Bir karınca çiftliği bakımı için ipuçları | pangudownloads.com
Evcil hayvan girebilir

Bir karınca çiftliği bakımı için ipuçları

Çalışkan muhasebenin tefekkürü, hareketleri ve yoğun çabaları birçok kişiye hitap ediyor. Belki hala bilmiyorsunuz, ama evde bir formicaria olması çok kolay ve sizden karıncaları korumak için en az çaba gerektirecektir. Bu yazıda, bu komik böceklerin küçük bir kolonisini nasıl tutacağınızı ve kendi ellerinizle bir karınca çiftliği yaratmayı öğreneceksiniz.

Bir formaria nedir – bir karınca çiftliği?

Böceklerin yaşadığı ortamdan tamamen bağımsız olarak yaşadığı ve geliştiği bir substratla dolu plastik şeffaf bir kaptır. Bu kaplara akvaryumlar da denir. Evcil hayvan almak istiyorsanız, özel bir jel ile dolu hazır bir kap satın almanız ve içinde birkaç ilk sakinleri çalıştırmanız gerekir. Nasıl yapmalı?

Aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

Bir karınca çiftliği bakımı için ipuçları
 1. havalandırmak için birkaç saatliğine formica’yı açın;
 2. temiz bir tüp ile yaklaşık 6 cm derinliğe kadar bir tarama yapmak;
 3. Böceklerin oluşturduğu deliğe bırak – 8-10 adet;
 4. kabı kapatın ve birkaç gün bekletin.

Yerleştikten 4-5 gün sonra, formaryumun havalandırılması gerekir: gözetim altında, kapağı açın ve havada tutun, ardından kapatın – bu, geçişlerdeki havayı değiştirmek için yeterlidir. Denetimler gereklidir, böylelikle böcekler kaçmaz!

Çiftliği haftada bir kez daha havalandırın. Zamanla, murash, dolguların önemli bir parçasını ustalıkla hareket ettirecek ve onu “Odalar”, ve kendi kolonilerini yaratın. Ve sürekli çalışmalarının tefekkürünün keyfine varacaksınız.

Çiftlik için jel – nedir bu?

Gel karınca çiftliği, bu böceklerin üremesiyle taşınmaya yeni başlamış olanların ihtiyaçları ve alışkanlıklarının çok az farkında olanlar için en basit seçenektir. Buna ek olarak, bitmiş cihaz bakım gerektirmez, bu yüzden meşgul insanlar ve evcil hayvan sahibi olmak isteyen herkese, ama onlara çok iyi bakmak için tembel.

Karınca çiftliği için jel, karıncaların geçit yaptığı, yaşadığı ve ürettiği ve beslendiği şeffaf bir substrattır.

Bir karınca çiftliği bakımı için ipuçları

Yani, böcekler yaşam için gerekli her şeye sahiptir. Jelin bileşimi uzaydaki karıncaların uzay keşfi için NASA bilim adamlarının gelişmesidir.

Bugün karıncaları yetiştirmek isteyen herkes bu dolguyu satın alabilir.

Çoğu zaman, nadiren şeffaf veya yeşilimsi bir mavi renk jeli bulunur. Ve evcil hayvanlarınızın önemli bir kısmını kullandığında ne olacağı konusunda endişelenmeyin. Issız akvaryum olabilir “Tuck” Mutlaka sakinlerini rahatsız etmeyen yeni bir bölüm.

Muhtemelen, bu böceklerin üremesinin en kolay ve uygun yolu budur.

Kendi ellerinizle karınca çiftliği nasıl yapılır

Zaten elimizdeki bir jel formaryumu nasıl yapılacağını basit bir şekilde tartıştık – bu sadece bir kap ve jel satın alıp karıncaları yeniden üretme meselesi. Fakat eğer kolay yollar aramıyorsanız ve baştan sona her şeyi kendiniz yapmak istiyorsanız, işte size bir kılavuz.

Karıncalarla birlikte bir karınca çiftliği, biri diğerine yerleştirilmiş iki tenekeden oluşturulabilir. Bölme toprakla doldurulmalı, böcekler çalıştırılmalı ve üst örtüleri daha küçük kutuların kapağına koyulmalıdır – bütün prensip budur. Ve şimdi daha ayrıntılı olarak anlayacağız.

