Dudakta küçük bir şişlik ne olabilir? | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Dudakta küçük bir şişlik ne olabilir?

Her şey böyle başlar: önce dudak – genellikle alt olan – kazayla fark edilen küçük bir top görünür. Daha sonra boyutta artmaya başlar, yeme ve konuşmaya önemli ölçüde engel olur, kadınlar kozmetik bir kusur olarak kızar. Böylece alt dudağın retansiyon kisti kendini gösterir – küçük tükürük bezi bloke olduğunda ortaya çıkan iyi huylu bir neoplazma. Provoke onun görünümü herhangi bir yaralanma olabilir: ısırmak, darbe, çok sıcak yemek yanık.

Dudaktaki kist nasıl kendini gösterir?

Onun oluşumu yaş ve cinsiyete bağlı değildir, ancak tükürük bezinin atrofisinden kaynaklansa da, patolojiye yaşla değil, dış etkilerle neden olur. Kistin büyümesinin nedenine bakılmaksızın, malign bir tümöre dönüşmemekle birlikte, ondan kurtulmak gerekir.

Dudaktaki kist gelişiminin sebepleri ne olursa olsun, bir şemaya göre oluşturulur:

  • Tükürük bezinin çıkış kanalı tıkalı;
  • içinde epitelin gizli tükürük ve tükenmiş hücreleri birikmeye başlar;
  • Gizli sürekli tahsis edilir ve neoplazm artar.
Dudakta küçük bir şişlik ne olabilir?

Tümör travma sırasında kendini açabilir ve ondan sonra kesinlikle saydam sıvı veya sülfit ilk kez ortaya çıkar – eğer küçük damarlar hasar görürse.

Ancak daha sonra boşluğu tekrar doldurulur – ve dış çevre bakterilerden girilen hemen, enflamatuar süreç başlayabilir – tükürük bezi açılışı kanalında kaybolmaz kapsül uzatılmış gibi.

Kistin dudak üzerinde konservatif olarak tedavi edilmesi imkansızdır, sadece çıkarılması yardımcı olur.

Kistin dudakta çıkarılması

Kisti ayırmayın ve içeriklerini sıkmayın – kapsül hala bir sır ile doldurulur ve bu nedenle sadece iltihaplı bir iltihaplanma sürecini tetikler. Eğer tutma kist gibi bir doktora ihtiyacım dudak üzerinde herhangi yeni büyüme ile – tümör tek tip değildir, ve bazıları o kadar zararsız değildir.

Dudakta küçük bir şişlik ne olabilir?

Testin tümörün iyiliğini gösterdiğine inanılmaktadır: şişmeye bastığınızda, derine girer ve tekrar geri gelir. Ama aynı şey, kendileri ve glandüler epitelyumdaki tümörleri yol açar.

Çocukluk döneminde bebeklik veya ergenlik döneminde artan endokrin aktivitesi nedeniyle ortaya çıkabilirler. Farklı yapıların alt dudağındaki tipik neoplazmalar çoktur ve neredeyse aynı şekilde kendini gösterirler, fakat onlar için tedavi farklı olabilir.

Bu nedenle, tedavi başlangıcından önce eğitimin etiyolojisinin tanımı gereklidir. Bazı vakalarda, kapsül ve kanaldaki patolojik değişikliklerin germe nedenidir – Bunu yapmak için, bir ultrason çalışma punktirujut içerik akışı genişliğini belirlemek ve taş tükürük bezi olup olmadığını belirlemek için kanal algılama yürütmek için bazen gereklidir gerçekleştirin.

Çıkarma lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi dudak sabittir sonra – bu mukoza kan damarlarını nüfuz ve sabitleme umurumda değil eğer kan kaybı önemli olacaktır. Kist üzerinde, 2 insizyon yapılır – uzunlukları kapsülün büyüklüğüne bağlıdır, daha sonra bu kapsül tamamen çıkarılır. Yeni oluşum çok bölmeli ise, o zaman boşluğa giren tüm küçük tükürük bezleri kaldırılır.

