Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı? | pangudownloads.com
Evcil hayvan girebilir

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı – ne yapmalı?

Birçok insan evcil hayvanlara sahip olmaktan hoşlanır, çünkü gri rutini aydınlatabilir ve ustalarına gerçek arkadaş olabilirler. Evde bir kedi ya da köpeği olan herhangi bir kişi, her hayvanın kendi karakterine, alışkanlıklarına ve tercihlerine sahip olduğunu söyleyecektir. Onlar kadar insanlar da oynak ya da ciddi, neşeli ve üzgün, hayırsever ve kötüler olabilirler.

Çoğu zaman, eğer bir evcil hayvan sevmezse, nasıl tedavi ederse, o zaman bir kişi el ya da parmakla ısırır ve güçlü bir şekilde ısırır. Ya kedi ısırıldıysa ve şişmiş else?

Bir kedi ısırığı özelliği

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?

Köpeklerin aksine, kediler tek bir ısırık olan bir kişi için ciddi yaralanmalara neden olacak kadar güçlü çeneleri yoktur, ancak bu etkileşimin sonuçları çok tehlikeli olabilir.

Bu canavarın dişleri incedir ve küçük bıçak yaraları bırakır. Ama aldanmayın - küçük bir çap yaranın derin olmadığı anlamına gelmez. Dişlerin kaslara ve tendonlara nüfuz etmesi nedeniyle, enfeksiyon deri yüzeyinde değil, daha derin dokularda gelişmeye başlar.

Ayrıca, bıçak yarasının belirli özellikleri nedeniyle, kedi ısırıkları iyi iyileşmez ve kurtulmak için neredeyse imkansız olan farkedilebilir izlerin ardında kalır.

Travmanın sonuçları

komplikasyonlar tüm vakaların 80'den fazla yüzde ısırılan sonra ortaya ve sokakların bir müdavimi acırsa, gerek doktor 99% görmek için öyle ki ağız boşluğunda bakteri bile evcil konsantrasyonu.

Bir kişinin bağışıklığı azalırsa, enfeksiyonun yayılma olasılığı çok yüksektir. Bu durum oldukça tehlikelidir, çünkü birçok enfeksiyon sağlıkta ciddi bir zayıflamaya ve hatta etkilenen kasların motor fonksiyonundaki bozulmaya yol açabilir.

Bir kedinin ısırmasından

Bu, evcil ya da sokak kedisi tarafından ısırıldıklarında ilk yardım kurallarını ihmal eden ve enfeksiyonun ilk belirtisinde bir doktora danışmayan kişiler için yaygın bir sorundur.

Aşağıdaki belirtiler görülürse enfeksiyon oluşur:

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?
 • Yara yerinde cilt hafifçe kaldırılır, gerilir;
 • Apse oluşumu vardır;
 • Yara etrafında acı verici duyumlar eşliğinde kızarıklık vardı;
 • Sağlıkta, ateşte, halsizlikte, yoksunlukta bir bozulma var.

Bütün bu belirtiler hemen doktora başvurur. Ayrıca, bu gibi durumlarda bir uzmanla iletişime geçilmelidir:

 • Isırıklardan kaynaklanan hasarlar kapsamlıdır;
 • Eklemli eklem veya tendon;
 • Yara yüzünde veya boynunda;
 • Temas, sokaklarda sıkça meydana gelen bir sokak kedisiyle ya da evcil hayvanla gerçekleşti - bu durumda kuduzla enfekte olma riski yüksektir.

Bu tür yaralanmaları ve semptomları göz ardı etmek, enfeksiyonun ölümcül sonuçları da dahil olmak üzere çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kedi ısırıldı - ne yapmalı?

Ev ya da sokak kedisi el ya da parmak ile sizi ısırdıysa, ilk yardım için bir dizi basit eylem gerçekleştirerek kendinizi bu tür hoş olmayan kişilerin olumsuz sonuçlarından koruyabilirsiniz.:

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?
 • Her şeyden önce, yara çok miktarda suyla bir çamaşır sabunu ile yıkanmalıdır. Bu, kedinin tükürüğünden patojenlerle kurtulmaya yardımcı olacaktır;
 • Yıkanmış hasar hidrojen peroksit ile dekontamine edilir. Alternatif olarak, güçlü alkolü safsız olarak kullanabilirsiniz;
 • Önemli kanama varlığında, az miktarda kanın akmasına izin verilmesi gerekir, böylece son patojenik tükürük yıkanır ve sonra sıkı bir bandaj uygulanır. Hasarlı diğer tüm eylemler sadece kanama sona erdikten sonra yapılabilir;
 • Kanama yoksa, hasar yeşil, prizhech iyot veya tıbbi alkol ile yağlanabilir;
 • Yukarıda merhem antibakteriyel etkisi ile uygulanır;
 • Kirlerin çevreye girmesini önlemek için cildin hasarlı bölgesi bir gazlı bez veya sıva ile kaplanmalıdır.

Derin yaralar durumunda, olası bir enfeksiyonla savaşmak için yardımcı bir bileşen olarak antimikrobiyal madde alınması önerilir.

Eğer arterler etkilenirse veya kanama 10-15 dakika içerisinde bitmezse, sıkı bir bandaj uygulamanız ve hemen hastanede yardım almanız gerekir.

Kedi ısırıkları ve kuduz

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?

