Çocuklarda ve yetişkinlerde duyarlılaşma | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Çocuklarda ve yetişkinlerde duyarlılaşma

Vücudun hassaslaşması biyolojide - bu uyaranların etkilerine olan duyarlılığını arttırmak. Bu fenomen, bir grup alerjik hastalığın temelidir. Duyarlılık süreci, vücudu belirli maddelere karşı çok hassas kılar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde duyarlılaşma

Bu mekanizma son derece önemlidir, çünkü patojen ile temas antikor üretmektedir, yani bağışıklık belirli bir hastalığa karşı direnç gösterebilir.

Bununla birlikte, duyarlılık kavramının en bağışıklık sistemi, bir uyarıcı olarak zararsız maddeler tanıdığında, alerjik reaksiyonlar hakkında konuşmaları oluşur ve bunları yüzleşir. En şiddetli reaksiyonlar astım, besin alerjileri ve saman nezlesi ile gözlenir. Duyarlılaştırma, farklı dozlarda alerjenlerle çoklu temaslara bağlı bir olgudur.

Bu bakteriler, virüsler (ve toksinleri, antijenler), kimyasal maddeler, ilaç maddeleri zehirlerin neden olduğu, ve böyle devam eder. D. uyarıcı etkisi, alerjik reaksiyonlar, örneğin, ürtiker, anafilaksi ve diğer bir dizi kışkırtır tekrarlanabilir.

Duyarlılık dönemi, uyaran ile ilk temas ve ona aşırı duyarlılık görünümü arasındaki zamandır. Bu süre birkaç günden birkaç yıla kadar sürebilir. Bir çocukta, duyarlılaşma bazen bağışıklık ile eşzamanlı olarak gelişir.

Ev (ev) duyarlılaşması

Bu bozukluk, alerjik rinitin başlangıcını kışkırtır. Soğuk algınlığının mevsimsel bağımlılığının aksine yıl boyunca görülmektedir. Dikkat etmezseniz, bronşiyal astım gelişebilir.

Mantar hassasiyetinin aynı zamanda ev için de geçerli olduğuna dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, çocuklar çoğunlukla ev tozu - akarlarının bir başka unsuruna duyarlıdır. Semptomlarındaki hanehalkı formu esas olarak rinit ve astım, daha az sıklıkla konjonktivittir. Özellikle rutubet ve mantarların çoğalması için elverişli koşullar yaratıldığından özellikle sonbahar ve kış aylarında parlak belirtiler ortaya çıkar.

Tahriş edici maddelerle teması önlemek için:

  • Alerjenlerle teması durdurun: günlük ıslak temizlik yapın, sinteponovye yastıkları kullanın. Hayvan kıllarına duyarlı olduğunda - ikincisini çıkarın, yünlü kıyafetler giymeyin, vb.
  • Spesifik immünoterapi veya hiposensitizasyon. Bu olay alerjeni en az düzeyde, ancak sürekli artan miktarlarda tanıtmaktır. Tahriş topikal veya subkutan olarak uygulanır;
  • Doktor antihistaminikler yazabilir.

Alerjik rinitin hoş olmayan sonuçlarından biri de bronşiyal astıma geçişidir. İhlali ortadan kaldırmak için, doktor farklı eylemlerin çeşitli ilaçlarını reçete edebilir.

Mantar duyarlılığı

Çocuklarda ve yetişkinlerde duyarlılaşma

Bu durumda, geri tepme havada bir mantar, yeniden gönderildi olarak organizma tarafından tetiklenebilir ve mukoza ve deride bulunan. Bu bazen cildin mantar hastalıklarına maruz kaldıktan sonra olur. Sıklıkla, funguslara karşı aşırı duyarlılık bronşiyal astımın nedenidir.

Mantarlar doğada geniş çapta dağılır ve çoğu zaman ev tozunun bir parçası haline gelir. Onların dağılımı nem ve hava sıcaklığından etkilenir, bu nedenle nemli ve havalandırmasız odalarda iyi çoğalırlar. Ayrıca, mantarlar sadece tozda ve örneğin duvarlarda değil, sebzeler, diğer ürünler ve pamuktan üretilen ürünler üzerinde de yaşayabilirler.