Tükürük bezlerinin çıkarılmasından sonra, dikişler keguttan – kendiliğinden çözülen bir materyalden – yerleştirilir.

Rehabilitasyon süresi oldukça uzundur – altı aya kadar sürebilir. Sami dikişler 5-7 gün içinde çözülür, ancak gelecekte günlük hijyenik tedbirler yürütmek için gerekli olan – yatağa ve yemeklerden sonra gitmeden önce sabah antiseptik solüsyonlarla ağzınızı çalkalayın.

Dudakta küçük bir şişlik ne olabilir?

Çocuklar uygun hacimde hijyen önlemleri almazlar ve neoplazmın nüksetmesini yaşayabilirler. Bu nedenle, bazen çocuğun dudaklarındaki bir kist farklı bir şekilde çıkarılır – bir sistotomi.

Bu daha basit işlem, tümör dudağın içinde olduğunda yapılır ve kozmetik bir kusurun ortaya çıkma olasılığı minimaldir. Bez çıkarılmaz, sadece mukoza çıkarılır ve kapsül temizlenir. Yara yüzeyi, normal bir yara gibi hızla sıkılır, bir ay sonra, iz kalmaz.

Bununla birlikte, bir kistin tekrar tekrar meydana gelme olasılığı yüksektir – herhangi bir travmada patolojik olarak değiştirilmiş kapsül yine tükrük salgısı ile doldurulur. Bu durumda, kanalın çıkarılmasıyla tekrarlanan bir işlemden kaçınılamaz.

Şu anda, operasyonlar bir lazer yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Tükürük bezi yanar, kanama olmaz, relaps olmaz. Ancak tüm klinikler modern cerrahi prosedürler için bir kurulumla donatılmamıştır.

Halk ilaçları kistlerinin dudakta tedavisi

Dudaktaki halk ilaçları kistleri ile tedavi aşağıdaki durumlarda başarılı olabilir:

  • bir tutma kisti olmadığı zaman;
  • inflamatuar sürecin kaldırılması için;
  • Ameliyattan sonra iyileşme aşamasında.
Dudakta küçük bir şişlik ne olabilir?

Dudaklar sadece kistlerden dolayı değil, aynı zamanda stomatit veya herpes nedeniyle şişlik görülebilir.

Bu durumda, tavsiyem, bir kovanın ya da aloe’nin bir yaprağını çiğneymek ya da bal ile karıştırılmış bu yaprakların suyuyla bir dudak yağlamaktır. Bu bitkiler antiseptik özelliklere sahiptir ve virüsleri ve bakterileri yok ederler.

Benzer şekilde, ağız durulama için tavsiye ve bitkisel kaynaklı malzemeleri ifade losyonların yapmak olan papatya, meşe kabuğundan, nergis, adaçayı, ekstraktları vardır.

Kist kendiliğinden açılırsa ve içerikler dökülürse, halk ilaçları, iltihaplı bir iltihap sürecinin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak, boşluk herhangi bir yere gitmeyecek ve zaman zaman bir sırla doldurulacak, boyut olarak büyüyecek ve operasyon olmaksızın sorun çözülmeyecek.

Hiçbir durumda, bir halk hekimince yapılmış bir kist açma teklifi kabul edilmez.

Dudakta küçük bir şişlik ne olabilir?

Başka bir estetik kusurun ortaya çıkması göz önünde bulundurulmasa bile, ameliyat aşamasında ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve yüksek kanama riski vardır.

Dudaktaki yumuşak bir şişlik, bir kaynatma değildir, bu arada, kendiniz tarafından açılması da istenmez.

Bu, pürülan bir oluşum değildir – tükürük bezinde, tükürük bezinde uzun bir kapsül olup, tükürükte bir taş olabilir. Kapsül çıkarılmazsa, tümör kalır.

Tutma kisti sağlık açısından tehlike arz etmez, ancak bunu çözmek için doktora başvurmak gerekir. Geleneksel tıp kendi durumunda kesinlikle güçsüzdür.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

48 − = 40

Adblock
detector