Bacakdaki kasların gerilmesi: İlk yardım nasıl sağlanır? | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Bacakdaki kasların gerilmesi: İlk yardım nasıl sağlanır?

Kasları germek ya da doğru şekilde nasıl söyleneceğini - bağlar, travmatolog ve ortopedist uygulamada nadir bir tanı değildir. Streç kas hem sporcular hem de sıradan insanlar, özellikle çocuklar olabilir. Çocukların artan aktivitesi, oyunların hepsi risk faktörleridir.

Bu konuda bilmeniz ve hatırlamanız gerekenler ve ilk yardımın nasıl sağlanacağı?

Germe kasları: ne olur?

Bağlar, eklemin sağlamlığı ve dengesini sağlayan bağ dokusu demetleridir, varlığı nedeniyle, önemli yüklere dayanabilir.

Bacakdaki kasların gerilmesi: İlk yardım nasıl sağlanır?

Bir demet, artan hassasiyet sağlayacak olan çok sayıda kan damarı ve sinir ucu içerir.

Tüm gücüne rağmen, güçlü bir yükün etkisi altında, bağ zarar görebilir.

Tıbbi terim altında, bağ germe, sıradan insanlar genellikle diyoruz - kas çekti, biz bağ doku liflerinin kopmasını anlıyoruz.


Sinir uçlarına verilen hasar canlı ve spesifik bir klinik tablo sunacaktır - akut, keskin ve şiddetli ağrı, hızlı ödem oluşumu.

Klinik pratikte, rüptür derecesini yansıtan çeşitli derecelerde gerilme ayırt edilir:

  • I Sanat. - Kolay. Bu durumda, ligamanın küçük bir kısmı hasar görür. Hastalar hareketi kısıtlamayan ancak dikkatli tedavi gerektiren hafif ağrı hissederler. Ödem yok;
  • II. Yüzyıl - orta veya kısmi ligament rüptürü. Etkilenen eklem, ödem ve cilt altındaki kanama izleri alanında güçlü bir ağrı vardır;
  • III yüzyıl. - Ağır veya tam mola. Acı keskin, keskin ve güçlüdür. Çabuk bir şişlik, çürükler oluşturdu. Hasarlı bir uzvuna basmak imkansızdır. Bu tür bir durum, her şeyden önce, sık yaralanmalara eğilimli olan kararsız bir eklem oluşumuyla tehlikelidir.

Hafif bir gerginlikle, ağrı hızlı bir şekilde geçebilir ve hasta olağan modda hareket etmeye devam edebilir - bu durum durumu önemli ölçüde şiddetlendirir ve komplikasyonları kışkırtır.

Bacakdaki kasları çekti: ne yapmalı?

Sağlanan ilk yardım, gerilmenin ağır sonuçlarının geciktirilmesine yardımcı olacak ve zamanında ve okuryazar olması şartıyla sonraki tedaviyi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır. Bu önlemlerin kompleksi, hasarlı eklemin hareketsiz kalmasının sağlanmasını içerir - en az 48 saat.

Bacakdaki kasların gerilmesi: İlk yardım nasıl sağlanır?

Eklemi sabitlemek için sıkı bir bandaj uygulayabilirsiniz, örneğin elastik bir bandaj, eşarp veya fular kullanın. Ağır germe şüphesi varsa (anormal hareketlilik), bir lastiğin uygulanması gerekir.

Hasarlı bölgedeki ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için soğuk (buz tabakası, dondurucudan ürünler, ancak mutlaka bir havlu ile sarılmış) uygulayın. Prosedür süresi 15-20 dakikadır, hemen sonraki 48 saatte her 4 ila 6 saatte bir soğuka ihtiyaç duyulur.

Bir hematom oluştururken, hasarlı uzuv başın üstünde olmalıdır, böylece ödem kanın dışarı akışı ile önlenebilir.

ilaç

Kural olarak, doktorlar, anti-inflamatuar, analjezik etkiye sahip merhem ve jeller kullanmanızı önerir. Modern dozaj formlarının kullanımı, gerilimdeki ağrı reaksiyonunun tedavisi ve rahatlatılması için etkili bir yöntemdir.

