Güzellik ve sağlık

“Şarkı söyleyen” göbeğiyle ne yapmalı?

Neden karnında mırıldandığını sorduğunda, sık sık, "açlıktan!" Diye düşünmeden cevap verirler. Söylemesi bile: "Kafanın üstünde bağırsaklar". Ve neden yemekten sonra midede grumbles, porsiyon artırılmalı? Bağırsakların ürettiği sesler sadece açlıktan değil. "Gürültüye" neden olan başka sebepler var.

Neden bağırsak "sürekli" çalışıyor?

"Şarkı söyleyen" göbeğiyle ne yapmalı?

Rumbling mide - bu doğal süreçlerin neden olduğu fizyolojik sesler. Bir insan dinlendiğinde bile, sindirim organları her zaman çalışır.

Midenin duvarlarında bulunan bezler, safra ve pankreasın sırrı ile karıştırılan sindirim suyunu salgılar. Gıda kütlesi karıştırılır, işleme ürünleri doğal uzaklaştırma yerine taşınır.

Mide ve bağırsak kasları sürekli olarak büzülmekte, yeme sürecinden bağımsız olarak mide suyu dışarı atılmaktadır. Böylece, peristalsis sürdürülür - karıştırarak ve gıda teşvik eden bağırsak çalışmaları denir.

Bağırsakta ortaya çıkan karakteristik sesler, sadece bir durumda - bağırsak kaslarının atrofisi varsa- ortadan kalkabilir.

Sindirim süreci durur, besin artık sindirilmez, ancak çürük, karın boşluğunun oluşan gazlardan patlamasına neden olur ve mide büyür.

Sandalye, eğer öyleyse, fetid olur, ağızdan bir koku vardır ve kusma, genel bir zayıflık vardır. Mide olsaydı "Tembel" veya bağırsak parezi vardı, o zaman işlem geri dönüşümsüz ise, ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, karın karnında yuvarlanmadan tamamen kurtulmak çok tehlikeli, bazen de, karın altından gıcırdayarak, kendinizi rahatsız hissetmeye başlıyorsunuz, ama hiçbir şey yapamazsınız - bu sesler neredeyse kontrol edilemez.

Karında grumbling nedenleri

"Şarkı söyleyen" göbeğiyle ne yapmalı?

Mide sürekli olarak durursa, en sık görülen neden disbiyozdur. Bu şartlar altında, bağırsak florasının bileşimi bozulur - gıdaların emilmesi ve asimilasyonundan sorumlu yetersiz mikroorganizmalar. Sindirim süreci zamanla gerilir, bağırsağın üst kısımlarında besin durgunlaşır, kasların kasılması nedeniyle mide buğuyu daha da zorlamaya çalışır - hatta sindirilmemiş.

Sindirim suları ve bağırsak duvarına sürtünen gıda kalıntılarının yoğunlaştırılmış hareketi, sürekli gürültüye neden olur. Özellikle güçlü "Sings" Gıda yoğun olarak sindirildiğinde, yemekten sonra bağırsaklar.

Ne zaman uzun süre yemediyse ve daha sonra yedik, sesler daha da yükselir.

Stresli durumlarda ve heyecanla midede grumbles. Stresli durumlarda adrenalin serbest kalır, bu da genel reaksiyonları hızlandırır ve bağırsak çalışmaları dahil olmak üzere hemen hemen tüm organik sistemlerin sesini arttırır.

Bazı tür gıdaları yedikten sonra gaz üretimi yoğunlaşır:

"Şarkı söyleyen" göbeğiyle ne yapmalı?
 • baklagiller;
 • lahana;
 • çavdar ekmeği;
 • tatlılar;
 • gazlı içecekler;
 • kavrulmuş;
 • keskin ve füme;
 • büyük miktarlarda çikolata.

Bu ürünler bağırsakları tahriş edici şekilde tahriş eder, sindirim suyunun artmasını hızlandırır, peristaltizmi hızlandırır ve buna bağlı olarak ses eşliğinde.

Helmintik istilalar arttıkça artan rumbling oluşur.

Alt karın bölgesinde grumbles varsa ve taburun dışkının bir bozukluğu eşlik ediyorsa, o zaman küçük pelviste bulunan bağırsak iltihaplı hastalıklar varsayabilir:

 • adezyonların alevlenmesi;
 • kolit başlangıcı;
 • bağırsak tüpünün disfonksiyonu.

Ek belirtileri olan karın üst kısmında aşırı yüksek sesle boğulma: dışkı bozukluğu, kusma ve bulantı, - ince bağırsakta, mide ve duodenumda iltihaplanma gösterir.

