Yavruların Juvenil Selüliti: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi | pangudownloads.org

Yavruların Juvenil Selüliti: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Juvenil selülit - oldukça nadir bir patoloji - ağırlıklı olarak genç bireylerde bulunan idrarsız bir pannikülit şeklidir. Bu hastalık aynı zamanda juvenil piyoderma, köpek temizliği, juvenil steril granülomatöz lenfadenit ve dermatit olarak da anılır.

Yavrularda juvenil selülit nedenleri

Yavruların Juvenil Selüliti: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Ne yazık ki, veteriner hekimliği alanındaki uzmanlar hala ne provoke ettiğini belirleyememektedir. Bununla birlikte, patolojinin kortikosteroid tedavisine iyi yanıt verdiği için hastalığın bağışıklık sisteminin işlev bozukluğu ile ilişkili olduğu konusunda bir hipotez vardır.

Buna ek olarak, uzmanlar bir cins yatkınlığı ortaya çıkarmıştır, bu nedensel faktörler kalıtsal (genetik) nedensel bileşeni içerir. Ek olarak, aşıların bileşenleri de bağışıklık tepkisinin tetikleyicisi olarak kabul edilir.

Yavrularda juvenil selülit belirtileri

Genel olarak, patoloji, 3 haftadan 6 aya kadar değişen genç bireylerde kendini göstermektedir. Golden Retriever, Dachshund, Labrador Retriever, Beagle, Golden Setter, Pointer gibi köpek ırklarında kalıtsal yatkınlık görülür. Bir çöpte sadece bir köpek yavrusu aynı anda hasta veya birkaç hasta olabilir.

Yavruların Juvenil Selüliti: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Gelişmekte olan patolojinin ilk işareti, özellikle dudaklar ve göz kapaklarında olmak üzere namlu alanında ödemdir.
Fizik muayenede hekim çene altında lokalize lenf nodlarında karakteristik bir artış olduğunu ortaya koymaktadır.

Patoloji oldukça hızlı ve keskin bir şekilde ilerler - 24-48 saat sonra cilt üzerindeki ilk işaretlerin ortaya çıktığı andan itibaren papüller ve püstüller oluşur, ayrıca progresif fistüller oluşur.

Daha sonra papüler lezyonlar patlar, yerlerinde kabuklar oluşur. Hastalığın gelişiminin zirvesinde, döküntüler, göz kapakları, dudaklar, çene, burun arkası, işitsel kanalın iç yüzeyi olarak vücudun bu bölgelerinde yerleşir. Lezyonlar oldukça acı verici, ancak kaşıntı zayıftır.

apse oluşumu submandibuler lenf düğümlerinin bir olasılık var. Bazen olur döküntüleri genellikle gövdede, vücudun parçaları ile sınırlı ve hızla yayılır olmamasıdır. ateş, eklem ağrısı (durumlarda bir çeyrek aseptik pürülan artrit), anoreksi, depresyon, apati, azaltılmış ya da iştah kaybı gibi, normal olarak tezahür hastalığın sistemik belirtileri olabilir.

Juvenil selülit tanısı

Bir doktora başvururken, püstüllerin sitolojik laboratuar çalışması önerilmektedir. Elde edilen sonuçlar steril bir piyogranülomatöz enflamasyon göstermektedir, mikroplar bir kez daha bağlanmaktadır.

Varsayımsal tanı, karakteristik klinik özelliklere dayanmaktadır. Son sonuç dermatogastopatolojidir (piogranülomatöz pannikülit ve dermatit).

Köpeklerde jüvenil selülit aşağıdaki önlemlerle belirlenir:

Yavruların Juvenil Selüliti: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi
  1. Anamnez, hayvanın incelenmesi;
  2. Diğer patolojik durumların laboratuvar dışlanması;
  3. Yayma-baskı-makrofajlar, dejeneratif olmayan nötrofiller tespit edilir, mikroplar yoktur;
  4. Cildin biyopsisi yapılır;
  5. Mikroflora varlığı için kültür incelemesi.

hastalık sekonder piyoderma, medicamentous preparatlar, bakteriyel piyoderma negatif bir reaksiyon eşlik temel formu demodikozis anjiyoödem olan benzer bir klinik tablo olduğu gibi zorunlu ayırıcı tanı, gerçekleştirilir.

Yavrularda juvenil selülit ilaçları ile tedavi

Yavruların Juvenil Selüliti: Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi

Bu durumda doktorlar, immünosupresif dozlarda kortikosteroid grubunun ilaçlarını tercih ederler. Kural olarak, prednizolon, günde bir kez oral yoldan verilen 1 kg hayvanın ağırlığı başına 2 mg ilacın hesaplanmasında reçete edilir.

Prednizolon ile tedavi 1 ila 4 hafta sürer. Kortikosteroid tedavisinin süresi semptomların kaybolma oranına bağlıdır.

Jüvenil selülitin evcil hayvanlarda tedavisi semptomların tamamen düzelmesine kadar devam eder. İlacın tamamen kesilinceye kadar remisyon belirtilerinin ortaya çıkmasında günlük doz tedricen azalır.

Prednizolon bazı durumlarda deksametazon ile değiştirilebilir. Sekonder enfeksiyon ortaya çıkarsa, antibiyotik tedavisi gereklidir. Bu durumda, sefaleksin, amoksisilin klavulanat, vb. Atamak. Çok nadiren topikal uygulama için ilaçlar reçete. Bu, yavruların lokal tedavilere karşı oldukça dirençli olmasından kaynaklanmaktadır.

Zamanında ve uygun tedavi ile hayvan bu patolojiyi aşar, yani prognoz uygundur.

Ancak hastalığın şiddetli seyri veya zamansız / yetersiz tedavi ile, skar oluşumundan ölüme kadar uzanan bir komplikasyon olasılığı vardır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 5.00 из 5)
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

60 − = 53

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: