Güzellik ve sağlık

Bal tarakları – yarar ve zarar, kullanım özellikleri

İnsanlık tarihi bal ile yakından bağlantılıdır. Bilinen en eski tatlandırıcıdır ve pek çok kültürde bir gıda ürünü, ilaç, kozmetik, bir ödeme aracı olarak kullanılmıştır, ritüel törenlerde bile kullanılmıştır. Eski zamanlarda, bu ürünün kökenini açıklayamayan insanlar, sadece bunun arılar içinde olduğunu biliyorlar ve onlara tapıyorlardı.

Bal tarakları - yarar ve zarar, kullanım özellikleri

Eskiler, yiyecekleri (balık, meyve), alkollü içeceklerin (bira, armut) üretimi için kullandılar ve ayrıca petekleri ilaç olarak kullandılar. Yunan doktoru Hipokrat, birçok hastalığın tedavisinde ve ilaçların hazırlanmasında kullanılmıştır.

Olağanüstü güzelliği ile tanınan, Mısır Kraliçesi Kleopatra, vücudunun güzelliğini korumak için, süt banyoları aldı ve bal temelinde yapılan kozmetik uyguladı.

Orta Çağ'da, bir ödeme aracı da dahil olmak üzere, ticari bir nesne olarak kullanılmış ve kullanılmıştır. Arıcılık ayrı bir zanaattı ve arıcılar gümrük vergilerinden muafiyet dahil olmak üzere özel ayrıcalıklardan yararlandılar.

Balın faydaları ve özellikleri

Sıvı altın denir, çünkü, asil metal gibi, güzel bir renge sahiptir ve kullanışlı özellikler olağanüstü bir değer verir. Bu tatlı ürün, birçok hastalığı tedavi etmek için mükemmel bir araçtır. İlk ve en önemlisi, vücudun savunmasını güçlendirir, bu yüzden yayılma çok sayıda enfeksiyona yol açtığı zaman, sonbaharda ve kış aylarında yemek tavsiye edilir.

Bal tarakları - yarar ve zarar, kullanım özellikleri

Bu tatlı inceliğin antiseptik bir etkisi olduğu ortaya çıkıyor. Temel olarak kolay sindirilebilir şekerlerden oluşur ve bu da sindirimi kolaylaştırır. Bu ürün yoğun stresden sonra yemeye değer, hem fiziksel hem de psikolojik güçleri hızlıca doldurabilirsiniz.

Bu değerli ürün aynı zamanda hastalıklara karşı direnci artırır, bağışıklığı arttırır, sindirim, solunum ve dolaşım sistemi için faydalıdır, kalp kasını mükemmel şekilde besler. Ayrıca, tansiyonu düşürür, aterosklerotik süreçleri önler, karaciğer ve safra kanalı hastalıklarını tedavi eder.

Arı ürünleri üst solunum yolu hastalıklarında yararlıdır, soğuk algınlığı ile ilişkili semptomları giderir ve ayrıca sinir sistemi üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

Petek nedir

bal üretimi için hammaddeler - bir nektarı, tatlı bitkisel malzeme, çiçeklerden arılar toplandı karbonhidrat sulu çözelti, uçucu yağlar, organik asitler, mineraller, azot bileşikleri ve biyolojik olarak aktif maddeler. Arılar ham maddeyi alır ve arı kovanına götürür. Bir kerede bir arı arı kovanına 60 mg nektar verebilir. 1 kg bal almak için üç milyon renkten nektar toplamanız gerekir.

Bu ürünün oluşum süreci, böceğin tatlı sıvıyı çiçeğin dışına çektiği anda başlar ve ilk kimyasal reaksiyonların meydana geldiği arının sindirim sistemine girer. Daha ileri dönüşüm, ürünün olgunlaşma sırasında nihai kimyasal bileşimi aldığı kovanda gerçekleşir.

Bal tarakları - yarar ve zarar, kullanım özellikleri

Bal tarakları, doğanın bir mucizesidir; balın depolanması için tasarlanan, balın depolanması, genç arıların yetiştirilmesi ve diğer işlevler için tasarlanmış özel bir tasarımdır.

Bu yapım her zaman düzenli bir altıgen şekle sahiptir. Bir arı nasıl yapar? Küçük bir böcek bu tasarım doğruluğunu nasıl başarır bir gizemdir.

Semidigested vücut arı enzim ile karıştırılır ve buharlaştırma, yüksek sıcaklıkta (35 ° C) ve havalandırma ile arı kanat sonucu olarak suyun yaklaşık% 60 meydana çerçeve, alt girer nektar. Olgunlaşmamış bal tarakı yine arıları yutar ve 6-7 gün boyunca olgunlaştığı çerçevenin üst kısmına taşır.