Ihtiyacınız olacak:

Bir karınca çiftliği bakımı için ipuçları
 • geniş boyunlu ve vidalı kapaklı büyük bir cam kavanoz;
 • büyük bir içine koymak için uygun bir kapaklı küçük bir cam kavanoz;
 • toprak ve kumdan toprak karışımı 2: 1;
 • kapaklarda delik açmak için bir çivi ve bir çekiç;
 • pamuklu çubuk;
 • bir karınca yuvası 10-15 adet siyah karıncalar;
 • şeker şurubu.

Bir kar çiftliği şu şekilde yapılır:

 1. Temiz kavanozları hazırlayın – buharı ve kuru tutun;
 2. küçük kavanozu daha büyük olana yerleştirin;
 3. daha büyük kanalın kapağında, hava sirkülasyonu için küçük delikler açınız, küçük kapakta pamuklu çubukla sabitlemek için küçük bir delik açınız;
 4. toprağı bir kutu kutuya gevşek bir şekilde doldurun ve karıncaları çalıştırın;
 5. daha küçük bir teneke kutunun çatısında bir çubukla, üst pansuman için damla şeker şurubu;
 6. kapaklı büyük kavanozu kapatın.

Karınca bakımı için kurallar

Muhtemelen, en iddiasız evcil hayvanlara sahip olmanıza rağmen, onlara nasıl bakacağınızı bilmelisiniz. Sakinleri bir formikaya sürdükten sonra, sallamayıncaya kadar hareket etmeyin ve muhariplere zarar vermeyin.

Bir karınca çiftliği bakımı için ipuçları

Bunları gözlemlemediğinizde, böceklerin rahat etmesi için gerekli olan karartmayı sağlamak için kabı koyu bir bezle örtün.

Eğer satın almazsanız, karıncaları kendiniz yakalarsanız, kraliçelerini bulup toplamanız gerekir. Yeni bireylerin göründüğü yumurta bırakır, eski askerlerin karıncaları üç haftalık hayattan sonra ölür – bu normaldir ve çiftliğiniz karınca toplumunun yeni üyelerinin sürekli bir doğum döngüsüne sahip olmalıdır. Doğal bir karınca yuvası içinde bir kraliçe bulmak için, tabii ki, onu yok etmek zorunda kalacaksınız – önemli bir derinliğe kazın. Eğer bir karınca yuvası yok etme fikrini sevmiyorsanız, kraliçe ile bir karınca ünitesini internet üzerinden sipariş edin.

Böcekler sıcak olmalı, bu yüzden kabı dairenin en sıcak bölümünde saklayın, güneşte saklamayın. Aksi halde, koloni aşırı ısınır ve “Yanık” – Karıncalar, bankadaki ısıdan ölebilir ya da formicadaki jelin aşırı ısınmasına neden olabilir.

Eğer bir jeliniz yoksa kumlu sıradan bir araziniz varsa, o zaman toprağın sık sık nemlendirilmesi gerektiğini bilmelisiniz, yaklaşık 3-4 günde bir kez, ama sık sık aile içinde nemi yaşamaz. Bu, ıslatılmış bir su tabakasının yardımıyla yapılır – kavanozun boynunda 1-2 saat boyunca atılır, sonra çıkarılır. Dünyayı suyla sulayamazsın!

Larvaları ve yetişkinleri beslemek için suda şurup veya taze yetiştirilmiş bal kullanın. Protein gıdayı olarak, ölü sinekler ve çekirgeler yapacaktır, zaman zaman küçük bir örtü üzerinde yerleştirilmelidirler – bir besleyici. İrmik ve meyve parçalarına ek olarak sıradan insan yiyecek karıncaları olamaz.

Artık formica’nın içeriğinin temellerini biliyorsunuz. Küçük dünyaları göz önüne alındığında yetişkinler ve çocuklar için çok heyecanlı. Böyle bir kapriste paranız varsa, iyi bir önceden hazırlanmış bir jel çiftliği iyi bir hediye olacaktır, sadece kontrol ettikten sonra kapatmayı unutmayın.

Tabii ki, çalışkan karıncalarda somutlaşan doğanın güzelliğini takdir edebilirsiniz!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 81 = 83

Adblock
detector