Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır? | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?

Yara ve yara izleri bazen bir insanda rahatsızlığa neden olur. Bazı durumlarda, açık bir kozmetik kusuru temsil ederler, bu yüzden insanlar onlardan kurtulmak ister. Atrofik yara izleri istisna değildir. Çoğunlukla doğumdan sonra kadınlarda görülürler, ancak tamamen farklı nedenlerle de oluşabilirler. Modern tıp, cephaneliğinde ortadan kaldırılmamaya yardımcı olacak, daha sonra cildin bu tür açık kusurlarını yumuşatmaya yardımcı olacak çeşitli yöntemlere sahiptir.

Deride sikatrisyel defektlerin sınıflandırılması

Görünüm ve yapıya bağlı olarak, bunlar 4 türe ayrılır:

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?
  1. Normotrophic - sağlıklı bir cilt ile yıkandı. İyileştikten sonra, ince, hafif, neredeyse görünmez olurlar;
  2. Hipertrofik ve keloid - cilt rejenerasyon aşamasında ihlallere bağlı olarak ortaya çıkar. Sağlıklı dokuların üzerine çıkın, hasar bölgesinin ötesine gitmeyin, ilk yaralanmanın boyutunu aşmayın. Kural olarak, düşük bağışıklık ve endokrin bozukluklar nedeniyle, enfeksiyon sonrası ve postoperatif yaraların iltihaplanması sonrasında oluşurlar;
  3. Atrofik skarlar - yaralar ve iltihaplardan kaynaklanan sağlıklı cilt seviyesinin altında bulunur. Sağlıklı deriden daha açık ya da çok daha koyu görünüyorlar.

Tecrübeli bir uzman yara iyileşme aşamasında skarın nasıl olacağını belirleyebilir. Doktor, hasarın lokalizasyonunu ve hasarın niteliğini dikkate alarak oluşum sürecini değerlendirebilir ve ayrıca bunu ayarlayabilir.

Atrofik skarların özellikleri

Bazı doktorlar bu tip kusurları bir çeşit normotrofik skar olarak görürler. Kural olarak, neredeyse hiç subkütanöz yağ tabakasının olmadığı yerlerde oluşurlar. Çoğu zaman göğüs, omuz kemeri ve alt bacağın üst kısmında, ellerin ve ayakların arkasında oluşurlar.

Hasar alanındaki cilt tabakası çok incedir, damarlar içinden görülebilir. Saç folikülleri ve ter bezleri olmadan yumuşak, hareketli oluşumlar gibi görünüyorlar, depigmente (renksiz) veya tersine, çok parlak bir renk ile olabilirler.

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?

Atrofik skarlar yanık, yaralanma, su çiçeği, akne, birkaç tıbbi işlem, kilo ve hamilelikte keskin bir azalmadan sonra ortaya çıkabilir.

Görünüşünün nedeni, yaranın iyileşmesi sırasında kollajen üretiminin yetersiz kalması, gerilmelerden önce gelen kollajen liflerinin gözyaşlarıdır.

Şekli ne olursa olsun, etrafındaki deri her zaman ince, gevşek, dermal çerçevenin oluşumuna katılması gereken kolajen, temel proteinler ve elastin içermez.

Yüzdeki atrofik skarların tedavisi

En etkili yöntem lazer yeniden kaplamadır - bağ dokusunun mikroperforasyonu olan bir prosedür (skarın temeli). Lazer hasarlı bölgelerdeki rejenerasyon süreçlerini aktive eder, böylece bağ dokusunun yerini sağlıklı ve elastik alır. Sonuç olarak, cilt hizalanmış, doğal bir renk kazanır.

Lazer tedavisi bir dizi kontrendikasyon vardır:

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?
  • emzirme;
  • cilt ve kan hastalıkları;
  • onkolojik patolojiler;
  • endokrin bozuklukları.

Skarların bu yöntemle çıkarılması, cilde sahip olan kişiler için uygun değildir. Rehabilitasyon süresi yaklaşık iki hafta sürer. Şu anda, cildi alkol içeren kozmetiklerle tedavi edemez, sauna / banyo, plaj, havuz ve spor salonunu ziyaret edemezsiniz.

Enjeksiyonlarla atrofik skarların tedavisi

Bu yöntem sonsuza dek kusurlardan kurtulmayacaktır.

Bu sadece kısa süreli eylemin estetik düzeltmesinin bir yöntemidir:

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?
  1. Mezoterapi. Prosedür, vitamin kokteylleri, homeopatik ilaçlar ve ilaçların kullanıldığı ince kısa iğneler kullanmaktır. Sonuç olarak, kolajen üretimini olumlu yönde etkileyen fibroblastların üretimi aktive edilir;
  2. Biogüçlendirme. Metot, hiyalüronik asit içeren biorevitalizanlar - özel araçların girişinde oluşur. Lazer yenileme işleminden sonra rejenerasyon sürecini hızlandırırlar. Bu prosedür sadece ablatif bir lazer kullanırken etkilidir;
  3. Şekillendirme - skarları hyaluronik asit bazlı jel dolgu maddeleri ile doldurmayı içerir. Sonuç işlemden hemen sonra görülür. Ancak önemli bir eksiklik kısa ömürlü bir etkidir. Altı ay veya bir yıl sonra, volumatörler emilir ve yeniden düzeltme gereklidir.

