Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız? | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız?

Gözlerin artan ışığa duyarlılığı - karanlıktan ışığa bir saatten fazla bir süre geçtikten sonra retina yeni koşullara uyum sağlayamaz. Bu sırada gözler acıyor, yoğunlaştırılmış lachrymation, görme organında bir basınç hissi ortaya çıkıyor, ışık kaynağının çevresinde bir viski-areol ortaya çıkıyor.

Uzun süreli rahatsızlık görme organındaki bir hastalık belirtisidir. Aydınlatma gözyaşlarının değişmesiyle akmaya başladığında net bir görünüm - bu imkansızdır. Bir ışık algısı ihlali ile ilişkili olanı bulmak için, bir doktora görünmeniz gerekir.

Norm veya patoloji

Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız?

Değişen aydınlatma ile kısa süreli rahatsızlık normal kabul edilir. Birkaç saniye sürer - ama 1.5-2 dakika kadar sürebilir.

Soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile - özellikle sıcaklıkta bir artışla birlikte - adaptasyon süresi artar. Buna ek olarak, parlak ışık tahriş etmeye başlar, gözler normal güneşli bir günde bile berbat hale gelir.

Yaz aylarında sürekli güneş gözlüğü kullanıyorsanız, gözlerin hassasiyeti bağımsız olarak arttırılabilir. Odada o zaman parlak bir ışık da tahriş etmeye başlar.

Bu faktörler ışık duyarlılığını etkiler:

 • Bazı ilaçlar - eylemleri biter bitmez, ışığın algılanması normalleştirilir;
 • yaş değişimleri;
 • Göz hastalıklarına bağlı görme bozukluğu - maküler dejenerasyon ve glokom.

Herhangi bir görme bozukluğu doktora danışmak için bir fırsattır. Glokom gelişimini durdurmak sadece hastalığın ilk aşamasında mümkündür.

Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız?

Ancak, açık bir kış gününde, gözyaşı artarsa, norm kabul edilir. Karın oftalmisine kısa bir saldırıdan sonra, görme hızla geri yüklenir. Korunmasız gözlerle uzun bir süre karların gözlenmesi gerekiyorsa, görüşün restorasyonu birkaç gün sürebilir.

Fakat yine de, bu durumla baş edebilmek için beden bağımsız olarak, gözlerinizi korumak ve parlak ışıktan kaçmak için yeterlidir.

Işık ve renk duyarlılığı nedir

İnsan gözü en uygun analizör değildir. Bir ışık hissine neden olmak için 2 renk hemen algılanır - algı bozulursa rahatsızlık oluşur.

Güneş ışıması görünürlük eğrisinin maksimumudur, ona ayarlanan kişinin gözüdür.

Görme organında - retiküler zarında - duyusal elementler vardır: optik sinir lifleri ve fotoreseptörler. Elektromanyetik radyasyon onlara 760 ila 380 nm arasında hareket ettiğinde, bir ışık hissi ortaya çıkar. Işığa duyarlı reseptörler, dış kabukları siyah pigmentli epitelyal hücrelerden oluşan retinaya doğru döner.

Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız?

Hücrelerde, ışığın etkisi altında, bunlar içinde fotokimyasal reaksiyonları tetikleyen bir uyarma atımı vardır. Bu süreç tarafından kışkırtılan dürtülerin bir sonucu olarak beyine iletilir, bunun sonucunda görsel duyumlar oluşur.

Işığın etkisi altında, retina iki niteliğe göre kalitatif ve kantitatif olarak çevreyi değerlendirir. Kantitatif bir özellik parlaklık hissidir, nitel bir renk hissidir. Algı, ışık dalgasının ve spektral bileşimin uzunluğuna bağlıdır.

Fotoreseptörler çubuk ve koniye ayrılmıştır. Daha fazla ışığa duyarlı çubuklar, parlaklıktan sorumludurlar ve renkler ve gölgeler konileri ayırt eder.

Gözlerin renginin ve ışığın nasıl dağıldığını yaklaşık olarak anlayabileceğiniz grafik, buna benzer.

Bu resim, bir kişi için parlak ışık ve kontrast algısının kırmızı, yeşil ve mavi karışımı olduğunu göstermektedir. Göz fotosensitivitesindeki artış, görme organındaki analizörler arasındaki oranlarda bir değişikliktir - spektrumlardan biri yapay olarak güçlendirildiğinde, ağrılı duyular ortaya çıkar.

Gözlerin ışığa duyarlılığını göstermek imkansızdır, çok karmaşık formüller vardır, ışınım spektrumu optik formüllerle tahmin edilir.

Asgariın tersi - görsel duyumlara neden olan eşik parlaklığına, gözün ışık duyarlılığı denir.

Değişiminin sınırları yeterince geniştir, bu yüzden insan gözü uyum için mükemmel görsel fırsatlara sahiptir - değişen parlaklığa ışık tutabilme kabiliyeti.

Uyarlama sırasında aşağıdakiler gerçekleşir:

 • ışık akısının algılanmasını değiştirmeyi mümkün kılan öğrenci çapı değişir;
 • Görme organının içinde, çözülmemiş pigmentin ışığa duyarlılığı azalır;
 • koroidde bulunan koyu renkli bir pigmentle konileri ve çubukları yapıştırır, vitröz yönünde hareket eder ve görüntüyü eler;
 • Konunun parlaklığına bağlı olarak, ışık duyumunun uyarılmasında çubukların ve konilerin katılım derecesi değişir.
Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız?

Gözün ışığa duyarlılığı testinde, konu karanlık bir odaya yerleştirilir. Bu koşullar altında, ışığa duyarlılık belirlenir - alt sınırdan üst sınıra geçişler ve bunun tersi de vizyon organını etkiler.

Duyarlılığın veya alt limitin mutlak eşiği, saniyede sadece birkaç düzine fotondur - bu tür bir enerji akışı neredeyse tamamen karanlıkta vizyon organına yönlendirilir. Üst limit 1012 kat daha yüksektir. Uyarlama genç insanlar için bir dakikadan daha az olmalıdır - yaşlılara, zamanı artabilir.

Artan fotosensitivite

Artan fotosensitivite nedenleri bu gibi nedenlerdir:

 • pigmentin konjenital yokluğu;
 • bilgisayarda uzun kalmak - yorgun gözler;
 • retina dekolmanı;
 • göz hastalıkları - iritis, keratit, ülser ve korneal hasar, tümörler.
Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız?

Gözlerin parlak bir ışıkla yenilgisinden sonra fotofobi vardır - örneğin kaynak yaparken veya kar oftalmisi ile.

Ayrıca, yoğun bir ışıktan rahatsızlık, yüksek sıcaklıkta ortaya çıkan birçok hastalık sırasında ortaya çıkar. Çocukluk hastalıklarının belirtilerinden biri - kızamık ve kızıl ateş - ışığa karşı artan bir tepkidir.

Artan fotosensitivite belirtileri aşağıdaki gibi olabilir:

 • artan lakrimasyon;
 • görme organındaki diş ve ağrı;
 • göz kapaklarının konvulsif kapanmasına neden olan spazmlar.

Aydınlatmada keskin bir değişiklik, akut baş ağrısına bir saldırıya neden olur.

Işığa duyarlılık tedavisi

Göz doktoru, ışığın problemsiz bir şekilde tolere edebileceği bir sınır oluşturarak ve ışığa uyum sağlamaya yardımcı olan ölçüler geliştirerek, ışığa duyarlılığın belirlenmesine yönelik bir test yürütür.

Altta yatan hastalık ya da ışığa duyarlılığın nedenleri genellikle ciddi bir tedavi gerektirir ve bazen de ortadan kaldırılması gerekir - örneğin, görüşün az gelişmişliği miras bırakılırsa - imkansızdır. Bu durumda, varlığınızı güneşli sezonda ayarlamanız gerekir.

Gözlerin ışığa duyarlılığı neden rahatsız?

Güneş gözlüğü takmak zorunludur - aydınlık bir odada, sadece daha az yoğun olarak koyulaşmış gözlüklerle koruyucu bir cihaz kullanmanız gerekir.

Artan ışık algısının temporal fenomenleri tedavi edilir - bunun için anti-enflamatuar ve antiseptik bileşenler içeren göz damlaları kullanılır. Ayrıca nemlendirici özelliklere sahip damlalar kullanılır, bir vitamin kompleksi reçete edilir.

Rasyonel beslenme, vizyon organının durumunda büyük önem taşımaktadır. Vitamin A ve C eksikliği, görsel aparatın işlevlerini hemen etkiler.

Görmeyi sürdürmek için, zamanla göz doktoruna başvurmanız gerekir. Aniden ortaya çıkan yoğun güneş ışığında değişen aydınlatma ve rahatsızlığa uzun dönemli adaptasyon, bir göz doktoruna yapılacak ziyaret için yeterli bir nedendir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

4 + 4 =