Yeni doğmuş bebeklerde rumbling

Ebeveynler, bebeğin karnında sürekli olarak grumbles korkuyorlar, ama bu arada sıra dışı bir şey yok. Yenidoğanda, bağırsak flora tarafından doldurulmaz ve sindirim organlarının tamamen oluşumu sadece 3 yıl içinde tamamlanır.

"Şarkı söyleyen" göbeğiyle ne yapmalı?

Sonuçta, bu yaştaki bebeğin sağlığının bu kadar kolay bir göstergesi, dışkı kadar sıcak değildir. Sağlık durumunda herhangi bir sapma sindirimi etkiler.

Bağırsak yararlı bir bitki örtüsü ile doldurulurken, dışarıdan gelen yiyecekler üzerinde çalışmayı öğrenir, yeni koşullara uyum sağlar, bildiren sürekli bir ses duyulur: "Her şey normaldir, vücut fonksiyonları". Bebek midede durduğunda ve gazlar gitmediğinde gerilmeli.

Hamilelik sırasında bağırsakların çalışması

Hamilelik sırasında, sıklıkla kadınları utandırıcı şiddetli muhabbetler. Ama yine - bu normal fizyolojik bir süreçtir.

Hamileliğin ilk üç ayında şişkinlik, aşırı gaz oluşumu, bağırsaklarda rumbling ve işleyişinin bozulması progesteron üretimini artırır. Sadece organizmada ve sadece rahim üzerinde değil.

"Şarkı söyleyen" göbeğiyle ne yapmalı?

Etkisi kan akışını hızlandırır, kan damarlarını ve düz kasları canlandırır, peristalsis doğal olarak uyarılır.

İkinci trimesterin sonunda uterus büyür, bağırsaklara bastırır. Gıda daraltılmış ilmeklerden geçirilir ve yiyecek kitleleri bağırsak duvarlarına sürtünür. Yırtılma daha da güçleniyor.

Süre uzadıkça, daha güçlü olan mide rumblesidir - gebe uterus, sindirim organları üzerinde ek bir yük oluşturur, diyaframın altındaki mide proksisini oluşturur, bağırsak döngülerini normal yerlerden kaydırır.

Diyetinizi rasyonalize ederseniz rumeli azaltın. Ürünleri atmayın bile "Ruh gerektirir", sık sık yiyin, ama azar azar, rezene ya da dereotu suyundan çayla beslenin.

Bu önlemler sadece kendinize güvenen ve komplekslerden kurtulmanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda kadınların sağlığı üzerinde de olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Uygun beslenme toksemiyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Sinir gerginliğini azaltır, uykusuzluktan kurtulmaya yardımcı olur - midede hafiflik sakin uykuyu arttırır.

Mide sürekli olarak grumbling yaparken ne yapmalı

Rumbling rahatsızlık yaratırsa hiçbir şey yapamaz mı?

Zaten açıklandığı gibi, bağırsağın sesleri tamamen ortadan kaldırır, istenmeyen bir durumdur - peristaltizmin durdurulması genel durum üzerinde feci bir etkiye sahiptir - ancak sesi biraz sistematize etmek oldukça mümkündür.

Her şeyden önce, diyetinize dikkat etmek, hangi ürünlerin artan gaz üretimini kışkırttığını analiz etmek ve onları sorumlu toplantılardan önceki gün dışarıda bırakmak önemlidir. Düzenli ve doğru bir şekilde yemek yapmak, aşırı yemek yapmamak, küçük porsiyonlarda yiyecekleri emmeye çalışmak, midenin işini kolaylaştırmak - her şeyi iyice çiğnemek gerekir.

Yemek sırasında boş konuşmalarla dikkat dağıtmamanız tavsiye edilir - bu, havayı yutmaya yardımcı olur. Halk bilgeliğini hatırlamamız gerekiyor: "Yediğimde sağır ve dilsizim".

"Şarkı söyleyen" göbeğiyle ne yapmalı?

Özellikle yemeklerden önce, meyve ve sebzeleri yıkamak için helmintik istilayı enfekte etmemek için ellerin sık sık yıkanması gerekir. Evde hayvanlar varsa, profilaktik olarak "Glistovat" ve testleri kendin al.

Bağırsakların çalışmasını iyileştirmeye yardımcı olan bir dizi egzersiz vardır. Bunu içeren alıştırmalar, karın içinde bükülme, diyafragmatik solunum, katlama kıvrımları, basma sallanma, sapmalar. Fiziksel kültür sadece aşırı taşlama ile baş etmede yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda biriken yağ birikintilerini en sorunlu bölgedeki belden de kurtarır.

Eğer mide bir kez "uygunsuz" bir anda büyürse, utangaç ve kızarma - sadece "üzgünüm" deyin. Bu doğal süreç insanı kontrol edemez. 

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 64 = 66