Gözlerin önünde siyah noktalar: görünümün nedenleri ve tedavi yöntemleri | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Gözlerin önünde siyah noktalar: görünümün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Birçok yaşlı insan görme bozukluğundan, özellikle de siyah noktaların, sineklerin, filamanların, vb. Görünmesinden şikayetçidir. Bu tür kusurlar, özellikle hafif bir arka planda görülebilen tek veya çok koyu lekelerdir. Bu durumda, vitreusun yıkımı gibi bir hastalıktan bahsediyoruz.

Patolojinin “eğilimi” olduğuna dikkat edilmelidir.gençleştirme“Yani, daha çok gençlerde daha sık görülür. Birçoğu sonunda bu fenomene alışır ve buna dikkat etmeyi keser, ancak bu kesinlikle yapılamaz. Gözlerin bu tür ihlalleri tam körlüğe yol açabilir.

Neden gözlerinin önünde yıldırım, örümcekler ve siyah noktalar görüyorsun?

Gözlerin önünde siyah noktalar: görünümün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Bildiğimiz gibi, bu tür kusurlar vitrözün yıkımını göstermektedir. İkincisi, görsel sistemin çok önemli bir bileşenidir. Gözden geçen ışık birkaç kez kırılır.

Sonuç olarak, fotonların kişinin görüntü için algıladığı elektromanyetik impulslara dönüştürüldüğü retinaya girer. Vitröz vücut, ışığın retinaya niteliksel transferinden sorumludur ve aynı zamanda onu korur, yerinde tutar, göze şekil verir.

Vitreus gövdesi kıvamda bir jele benzemektedir, birbirine bağlı özel filament protein molekülleri ve bir sulu solüsyondan oluşur. Ancak bu viskoz bir sıvı değildir, ancak protein filamentleri-fibriller bir kat ile bir jel benzeri hyaluronik asit oluşan karmaşık birleşik ağ yapısı. Normal olarak, bu filamentler ve asit kesinlikle saydamdır.

Olumsuz faktörlerin yanı sıra, yıllar boyunca, protein filamentleri yavaş yavaş yok edilmekte. Şeffaflıklarını kaybettiklerinde, siyah nokta olarak adlandırılanlar gözlerinin önünde uçarlar. Yani, bu tür kusurlar - örümcekler, lekeler, sinekler - denir, vitröz yapısında değişikliklerimha".

Gözlerin önünde siyah noktaların ortaya çıkmasının nedenleri

Patolojinin nedenleri oldukça çeşitlidir. İhlaller, daha önce de belirtildiği gibi, genellikle yetişkinlik ve yaşlılıkta ortaya çıkar ve bedenin fiziksel olarak bozulmasıyla ilişkilidir, ancak tamamen gençlerde ve hatta çocuklarda yıkıma yol açan bir dizi faktör vardır.

En yaygın nedenlerden bazıları şunlardır:

Gözlerin önünde siyah noktalar: görünümün nedenleri ve tedavi yöntemleri
 • Görme veya kafa organlarına travma;
 • Vitrözde kanama;
 • Spazmlar, kan damarlarının kırılganlığı, onarılamaz patolojik değişiklikler;
 • Göz enfeksiyonları;
 • Vücuttaki besinlerin eksikliği (vitaminler, mineraller);
 • Fiziksel ve sinirsel tükenme;
 • Metabolik bozukluklar;
 • Aşırı göz yorgunluğu;
 • Görme organları üzerindeki işlemlerin sonuçları;
 • Kötü alışkanlıklar - sigara, uyuşturucu ve alkol kullanımı.

Gözler önünde siyah noktalar - yıkımın ana belirtisi

Patolojinin varlığı oldukça kolay tanımlanır - farklı şekillerde tek veya çok sayıda koyu oluşumun ortaya çıkmasıyla. Neredeyse görünmez olabilir veya belirgin bir rengi vardır. Hastalığın evresi ne kadar ağırsa, gözünüzün önündeki görünür kusurlar daha nettir.

Patolojinin varlığını bağımsız olarak varsaymak için, beyaz veya sadece hafif bir yüzeye bakmanız gerekir (tüm görüş alanını işgal etmelidir). Gözünüzün önünde bir şey uçarsa, bir uzmana başvurmanız ve profesyonel teşhisler yapmanız gerekir. Tanı konulduktan sonra patolojiyi ortadan kaldırmak için herhangi bir önlem alınabilir.

Gözlerin önünde siyah noktalar: görünümün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Daha net görünen kusurlar, hastalık ne kadar tehlikeli olur. Örneğin, siyah ağlar gözlerinin önünde uçtuğunda iç içe, ateroskleroz veya hipertansiyonun şiddetli bir aşamasından şüphelenilebilir. Şiddetli miyoplardan muzdarip kişilerin risk altında olduğunu belirtmek gerekir.

Gözlerinizin önünde küçük koyu renkli taneler varsa, tümör varlığını varsayabilirsiniz. Aynı semptomlar, bir önceki hastalıktan sonra (örneğin bir enfeksiyon) veya görme organlarına travma geçirir.

Yıkım aşaması ne kadar ağırsa, görüş alanında daha fazla patolojik unsur ortaya çıkar. Bu durumda, retina dekolmanı olasılığı ve vitröz mizahta boşlukların oluşumu büyük ölçüde artar. Zaman içinde göz doktoruna dönmezseniz, vizyon sonunda kısmen ya da tamamen yok olur.

Gözlerin önünde siyah noktaların görülmesi

Bu patolojinin halk ilaçları tarafından tedavi edilmediğine dikkat etmek gerekir, çok daha az bağımsız olarak ortadan kaybolmaz. Şifalı bitkilerin kullanımına dayanan farklı yöntemler, yıkımı tetikleyen nedenlerin ortadan kaldırılmasında ek olarak yararlı olabilir. Ancak, ana tedavi olarak kullanılmazlar.

Gözlerin önünde siyah noktalar: görünümün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Dolayısıyla, bir patolojiden şüpheleniyorsanız, hastanın şüphelerini teşhis edip onaylayacak veya reddedecek bir göz doktoruna başvurmanız gerekir.

Hastalık tespit edilirse, derecesi belirlenir. Ayrıca, doktor ihlalin neden oluştuğunu belirlemeli ve kök nedenini ortadan kaldırmalıdır. Bunun için diğer dar uzman uzmanlara danışmak gerekebilir.

minör değişiklikler olursa, yani imha gelişiminin ilk aşamalarında, ana faaliyetleri belirleme ve görme bozukluğuna yol açan nedenleri ortadan kaldırarak yöneliktir edilir. Örneğin, metabolizmayı ve vücudun genel güçlenmesini geliştirmeyi amaçlayan önleyici tedbirler olabilir ve bu da multivitamin komplekslerinin kullanılmasını düşündürür.

Daha ciddi vakalarda radikal yöntemler kullanılmalıdır - cerrahi müdahaleye bakınız.

Yıkımın ameliyatla tedavi edilmesi sadece aşırı durumlarda gereklidir:

 • Vitreosilis yöntemi. Prosedür bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir. İkincisinin hareketi, bulanık filamentler-fibrilleri kırmayı amaçlamaktadır. Bu tür operasyonların çok karmaşık olduğunu ve başarılarının büyük ölçüde cerrahın becerilerine ve deneyimlerine bağlı olduğunu belirtmek gerekir. Herhangi bir yanlış hareket, vitröz cisme zarar vererek durumu ciddi şekilde kötüleştirebilir;
 • Vitrektomi. Bu durumda cerrahi müdahale, vitreus gövdesinin kısmen veya tamamen çıkarılmasını ifade eder. Ameliyat sırasında, yapay bir ortam ile değiştirilir. Bu yöntemin tehlikesi, gelecekte yüksek katarakt gelişimi, hipotansiyon, retina dekolmanı riskidir. Bu tip cerrahi sadece diğer yöntemlerin etkisiz olduğunu kanıtladığında kullanılır.

ilaç

Terapötik yöntemler, kusurların emilmesine yöneliktir. Bu durumda, doktor, potasyum iyodür, etilmorfin çözeltisi, etilmorfin hidroklorür enjeksiyonları damlalarını reçete edebilir. Genel güçlendirme olarak, fizyoterapi için prosedürler reçete edilir: kan transfüzyonu, potasyum iyodür ile elektroforez, lidaz, parafin uygulamaları. Gerekirse, C ve C vitamini enjeksiyonları, biyostimülanlar.

Gözlerin önünde siyah noktalar: görünümün nedenleri ve tedavi yöntemleri

Halk yöntemleri ile tedavi uygun değildir. Opak alanların saydamlığını geri getirebilecek hiçbir damla veya et suyu yoktur. Durumu daha da kötüleştirmemek için böyle araçlar ile denemenize gerek yoktur.

Brotlar ve infüzyonlar, vücudu güçlendirmek, bozukluğun nedenini ortadan kaldırmak (zayıf kan damarları ile birlikte) için bir doktor tarafından önerilebilir.

Göz hastalıklarının gelişmesini önlemeye yönelik bir dizi önleyici tedbir vardır. Her şeyden önce, olumsuz faktörlerin etkisini dışlamak için gereklidir. Örneğin, nedenler arasında bir hayat zararlı yoludur sırasıyla sağlıklı olmak, sen sağlıklı ve aktif kurşun kötü alışkanlıklarını bırakmak, diyet ayarlamak gerekir.

Gözler çalışma sırasında aşırı derecede zorlanıyorsa, daha sık molalar vermeniz gerekir, bu sırada gözlerinizi rahatlatmak için komplike olmayan jimnastik yaparsınız.

diyabet gibi metabolik bozukluklar, endokrin bozukluklar, bir doktor tarafından düzenli olarak taranması gerekiyor ve o semptomatik tedaviyi gerçekleştirmek amaçlanmıştır.

Bu belirtiyi göz ardı etmeyin ve tavsiye, tanı ve tedavi için bir uzmanla görüşün. Sağlık sana!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 6 = 1