Yeni aile üyesinin menüsü, ya da alabai ne ile beslenmeli?

Alabai veya Orta Asya Çoban Köpeği – büyük ve ciddi bir köpek, yani konuşmak. Ve buna göre, belirli bir bakım ve besleme gerektirir. Bazıları böyle bir köpeğin içeriğinin “çok parayla uçtuğuna” ve temel olarak kârsız olduğuna inanır.

Ama aslında, sinologlar tam tersi hakkında konuşurlar – Alabai diğer köpeklerin yediği her şeyi, dekoratif kayalar hariç yiyebilir. Bu evcil hayvanlar, yiyecek açısından nispeten iddiasız, ama, tabii ki, “Boyutlar” Çok miktarda porsiyon gerektirir. Alabai’nın iyi bir iştahı vardır, ama yavru köpeği ona fazla verilmemelidir. “Yetişkin” küçük yaşlardan bölümler.

Alabayev Beslenmesi için Temel İlkeler

Alabai’yı nasıl ve nasıl besleyeceksiniz, böylece evcil hayvanınız neşeli, sağlıklı ve güzel bir şekilde büyür?

Yeni aile üyesinin menüsü, ya da alabai ne ile beslenmeli?

Her şeyden önce, ne tür bir ırk olduğunu araştırmaya değer. Orta Asya Çoban tipik bir bekçi köpeği. O bir av köpeği kadar hareketli değildir ve bu nedenle kesirli yiyecek veya aşırı beslenmeyi gerektirmez.

Ama yine de, etkileyici bir boyuta ve büyük bir ağırlığa sahip, bu yüzden onu Alman çobanlarından daha çok beslemeniz gerekiyor. Alabai köpek yavrusu beslemek için iki ana seçenek vardır: kuru gıda ve doğal ürünler.

Ve küçük bir köpeğe alışmanız gerçeği, yetişkinliğe ulaşmadan önce temel diyetidir.

Köpeklerin farklı ırkları, günlük beslenmede farklı menüler ve ürün gruplarını tercih etmektedir. Ve tabii ki, Orta Asya Çoban köpeği bir istisna değildir.

Alabai düzgün beslemek nasıl?

Yeni köpeğinizi beslemenin temel ilkeleri:

Yeni aile üyesinin menüsü, ya da alabai ne ile beslenmeli?
 • Hayvanın doğal ürünlerini vermeyi tercih ederseniz, bir yetişkin köpeğin beslenmesi her türlü etle yapılabilir. Emin olmanız gereken tek şey, köpekte tübüler kemiklere hiçbir alerji olmamasıdır. Ve genel olarak, tavuklara dikkatli bir şekilde kemik vermek gereklidir – bu evcil hayvanların herhangi bir cinsi için geçerlidir;
 • Çoğu zaman, sahipleri Alabayev çorbasını beslemeyi tercih ederler. Yeterince çabuk pişer – ilk madde et, ve sonra krup eklenir. Çorba püresi, yarısı pişirilene kadar pişirilir. Böyle bir yemeğin bir kerelik hacmi iki litreyi geçmemelidir – aksi takdirde hayvanı aşırı beslemeye başlama riski vardır;
 • Yavru Alabai, yetişkin bir köpek gibi, domuz eti beslememekten daha iyidir, çünkü domuz yağı, bu cins temsilcilerinin sindirim sistemi tarafından zayıf bir şekilde sindirilir;
 • Orta Asya çoban köpeklerinin kemikleri de diyette tavsiye edilmez, ancak nispeten nadiren verirseniz – evcil hayvanınızı incitmez;
 • Yetişkin bir Alabai beslemek için başka ne var? Ete ek olarak, menüde yağ deniz ve okyanus balıklarının bulunması arzu edilir;
 • Karabuğday ve inci arpa, pirinç, yulaf gevreği diyetini çeşitlendirmenizi şiddetle tavsiye ederiz;
 • Alabai’yı 1 yılda beslemeye değer mi? Diyette, balık ve etin yanı sıra, haşlanmış veya haşlanmış sebze ve kök sebzelerin var olduğundan emin olun;
 • Köpeği günde iki kez beslemek doğrudur. Ancak bölümler yeterince büyük olmalıdır “Fraksiyonel” ilke bağlı kalmamak daha iyidir. Bu kural, sadece bir yıl dönmüş olan yavru köpekler ve yetişkinler için geçerlidir. Çok küçük köpekler biraz daha sık beslenebilir, ancak daha küçük bölümlerde;
 • Köpeği hazır kuru gıda ile beslerseniz ve bunları değiştirmeye karar verirseniz, evcil hayvanınızı gereksiz strese maruz bırakmamak için yavaş yavaş yapın.
  Bir kedinin idrarındaki kanın nedenleri ve tedavisi nedir?

