Duchenne-Erba felci: bebeklerin ve yetişkinlerin nöropatolojisi | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Duchenne-Erba felci: bebeklerin ve yetişkinlerin nöropatolojisi

Duchene-Erb'nin felci, ICD 10 - hastalıkların uluslararası sınıflandırması - G54.0 olarak kodlanır ve brakiyal pleksusun bir yenilgisi olarak tanımlanır. Bu bilgi doktorlar tarafından gereklidir.

Teşhis üst bacak kaslarının ifade parezi etkilenen tarafı, şiddeti derecesi, bağlantılı sendromlar belirtmek için de mutlaka gerekli olduğunda. Hastalık her yaştan kişilerde ortaya çıkabilir. Yenidoğanlar palsi Duchenne-Erb sıklıkla yetişkinlerde doğum hata denilen - travmatik etkisi. Nadir durumlarda, patojenik mikroorganizmaların giriş bölümünde brakiyal pleksus sonuçlarını yenmek için - tüberküloz, tifo - ve genel zehirlenme ...

Erişkinlerde ve çocuklarda hastalığın etyolojisi

İlk kez felç gelişimi nöropatologlar tarafından - Duchene - 1872 yılında bebeklerde ve zaten 1876 Erb - yetişkinlerde tanımlandı. Klinik resimler birbirinden bağımsız olarak tanımlanmıştır - Fransa'da ikincisi yapılan ilk nöropatolog - Almanya'da. Sürecin patogenezi aynıdır, ancak başlangıç ​​etiyolojisi farklıdır.

Duchenne-Erba felci: bebeklerin ve yetişkinlerin nöropatolojisi

Yenidoğanlarda sinir lifi hasarı nedeni doğum travmasıdır.

Fetal büküm bacak, forseps - çocuğun kafasını uymuyor nedeniyle rahim ya da dar adayı, bebeğin pozisyonuna majör anomali varlığında emek faaliyeti kolaylaştırmak amacıyla, bu obstetrik gerçekleştirilmesine Doğum sırasında gereklidir. Bazen doğum sürecini hızlandırmak için kol parmak altında bebek kanca gerekir.

Bu manipülasyonlar altında brakiyal pleksus hasar görebilir, şiddetli vakalarda servikal bölgenin 3-4 vertebraları yaralanır.

Erişkinlerde ve ergenlerde, bu tür yaralanmalar boyun yaralanması, omuz ve omuz çürüğü ile elin keskin bir kopması ile ortaya çıkar. Yaralanmalar sadece dışarıdan gelen fiziksel etkilerle elde edilemez. Olgular açıklanır, çünkü hastalar ellerini başlarının arkasına atar, keskin bir şekilde uzanır ve omuz kaslarını yırtarlar.

Duchene-Erba üst ve alt felci, klavikulaya göre brakiyal pleksusun sinir oluşumlarının lokasyonuna bağlı olarak ayırt edilir. Duchenne-Erb'nin üst felci ile hastanın durumu son derece ciddidir - servikal omurgada hasar, uzuvun kısmi felce neden olabilir.

Yaralanmalara ek olarak hastalık, ciddi diyabetli mellitus formlarında, arsenik, kurşun, karbon monoksit ile zehirlenmede vücudun zehirlenmesine neden olabilir. Sinir lifleri influenza, sıtma, tüberküloz ve tifodan zarar görebilir.

Duchene-Erb'nin felç belirtileri

Yenidoğan bebeklerde, semptomatik semptomlar travmadan hemen sonra ortaya çıkar. Ancak çocuklar bu aşamada inaktif olduklarından, sarkık felç daha sonra teşhis edilir.

Yetişkinlerde, Duchesne-Erba felci çeşitli aşamalarda gelişir:

 1. Keskin. Yaklaşık 3 gün devam ediyor. Dirsek ekleminde kolu bükmek acıtıyor, omzu kaldırmak imkansız, parmak hareketinin aktivitesi azalır;
 2. İkinci aşama - restorasyon - yaklaşık 4 ay ila bir yıl sürer. Bu etki sırasında, etkilenen alanda ödem ortadan kaldırılır, hematom çözülür, tüm ekstremite kan desteği artar, kas hareketliliği restore edilir;
 3. Son aşamada omuzda kontraktür kalır, skapula pozisyonu genellikle skapular kasların hipotrofisine bağlı olarak değişir. Dirsek ekleminde parmakları ve elleri bükerken düzensizlikler olabilir.

En ağır kalıntı etkileri, kaslara bulaşıcı veya toksik hasar ile ortaya çıkar. Çocuklarda, üst ekstremitenin işlevselliği - zamanında tedavi ile - tamamen restore edilir. Yetişkinlerde, özellikle üst felç tanısı konulduğunda skapular sinirler atrofi yapabilir.

Hastalık seyri sırasında aşağıdaki kaslar bozulabilir:

Duchenne-Erba felci: bebeklerin ve yetişkinlerin nöropatolojisi
 • omuz;
 • deltoid;
 • biseps;
 • subscapula;
 • Supraspinatus.

Sinir iletimi bloke edilir.

Nefes alırken zayıflık ve veliler - - sürekli endişe bebek bebeklerde Duchenne-Erb belirgin felç olarak çocuk doktorları solunum problemleri söylüyorlar.

Travma ağrılıdır ve çocuğun acı çekmesine neden olur. Onları anlatamaz, sapı kaldırmaya, bükmeye ya da omzunda hareket ettiğinde, ağlamaya başlar.

ICD-10'un talimatlarına göre, aşağıdaki belirtiler dikkate alınabilir:

 • üst ekstremitelerin birinin kaslarının tonunu düşürmek;
 • özgürce asılı - bebeklerde paralel ve yoğun olarak bedene uzanıyor - bükülmeyen el;
 • iç ekstremitenin rotasyonu;
 • zayıflamış solunum;
 • Yaralanmış taraftaki cildin solgunluğu;
 • Fırça başparmağın etrafındaki bir yumruğa sıkıştırılmıştır.

Etkilenen ekstremite dokunuşa daha serin geliyor. Parmakların zayıf motor aktivitesi devam edebilmesine rağmen, elin dokunma tahrişlerine karşı herhangi bir reaksiyon yoktur.

Duchesne-Erba felcinin doğru ve zamanında tedavisi ile bile, çocuklar olumsuz sonuçları geciktirmiştir. Skolyoz, ekstremitenin hafif bir kısalması, hipotrofisi, etkilenen taraftaki skapula, sağlıklı olandan daha yüksek olabilir.

Elin motor fonksiyonunun geri yüklenmesine rağmen, kas gücü, yaralı uzuvun kenarından azaltılır. Düzenli olarak yapılması gereken özel eğitim yardımı ile bu eksiklik giderilebilir.

Nadir durumlarda, üst felç ile, göz fissür etkilenen taraf üzerinde daralmaktadır, ancak tedavi zamanında başlatılırsa, gözlerin büyüklüğü çok hızlı bir şekilde hizalanır.

Duchesne-Erba felç teşhisi ve tedavisi

İlçe çocuk doktoru bebeğin özelliklerini fark ederse, veliler nöroloji ve ortopedi yön vermek. Bu doktorlar içinde Yetişkinler atipik semptomların ortaya çıkması ile kendinizi tedavi - ağrı omzundan, kol ve omuz kendisi yükseltmek fırça sıkmak yetersizlik.

Görsel incelemeden sonra, tanıyı doğrulamak için aşağıdaki muayeneler atanabilir:

Duchenne-Erba felci: bebeklerin ve yetişkinlerin nöropatolojisi
 • Ultrasonla etkilenen ekstremite, torasik ve servikal omurga;
 • Elektronöromiyografi;
 • MRI, CT;
 • Beynin ve omuriliğin vasküler dopplerografisi ve doktorun takdirine bağlı olarak başka bazı diagnostik manipülasyonlar.

Hastalığın tedavisi, seyrinin şiddetine, hasarın yapısına, hastalığın etyolojisine, hastanın yaşına bağlıdır.

Yaralanmadan hemen sonra, hasarlı eklemin ve uzuvun çıkarılabilir bir lastik kullanılarak hareketsizleştirilmesi gerekir. Çocuklarda yapısal değişiklikler varsa - omuz eklemi fizyolojik pozisyonuna göre yer değiştirirse - o zaman lastik bir yıla kadar giyilmelidir.

Hijyenik ve tıbbi aktiviteler sırasında lastik çıkarılır.

İkincisi şunları içerir:

 • masaj prosedürleri;
 • aktif ve pasif jimnastik;
 • akupunktur;
 • refleksoloji;
 • Ellerin kaslarının elektrostimülasyonu.

Yaralanma şiddetliyse - bir ligament veya kas yırtığı teşhisi konulduysa, cerrahi yapılmalıdır. Rehabilitasyon oldukça uzundur.

antibakteryal ya da antiviral maddeler - Duchenne Erb felci arada tutulan tıbbi ortopedik prosedürler, bulaşıcı bir hastalığın neden olduğu zaman gruplarının ilaçlarla tedavi ilgilidir.

Yaralanmalardan sonraki ilk aşamada, çeşitli tipte analjezikler, antipiretik ajanlar reçete edilir. Durumu stabilize etmek için mutlaka vitamin B vitaminleri içeren vitamin kompleksleri kullanılır.

Bu hastalığın önlenmesi söz konusu değildir. Ama hamile bir kadın doğum öncesi kliniğinde kayıt için zamanında kalkmak ve kesinlikle gerekli sınavları geçmek için, tıbbi yardım takip edecek eğer - doğum hata olasılığı çok az.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

63 + = 73