Gıda hassasiyeti

Bu bozukluk hipersensitivitenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Predispozan faktörler tartılan kalıtsallık, daha sonra memeye uygulama, doğal beslenme eksikliğidir.

Belki bir çocuk veya yetişkin ikincil sensitizasyonun diye bir şey, gastrointestinal sistem anormallikleri, bağırsak enfeksiyonları, dysbacteriosis, hipovitaminosis, sırayla, aynı zamanda bağışıklık sistemini etkileyen gastrointestinal sistem, bariyer fonksiyonunu bozabilir helmint enfeksiyonları tarafından neden oldu.

Eğer diğer hayvanların sığır eti veya süt için oluşabilir inek sütü duyarlılık duyarlı ise bir çapraz alerji diye bir şey, örneğin, yoktur.

Duyarlılığın gelişimi çeşitli aşamalarda ortaya çıkar:

  • İlk olarak, gıda alımı ve vücudun olumsuz reaksiyonu arasında doğrudan bir ilişki vardır. Şu anda bir doktora danışmak için, ilaçlarını ve özel diyetlerini uyguladıktan sonra, yiyecek alerjisini tedavi edebilirsiniz;
  • Gıda bağımlılığı ile kronik faz. İhlalin bu aşamadaki karmaşıklığı, diyet ve diğer tedbirlerin remisyona yol açmamasıdır;
  • Son aşamada, alerjen tamamen ortadan kaldırıldıktan sonra bile semptomlar devam eder. Bu durumda hastalığı iyileştirmek çok zordur.

Tedavi süreci diyet, alerjik belirtilerin giderilmesi, eşlik eden hastalıkların ve komplikasyonların ortadan kaldırılmasını içerir. Yiyecek her durumda bir uzman tarafından ayarlanır. Hastalığın semptomları, antihistaminikler ve mast hücrelerinin membranlarının stabilizatörleri yardımıyla ortadan kaldırılır.

Alkole duyarlılık - nedir?

Alkol kaçınma yol açan bir bariyer oluşturmak ilaçların bir dizi uygulanmasını içeren alkollü bağımlılığı ile ilgili bu şekilde.

Prosedür sırasında, cilt altında hastaya uzun etkili bir ilaca sahip bir kapsül uygulanır. Kapsül boyutu küçüktür, bu nedenle rahatsızlığa neden olmaz ve içindeki madde vücuda zarar vermez. Fakat en küçük alkol dozunu bile kullandıktan sonra, vücudun reaksiyonu çok şiddetli olabilir.

Çocuklarda ve yetişkinlerde duyarlılaşma

Alkol içeren herhangi bir madde içmek gerekli değildir, bu buharların kendilerinde yeterli olacaktır. Sonuç olarak, alkol iğreniyor. Ancak, temas halinde, mide bulantısı, kural olarak, sokağa çıkmadan önce belirir. Büyük bir doz alırsanız, belki de bir koma ve ölüm. Kapsüllere alternatiflerin, intramüsküler ve oral uygulama için preparasyonlar olduğu unutulmamalıdır.

Psikolojik duyarlılaşma

Psikoloji alanında hassasiyet, sinir merkezlerinin çeşitli uyaranların etkisiyle duyarlılığını artırma sürecidir. Örneğin, duyarlılık müzisyenlerinin yardımıyla iyi bir işitme, tadı - tadı ve koku duyumları gelişir.

Psikolojide, bu fenomen uzun vadeli veya kısa vadeli olabilir. İlk durumda, bilinçsiz veya amaçlı eğitimin etkisi altında gelişir.

İkinci durumda, kısa vadeli doğa, herhangi bir ilaç almakla veya acil bir durumda, tüm duyular bir kişi tarafından ağırlaştırıldığında ilişkilidir. Olumsuz durumların korkusunu yaratmak ve arttırmak için kullanılabilir, böylece zaman içinde önlenemez ve uyarılamazlar.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 24 = 31