Bir sokak kedisi sizi kol ya da bir parmakla ısırırsa, o zaman yakında kuduzdan muzdarip olabilirsiniz. Böyle bir durumda kuduza karşı aşı için bir doktor görmek gerekir. Bu hastalığın bir süre iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Hayvanın kendisinin birkaç gün boyunca yakalanması ve gözlenmesi veya özel bir kliniğe verilmesi önerilir.

Bir kedinin davranışında aşağıdaki belirtiler varsa, kuduz taşıyıcısıdır:

 • Hayvan, motivasyona ve ona yaklaşan kişiye bakılmaksızın saldırganlık gösterir;
 • Hayvan açık bir düşmanın korkusunu göstermez, doğal davranmaz;
 • Bir kedi, bir şey üzerinde dikkatini durduramaz yenmez nesneleri yemeye çalışır;
 • Ağızdan sürekli tükürük salyası;
 • Sinir sistemindeki sapmalar gözlenir.
Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?

İnsanlarda, kuduzların ilk belirtileri parlak ışık korkusu, yutma sorunları ve yüksek seslere doğal olmayan şiddetli tepki şeklinde tezahür eder.

Ne yazık ki, eğer böyle belirtiler varsa, o zaman kurbanın kurtarılması olası değildir, çünkü tıbbi gelişimin bu aşamasında kuduzlar tedavi edilemez bir hastalıktır.

Unutmayın ki, ilk kuduz belirtileri, enfekte hayvanla temastan 1-3 hafta sonra ortaya çıkmaz ve bu noktaya kadar hastalık greft ile desteklenebilir. Bu yüzden ziyaretinizi bir doktora ertelememelisiniz.

Hamile bir kadın bir kedi tarafından ısırılırsa ne yapmalıyım?

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?

Kural olarak, evcil hayvan kuduz aşısının evcil hayvan ısırması, uygun şekilde ele alındığında olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Yeşil, iyot veya alkol ile dezenfekte edildiğinde ve koterize edildiğinde yüzey hasarı tamamen güvenli hale gelecektir. Antibakteriyel merhemler için - bunların kullanımı sadece diğer kontrendikasyonların yokluğunda verilen talimatlara göre mümkündür.

Ciddi yaralanmalar ve aynı zamanda sokak hayvanlarının ısırıkları ile birlikte, gerekli durumlarda, nitelikli tıbbi bakım ve bebeğin sağlığının ek izlenmesi için hemen bir doktora başvurmalısınız.

Ne yapılamaz?

Yerli ya da sokak kedisi tarafından ısırılırsanız, o zaman yaraların kendiliğinden geçeceği umuduyla durumu dikkatsiz bırakamazsınız. Çeşitli zararlı mikroplar ile enfeksiyon olasılığı çok yüksektir, bu nedenle bu tür hasarlar için birincil tedavi zorunludur.

Ayrıca, doktorlar tavsiye:

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?
 • Kanama varsa, derhal durmayın, ancak kan ve tükürük karışımının zararlı bakterilerle sızmasına izin verin. Çok uzun süre bekleyin, tavsiye edilmez - düşük kanama ile sadece birkaç dakika;
 • Yayı gevşek bir bandajla kapatın veya "nefes"Alçı. Bu iyileşmesini artıracaktır. Uzun bir süre boyunca yoğun bir bandajın varlığı sadece tedaviyi zorlar;
 • Yaralanma bölgesinde ödem varsa, o zaman bu semptomu bağımsız olarak ortadan kaldırmak için hiçbir şekilde harekete geçmelisiniz. Bu durumda en iyi çözüm bir doktora danışmaktır.

Buna ek olarak, zayıflamış sağlık durumundaki kişiler için bir uzmanı ziyaret etmeniz önerilir - yeni bulaşan bulaşıcı hastalıklar, kronik hastalıklar ve vücuda zarar veren bağımlılıklar. Uzman, enfeksiyonun olası gelişimini ve sağlığınızın ağırlaşmasını önlemeye yardımcı olacak ilaçlar reçete edecektir.

Önleyici tedbirler

Hiç kimse bir hastalığın ani vakalarından bağışık değildir. Bu çeşitli yaşam durumlarına ve koşullarına katkıda bulunabilir.

Ancak, basit önleyici tedbirleri gözlemleyerek hayatınızı ve sağlığınızı önemli ölçüde koruyabilirsiniz.:

Canavar kediden daha korkunç değil: kedi ısırdı, el kabardı - ne yapmalı?
 • Yerli bir kedinin varlığında, düzenli olarak bir veterinere gitmeli ve planlı tüm aşıları yapmalısınız, özellikle de evcil hayvanınız sokakta yürümeyi seviyorsa;
 • Sokak hayvanları ile temastan kaçının;
 • Negatif bir reaksiyonu provoke edebilecek gereksiz saldırganlık olmadan bir hayvanı kullanmak gereklidir;
 • Yerli bir kedi, oynayabileceği, ısırdığı ve çizebileceği ekstra bir oyuncağa sahip olmalıdır.

Birçok ebeveyn bildiği gibi, çocukların hayvanları ile iletişim kurmasını önlemek bazen imkansızdır. Kedi ciddi çocuğunuzu ısırılan ise, böyle bir gecikme çocuk sağlığı, kas aktivitesini, parmak ya da el, hatta hayatına mal olabilir gibi hastaneye itiraz tereddüt etmeyin.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 8 = 1