacak şekilde yapıştırın. Ardından kağıda yoğun bir tabaka halinde ana maddeyi dökmeniz, kurumasına izin vermeniz ve fazla malzemeyi çıkarmanız gerekir.

Çalışmaya devam etmek deniz kabuklarını çizerek gereklidir. Bunu yapmak için, tekrar modele işlenen bir parça yapıştırıcıya ihtiyacınız olacak "ev"Salyangoz. Üstte yapıştırılmış kabuklar da yoğun tabakadır. Daha ilginç bir tür için, bazılarını öğütebilir ve küçük çakıl taşları da ekleyebilirsiniz.

Kompozisyonun kurumasına izin verin.

Benzer şekilde, herhangi bir nesneyi de dekore edebilirsiniz. Bu öğelerle dekore edilmiş fotoğraflar için çok güzel çerçeveler.

Şişede

Muhtemelen, ortada bir resim olan gemilerle karşılaştın, gevşek maddeden. Bu kompozisyon, zevk ve sürpriz neden olur. Bir şişeye konan kumdan yapılmış bir eşya yapmak için kendi ellerinizle yapabilirsiniz. Çocuk eşyalarının deposunda, resim ve gerekli malzemelerle özel setler de bulabilirsiniz.

Kendiniz için bir resim seçebilir ve malzemeyi yukarıda açıklanan algoritmaya göre yapabilirsiniz.

Bir çocuğa nasıl ilgi duyulur: onunla kumdan yapılmış el sanatları yaratırız

Böyle bir kompozisyonun en basit versiyonu bir gökkuşağı.

Etiketi şişeden çıkarın, sonuncuyu yıkayın, silin ve iyice kurulayın.

Şişeyi, huniden geçen herhangi bir rengin ilk kum tabakası ile doldurun. Tabakanın kalınlığı yaklaşık 1 cm'dir, şimdi aynı kalınlığa sahip başka bir rengin ikinci tabakasını ve aynı zamanda huni boyunca doldururuz. Şişedeki gevşek madde, huni sayesinde, bir yay şeklinde sığar, bu da ona özel bir görünüm kazandırır.

Bu şişe kabuklar ve taşlar ile dekore edilmelidir. Bunu yapmak için talaş, tutkal ile karıştırılır ve tekneye uygulanır.

Daha zor bir seçenek, geminin içinde bir resim oluşturmaktır. Desen, şişenin içinde istenen yönde hareket eden bir çubuk kullanılarak oluşturulur. Deseni oluşturan dökme malzemenin bu kısımları, şişenin duvarlarına tutturulacak şekilde yapıştırıcı ile ön-işleme tabi tutulur.

Bu bağlamda, tutkalın donmaması için çabuk ve dehşetli bir şekilde çalışmak gerekir. Elbette böyle bir başyapıt yapmak daha fazla çaba ve pratik gerektirecektir, ancak sonuç çok güzeldir.

Gördüğünüz gibi, kumdan yapılmış yazlık el sanatları sadece sıcak mevsimde güneşli kıyılarda değil, aynı zamanda kış mevsiminde ve sezon dışında da yapılabilir. Keyifli ve yararlı bir eğlenceye sahip olun!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

89 − 81 =