Evcil hayvan girebilir

Vücut üzerinde sarı lekeler ile Avrupa bataklık kaplumbağa

Rezervuarların yanındaki vücutta sarı lekeli bir kaplumbağayla karşılaşacak kadar şanslı olsaydınız - bu Avrupa bataklık kaplumbağasıdır. Bataklık türlerinin iki temsilcisinden biridir ve kaplumbağa gövdesindeki sarı lekeler ayırt edici özelliktedir.

Vücut üzerinde sarı lekeler ile Avrupa bataklık kaplumbağa

Coğrafi bölgemizdeki sürüngenlerin bu egzotik temsilcisi, diğer modern kaplumbağalar gibi, dinozorların zamanından beri neredeyse hiç değişmeden kalan bir biçimde yaşar.

Bu kadar uzun bir süre boyunca, bu hayvanların pratikte aynı kaldığı gerçeği, büyük adaptasyon kabiliyetlerini ve inanılmaz biyolojisini vurgular.

Avrupa bataklık kaplumbağası, İskandinavya, Büyük Britanya, Benelüks ülkeleri, Kuzey Fransa ve Estonya gibi kuzey kısmı dışında Rusya, Belarus, Ukrayna, Batı Asya ve Avrupa topraklarında yaşayan tatlı su ailesinin sürüngenidir. Aynı zamanda Afrika'nın kuzeyinde yaşıyor.

Testudo europaea (Schneider, 1783), Testudo orbicularis (Linnaeus, 1758) isimleri için kelimeler.

Yabancı isimler:

  • Latince adı: Emys orbicularis;
  • İngilizce: Avrupa Pond Turtle;
  • Almanca: Europäische Sumpfschildkröte;
  • Çek: Želva bahenní;
  • Fransızca: Cistude d'Europe;
  • İspanyolca: Galápago europeo.

Avrupa bataklık kaplumbağalarının dışsal farklılıkları

Vücut üzerinde sarı lekeler ile Avrupa bataklık kaplumbağa
  • Bu kaplumbağanın kabuğu pürüzsüz, küçük sarı noktalar ve lekeler ile kaplıdır. Arka ince sarı lekeler ile kahverengi. Karın üzerinde daha büyük sarı lekeler bulunur. Ayrıca baş ve bacakları da kaplayabilirler. Ancak bazen bu farklı işaret yoktur;
  • Deri siyahtır, bazen farklı boyutlarda çok sayıda sarı lekeye sahiptir, bazen birbiriyle birleşir. Bazen cilt tamamen sarı olur. Bu sarı lekelerin yeri, bir insanın parmak izleri gibi, her hayvanda tamamen farklı, doğası gereği düzensizdir;
  • Gözler - soluk sarı renkteki dişilerde iris ve erkeklerde turuncu veya neredeyse kırmızımsı bir renk tonu vardır;
  • Boyutlar - üreme fizyolojisi ile ilişkili boyutta cinsiyet farklılıkları vardır, erkekler dişilerden biraz daha küçüktür ve vücudun içbükey alt kısmına (plastron) sahiptir, dişi yeterince düzdür. Ayrıca, kadın ve erkekler için kuyruk büyüklüğündeki farklılıklar karakteristiktir. Erkeklerin çok daha büyük ve daha büyük bir kuyruğu vardır. Her iki cinste de kabuğun kabuğunun üst kısmı, genellikle bol miktarda yosunla kaplı çok benzer, hafifçe dışbükeydir. Bu türün sıradan bir temsilcisi kadınlarda yaklaşık 20 cm ve erkeklerde 17 cm'lik bir kabuk uzunluğuna sahiptir.

Göz kapakları opak ve esnektir. Kuyruk, kabuğun 1 / 3'ü kadardır. Kafa bir kabuk içine çizilip saklanabilir.

Yaşam tarzı ve davranış

Vücut üzerinde sarı lekeler ile Avrupa bataklık kaplumbağa

Yaban avındaki Avrupa bataklık kaplumbağası 120 yıldan fazla yaşayabilir. Bu tür kaplumbağa türleri yaşamlarının çoğunu su kütlelerine yakın yerlerde geçirir, sadece yumurta bırakan kadınlar karaya çıkarılır. Kaplumbağa suda avlanır, çoğunlukla bu ortamda yaşar. Suda, sorunsuz, garip ve yavaş hareket eder.

Gün boyunca aktif olan, çamurlu bir dipli (küçük, büyümüş göller, orman göletleri, bataklıklar, aşırı büyümüş ve erişilemeyen göller, yoğun bitki örtüsüne sahip büyük nehirler) durgun ya da yavaşça hareket eden su kütlelerinde yaşar.

