Kozmetiklere neden kimyasal maddeler ekliyoruz? | pangudownloads.com
Güzellik ve sağlık

Kozmetiklere neden kimyasal maddeler ekliyoruz?

Doğal bitkilerle etkili bir etki veya şampuan etkisi olan kremayı satın alarak, ürünün tazeliğini ve aromasını uzun süre hissetmenizi sağlayan malzemelerin geri kalanı durmaz. Bu arada, buzdolabında bile bitkisel infüzyonun hiçbiri bir haftadan fazla taze kalmaz ve yağ maddesi genellikle 3-4 gün boyunca ekşidir. Koruyucu içermeyen doğal kozmetikler kısa ömürlüdür.

Önceden açılmış paraben ambalajındaki patojenik bakterilerin çoğalması engellendi. Araştırmadan sonra, vücutta emildikleri, kanser hücrelerinin gelişimini teşvik ettikleri kanıtlanmıştır. Yeni bir koruyucu, fenoksietanol, geliştirildi. Şu anda en güvenli bileşiklerden biri olarak kabul edilmektedir.

Neredeyse güvenli bağlantı özellikleri

Kozmetiklere neden kimyasal maddeler ekliyoruz?

Kimyadan uzak bir kişinin fenoksietanol veya glikol eterin tam formülünü bilmesi gerekmemektedir. Bileşiğin başka bir ismi vardır - monofenil eter. Uluslararası kozmetik terkiplerin isimlendirilmesinde, Fenoksietanol olarak adlandırılır. ABD'de ilk kez sentezlenmiş bağlantı.

Jet yakıtı üretiminde ve boya ve vernik endüstrisinde başarıyla kullanılan etilen glikol sınıfını ifade eder.

Kozmetikte, koruyucu fenoksietanol:

 • formülün stabilizörü;
 • "bekçi"Faydalı özellikler;
 • Antiseptik.

Bileşik, özelliklerinde evrenseldir. Bu şeffaf sıvı bitkisel ve esansiyel yağlarda çözünür, ideal olarak alkol sıvıları, tıbbi araçlarla karıştırılır. Yüzey aktif maddelerle uyumlu olarak, kimyagerler tarafından yüzey aktif maddeler olarak adlandırılırlar - organik bileşikler, bunların molekülleri bileşimlerinde ve anyonlarında bir polar kısma sahiptir - yani hidrofilik bir bileşen.

Fenoksialonun kendi bileşiminde fenol olduğu bazı endişe kaynağıdır. Ama onun çok az -% 0,08. Bu fenol bileşiği nedeniyle "neredeyse"Güvenli.

Kozmetiklere neden kimyasal maddeler ekliyoruz?

Çalışmalar, kozmetik ürünlerinde az miktarda koruyucu madde kullanıldığında, diğer bilinen maddelere kıyasla, vücut üzerinde zararlı bir etkiye sahip olmadığını göstermiştir. Çocuk kozmetiklerinin kompozisyonunda önerilen miktarın% 0,75'i geçmemesi, yetişkinlikte% 1'inin girmesine izin verilir.

Fenoksietanolün sokulduğu kozmetikler oda sıcaklığında uzun süre saklanabilir.

Yeni bir koruyucunun olası zararı

Hemen bileşiğin agresif formülünün, yani başlangıçta toksik bir madde olduğunu, kimsenin kozmetik pazarına izin vermeyeceğini söyleyebilirsiniz. Kozmetik üreticileri, ciddi alerjik reaksiyonların ya da herhangi bir ürünün etkilerinden kaynaklanan yan etkilerin birkaç vakasının şirketin itibarını zedeleyebileceğini bilirler.

Fenoksietanol saf haliyle zararlıdır. Vücuda nüfuz etme yolu ne olursa olsun - emilim, oral veya respiratuar - agresif olarak merkezi sinir sistemini etkiler ve üreme fonksiyonunu bozar ve kromozomal anormalliklere neden olur.

Kozmetiklere neden kimyasal maddeler ekliyoruz?

zorunlu hayvan çalışmalarında sırasında tavşanlarda önerilen doz hatta küçük fazlalık cilt tahrişine provoke olduğu bulunmuştur ve sıçanlar yönünü ihlal ettiği ve sağlıksız yavru doğum neden olur. Farelerde, bileşik pulmoner ödem neden oldu.

