Dişin kök ucunun rezeksiyonu ve kime gösteriliyor? | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Dişin kök ucunun rezeksiyonu ve kime gösteriliyor?

Bir dişin rezeksiyonu, bir granüloma veya kök kist ile terapötik amaçlar için gerçekleştirilen bir prosedürdür. Bu işlem, diş kemerinin bütünlüğünü korumanıza izin verir. Enflamasyonun odağını sakızdan veya daha kesin olarak kökün üst kısmından çıkarmak için kullanılır.

Operasyon için endikasyonlar

Dişin kök ucunun rezeksiyonu ve kime gösteriliyor?
 1. Periodontitis sırasında bir kistin varlığı. Küçük pürülan oluşumlar ilaçla tedavi edilir. Eğer çapı bir santimetreden fazlaysa - ameliyat olmadan yapamazsınız. Hastalığa başlayamazsınız, çünkü eğitimdeki irin patolojinin alevlenmesine yol açabilir: diş etleri ve yanaklarının ağrı ve şişmesi olacaktır. Alevlenme döneminde, dokuların temizlenmesi için kesilmesi gerekli olacaktır. Bu durumda, diş kökünün apeksinin rezeksiyonu ile bir sistektomi yapılır. Kist çıkarılır, hasarlı dokular çıkarılır (sert, yumuşak);
 2. Kötü gömülü kök kanalları. Bu şekilde doldurma prosedürü, pulpitis sırasında ve implantasyon için hazırlık sırasında gerçekleştirilir. Eğer doktor kanalları çok kötü kapatırsa, o zaman boşluklarda bir enfeksiyon ve bir kist olacaktır. Raspromirovatih onların zor, perforasyon, diş kaybı riski vardır. Bu nedenle, köklendirilmiş parçaları kökün tepe noktası ile birlikte çıkararak bir rezeksiyon yapılması tavsiye edilir;
 3. Metal bir pimi çıkarırken kök kırılması. Bu, sık sık kapatılan kanallarla ilgili sorunları gidermeye çalışırken sıklıkla olur. Bu durumda diş sadece rezeksiyon ile korunabilir;
 4. Taç dişin üzerindeyse ve kanallar kapatılmışsa, ancak tedavi gerekiyorsa, önce tacı çıkarmanız ve ardından kanalları temizlemeniz gerekir. Buna göre, tedavi prosedürü daha karmaşık hale gelir. Bu rezeksiyon ile önlenebilir.

Kökün kaldırılması gerektiğinde, bir alevlenme sırasında prosedür kronik periodontitis için yapılmaz; geniş granülomla; ağrılı dişin güçlü hareketliliği; tamamen kökünü yok etti.

Rezeksiyon operasyonu: Kök temizlemenin üst kısmı nasıl?

Prosedür infiltrasyon veya iletim anestezi altında gerçekleştirilir. Süre 30 ila 60 dakika arasında değişir.

Nazal kavite ve maksiller sinüslere yakın konumlandıkları için üst molar ve premolars ile çalışırken özel dikkat gereklidir.

 1. Hazırlanması. Açık kanallar varsa, rezeksiyondan 1-2 gün önce mühürlenirler. Bu, vücudun pürülan enflamasyon şeklinde reaksiyonunu dışlamak için gereklidir;
 2. Doğrudan operasyon süreci. İlk olarak, kist / granulomaya erişmek için etkilenen bölgede sakız üzerinde küçük bir kesi yapılır. Mukus membran .Granulemu kyuretazhnoy kaşık uzaklaştırıldı soyulmuş ve bir kemik delme bir delik (yuvarlak frez fissür) yapmak edilir;
 3. Gerekirse, apex'i tespit etmek için alveollerin anterior duvarını oylayınız. Erişime sahip olunan uzman bir mühür koydu, böylece kusur yeniden ortaya çıkmadı;
 4. Bir kist bulunduğunda, bir ucuyla kesilir ve cımbızla çıkarılır. Oluşan boşlukta, kusuru doldurmak ve normal kemiğin büyümesini hızlandırmak için yapay kemik dokusu koymak;
 5. Sonunda, sakız üzerindeki kesim özel bir malzeme ile dikilir. Dikişler arasında, sifilizin dışarı akışını sağlamak için birkaç gün boyunca drenaj ayarlanır;
 6. Daha sonra, yara iyileşmesini destekleyen ilaçlarla enjekte edilir.

Kök rezeksiyonu: preoperatif özellikler ve kontrendikasyonlar

İlk üst premolars iki köküne sahip olabilir, bu yüzden doktor ilk önce kanal sayısını kontrol etmelidir.

Dişin kök ucunun rezeksiyonu ve kime gösteriliyor?

Bu amaçla, sağlıklı dokulara zarar vermemek için bir X-ışını fotoğrafı çekin.

İşlem alt ikinci ve üçüncü azılarda asla yapılmaz.

Hastalıklı kökün sağlıklı olanlarla temas halinde olması durumunda işlem önerilmemektedir, çünkü kemik dokusunun büyük bir yıkımı olasılığı vardır.


Doğrudan kontrendikasyon - bu bölgede çürüme, çatlaklar.