Atrofik skarların cerrahi olarak çıkarılması

Böyle bir yöntem kriyo-yıkımdır. İşlem sıvı nitrojeni kullanır. Ancak, bu prosedürün temel eksikliği, sonucun kırılganlığıdır.

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?

Cerrahi yöntemler, kimyasal peeling - medial ve derin içerir. Bu prosedürler skarı rahatlatmayacak, ancak epidermis ve dermis tabakasının çıkarılması nedeniyle daha az fark edilir hale gelecektir.

Kusurun cerrahi eksizyonu da mümkündür. Yarayı çıkarmak ve kozmetik bir sütür uygulamaktan oluşur. Sonuç olarak, eski yara yeni bir tane ile değiştirilir, ancak daha az fark edilir ve daha doğrudur. Prosedür ağrılı ve travmatiktir ve son sonuç ameliyattan sadece altı ay sonra değerlendirilebilir.

Atrofik skar oluşturulduğunda tedavi için merhem

Bu durumda, antibakteriyel yanı sıra yara iyileştirici ilaçlar da kullanılabilir. Bunlar, cildin hasarlı tabakalarında kan dolaşımını normalleştirir, kolajen üretimini uyarır. Örneğin, en yaygın olarak merhemler gibi "Dermatiks", "Mederma", "Kontraktubeks".

Eski ve eski atrofik skarların plasmolift çalışması

Bu prosedür anti-aging olarak bilinir. Onun özelliği, hastanın kendi kan plazmasıyla trombositlerle enjekte edilmesidir. İkincisi, yeni hücrelerin büyümesini destekleyen proteinler içerir, bu nedenle hasardan sonra rejenerasyonu arttırın.

Prosedür lokal immüniteyi destekler, dokuları oksijen ile doyurur, bakterisidal aktiviteyi güçlendirir. Plazma genellikle akne tedavisinde kullanılır.

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?

Etki, ikincisinden sonra fark edilir. Ayrıca, plazmolifting akne skar oluşumunu engeller. Akne izleri yerinde zamanında tedavi ile oluşmaz ve eski ikinci işlemden sonra bir hafta ortadan kalkacaktır.

Skar ve skarları çıkarırken plasmoliftlemenin avantajları: cilt atrofisi riski yoktur; düşük travmatizm ve ağrı; Yaralar sırasıyla iltihaplanmamaz, brüt hipertrofik skar oluşmaz.

Taklitleri kaldırmak için, plazma enjekte edilir, maske gibi uygulanır veya uygulanır. Plasmogel, hareket prensibine göre dolgu maddeleri kontür plastiklerine benzerdir. Kumaşlar hasar görürse, aplik ve maskelere tercih edilir. Hasar yokluğunda enjeksiyon tedavisi belirtilir.

Prosedürler haftada bir kez yapılır. Tam kompleks, bir kural olarak, 4 prosedürden oluşmaktadır. Ayrıca, bu yöntem, bir hafta sonra, yaralanmadan sonra tedaviye başlanması için profilaksi olarak kullanılabilir. Yanıklarla, tedaviye üç gün sonra başlanması önerilir.

Tüm yara izleri bu kadar etkili bir yöntemle bile tamamen ortadan kaldırılamaz, ancak daha hafif ve daha az fark edilir hale gelirler. Pzamolifting, skar ve yara izlerini kaldırabilen biyolojik güvenlik prosedürlerini ifade eder.

Halk ilaçları tarafından atrofik yara izleri nasıl kaldırılır

Yanıklardan gelen yaraların iyileşme sürecini hızlandırmak için ısırgan otu, papatya, nergis, St. John's wort, civanperçemi, dağcı, cudweed gibi bitkilere yardımcı olunur. Sıkıştırmalar, hasarlı bölgelere kompres yardımı ile uygulanır.

Deriden atrofik skarlar nasıl kaldırılır?

Kompresör kağıdı gazlı bez üzerine serilir ve daha sonra yoğun bir sıcak bezle sabitlenir. Sıkışmayı yaklaşık 3 saat boyunca tutun. Bu gibi prosedürlerin hemen etkisi beklenmemelidir. Sonuçlar 3 ay sonra görünecektir. Prosedür günde iki kez yapılır.

Mısır, köpek-gül ve deniz topalak yağı kullanılması tavsiye edilir. Özellikle balmumu ile birlikte cildi olumlu yönde etkiler. Bu ürünlere dayalı merhem 3 hafta boyunca günlük olarak uygulanır.

Yüzdeki atrofik skarları elimine etmek için optimal olarak uygun maskeler kanıtlanmıştır. Beyaz ve yeşil çamur kullanmak en iyisidir. Bu tür ürünler, örneğin limon suyu, bal, biberiye yağı veya çay ağacı gibi başka bileşenler eklenebilir.

Gördüğünüz gibi, sizin için en uygun olanı seçebileceğiniz yara izi ile mücadele için birçok yöntem vardır. İyi şanslar ve güzel bir cilt!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 36 = 40