Beslenme özellikleri ve kuralları

Alabayev’i besleyen birkaç önemli kural:

 1. Köpek büyüdükçe kasenin yüksekliğini ayarlayın. Yiyecek almak için eğilmemeli veya eğilmemelidir. Evcil hayvanın beslenmesini olabildiğince konforlu hale getirin;
 2. Yetişkin bir köpek, yürümekten iki gün sonra beslenmelidir. İnsanların ihtiyacı olan köpekleri anlamalı “Enerji şarjı” Fiziksel aktiviteden sonra artar. Bu nedenle uzun bir süre yürüdünüz ya da özellikle yük açısından bir padok yürüdüyseniz, standart bir yiyecek parçasının hacmini cesurca artırın;
 3. Köpeği evcil hayvan dükkanlarından özel lezzetlerle bozmayın – Alabai’nin sağlığına zarar verebilirler;
 4. Ustanın masasındaki lezzetler de köpeğin beslenmesinde en iyi karar olmayacaktır. Aslında soslar, otlar ve baharatlar, hem de bayağı tuz veya biber, olumsuz gastrointestinal sistem Orta Asya çoban işleyişini etkileyebilir olmasıdır;
 5. Köpeğin diyetinin çok fazla vitaminli olmadığına dikkat edin. Dolayısıyla, fosfor, kolekalsiferol ve kalsiyumun fazlalığı, genel olarak köpeğin organizmasının büyümesini, gelişmesini ve işleyişini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu maddeleri ancak bir veteriner hekim tarafından verilmişse, bu maddeleri diyete sokabilirsiniz.

Köpek mamasını sunmak için en uygun zaman 07:00 ile 19:00 saatleri arasındadır.

Bebeğe ne vermeliyim?

Alabai köpek yavrularını nasıl besleyebilirim?

Tüm yetişkin köpek tüketir. Ancak, bunu bir ya da iki değil, günde en az üç ya da dört kez yapmanız gerekir. Evcil hayvanınız büyüdükçe orantıları gözlemleyin ve porsiyonları bölümlere ekleyin. Eğer bir yavru köpeğiniz varsa, aktif büyüme döneminde onu en iyi nasıl besleyeceğinizle ilgilenmeniz gerekir.

Beğendiğiniz menüde böyle ürünler görünmelidir:

Yeni aile üyesinin menüsü, ya da alabai ne ile beslenmeli?
 • Yan ürünler (karaciğer, kalp, dil, vb.);
 • Sığır kesim;
 • Süzme peynirleri;
 • Tavuk veya bıldırcın yumurtası;
 • lapası;
 • Sebze.

Köpek patatesi vermek son derece arzu edilmez, ancak özellikle çorbada tutulursa havuç ve pancarlar ortaya çıkabilir. Süt, alabai sindirim sisteminin organları tarafından zayıf bir şekilde sindirilir, bu nedenle fermente süt ürünleri, fermente süt, yoğurt veya yoğurt ile değiştirilmelidir.

  Bir evcil hayvanı tedavi ediyoruz: köpekler için antibiyotikler

Portakal, greyfurt, muz, kivi, pomelo ve diğerleri – egzotik meyveler ile hayvan tedavisi için tavsiye edilmez. Ve olağan mevsim meyveleri ile aşırıya kaçmamak daha iyidir.

