Kaplumbağa hangi nedenlerden dolayı yemeyi reddeder? | pangudownloads.com
Evcil hayvan girebilir

Kaplumbağa hangi nedenlerden dolayı yemeyi reddeder?

"Terimievcil hayvan"Çoğumuz bir kedi ya da köpek demek. Fakat bazı insanlar daha egzotik bir hayvanın ustası olmayı tercih eder - bir papağan, bir kertenkele veya bir kaplumbağa.

Kaplumbağa hangi nedenlerden dolayı yemeyi reddeder?

Yerli bir kaplumbağanın sahipleri sıklıkla yemeyi bıraktığı gerçeğiyle ilgili bir sorunla veteriner hekimlere yönelirler. Bu tür değişikliklere neyin sebep olduğunu görelim.

Yiyecekleri reddetmenin nedeni nedir?

Kaplumbağanın uzun bir süre boyunca hiçbir şey yemediğini fark ederek, bunun sahibi bunun neden olduğunu bilmek ister. Her şeyden önce, bu egzotik hayvanın soğukkanlı olduğunu bilmelisiniz, bu yüzden metabolizmayı büyük ölçüde azaltabilir.

Yüksek sıcaklıktaki yetişkinler - 25 derecenin üzerinde, genellikle 2-3 aya kadar yiyecekleri reddederler. Hayvanın hiçbir şey yemediği bir zamanda, kendi yağ tabakasını yakarak ağırlığının üçte birini kaybeder. Aynı zamanda, ilkbaharda yemek yemeyi reddeder, bir kural olarak, bazı hastalıkların gelişmesinden kaynaklanır.

Oruç ortamının koşullarındaki değişiklik nedeniyle oruç tutmaz. Veterinerler, ışık miktarındaki azalmaya bağlı olarak sonbahar-kış döneminde doğal bir sürecin oruç tuttuğunu belirtmektedirler.

Bu faktör açlık grevine sebep olursa, terrariumdaki sıcaklığı artırmanız gerekir, bunun sonucunda kaplumbağa metabolizmasını normalleştirir ve daha önce olduğu gibi yemeye devam eder.

Sıcaklığı arttırdıktan sonra, genellikle sağlıklı bir hayvan birkaç hafta sonra yemeye başlar, eğer olmazsa, evcil hayvanınızı bir sağlık kontrolü için veterinere götürmelisiniz. Yerli bir kaplumbağanın yemek yemeyi reddettiği başka bir sorun var - kabızlık.

Cinsel olgunlaşma, egzotik bir evcil hayvanın iştahını etkileyen önemli bir faktördür. Ancak, erkeklerin iştahı ortadan kalkar, ancak bu süre zarfında aşırı derecede aktif davranırlar, dolayısıyla endişelenecek bir sebep yoktur. Çoğu zaman, açlık, bir kişinin sadece bir evcil hayvan edinmesi durumunda yeni koşullara adapte olmasından kaynaklanır.

Neden kırmızı karınlı kaplumbağa yemez?

Kırmızı karınlı kaplumbağa, çeşitli hastalıklara yatkın, tuhaf bir egzotik hayvandır. Bu evcil hayvanın sahipleri çoğu zaman arkadaşlarının uzun süren açlıklarından şikayet ederler. Düzgün bir beslenmenin, evcil hayvanınızın sağlıklı gelişiminin garantisidir.

Gıdalar için, özellikle vücutları tam olarak oluşmamış genç bireyler için bitki ve hayvansal gıdaların özel karışımları kullanılmalıdır.

Kırmızı göbekli kaplumbağanın hiçbir şey yememesinin yaygın bir nedeni, yetişkinlere yönelik yiyeceklere erken dönüştürülmesidir. Sadece yetişkinler ve sürüngenlerin bu ailesinin iyi gelişmiş temsilcileri haşlanmış veya çiğ yumurta ve balık verilebilir.

Faunanın bu temsilcisinin gastrointestinal kanalının faaliyetinin ihlali ile sorunların gelişmesini dışlamak için, yerli kaplumbağanın yediği ve bunun tamamen korunması gerektiği bilinmelidir.

Diyet içermelidir:

  • yosun;
  • taze salatalık;
  • salata;
  • lahana.

Bazı insanlar evcil hayvanlarını köpekler veya kediler için hazırlanmış kuru yiyeceklerle beslerler, ancak bu hayvan için gerekli olan eser elementleri içermediğinden bu yapılmamalıdır. Veteriner hekime, neden kaplumbağa hiçbir şey yemediğini soran bir soruyla cevap verdiğinizden emin olun.

Toprak kaplumbağası oruç

Kaplumbağa hangi nedenlerden dolayı yemeyi reddeder?

Kara kaplumbağasının aksine kara kaplumbağası, çeşitli hastalıkların gelişimine oldukça yatkındır. Yetersiz beslenmeye bağlı olarak, bu hayvan türlerinin temsilcileri stomatit, diabetes mellitus veya göz hastalıkları gelişebilir.

Ancak, evcil hayvanınız yiyecekleri reddederse, her zaman hasta olduğu anlamına gelmez. Gerçek şu ki, bu sürüngen türlerinin temsilcileri, habitat değişimi, hava değişimi ve sıcaklık düşüşüne karşı ortaya çıkan strese maruz kalmaktadır. Ek olarak, yemeyi reddedebilirler çünkü sunduğunuz yiyeceklere uymazlar.

Hayvan nasıl yenir?

Ya kaplumbağa yemezse, her şeyi bilmek istersiniz. Kaplumbağanız yeme yemediyse, hazırda bekletme zamanı olup olmadığını kontrol edin. Genellikle bu hayvanlar yazın aktiftir ve kışın uzun bir uykuya girerler. Ama istisnalar var, bu yüzden bu evcil hayvan başka bir zamanda uyuyabilir.

Bu, ilkbaharda ve yaz başında hayvanın iyi beslendiği durumda olur. Sadece onu yalnız bırakmalısın, kuru yapraklı bir kutuya koyup taslaksız serin bir yere koyman daha iyi.

Hayvan uyumuyor, ama aynı zamanda yemiyorsa, ona uygunsuz yiyecek vermeniz olasıdır. Markanızı marul veya karahindiba ile beslemeye çalışın. Bunu reddederek, bir domates vermesi olasıdır.

Evcil hayvan sahipleri, her zaman zevkle kaplumbağaların domates yediklerini fark ettiler, ancak bağırsak doluysa, bu üründen reddedilecek. Kalabalık bir bağırsakla, veteriner hekimler "banyo», Bunun için sıcak kaynamış suda küçük bir kap içine dökün, içine burun deliklerinin su üstünde olacak şekilde hayvan yerleştirin.

Bu prosedür, iki problemi çözmenize izin verir: bağırsakları temizleyin ve susuzluğunuzu gidermek için, yiyeceklerin reddedilmesi, bir içecek içmekten kaynaklanabilir.

Bazen bu soğukkanlı sürüngenler, manikür forsepsi ile dikkatlice kesilmesi gereken bir gagayı büyütmeye başladıkları için yemiyorlar, ama bundan önce mutlaka bir uzmana danışıyorlar.

Kesik bir gaga kalsiyum eksikliği belirtisi olabilir, problem bu tür eylemlerle çözülebilir:

  • Bir parça tebeşir ver;
  • Düzenli olarak güneşte çıkar;
  • UV lambası ile ışınlanır.
Kaplumbağa hangi nedenlerden dolayı yemeyi reddeder?

Eğer habitatın sıcaklığı + 18 ° C'nin altındaysa ev hayvanı yenmeyecektir, çünkü bu gibi durumlarda sindirim enzimleri çalışmaz. Ultraviyole lamba veya ısıtma cihazı da dahil olmak üzere ısıtılmalıdır.

Düşük bir sıcaklıkta, midede yiyecek sindirilmez ve çürümeye başlar. Kaç kaplumbağanın yemediğini bilmek, evcil hayvanınızdaki hastalıkların gelişimini yaşamaktan kendinizi kurtarabilir, ancak hayvanın bu davranışının nedenini hemen bulmalısınız.

Evinizde böyle egzotik bir hayvan varsa ve yiyecekleri reddederse, açlık grevinin ciddi hastalıkların gelişimini dışlamak için ne kadar sürdüğünü takip edin.

Previous PostNext Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 47 = 55