Güzellik ve sağlık

Hemşirelik: vücut ısısını belirlemeyi öğreniyoruz

Kırık ve zayıf, sıcak basmaları ve ARVI tezahürlerini hissediyorsunuz, ancak termometrenin el altında olmadığı için vücudunuzun sıcaklığının ne olduğunu tam olarak bilemezsiniz. Bu, genellikle, başka bir ikamet yerine taşındıktan sonra ve hatta "sivil" bir yolculukta yürüyüş koşullarında olur. Bir termometre olmadan sıcaklığı nasıl ölçülür?

Bir termometre olmadan nasıl yapılır?

Hemşirelik: vücut ısısını belirlemeyi öğreniyoruz

Tabii ki "büyükanne"Tavsiye, doğruluğu garanti etmez, ancak aslında bir ateş olup olmadığını bulmak için yardımcı olacaktır. Sıcaklığı tanımlamanın en ünlü yolu alnınıza dokunmaktır.

Cildinizin sıcaklık değişikliklerine daha duyarlı olduğundan, sevdiğiniz birini veya bir arkadaşını alnınıza bir avuçla veya daha iyisi ile dokunmalarını isteyin. Alın sıcak ise - benzersiz bir şekilde mevcut. Soğuksa, sorun değil.

Bu ilkel yöntemin önemli bir dezavantajı, özellikle önemli bir süre tutulduğu takdirde, gerçekten tehlikeli olan subfebril durumunun tanınamamasıdır. Subfebril vücut ısısıdır (normdan 1-1.5 dereceye kadar hafif bir artış), başlamış olan inflamatuar hastalık hakkında bir alarm zili olabilir.

Başka bir basit ölçüm yöntemi, kendi kalp atış hızınızı bilmenizi gerektirir.sağlıklı"Devlet. Daha da kötüye gittiğinizde nabzı ölçün. Gerçek şu ki, yetişkin sıcaklık yükseldikçe, solunum ve nabız daha sık hale gelir. Bu nedenle, göstergelerdeki dalgalanmalar, hala ateşin olduğunu gösterir. Bu yöntem çocuklar için uygun değildir.

Bir termometre kullanmadan vücut sıcaklığının ölçülmesi de solunum yardımı ile yapılabilir. Sakin bir durumda sağlıklı bir kişi dakikada 12-17 nefes yapar. Normal sıcaklıkta bir artışla, bu değer 1,5-2 kat artar. Bununla birlikte, her bir organizma eşsizdir, bu nedenle bu yöntemin kesin güvenilirliğine ciddi umutlar koymaya değmez.

Sevdiğine deliryum, ateş ya da kasılmalarını işaretlenmiş Lütfen dikkat, - derhal acil yardım çağrı! hafif ateş şüphesi varsa, hastaya hafif bir ağrı kesici vermek aşırı alkol düzenlemek solunum hastalıklarının halk reçete tedavisi kullanılır. Ama olumsuz dinamikler ise - her zaman doktorunuza danışın!

Elektronik termometre

Elektronik cephaneniz elektronik bir termometre ile tahrif edilmişse ancak şu ana kadar bununla ilgilenmediyseniz, civa kullanarak aşağıdaki bilgiler sizin için yararlı olacaktır. Dijital termometreler önceki civa meslektaşlarından daha güvenlidir.

Onlar kavga etmiyorlar, ölçümün sonunda özel bir sinyal veriyorlar, her zamankilere ihtiyaç duymuyorlar "sallama". Ancak, uygulamada belirli incelikler var.

Sıcaklığı elektronik bir termometre ile nasıl ölçebilirim?

 • Termometreyi çalışmaya hazırlayın: nemli bir bezle silin ve ekranda Lo ve C sembollerinin yanıp sönmesini bekleyen güç düğmesine basın;
 • Oda sıcaklığını dikkate alın: Çok yüksekse, ölçüm sonucu bozulmuş olabilir;
 • İdeal ölçüm seçeneği sözlüdür. En güvenilir sonucu verir. Sonuç almak için ağzınızı açmanız ve cihazı dilin yanına yerleştirmeniz gerekir. Bu durumda, bir dakika içinde konuşup hareket edemezsiniz. Sonuç sabitlendiğinde, termometre karakteristik bir sinyal verecektir;
 • Aksiller (aksiller) ölçüm için, boşluğun ıslak olmadığından emin olun. Kuru bir bezle kurulayın;
 • Termometreyi koltukaltıya yerleştirirseniz, elinizle vücuda yakın tutarak, sensörle sıkı bir cilt teması oluşturun;
 • Aksiller ölçüm 1.5-2 dakika sürer ve sinyalden sonra cihazı birkaç saniye farenin altında tutmak gerekir;
 • Dikkat - aksiller ölçüm, oral ölçüm kadar doğru değildir, bu yüzden sonuç 1-1.5 derece daha düşük olabilir.