Diş kök apeks rezeksiyonu sonrası olumsuz sonuçlar

Ameliyattan sonra, çiğneme dahil olmak üzere genel fiziksel yükleri dışarıda bırakmak biraz zaman alır. Aksi takdirde, evde durmak neredeyse imkansız, bol kanama olasılığı vardır. Ayrıca, doktor kemiği değiştiren yapay bir doku ile kapatmamışsa, kavitede kan birikebilir. Bu genellikle büyük bir kistin çıkarıldığı durumlarda ortaya çıkar.

Üst kesici dişler ve yatay insizyon işlenirken, bu bölgedeki ince bir kemik tabakasının neden olduğu burun boşluğunda delme oluşabilir. Bundan sonra, etrafında skar oluşumu nedeniyle tedavi edilmesi zor olan bir nazo-vestibüler fistül vardır. Patolojiye güçlü bir ağrı sendromu, şişlik, burun solunumu ihlali, burun kanlı ve pürülan akıntı eşlik eder.

Küçük azı dişlerinin rezeksiyonu, maksiller sinüsün yüz duvarının delinmesi riski ile birlikte görülür. Sonuç olarak, maksiller boşluk ile ağız boşluğunun giriş deliği arasında bir fistül oluşur, polipöz purulent sinüzit gelişir.

Alt küçük azı dişlerindeki operasyona, çene sinirine zarar verme riski eşlik eder. Sonuç olarak, anestezi, parestezi ve hipoestezi gibi hastalıklar vardır.

Bir patolojinin nüksetmesi olarak dışlanmış değildir ve bu hoş olmayan sonuç. Doktorun hasarlı dokuyu tamamen çıkarmaması durumunda, granülom veya kistin kabuğunun sol kısımlarını çıkarması durumunda ortaya çıkabilir. Nüksü önlemek için, ameliyattan sonraki bir yıl boyunca her üç ayda bir röntgen çekilmesi önerilir. Tekrarlama tehlikesi, dokulara verilen hasarın birincil vakadan çok daha fazla olmasıdır. Ek olarak, tekrarlanan patoloji çok daha hızlı ilerler, bu nedenle tedavi daha uzun olabilir, belki de ikinci bir operasyona ihtiyaç vardır. Diş çekimi riski de vardır.

Ameliyattan sonra geçen süre (haftalar, aylar sonra), basınç hassasiyeti, orta şişlik ve fistül oluşabilir.

Dişin kökünün apeksinin rezeksiyonundan sonra, sakızda bir fistül ortaya çıktığında tedavi

Dişin kök ucunun rezeksiyonu ve kime gösteriliyor?

Bu patolojiye, ısırma veya dokunma ile artan orta veya şiddetli ağrı eşlik eder. Bu yerdeki dişler çok hareketli olabilir ve etraflarında iltihap ve kızarıklık vardır. Pus delikten serbest bırakılır.

Tedavi, patolojinin ilk aşamalarında en başarılıdır. Perforasyon alanında özel bir conta uygulanır. Doldurma hem sakız kesimi hem de diş kanalından gerçekleştirilir. Aksi halde, büyük bir inflamasyon var, kötü tedavi edilebilir.

Diş kökünün ucunu temizlemek için bir ameliyattan sonra bir fistül varsa ne yapmalıyım?

Bu durumda, aşağıdaki prosedürlerden biri uygundur:

 1. Özel tıbbi çözümler ile ağız boşluğunun tedavisi ve dezenfeksiyonu;
 2. Özel jellerin ve diş macunlarının kullanımı yoluyla iyileşmenin ve enfeksiyonun önlenmesinin uyarılması;
 3. Fistülün sakızdaki olumsuz etkilerini ortadan kaldıran anti-enflamatuar ilaçların kullanımı. Zor durumlarda, antibiyotikler reçete edilir (enfeksiyonun yayılmasını önlemek için);
 4. Antihistaminiklerin Kabulü (Suprastin, Tavegil);
 5. Ultrasonik maruziyet, lazer tedavisi, çapsal akımla koterizasyon;
 6. Çukurluğu şişkinlik için tuz banyoları;
 7. papatya, adaçayı, nergis, civanperçemi, meşe kabuğu: bitkiler kaynatma yapmak durulama rehabilitasyon dönemi, bir antiseptik etkisi vardır.

Şiddetli bir patoloji seyri periost iltihabına neden olabilir. Bu, tedavinin yokluğunda, bir kişinin yok edilmesiyle sona eren çok tehlikeli bir durumdur. Böyle bir durumda cerrahi müdahale gereklidir: etkilenen tüm dokular çıkarılır ve antiseptik ilaçlar ile tedavi edilir.

Rezeksiyon dişin uzun süre korunmasını içerir. Gelecekte protez onarımı yapılması gerekecekse, kökü implant için bir destek olacaktır. Ameliyatın dezavantajı kökün kısaltılmasıdır, bu da işlevinde bir azalmaya yol açar, ancak dişi kurtarmak mümkün olacaktır.

Kendinizi bu gibi ciddi sonuçlara getirmemek için, ilk rahatsızlık belirtisinde dişçiye gitmelisiniz. Dişlerin boynunun hafif bir şekilde kesilmesi, küçük çürükler veya kanamalar bile tedavi gerektirir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

38 + = 42