Köpeklerde egzama ıslatma nedir?

Bir hayvan almak, sadece bir evcil hayvan değil, aynı zamanda yeni sorumluluklar da alırız. Sonuçta, evcil hayvanın bakımı tamamen omuzlarımızda yatıyor. Sadece onunla beslenip yürümeye değil aynı zamanda hastalanırsa iyileşmeye de ihtiyacı olacak.

Köpeklerde egzama ıslatma nedir?

Eğer evcil hayvanınızın garip bir yarası varsa ve tüm semptomlar ıslak egzamaya işaret ediyorsa, hemen tedaviye başlamalısınız.

Bu nedir?

Köpeklerde egzama yaygın bir olgudur. Bu, cildin belirli bir alanının sürekli tahrişinin sonucudur. Yaralar, bazen korkutucu görünmelerine rağmen, hastalık bulaşıcı değildir ve bir hayvandan diğerine bulaşmaz ve kişi için daha fazla şey vardır.

Yaraların ortaya çıkma sebepleri farklı olabilir. Genellikle bunlar dış ve iç uyaranlardır.

Egzama görünümünü etkileyebilir:

  • Kimyasallar: alkaliler veya çözücüler;
  • Kir ve toz;
  • Böcek parazitleri: pire, akar;
  • Uzun süreli termal etki;
  • Mekanik nesneler: sıkı yaka, ağır zincir.

Eğer köpeklerde egzamanın dışsal nedenlerinin anlaşılması kolaysa, o zaman veterinere gitmeden içsel ile baş edemezsiniz. Genellikle, hayvanın vücudunda bir tür arıza meydana geldiğini gösteren bir işarettir. Bu nedenle uzmanlara danışmak gerekir.

Bu tür ihlallere neden olmak, yetersiz beslenme, alerjik reaksiyonlar veya vitamin eksikliği olabilir. Obezite, köpeklerde üreme sistemi problemleri, bazı ilaçlara tepki – tüm bunlar egzama görünümünü de etkileyebilir.

Hastalığın belirtileri

Bir köpekdeki ilk egzama semptomlarının ortaya çıkması, hasarın katın altında gelişmesi durumunda sahibinin neredeyse algılanamayacağı anlamına gelebilir. Karın üzerinde izler daha belirgin olacaktır. Genel olarak, ev sahibi hastalığın daha sonraki bir aşamasında farkına varır.

Her şey küçük kırmızı noktaların görünümü ile başlar. Zamanla, farklı odakları birleştirmeye ve oluşturmaya başlarlar. İltihaplı alanda daha sonra patlayan küçük apseler vardır. Sivilce yerine kahverengi kabuklar oluşur, yavaş yavaş yaralar büyür ve büyük ıslatma yüzeylerine dönüşür.

  Sibirya Husky: aktif insanlar için tüylü evcil hayvan

Eğitim yerlerinde, bir yün parçası ilk önce büyür ve kabalaşmaya başlar. Çok çabuk dökülür, kel noktalar oluşturur. Tedavi zamanında başlanmazsa, cildin yeni bölgelerini etkileyen odaklar genişleyecektir.

Köpeklerde egzama ıslatma nedir?

2 çeşit kopya ve kuru vardır. Kuru bir gelişme şekliyle, cilt görünür yaralar olmadan, ancak soyulma belirtileri ile olacaktır. Yün yavaş yavaş düşer, köpek sürekli bu yeri çizer, kırışıklıklar ortaya çıkar.

Form ıslandığında, yaralar hızla büyür, evcil hayvanın ateşi olabilir, iltihaplanma bölgelerini daha fazla taramaya çalışır. Bu aşamada, tedavi hemen başlatılmalıdır.

Bu yapılmazsa, köpekdeki ıslak egzama cilt yüzeyini yok etmekle kalmaz, aynı zamanda derinlere gider. Bu değişiklikler iyileştikten sonra fark edilecektir. Cilt daha kalın ve daha yoğun hale gelir, parlak bir kaplama görünür. Tamamen çıplak, burada ve orada birkaç yünler fark edilir, bazen deri kepçeye benzer bir kaplama ile kaplanır.

Egzemadan bir köpeğe nasıl davranılır?

İlk olarak, evcil hayvan uygun ilaç reçete edecek veterinere alınmalıdır. Köpeklerde egzama nasıl tedavi edilir? Başlamak için, neyin tahriş edici olduğunu bulun ve ondan kurtulun. Eğer parazitlerse – onları tahliye etmek için, köpeği – köpeği kaynağından ayırmak için – kirden ayırın.

Yara ilk aşamalarında Vishnevsky merhem ile çinko merhem veya borik vazelin ile yağlamak gerekir. Gliserin veya iyodür ile karıştırılmış uygun toz haline getirilmiş talk, nişasta ile karıştırılır. Bütün bunlar yaraya günde birkaç kez uygulanır.

İlaç tedavisi doktorunuz tarafından evcil hayvanınızın yaşı, cinsi ve ağırlığına göre seçilir. Kronik egzama formlarında, köpek% 10 kalsiyum klorür çözeltisi veya% 10-20 sodyum hiposülfit içeren bir intravenöz infüzyona ihtiyaç duyabilir. Kaslarda veya kaşıntılarda% 5 C vitamini enjeksiyonları yapılır. A vitamini ile kabuk diken oluşumunda iyi bir yardımcıdır.

Bazı durumlarda, bir tür kan transfüzyonu önerilir. Damardan alınır, klorürün enjekte edilmesinden sonra ve kaşıklar veya kas dokusuna dökülür. Doğal bir temizlik ortaya çıkıyor.

  Bir evcil hayvanı tedavi ediyoruz: köpekler için antibiyotikler

Bir köpek ıslatma egzama düzgün bir şekilde onun diyet gözden geçirilmesi imkansızdır. İlaç almak için ve hayvan tamamen iyileşene kadar, et tüketimini en aza indirmek için gereklidir. Süt ve sebze ürünleri geçerli olmalıdır. Besin takviyeleri de gereklidir.

Korkma

Köpeklerde egzama ıslatma nedir?

Dışarıdan, köpeklerde ıslak egzama daha korkunç bulaşıcı hastalıklar için alınabilir. Evcil hayvan sürekli olarak kaşınıyor ve huzursuz olmaya başlıyor. O incinir ve tatsızdır. Bazı insanlar bu hastalığı likenler ile karıştırır ve hayvandan olabildiğince çabuk kurtulmaya çalışırlar. Ama unutmayın – evcilleştirilenlerden biz sorumluyuz!

Bunu yapma. Her durumda, tüm yaralar tedavi edilir. Yaraları şahsen halletmek gerekmez, sadece doktorla görüşebilirsiniz.

Nedenin doğru tanımı ve yeterli karmaşık tedavi ile, egzama hızla geçer ve arkadaşınız yine güç ve enerjiyle doludur. Özen için, özveri ve sevgiyi ödeyecek!


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector