İnferior nazal boşluğun vazotomi: çeşitli operasyon çeşitleri | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

İnferior nazal boşluğun vazotomi: çeşitli operasyon çeşitleri

Alt konka - çok submukozaya geliştirilen mukoza zarı kapsadığı burun yan duvarlarında kemiksi çıkıntılar olduğunu. organizmaya verilir Isıtılmış ve nemlendirilmiş hava - submukozal tabakası, solunum yolu bu bölümünün ana işlevi, daha venöz pleksus olup.

Neden inferior nazal konkadan vazotomiye ihtiyacım var?

İnferior nazal boşluğun vazotomi: çeşitli operasyon çeşitleri

Venöz pleksuslar kanla aşırı doldurma ile artma özelliğine sahiptir. Örneğin, bu bir akut viral rinit ile olur. Sonuç olarak, şişer, burun pasajlarının lümeni daralır ve nefes almak zorlaşır.

Patolojik genişleme çeşitli rinit tiplerinde (alerjik, ilaç, vazomotor, vb.) Önemli bir sorundur. Bu durumda venöz pleksuslar sürekli olarak kanla doldurulur. Bu sorunu çözmek için radikal yöntemlerle - cerrahi operasyonlar mümkündür.

Asıl sorun, hava yolunun bu kısmının tamamen çıkarılmamasıdır. Normal solunum birçok anlara bağlıdır, yani havanın geçtiği alanın genişliği ana faktör değildir. Tam bir çıkarmayı gerçekleştirirseniz, etki doğrudan karşıt olabilir - bir kişi solunumun önemli ölçüde kötüleştiğini hissetmeye başlar.

Buna ek olarak, hava akımının yörüngesi değişir, kronik formdaki iltihap oluşur, kabuklar sürekli olarak oluşur. Bu nedenle, tüm operasyon metotları, kabukların hacmini azaltmayı, mukozasını ve şeklini korumayı amaçlamaktadır.

Bu tür cerrahi müdahaleler farklı isimlere sahiptir, ancak aynı eylemleri üstlenirler. terimleri, çeşitli kombinasyonlar halinde bulunabilir, örneğin, lazer, ultrason ve radyo frekans azalması, radyo dalgası ya da lazerle ablasyon ve vasotomy alt konka azaltılması.

vasotomy altında kesi damar ablasyonu anlama - kırpma kaldırma, yıkım ve parçalanma - tam ya da kısmi yok edilmesi pıhtılaşma - rezeksiyonu ve koterizasyon konhotomiya- kısmi kırpma konhopeksiya - lokalizasyonu ve tespit hafif bir değişiklik, redüksiyon - hacim turbinoplastika azaltır.

Çoğu zaman, yıkım, indirgeme, vazotomiler, parçalanma, koagülasyon altında aynı prosedürü anlaşılır:

İnferior nazal boşluğun vazotomi: çeşitli operasyon çeşitleri
  • Elektro-koter (elektro-kostik, elektrokoagülasyon), cerrahi probu yüksek sıcaklıklara ısıtan bir doğru akımın kullanımını içeren bir yöntemdir. Sonuç olarak, dokuların koterizasyonu;
  • Burun konkalarının radyo dalgası (radyofrekans) vasotomi, radyo dalgaları üreten alternatif yüksek frekanslı akıma maruz kalmayı içerir. İkincisi, dokulardan geçerek ısınmasına ve tahrip olmasına neden olur;
  • Pıhtılaşma veya soğuk plazma azaltımı, radyo dalgası indirgemesine benzer bir yöntemdir. Subukkoz tabakalar üzerinde yıkıcı bir şekilde hareket eden çalışma aracı etrafında bir tür soğuk alan oluşur;
  • - lazer vasotomy (koagülasyon, yıkım, vs ...), alt konkanın adından da anlaşılacağı gibi yöntem olup, lazer etki oluşur: kiriş ısıları ve doku yok;
  • Ultrasonik vasotomy (ayrışma, yıkım, SPL) - ultrason tabi tutulan kullanılarak doku yok;
  • Kriyocerrahi veya kriyotestrüksiyon - yöntem düşük sıcaklıklar uygulamaktır. Kumaşlar önce donar ve daha sonra imha edilir;
  • Conchotomy (rezeksiyon) - kabuğun ve mukozasının bir kısmının çıkarılmasından oluşan mekanik tahribat;
  • Tıraş yöntemleri, öncekine benzer.

Elektrokoter yöntemi

Bu tür cerrahinin temelinde elektrik akımının etkisi vardır: Kabuğun içine, ısıtıldığında, submukozal tabakanın dokularının yanmasına neden olan bir elektrot verilir. Gelecekte, bu yer korkutulur, venöz pleksusun sıkışması ve ıssızlaşması gerçekleşir, kabuk hacmi azalır. Elektrot, cihazın sınırlarının ötesine geçmeyen bir doğru akımla ısıtılır.

İnferior nazal konkaların iki yönlü radyo dalga vasotomi

İnferior nazal boşluğun vazotomi: çeşitli operasyon çeşitleri

Bu yöntem özel bir probun girişinde oluşur. Kullanılan alternatif akım, yıkımdan önce çevreleyen doku ısıtır radyo dalgaları vardır.

Yine, venöz damarların bir ıssızlığı ve kabuk boyutunda bir azalma vardır.

Radyo dalgası Vasotom, dokular kendiliğinden ısıtıldığı için elektro koterizasyondan farklıdır ve ikinci durumda, sadece manipüle edilen cihaz ısıtılır.

Koblatsiya

Bu yöntem radyo dalgası cerrahisinin bir parçasıdır. Operasyon sırasında termal olmayan radyo frekansı enerjisi doku üzerinde etki eder. Manipüle edilen cihazın etrafında, soğuk plazma denen bir alan oluşur. Sonuç olarak, yumuşak dokular nispeten düşük sıcaklıklarda imha edilir. Bu seçenek, termal maruz kalmayı içermez, çevre doku, lazer veya radyo frekansı koagülasyonuna göre daha az zararlıdır.

Lazer vasotomi veya yıkımı, burun konka

Operasyon sırasında bir ışık kılavuzu kullanılır. Mukoza zarının altındaki dokular, lazer ışınının enerjisi altında buharlaşır. Sonuç olarak, hacimdeki kabuklar azalır.

İnferior nazal konka submukozal ultrason vasotomi

Önceki durumlarda olduğu gibi, kabuğun içine özel bir alet yerleştirilir - bir ultrasonik prob. Bu işlemde, ultrasonun etkisi altında submukoza tabakasının sınırlı bir tahribatı vardır.

cryolysis

İnferior nazal boşluğun vazotomi: çeşitli operasyon çeşitleri

Bu seçenek düşük sıcaklıkları içerir. Tüm eylemler özel bir kriyoprob tarafından gerçekleştirilir.

İkincisi mukozaya dokunduğunda, ortaya çıkan buz kristalleri doku hücrelerinin duvarlarını tahrip eder.

Cryodestruction, tedavi edilen bölgedeki küçük damarların trombozu ve lokal kanamaya neden olur. Bu tür yıkıcı önlemler, kabukların hacmini önemli ölçüde azaltacaktır.

Nazal konkaların vazotomi ve submukozal lateralizasyonu

Bu iki yöntem tamamen mekaniktir. Tüm eylemler, submukozal tabakadaki damarların mekanik tahribatından oluşur. Herhangi bir yıkım (lazer, radyo dalgası vb.) Bir vasotomi olarak düşünülebilir. Ancak, sadece bir yerde "submukozal vasatomi"Daha sonra, mümkünse, kabuklardaki azalma, örneğin bir cerrahi keski gibi mekanik tahribata neden olan bir araç tarafından gerçekleştirilir.

bağlanma noktasındaki cerrah nadlamyvayutsya kabuk ve böylece vücuda hava akışı için alanının genişletilmesi, burun yan duvarına taşır: mekanik bir manevra lateralizasyonu.

Turbinoplastika

Bu yöntem, korunurken kabuğun bir kısmının çıkarılmasından oluşur burun mukozası. Prosedür sırasında, fonksiyonel olmayan taraftan bir kesim yapılır. Erişim yoluyla, çıkarma gerçekleştirilir, daha sonra mukoza yerine yerleştirilir.

Tıraş (mikrodeşarj) imha

İnferior nazal boşluğun vazotomi: çeşitli operasyon çeşitleri

Operasyon bir elektromekanik alet kullanılarak gerçekleştirilir. Tıraş makinesi - elektrikli bir pompa ile birleştirilmiş döner bir bıçak. Yani gereksiz dokuları ortadan kaldırır ve hemen ortadan kaldırır.

Listelenen yöntemlerden hangisi sadece bir doktor tarafından kullanılabilir. Seçerken, hastanın bireysel özelliklerini, belirli tekniklere kontraendikasyonların varlığını göz önünde bulundurun.

Ayrıca, herhangi bir operasyondan sonra komplikasyonların olabileceği akılda tutulmalıdır. Bazı durumlarda, cerrahi müdahaleden kaçınmak için konservatif tedavi için bir doktora danışmak yeterlidir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

2 + 1 =