Çoğu zaman suda harcıyor, ama atmosfer havasını soluyor. Suyun altında bir saat kadar olabilir. Hayvan çok çekingen ve temkinli, bu yüzden tanışmak zor. Sessiz yerlerde sudan çıkmayı ve güneşi ıslatmayı sever. Gövde üzerinde sarı lekeler bulunan Avrupa kaplumbağası derinlerde çamurda, rezervuarların dibinde 6-7 ay (genellikle ekimden mart ayına kadar) uyur.

Erkekler, özellikle çiftleşme mevsimi boyunca birbirlerine karşı çok agresiftir.

Bu tür kuraklığa kolayca tolerans gösterir ve düşük sıcaklığa dayanıklıdır, motor aktivitesi sadece 2-3 ° C sıcaklıklarda kaybeder.

Böcekler, salyangozlar, iribaşlar besler, bazen amfibi ve balık yiyor. Kaplumbağalar için ana besin, böceklerin, omurgasızların ve çeşitli amfibilerin larvaları, balık kızartma, bazen de karnı besler.

Bu hayvanlar saatlerce yiyorlar, ancak özellikle alacakaranlıkta ve bazen geceleri aktifler. Avları çene ve gözyaşı pençeleriyle yakalanır. Gün boyunca açık günlerde dinlenir ve güneşte güneşlenirler.

Bu türün temsilcileri nasıl

Vücut üzerinde sarı lekeler ile Avrupa bataklık kaplumbağa

Kaplumbağalar ilkbaharda kış uykusundan uyanırlar ve hava durumuna bağlı olarak Mart sonu veya nisan ayı başında aktif hale gelirler. Çiftleşme dönemi suda gerçekleşir ve hayvanlar düşük sıcaklıklara çok dayanıklı olduğundan Nisan ayında başlar.

Uyanıştan kısa bir süre sonra, bireyler göllerin ve rezervuarların sığ kısımlarında yürürler. Çiftleşme çok etkileyici ve aktif. Çiftleşme oyunları sırasında sakatlanma vakaları olmuştur.

Çiftleşme mevsiminden sonra, erkekler eski bölgelerinde kalıyor ve dişiler, uzun yıllar boyunca kalacakları Mayıs ayı sonlarında ve haziran ayı başlarında yuvalama yerlerine gidiyorlar. Yuvalama alanlarından kısa bir mesafede bulunan su kütleleri yeni yumurtadan çıkmış yavrular için mükemmel bir sığınaktır.

Üreme alanından yuvalanma alanına yolculuklarının tamamlanmasından sonra dişiler yumurta bırakırlar. Dişi, Temmuz ayında yumurtayı, arka ayakları ile kazdığı yerde bir delikte bırakır. Yumurtalar ince kabuklara sahiptir, boyutları 2х3 cm'ye ulaşır Bir dişi ortalama 6 ila 16 yumurtaya sahiptir (bazen sayıları 20'ye ulaşır).

Yumurtalar doğrudan güneş ışığında kalmazlar, ancak yüzeye, uygun sıcaklık koşullarında yaklaşık 100 gün boyunca inkübe edildikleri birkaç santimetre derinliğe kadar toprağa gömülürler.

Embriyonun doğru gelişimi için en önemli olan Haziran ve Temmuz aylarında yüksek sıcaklıklardır. Diğer sürüngenler gibi yumurta içinde kalan kuşlar, cinsiyeti belirlemek için ısıl işlemden geçer. Yani, ılık yaz günlerinde daha çok kadın yumurtadan çıkar, ve soğukta.

Sıcaklıklar düşük olduğunda, kaplumbağalar ilkbahara kadar yumurtanın içinde kışlama yapabilir. Yazın serinse, kaplumbağalar çıkmaz, bu, bu türün doğal sınırlarının kuzey sınırlarında daha sık görülür.

Vücut üzerinde sarı lekeler ile Avrupa bataklık kaplumbağa

Normal şartlar altında, sonbaharın sonunda, yumuşak bir kabuğa sahip olan yumurtalardan 2,5 cm uzunluğunda küçük kaplumbağalar ortaya çıkar. Toprak deliklerini sadece ilkbaharda bırakırlar.

Genç böcekler yuvadan çıktıktan sonra suya giderler. Bu yolculuk sırasında gençler karadaki yırtıcıların saldırısına karşı savunmasız durumdalar. Sadece 10 yıllık ömründen sonra kabukları o kadar büyük ve dayanıklı hale gelir ki kaplumbağalar nispeten güvenli hissedebilirler. Gençler yaklaşık 7 yıl içinde cinsel olgunluğa ulaşır.

Hava koşullarına bağlı olarak, benekli kaplumbağa mart veya nisandan ekime kadar aktif bir yaşam tarzına öncülük ediyor. Sonbaharda kaplumbağalar kış uykusuna gider.

Avrupa genelinde bataklık kaplumbağaları devlet tarafından korunmaktadır, mutlak koruma statüsüne sahiptir. Onlar için yakalamak ve avlamak kesinlikle yasaktır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

27 − = 23