Mevsimsel menü

Alabai diyeti, insan gibi, kesinlikle konuşma, yılın zamanına bağlı olarak değişebilir. Hiçbirimiz kış aylarında hafif salatalar tüketmiyoruz, çünkü vücut şu anda daha ciddi bir şarj gerektiriyor. Ve tam tersi – yaz aylarında, ağır yiyecekler çok kötü bir şekilde sindirilir, bu yüzden onu minimum miktarlarda tüketiriz.

Kışın, köpeğinizin yüksek dozda kompleks karbonhidrat (yaklaşık% 30) ve proteinler (yaklaşık% 50) alması gerekir. Soğuk dönemde köpeğin, özellikle püresi ve et veya balık ürünleri ile süzme peynir ve yumurta üzerinde yatar. Yaz aylarında sebzeye odaklanmalı, evcil hayvanımızı kabak, kabak ve havuçla tedavi etmeliyiz. Sebzeler ham halde verilmelidir. Elma da kabul edilir.

“Ciddi” köpekleri beslemek için birkaç ipucu

Alabai kesinlikle herhangi bir tatlı ve fasulyede kontrendikedir. Tübüler kemikler istenmez. Dişlerin gelişimi için bir köpek yavrusu boğa damarları verilebilir. Fakat genelde bu köpek kemik yapılarını tüketmek istemez.

Ayrıca sıkı yasaklama altında baharatlar ile doyurulmuş yemekler vardır. Köpeği keskin, yağlı, tuzlu ve biberli yiyeceklerle besleyemezsiniz – bu sadece hayvanın iyiliğini kötüleştirmez, aynı zamanda koku duyusunu da büyük ölçüde azaltacaktır.

Genel olarak kabul edilen normlara odaklanarak evcil hayvanınızın ağırlığını takip edin. Sağlıklı bir yetişkin alabai tükenmiş ya da obez olamaz. Et güçlü, aktif ve sağlıklı bir köpek yetiştirmenize yardımcı olacaktır. Diğer köpekler gibi Alabai da bu anlamda favorilerine sahiptir. Her şeyden önce, sığır ve dana eti.

Yeni aile üyesinin menüsü, ya da alabai ne ile beslenmeli?

Dört bacaklı arkadaşınızın kemiklerine ve dişlerine güçlü ve güçlü olsaydınız, onu balıkla, tercihen deniz ve derin suyla beslemelisiniz.

  Bir köpeğin karnındaki kırmızı noktalar

Köpeğe iyi hisset, yulaf lapasıyla beslendiğinden emin ol ve burada tek bir ürün üzerinde durmamalısın – diyette alternatif ürünler.

Orta Asya Çoban Köpeğinizin yünü yumuşak, parlak ve ipeksi bir hale getirmek istiyorsanız, menünün yan ürünlerine – karaciğer, böbrek, kalp, mide, vb.

Yemek yapmak için zamanınız yoksa, Alabai yemeye uygun özel konserve yiyecek veya yem alın. Yüksek kaliteli, pahalı yemler, evcil hayvanınızın ihtiyacı olan tüm vitaminleri, mineralleri ve mineralleri içerir. Fakat hiçbir durumda köpeği onlara tamamen aktarmayın – ideal olarak, özel yiyecekler köpeğin toplam diyetinin% 10’undan daha fazla olmamalıdır.

Yem, evcil hayvan mağazalarında ve süpermarkette en iyi şekilde satın alınmakta, premium ürünlere tercih edilmektedir. Eğer yem ağırlıkla satılıyorsa – bu sahteciliğin kesin bir işaretidir. Böyle şeyler satın almamalısın. Dört ayaklı arkadaşınızla denemeyin – bir markayı tercih edin ve sadece ürünlerini satın alın.

Evcil hayvanınızın dolu ve sağlıklı olsun!


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector