Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım | pangudownloads.org

Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım

Bazı sahipleri bir evcil hayvanın, özellikle bir kedinin bakımının sadece zamanında beslendiğini, tepsinin dolgusunu, penye ve diğer hanehalkı kaygılarını değiştirdiğine inanmaktadır. Aslında, sahipleri evcil hayvanın sağlığına dikkat etmelidir, bu yüzden kedileri aşılama kurallarını bilmeleri gerekir.

Genellikle köpeklerin aşılanma ihtimalinin daha yüksek olduğuna inanılır ve özellikle de tüm zamanlarını apartman içinde geçirenler, özellikle kuduzlardan sokak koşullarında geçen her türlü hastalıktan korunmuş tanımlardır. yoksunluk, vb, ama bu kadar değil.

Aşılama ihtiyacı

Var mı? Tabii ki, yerel bir kedinin sokağı ziyaret etmeyen bir hastalığa yakalanma riski, ev dışında yaşayan bir hayvanın bulaşma riskinden biraz daha düşüktür. Bu durumda, evcil hayvanlar toprağın o bölgelerinden kolayca bulaşabilirler ve ayakkabı ile birlikte evinize giren tozlar, bazen kıyafetler vb.

Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım

Enfekte sokak kedileri, idrarlarını, dışkılarını ve tükürüklerini çevreye salmaktadır.

Tüm bu hayvansal ürünler, evcil hayvanınıza anında geçecek olan bir virüsü de içerir.

Büyük olasılıkla, evcil hayvanınızı sokaktaki sulu çimlerle şımartırsınız, bu da hayvan için bir enfeksiyon kaynağı olabilir.


Birçok mal sahibi bunun ne kadar tehlikeli olduğunu düşünmüyor, örneğin, bir kişiye aktarılan kuduzlardan, çoğu vakada kedi öldü. Evcil hayvanınızın yanı sıra insanlar için güvensiz ve diğer hastalıklar. Örneğin, sizi ve sizin ve bir apartman dairesinde yaşayan çocuklardan mahrum kalmaktan muzdarip olmak ve onu iyileştirmek, göründüğü kadar kolay değildir.

Bir hayvan zayıflamış bağışıklık nedeniyle hastalanabilir, nedenleri:

 • Zavallı yiyecekler;
 • Kötü ekoloji;
 • yorgunluk;
 • Sık stres;
 • Sık sıcaklık değişiyor.

Bununla birlikte, bir kedinin iyi bağışıklık varlığının bile hastalıktan etkilenmeyeceğini garanti etmemekte, bu nedenle liken, kuduz, catnip, calziviroz, enfeksiyöz rinotracheitis gibi hastalıklara karşı aşılamak gerekmektedir.

Aşı tipleri

Eylem ilkesine uygun olarak, hazırlıklar aşağıdaki şekilde sınıflandırılmıştır:

Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım
 • Tek bileşenli (tek değerli). Hayvanın tek bir rahatsızlığa karşı bağışıklık geliştirmesine izin verir;
 • Karmaşık (çok değerli). Aşı kompozisyonu birkaç virüs türünü içerir, böylece kedi aynı anda birkaç hastalığa karşı bağışıklık geliştirir. Preparasyonda yer alan virüsler birbirleriyle çatışmazlar, bu nedenle evcil hayvana zarar vermezler. Kural olarak, kedileri aşılarken, bulaşıcı hastalıklara ve kuduza karşı koruyan bir ilaç tanıtılmaktadır.

Aşı uygulamasından elde edilen sonuç, antikorların seviyesini belirten analiz için kan verilerek kontrol edilebilir.

Enjeksiyon için hangi virüslerin kullanıldığına göre, iki tür ilaç uygulanır:

 • "Canlı". Bunlar, bağışıklık reaksiyonuna neden olan laboratuvar virüslerinde modifiye veya zayıflatılmış içerir. Kedilere aşılama gibi preparasyonlar genellikle panleukopeni, klamidya, rhinotracheitis, kalsivirozadan yapılır;
 • "Ölü". Bu tür ilaçlar için, kimyasal maddeler veya ısıtma ile öldürülen virüsler kullanılır.

İlaçların farklı olmasına rağmen, etkileri aynıdır. Bir hayvanın vücuduna girmek, dayanıklı bir koruyucu reaksiyonun gelişmesi nedeniyle virüslere karşı mücadelede bağışıklıklarını kışkırtır.

Hayvan Aşı Programı

Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım

İlaçların evcil hayvana girmesi için veterinere başvurmadan önce, kendinizin gerçekleştirdiği algoritma ile tanışmaya değer.

Ayrıca evcil hayvanın yaşını dikkate almak gerekir. Hayatının ilk haftalarında hala annesinden kendisine gönderilen antikorları vardır ve 10. haftaya daha yakın bir şekilde daha savunmasız hale gelir.