Hafif ve orta dereceli kasların gerilmesi, kısa bir tedavi sürecini gerektirir, kural olarak, tam çalışma kapasitesi yaralanmadan 5 ila 7 gün sonra geri yüklenir. Ligament rüptürü genellikle cerrahi müdahale ve uzun süreli ilaç tedavisi ile daha uzun ve daha karmaşık bir tedavi gerektirecektir. Rehabilitasyon sırasında, hastalara fizyoterapi, egzersiz terapisi ve diğerleri gösterilir.

Rahatsız edici semptomlar

Doktorlar, hastaların dikkatini nitelikli tıbbi bakımın sağlanmasını gerektiren endişeli belirtilere çekmektedir:

  • Yaralı uzuv hareketini önleyen güçlü ve keskin ağrı;
  • Yaralanma bölgesinde uyuşukluk görünümü;
  • Hasarlı eklem, geçmişte travma geçirdi;
  • Yaralanma sırasında hasta duydu "Crackling" eklemde ve hareket etmenin yolu yoktur;
  • ılımlı ağrı, germe sonrası 3 gün sonra iyileşmeden;
  • Artmış vücut ısısı, bir ürperti ve zehirlenme belirtileri vardı.

Ya bacağımdaki bir kasımı çocuk çektiysem?

Yetişkinlerde ve çocuklarda bacaktaki kasların gerilmesinin semptomatolojisi, tek istisna ile hemen hemen aynıdır - çocuklar en çok acı çekmektedir. Çocuklara ilk yardım sağlamak, kendi nüansları ve özelliklerine sahip olacaktır.

Bacakdaki kasların gerilmesi: İlk yardım nasıl sağlanır?

Yaralanmayı aldıktan sonra, özellikle çocuk küçükse ve hislerini açıkça ifade edemiyorsa, uzman konsültasyonu gereklidir.

Doktora gitmeden önce bacağına bandaj koymalısınız. Kural olarak, doktorlar bandajı gece için bırakmanızı tavsiye ediyor.

Hasarlı eklem uzun bir süre için hareketsiz hale getirilmelidir - bir haftaya kadar.

Ödemin önlenmesi ve hematomların oluşumu için - soğuk uygulayın (15 - 20 dakika), Hasarlı bacak başın üstünde olmalıdır.

Anestezi için çocuğa Nurofen veya parasetamole dayalı herhangi bir ilaç sunulabilir.

Endişeli belirtiler, ağrının yoğunlaşması ve hematomların oluşmasıdır. Eklemde bir kanama uzmana danışılmasını ve mümkün olan en kısa sürede tıbbi işlemlerin yapılmasını gerektirir.

Burkulmaların önlenmesi

Bacakdaki kasların gerilmesi: İlk yardım nasıl sağlanır?

Bacak kaslarının gerilmesinin önlenmesi, büyük olan tüm provoke faktörleri ortadan kaldırmaktır. Uzun süreli tıbbi uygulama ve istatistiksel verilerin toplanması ana hedefi belirlemeyi mümkün kıldı: Yanlış ve standart altı ayakkabılar. Aynı grup yüksek topuklu ayakkabı ve platform tercih eden kadınları da içeriyor.

Spor yapmadan önce ısınmak. Hafif aerobik kasları ve bağları ısıtır, bundan sonra gerebilir ve temel egzersiz setini uyguladıktan sonra.

Çocuklarla sınırlama ve aşırı spor ve mesleklerin tamamen dışlanması.

“Düştüğüm yeri bilirdim, saman yapardım” ama hiç kimse, özellikle çocuklar olmaktan yaralanmaktan sigortalanmaz. Bu nedenle, ilk yardım kurallarını hatırlamak ve bilmek, nasıl davranması önemlidir. Sonuçta, bu şekilde korkunç sonuçların ve komplikasyonların sayısını azaltmak mümkün olacaktır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

8 + 1 =