Kadın sağlığı

Bir jinekolog ile muayene nasıl?

Herhangi bir doktorun resepsiyonu, özellikle vücudu bantlamak ve tamamen yabancı bir kişinin dokunuşunu tolere etmeniz gerekiyorsa, bir kişiye utanç verir. Ancak, dış ve iç cinsel organlar ve göğüs gibi bu tür samimi yerlerin jinekolojik muayenesi, sağlık kurumunu ziyaret etmeden önce tüm kadın korkularından kaynaklanmaktadır.

Bir jinekolog ile muayene nasıl?

Anksiyete ve stresin ana faktörü, prosedürün detayları hakkında güvenilir bilgi eksikliğidir.

Ne için hazırlanacağını ve nasıl yanıt verileceğini bilmeden tecrübesiz kızlar korkarlar ve bir jinekolog tarafından ilk muayeneyi olası tüm yollarla ertelerler. Özellikle zaman ve düzenli gözlem, kadınların sağlığının garantisi olduğu için, bunu sonsuza kadar imkansız kılmayın.

Kişinin kendi bedenine bakmak her kızın, gelecekteki eşin ve annenin sorumluluğundadır.

Denetim nasıl yapılır

Görüşme başlangıcında, her zaman hastayla bir konuşma vardır: doktor şikayetleri öğrenir, genel sağlık durumu hakkında sorular sorar. Doğru teşhis büyük ölçüde buna bağlı olduğu için cevaplar doğru olmalıdır.

Jinekolojik sandalyede biraz zaman geçirmek zorunda kalacak. Şikayet ve dış patolojilerin yokluğunda, prosedür 3-5 dakika sürmektedir. Doktor gerçekleştirir:

  1. Dış genital organların muayenesi - şekilleri, rengi, mukozal durumu, olası inflamasyon belirtileri, enfeksiyon veya travma;
  2. rektal (rektum boyunca parmak) rektum duvarından iç genital organların palpasyonu, onların yerini, boyutunu ve simetrisini belirlemeye izin verir;
  3. jinekolojik ayna ile vajina ve serviksin incelenmesi;
  4. üretra, vajina ve serviks deşarjını analiz etmek için malzeme almak;
  5. parmak vajinal muayene - rahim palpasyonu, fallop tüpleri, bir yandan karın duvarından yumurtalık, vajina içine sokulan diğer parmakları ile karnına basarak.

Bu yöntemlerin her biri, hastanın sözlerinden elde edilemeyen doktora özel bilgi verir. Yukarıdaki testler, organların ve dokuların gelişiminde eklerin, rahim fibroidlerinin, ektopik ve uterus gebeliğinin, yumurtalık kistlerinin, enfeksiyöz süreçlerin ve anormalliklerin iltihaplanmasını tanımlamaya yardımcı olur.

Hangi araçlar kullanılıyor?

Muayene sırasında jinekolog, çiçek lekeleri için steril metal veya tek kullanımlık plastik aynalar ve servikal çubuklar kullanır.

Aynalar boyut olarak değişir: nullipar kadınlar için daha küçük ve daha dardır. Doktor aynayı vajinaya dikkatlice girer ve vajinanın duvarlarını itmek için özel bir yapı kullanır. Bakireler için, bu prosedür, kızlık zarılarına zarar verebileceği için asla gerçekleştirilmez. Dıştan ve rektum yoluyla incelenir.

Bir jinekolog ile muayene nasıl?

Jinekolojik aletler ağrıya neden olmaz, fakat çoğu kişi bireysel duyarlılığa bağlıdır - çoğu kadın buna tatsız fakat tahammül edilebilir bir an verir.

Vajina içi muayenenin yardımıyla, doktor vajina ve serviks duvarlarının durumunu değerlendirir, normal veya ağrılı durumları hakkında sonuçlar çıkarır.

Perinenin kaslarını gevşetmek çok önemlidir: jinekoloğun görsel tanıları nasıl yürüttüğüne bağlıdır - dikkatlice veya yüzeysel olarak. Ek olarak, rahat bir durumda, rahatsızlık duyumları minimaldir.

Bazı durumlarda, meme bezlerinin ek bir muayenesi gerçekleştirilir. Jinekolog ilk ziyaret sırasında, böyle bir kontrol zorunludur, çünkü bir bütün olarak kadın vücudunun hormonal sistemi çalışmaları hakkında bilgi verir.

Bir jinekolog ziyaret için nasıl hazırlanır

En önemli şey, özellikle de ziyaretin ilk kez gerçekleşmesi durumunda bir doktorla işbirliğine uyum sağlamaktır.

Önerilen muayeneden iki gün önce, seks yapamazsınız, vajinal fitiller, köpükler, kontraseptifler (kapak) kullanamazsınız. Ayrıca şırınga yapmak ve tampon kullanmak gerekmez. Bütün bunlar klinik tabloyu yağlayabilir.

Eve geldiğinde bağırsakları temizlemek daha iyidir, böylece doktor iç organları rektumdan geçirebilir. Muayeneden önce, dolu bir mesane fallop tüpleri ve yumurtalıkların palpasyonu ile yardımcı olduğundan 1-1,5 saat idrara çıkmamanız tavsiye edilir.

Eczanede, peçete, plastik ayna, leke ve eldivenlerden oluşan tek kullanımlık steril bir kit satın alabilirsiniz. Sandalyeye gitmeden önce yanınıza koymak için bir çift temiz çorap almanız da tavsiye edilir.

Alım gününde, sabah hijyeni sabun olmadan yapılır ve aşırı kuruluğa neden olabilir.

Denetimden sonra ne yapılmalı?

Bir jinekolog ile muayene nasıl?

Evde manipülasyondan sonra vajinada devam eden hoş olmayan duyumlar sayesinde, kimyacıların papatyalarının bir kaynaşmasıyla bir oturabilir banyo yapabilirsiniz. Mukozayı rahatlatır ve rahatsızlığı tamamen giderir.

Bazen aynı gün ya da jinekolojik muayeneden sonraki gün, keten üzerinde neredeyse hiç fark edilmeyen kan izleri vardır. Görünümleri vajinanın mukoza zarının hafifçe yaralandığı gerçeğiyle açıklanabilir. Doğal olarak, çizikler ve hatta daha fazlası yok, orada yaralar görünmez.

Genitallerin mukoz membranlarının çok hassas olduğunu anlamak önemlidir - genel kuruma ile katı bir cisme sürtünme, 1-2 gün içinde kanlı akıntıya yol açan mikrodamajlara neden olabilir.

Diğer bir neden ise serviksin kontakt kanamasıdır (eşlik eden iltihaplı ektopi). Sağlık için zarar vermez ve tedavi gerektirmez.

Bir jinekoloğun iyi bir uzman olduğunu ve hastayla etik bir şekilde iletişim kurduğuna dair güven, prosedürün korkusunun üstesinden gelmek için çok önemlidir. Sonuçtan memnun olan arkadaşların tavsiyesi üzerine bir doktor bulmak mantıklıdır.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

45 − 35 =