Buradan kovanın üst kısımlarına aktarılır, daha sonra arılarla küçük bir balmumu filmi ile kapatılır. Bu onun olgunluğunun bir göstergesidir.

Petek arıcılık doğal bir ürünüdür. Arıcı, arı kovanına bir arı kovanı yerleştirir ve arılar bunları kendileri yapar ve balla doldurur. Bundan sonra arıcı dolu çerçevelerin bir kısmını alır ve daha sonra özel cihazlar kullanarak onlardan bal çıkarır. Bundan önce peteğin yazdırılması gerekiyor. Balın bir kısmı çerçeveden dışarı pompalanmaz ve bu ürünün sevgilileri ve uzmanları için orijinal formunda bırakılır.

Bal tarakları nasıl yenir

Bal tarakları - yarar ve zarar, kullanım özellikleri

Petekler, balı tükettiğiniz doğal bir formdur. Uygun olarak, çatal veya bıçak, 5-10 dakika çiğnenmesi gereken şeker büyüklüğünde küçük parçalara bölün.

Bu tüketim yöntemi ile günlük oran - 1 küçük parça, ama her gün çiğnemeyin, çünkü içinde bulunan balmumu böbrekler için çok yararlı değildir.

Ağızla uzun süreli temas nedeniyle, bal yararlı özelliklerini daha iyi bir şekilde yerine getirir. Balmumu yutmayın. Çiğnemeden sonra tükürmek gerekir, daha sonra mum yapmak için kullanılabilir. Bu ürünün rengi, tadı ve kokusu çeşitliliğe bağlıdır. Kristalizasyondan önce kullanmak daha iyidir. Kristalin balı hala değerli özelliklerine sahiptir, ancak ürün tüketildiğinde daha az çekici ve lezzetli hale gelir.

Petekleri ısıtmayın, sıcak süt veya çay ile bir bardağa koymayın. Bal ısıtıldığında zararlı maddeler yayar, bu nedenle ısıl işlem görmeden kullanmak daha iyidir.

Yararlı ve zararlı bal tarak daha

Peteklerin özellikle balın tüm özellikleri ve toplam kütlenin% 10'una kadar olan bir hacimde bulunan propolisin terapötik etkisi gibi birçok yararlı özelliği vardır. Peteğin kullanımı ve zararı nedir?

Faydalı özellikler:

Bal tarakları - yarar ve zarar, kullanım özellikleri
 • gastrointestinal sistemin bazı hastalıklarını tedavi eder;
 • toksinleri vücuttan uzaklaştırır;
 • kan damarlarını güçlendirir;
 • kalp kasını güçlendirir;
 • Çiğneme sırasında balmumu masajı sakızı güçlendirir;
 • Bu ürünün çiğnenmesi bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur;
 • ARI ile yardımcı olur.

Bu ürün gıda değil aynı zamanda çeşitli ürünlerin üretimi için tıp ve kozmetik alanında sadece kullanılır. kozmetoloji, genellikle cilt ve saç maskeleri beslenme ve yaşlanma karşıtı kremler eklenir.

Ayrıca peteklerde bulunan Propolis, aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • antibakteriyel;
 • mantar karşıtı;
 • antiviral;
 • hasarlı dokuların yenilenmesine yardımcı olur;
 • Ağız ve diş etlerinin mukoza zarının iltihaplanmasının tedavisinde kullanılır.

Birçok yararlı özelliğe rağmen, peteğin hiç tüketilmemesi mümkündür. Kontrendikedirler:

Bal tarakları - yarar ve zarar, kullanım özellikleri
 • küçük çocuklara;
 • kendilerine veya arıcılık ürünlerine alerjisi olan kişiler;
 • Gastrit, pankreas ve karaciğer hastalıklarından muzdarip insanlara zarar verebilir;
 • diabetes mellitus ile;
 • Dikkatli hamilelik sırasında bunları kullanmalıdır.

Petek peteği nasıl saklanır? Bunlar tercihen küçük parçalara kesilir ve tercihen bir cam kavanozda dar bir kapak ile bir kaba yerleştirilir. Daha sonra, konteyner folyo ile sarılmalıdır, böylece hiç ışık girmez ve serin bir yere koyun.

Soğukta, daha uzun süre saklanabilirler, ancak 22 derecenin üzerinde depolama sıcaklıklarına izin vermezler. Bu ürünü aynı zamanda bir kutu bal içinde de saklayabilirsiniz.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 15 = 24