Bazal sıcaklık: grafikleri oluşturuyoruz

Hemşirelik: vücut ısısını belirlemeyi öğreniyoruz

Bazal veya rektal, vücuttaki en düşük sıcaklıktır. Geleneksel olarak rektumda ölçülür. Özellikle ilgili, hamileliği planlayan kadınlar için tanımıdır.

Özel çizelgeler hazırlayarak, gübreleme için uygun günleri hesaplamak, gebeliğin başlangıcını tanımak ve üreme sisteminin organlarının genel durumunu değerlendirmek mümkündür.

Rektal sıcaklık ayrıca vücutta enflamatuar veya enfeksiyöz bir işlemin varlığı hakkında güvenilir bilgi elde etmek için ölçülür. Bazal sıcaklığı ölçmek için termometre nedir? Bu amaçla tasarlanmış özel cihazlar var.

Sensörlerinin kısa bir yuvarlak ucu vardır, bu da prosedürü mümkün olduğunca güvenli ve ağrısız hale getirir. Ecza dolabınızda yoksa, standart bir elektronik veya cıva termometre kullanabilir ve çok dikkatli olursunuz. Genel olarak, geleneksel bir termometrenin sonucu şeylerin gerçek durumunu bozmaz.

İşte ölçüm kuralları:

 • Rektal sıcaklığın ölçülmesi sabahın en iyisidir, uyanmadan sonra, yataktan çıkmadan;
 • Termometre üzerindeki mevcut göstergeyi 35 dereceye kadar vurun;
 • Termometrenin ucunu bir yağlı bebek kremi ya da petrol jeli ile yağlayın;
 • Yatay bir yan konuma alın ve cihazı anal açıklığa 1,5 cm derinliğe yerleştirin;
 • Bazal sıcaklık bir cıva termometresiyle ne kadar ölçülür? Aksiller yöntemde gerekli olandan yaklaşık 2-3 dakika;
 • Elektronik bir termometre kullanırsanız, sonucu başarılı bir şekilde sabitlemenin sinyalinden sonra çıkarın;
 • Sonuç 36.5-37.1 derecelerde normaldir. Sıcaklığı başka bir amaç için belirlerseniz (adet döngüsü ve hamilelik) - zamanlama için belirli talimatları izleyin.

Iyi eski mercury termometre

Kuşkusuz ki, kendiniz vücut ısısı cıva termometresini - bu konudaki en eski ve en güvenilir yardımcısı - ne kadar ve nasıl ölçeceğinin farkındasınız.

Şüphe varsa - bizim emrinde küçük eğitim programımızdır:

 • Merkür termometresi ile yapılan ölçümler günde iki kez en iyi şekilde gerçekleştirilir - 7'den 9'a ve 16'dan 19'a kadar;
 • milli alışkanlıklarında sıkıca yerleşmiş aksiller yöntemi, ancak, koltuğunun altında sıcaklık ölçümü bilmek yararlı olacaktır - en güvenilmez seçenek ve sonuçlar her zaman diğer yöntemlere aksine, 0,5-1 derece bozuk olan;
 • Sensörün nemini soğutmak için aksiller boşluk kesinlikle kuru olmalıdır;
 • Cıva tankının kendisi her taraftan cilde sıkı temas etmelidir;
 • Ölçüm, 5 dakikadan az olmamak kaydıyla, ideal olarak 10 dakika sürer (özellikle eski cihazlar için).

Su sıcaklığını belirle

Eğer suyun sıcaklığını ve acilen tıbbi bir termometreyi belirlemek için acilen ihtiyacınız varsa - endişelenmeyin, bununla birlikte yapılabilir. Doğru, sıvının termal özelliklerinin yeterli olması şartıyla ve cihazı dik bir kaynar suya düşürmeyin. Ölçüm aralığının sadece işaret dahilinde olabileceği de dikkate alınmalıdır.

Su sıcaklığı standart bir termometre ile nasıl ölçülür?

Hemşirelik: vücut ısısını belirlemeyi öğreniyoruz
 • Bu amaçla, bir ev termometresi en uygun olanıdır - 50 dereceye kadar suyun sıcaklık derecelerini belirlemenize yardımcı olurken, medikal 45 dereceden fazla dayanamaz;
 • Akvaryumdaki suyun sıcaklığını belirlerseniz, civa termometrelerini uygulamanızı şiddetle tavsiye etmeyin: işlemdeki en ufak bir bozulmanın balık ölümüne yol açacağı garanti edilir;
 • Termometrenizi bir sıvı kabına indirin ve birkaç dakika bekleyin;
 • Elektronik termometreye dikkat edin: suya düşürmeyin ve izin verilen sınırın altına girmeyin;
 • Ölçüm, termometrenizin özelliklerine bağlı olarak 1-5 dakika sürer.

Bir termometre olmadan sıcaklığı ölçmek imkansızdır, sadece ısı yokluğunu veya varlığını belirleyebilirsin. Ancak bu tür yöntemler size tam bilgi vermeyecektir. Mevcut hedeflerinize bağlı olarak bir kalite termometresi almanızı ve talimatlarımızı takip etmenizi öneririz. Sağlıklı ol!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

39 − 38 =