Yani, organizma ne kadar küçükse, kimyasalın etkisinin daha zararlı olduğunu fark edebilirsiniz.

biz insanlar hakkında konuşmak, o% 2'lik bir konsantrasyonda cilt tahrişi ajan neden olur ve 3 olguda cilt üzerindeki etkileri üzerinde dermatolojik çalışmalarda 100 üzerinden herhangi bir teratojenik bozukluk saptanmadı - cenin gelişimi üzerine toksik etkisi.

Ames bütün kozmetik endüstrisi testi için zorunlu olarak - mutajenik aktivite için maddenin bir test - fenoksietanol olumsuz bir etkisi tespit edildi.

Kozmetikte fenoksietanolün zararlı etkisi ile, maddenin kalitesini parçalarına ayırması gerekir. Bu bileşenler asetaldehit ve fenoldur.

Asetaldehit bir insan kanserojendir. Solunduğunda, göz konjunktiva irrite olur, solunum yolu iltihaplanır. Fenol bağışıklık sisteminin çalışmasını engeller.

Bu nedenle kozmetik bileşimi çok azdır. Örneğin, 250 ml şampuan - sadece 1 tatlı kaşığı! Ancak aynı zamanda işlevlerini yerine getirir - bileşik formülünü korur ve açık paket patojenik bakteriler ve küf mantarlarında gelişmeye izin vermez.

Kozmetiklere neden kimyasal maddeler ekliyoruz?

Yazıldığı ambalajın üzerinde bir ürün edinmek: 2 fenoksietanol veya fenil selüloz, C8H10O2, - yan etki korkusu olmamalıdır. Klinik çalışmalardan sonra: ne fototoksik madde, ne alerjen ne de birincil uyarıcı-bu maddenin olmadığı görülmüştür.

Koruyucu maddenin insan vücudundaki potasyum sorbat üzerindeki etkisini azaltır, bu da kozmetiklere fenoksietanol ile sokulur:% 0.8 koruyucu -% 0.1 potasyum sorbat.

Fenoksietanol kullanımı

Kozmetikte, bu koruyucu, aşağıdakilerin üretiminde uygulama bulmuştur:

 • yüz için araçlar: tonikler, losyonlar, balmumları, kremler ve yıkamak için yıkama;
 • serumlar;
 • gözler ve dudaklar için kremler - özellikle cildin hassas kısımları;
 • saçlar için kozmetikler; Şampuanlar, maskeler, klimalar, durulama bitkileri;
 • Susuz ürünler: peeling, soyma için araçlar;
 • her türlü dekoratif kozmetik ürünleri;
 • En genç yaştaki çocuklar için araçlar: kremler, çamaşır köpükleri, peçeteler, balmumu;
 • çeşitli kovucular.

Fenoksietanol uygulamasının bilim adamlarının protestosundan kaynaklandığı tek çeşit kozmetik, çatlama sırasında memelerin iyileşmesini hızlandırmak için tasarlanan emziren anneler için iyileştirici bir kremdir.

Yaralanırsanız, fenoksietanol vücut içine emilir, ancak madde iç kullanım için hesaplanmaz. Buna ek olarak, süt ile bebeklerin vücuduna girer ve vücudun genel zehirlenmesi nedeniyle kusma - olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

Kozmetiklere neden kimyasal maddeler ekliyoruz?

Bebeklerde, mikroskobik miktarlarda da olsa böyle bir besin takviyesi gıda kaynaklı bozukluklara neden olabilir - bu madde küçük organizmalar üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir.

Mevcut monofenil eter, fenoksietanol veya 2 olduğu, yazılır bobinin üzerine sarılır meme için araçlar seçilirken, bir ilaç için bir nokta ya da kırıkların tedavisi için doğal ev maddeler kısıtlamalısınız.

Farklı bir makyaj alırken, fenoksietanol nedeniyle istediğiniz bir tüp veya kutu satın almayı reddetmemelisiniz.

Herhangi bir kozmetik ürün, en azından bazı koruyucular ve antiseptikler içerir, aksi takdirde paketi açtıktan bir gün sonra ekşirirler. Ve başka bir koruyucunun katkı maddelerinin daha az toksik olduğu garantisi nerede?

Eğer yiyecekler için kozmetik ürünler kullanmıyorsanız ve meraklı çocuklardan uzaklaşıyorsanız, tadı damağınızda, kozmetiklerin fenoksietanol ile kullanılmasında yan etkisi olmayacaktır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

91 − 89 =