Güzellik ve sağlık

Pembe liken

Pembe liken etyolojisi tam olarak anlaşılamamış bir deri hastalığıdır. Enfeksiyon hastalıkları, bağırsak enfeksiyonları veya aşılamadan sonra organizmanın aşırı soğuması sırasında (ilkbahar ve sonbaharda) soğuk havada görülür.

Bu patoloji çoğunlukla yetişkinlerde (20-40 yaş), daha az sıklıkla 10 yaşın altındaki çocuklarda ortaya çıkar. Bu patolojinin ikinci adı Zhiber hastalığıdır.

nedenleri

Pembe liken nedenleri: Herpes virüsleri (kanıtlanmamış olmasına rağmen), alerjik reaksiyonlar, uzamış stres ve daha önce taşınan çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar.

Pembe liken

Ayrıca taşıyıcının böcek olabileceği (bit ve böcek) olduğu varsayımı da vardır.

Birinde, tüm araştırmacıların fikirleri hemfikir: Bu patolojinin nedenleri, immün baskılama durumlarının ardında gizlidir. Ama bastırmaya neden olan şey - doktora karar vermelidir.

Zhiber hastalığının bir bulaşıcı hastalık grubuna ait olmasına rağmen, kendi içinde bulaşıcı değildir; bulaşıcı değil. Ailesinde hastalığın nadir vakaları kaydedilmiştir.

Bununla birlikte, doktorlar hastalık dönemi için, sadece tahrişe neden olmayan, aynı zamanda buhar veya yüksek sıcaklık (ütü) ile dezenfekte edilebilen pamuklu kumaştan çamaşır ve nevresim kullanmasını önermektedir.

semptomlar

Pembe liken belirtileri sadece kızarıklıklarda ve maternal plağın varlığında değildir:

  1. Döküntü başlangıcından önce, birçok hastada eklem ağrısı, genel halsizlik, bazen vücut ısısında artış ve daha nadiren servikal lenf nodlarının şişmesi şikayetleri vardır;
  2. Kızarıklık, 2 kuruşluk bir madalyonun büyüklüğüne çıkan noktalı pembe lekeler şeklinde kendini gösterir. Pembe zander Zhibera kendini esas olarak gövdede, daha az sıklıkla uzuvlarda, başağında veya cinsel organlarda gösterir. Kızarıklık, Langer'ın (kas kasılmasının eksenine dik doğrultulmuş deri gerginliği çizgileri) çizgileri boyunca yer alır; bu da döküntülerin hastalarda sıkı bir cilt hissine neden olmasına neden olur;
  3. Noktalar yuvarlak veya ovaldir ve periyodik olarak görünür. Hastalıktan 2-3 gün sonra lekeler kahverengimsi bir renk tonuna dönüşür, merkez kenarlardan daha az olur (yükseklermiş gibi olurlar), spot azgın pullarla kaplanır ve pul olmaz. Birkaç gün sonra, pulları soyunduktan sonra, leke rengini değiştirmez, ancak etrafındaki kenar pembe bir renk alır, sözde madalyon;
  4. Döküntü başlangıcından iki hafta önce, hastaların yarısı yaklaşık 3-4 cm çapında bir noktaya sahiptir, yüzeyin her tarafına sıyrılarak soyulur - bu bir anne lekesidir;
  5. Döküntülerin kaybolmasından sonra, kırık pigmentasyonlu deri yamaları kalabilir.

tedavi

Hastaların çoğunda, pembe liken tedavisi özel tıbbi müdahaleler gerektirmez ve genel önerilerle sınırlıdır: su prosedürlerini, güneş banyolarını, kozmetik ürünlerini ve pamuktan yapılmış çarşafları ve kıyafetleri sınırlamak. Ve ayrıca multivitamin preparatlarının atanması.

Pembe liken

Bazı durumlarda, hastalar obsesif kaşıntıyı azaltan antihistaminikler (suprastin, diazolin, tavegil, vb) reçete edilir. Hastalığın bakteriyel bir enfeksiyonla komplike olduğu durumlarda (ya da deriyi tarayarak), doktor tabletlerde antibiyotik ya da topikal kullanım için antibiyotik içeren bir merhem reçete edebilir.

Aynı zamanda, cildi iki hafta boyunca salisilik alkolle tedavi etmek de önerilir.

Tıpta, pembemsi merhem gibi başka hiçbir şeyden merhem diye bir şey yoktur. Tüm bunların bulaşması, uygulanması veya silinmesi gerekir - doktor, münferit hastanın anketine göre özel olarak atar.

Doktor iletişim vücutta alerjik reaksiyonlar ile bu hasta pembe liken ortaya oluşturursa, bu tür bir hasta, alerjik (prednizon, hidrokortizon, difenhidramin) bastıran maddelerin içeriği ile merhemler ve püre reçete edilebilir olan.

Bağışıklıktaki azalmanın nedeni herpes virüsü ise, antiviral ilaçlar merhemler, tabletler veya damlalar halinde (hem topikal uygulama hem de iç için) reçete edilebilir.

Bunlar, asiklovir, herpevir, proteinflazid ve benzerleri gibi ilaçları içerir. Bu tür ilaçlar asla kendi başlarına kullanılmamalıdır, kullanımları sadece amaçlarına yönelik ve sadece bir uzman gözetiminde olmalıdır.

Halk hekimliğinde, Altın Kılıç en çok kullanılır.

Kashitsa ya da onun yapraklarından suyu özellikle çocuklarda kaşıntı yaralarını ve kaşıntı yaralarını ortadan kaldırır. Kompresyonlar ayrıca, aloe suyu, lahana yaprakları ve kırlangıçotu yaprakları ve keten tohumu yağı kullanır.

Vücudun genel güçlendirilmesi için meyve suyunun içilmesi veya bir aloe özü, köpek çürümesi, ayrılmanın kökleri ve diğer bağışıklık uyarıcıları. Ayrıca, çeşitli merhemler yapılır, ancak herhangi bir geleneksel ilacı kullanmadan önce - bir doktora danışın.

diyet

Pembe liken

pembe zona (hasta denilen çok değerlikli alerji olduğunda nadir durumlarda, içinde) hemen hemen alerjiye neden olmayan gıdalar önerilir: C vitamini, uzvar ve kompostolar zengin yağsız et ve balık, süt ürünleri, meyve ve sebze değil, güçlü çay ve gazsız maden suyu.

Her halükarda, kendinizi ve özellikle de çocuğun pembe yoksunluk belirtilerini bulmak, doktora acele edin. Kendi kendine ilaç verme. Çünkü eğer bu Zhiber hastalığıysa, o zaman kendi kendine geçebilir ve kendi ilacınız komplikasyonlara neden olur.

benzer semptomlar (liken diğer türleri, ilaç reaksiyonu, frengi ve sedef, seboreik dermatit kutanöz tutulum) ile farklı bir patoloji buysa, kendini bütün organizma için yıkıcı sonuçlara yol açabilir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

98 − = 92