Bu nedenle, kediler için aşılama planı ilk kez işlemin evcil hayvanın yaşamının 10-12 haftasında yapıldığını göstermektedir.

Annesi aşılanmamışsa, 8 haftada yapılmalıdır. Eğer evcil hayvanınızı sokakta bulursanız, annenizin aşı olup olmadığını öğrenemezsiniz.

Bu durumda, aşılama genellikle yavru kedi hayatının yaklaşık 8 haftasında yapılır, ancak muayeneden sonra randevu veteriner tarafından yapılmalıdır.

Olay sağlık durumundan dolayı ertelenirse, kedilerin hangi cinsinden ve hangi aşılama yapıldığından bağımsız olarak, 4-7 aylıkken gerçekleştirilemez. Bu, bu dönemde hayvanların dişlerinin değişmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Aşı şeması şöyledir:

Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım
 • Hayvan yıl içinde aşılanmamışsa, aşı yapılmalıdır.
  rhinotracheitis, panleukopenia. Hamilelik sırasında, evcil hayvanı aşılayın "Canlı" aşı olamaz - gelecekteki yavrulara zarar verebilir;
 • 6-8 haftada, kalsiviroza, rhinotracheitis, panleukopenia'dan bir aşı verilir;
 • 12 haftalık yaşamda yavru kedi ELISA ile incelenir. Sonuç negatif ise, muayeneden sonra lösemiye karşı bir aşılama yapılır;
 • Kedinin pnömonisinden, aşı hayvanın yaşamının 10 haftasında verilir ve yeniden aşılama (yeniden enjeksiyon) 14-16 haftadadır. Tekrarlama prosedürü 1 kez / yıl gereklidir;
 • Yavru kedi hayatının 16 haftasında, ayrıca kuduza karşı bir aşılama, ayrıca rinotracheitis, panleukopenia, kalciviroza karşı ikinci bir aşılama vardır;
 • 15-16 ayda kuduz, panleukopeni, lösemi, kalsiviroza, rhinotracheitis'e karşı bir aşılama yapılır. Her yıl başka prosedürler yapılmaktadır.

Temel kurallar

Olayın sadece yarar sağlayacağı ve zarar görmeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım
 1. Evde kendiniz aşılamayın. Sadece bir veteriner, hayvanın kaslarına zarar vermeden nasıl yapılacağını bilir;
 2. İşlemden 7-10 gün önce deworming yapmak zorunludur. Bu yapılmazsa, enjekte edilen ilaç gerekli etkinliğe sahip olmayacaktır;
 3. Daha yaşlı kedilere gelince, aşılama bir veterinerle görüşmeyi gerektirir. Aşı önceden aşılanmışsa, yaşlı bir kediye ilaç uygulama tehlikesi yoktur. Daha önce aşılanmamışsa, yaşlılıkta bu tür bir tehdit durumunda, bulaşıcı hastalıkların bulaşmasını önlemek için gerekli ise genellikle yapılır;
 4. Hamile evcil hayvanlar aşılanamaz, ne de hemşirelik veya hasta hayvanlar olabilir. Aynı durum ameliyat sonrası dönem (yaklaşık bir ay), antibiyotik tedavisi için de geçerlidir. Aşıdan kaçınmak için ve en yakın aydaki evcil hayvan için gerekli ise;
 5. Hayvanı yaralamamak için, taşınmayı planlıyorsanız, evcil hayvanı sergiye gönderirseniz çiftleşmemelisiniz.
Kedilerin aşılanması için kurallar ve şema, prosedürden sonra hayvanlara bakım

Sadece sağlıklı bir kedinin aşılanması gerektiğini hatırlamak önemlidir, aksi takdirde olumsuz sonuçlar olabilir.

Unutmayın, bir kedi aşılamadan sonra kusabilir. Bu durum, vücudun ilaca karşı reaksiyonu olan normun sınırıdır. Birçok veteriner, kusmanın normalde bir kez açılabileceğine inanır. Yine de, bu bir kereden fazla olabilir.

Uzun bir süre (birkaç gün içinde) durmazsa, veterinere başvurmalısınız.

Bu durum her zaman tezahür etmez ve çoğu zaman bir ilacın hayvanlarına karşı hoşgörüsüzlüğün sonucudur. Bir dahaki sefere kusmak isterseniz, başka bir aşı almayın - belki de evcil hayvanın organizması buna farklı tepki gösterecektir.

Evcil hayvanınızın sağlığınızın sizin sorumluluk alanınız olduğunu ve zamanında aşılamanın çeşitli rahatsızlıklardan korunmasına yardımcı olacağını unutmayın.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

+ 78 = 88

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: