Interkostal nevralji hakkında konuşalım | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Interkostal nevralji hakkında konuşalım

Thoracalgia insanlar arasında daha iyi bilinen bir hastalık olarak adlandırılan, interkostal nevralji ya da bir çok yanlışlıkla “nöroloji” dediği profesyonel bir tıbbi terimdir.

Hemen netleştirmek gerekiyor. Nöroloji – “Sinirlerin bilimi”, Sinir sisteminin patolojisini inceleyen tıp bölümü.

Interkostal nevralji hakkında konuşalım

Nevralji – “Sinir ağrısı”, kompresyona bağlı bir hastalık, yani interkostal bölgede yer alan sinirlerin sıkışması ve kuvvetli kompresyonu.

Patolojik sürece yoğun rahatsızlık hissi veren yoğun ağrı hissi eşlik eder.

Hastalığın teşhisinin karmaşıklığı, parlak klinik belirtilere rağmen, diğer patolojilerle kolayca karıştırılabilmesidir.

Örneğin, kalp, mide, omurgadaki ciddi anormallikler ve bu nedenle interkostal sinirlerin sıkışması semptomlarını iyice incelemek ve bu hoş olmayan hastalığın nasıl tedavi edileceğini bilmesi arzu edilir. Torakalgia ve tezahürlerini daha ayrıntılı olarak konuşalım.

Patolojik sürecin gelişimini tetikleyen faktörler

Nevralji, antik Yunan dilinden ilaç haline gelen bir terimdir. Demek “Sinir hastalığı”. Bu rahatsızlığın saldırısı ile, ağrılı spazm sinir dokusu boyunca yayılmaya başlar ve göğsün doğal hareketlerinden yoğunlaşır – örneğin, ilham-ekshalasyon, kahkaha ya da şiddetli öksürük ile. Torakaljinin sadece bunun gibi görünmediğini bilmek gereklidir – hastalık her zaman insan vücudunda meydana gelen bazı patolojik süreçlerin bir belirtisidir.

Interkostal nevraljinin ana nedenlerini düşünün (nöroloji değil!):

Interkostal nevralji hakkında konuşalım
  • Nadir nevralji nedeni, sinir dokusunun özel bir patolojisidir –
    sinir zarının inceltildiği ve hasar gördüğü demiyelinizasyon;
  • Hastalık provoke etmek için çeşitli travmalar ve zehirlenmeler olabilir ve interkostal bölgede ağrı sendromu neden en küçük çatlak veya çürük yeteneğine sahiptir. Vücudun zehirlenmesi ile ilgili olarak, interkostal nevralji sıklıkla ciddi bir enfeksiyöz süreç sırasında organların iç zehirlenmesinin yanı sıra dışsal (bakteriyel, toksik, ilaç) zehirlenmesine neden olur;
  • Omurga hastalıkları;
  • Bazı enfeksiyöz ve inflamatuvar süreçler – skleroz, tüberküloz, ARVI, liken, plörezi;
  • Dış faktörler torakolojinin tezahürlerini de tetikleyebilir. Bunlar arasında doktorlar arasında şunlar yer alır: alkol kötüye kullanımı, aşırı fiziksel aktivite, endokrin sistemde bozulma, bağışıklık sisteminin arızası;
  • Hormonal değişiklikler;
  • Yaş.

Hastalığın nedenleri hakkında konuşmak gerekirse, belirli bir özelliği belirtmek gerekir: çok nadiren sendrom herhangi bir nedenden dolayı oluşur, genellikle tüm provoke edici faktörler tezahürüne yol açar. Nöralji doğru ve zamanında teşhis için önemlidir ve tanı, hastalığın ana belirtilerini tanımak için yardımcı olabilir.

Torakalgia belirtileri

Interkostal nevralji hakkında konuşalım

Interkostal nevralji belirtileri öncelikle şiddetli ağrı sendromu içerir, yoğunluğu doğal hareketlerden artar – vücudun köşeleri, inhalasyonlar, ekshalasyonlar, yüksek sesli konuşma. Acı çabucak gitmez – tatsız duyular bir kişiyi birkaç saatten birkaç güne kadar rahatsız edebilir. Ağrılı lekeleri palpe ederseniz, ağrı dramatik şekilde artar.

Torakaljinin karakteristik bir özelliği, bir kişinin ağrının sinirin üzerine nasıl yayıldığını ve ağrılı spazmın hareket ettiği bir çizgiyi bile tutabildiğini hissetmesidir. Duyguların yoğunluğu, etkilenen bölge üzerindeki cildin hassasiyeti kaybedecek şekilde, doku uyuşmuş gibi gözüküyor.

Bu belirtiler birinci, klasik aşama için karakteristiktir, ikinci aşamada hastanın deride solukluk, kas kasılmaları, hiperemi ve bol terleme olabilir.


Parlak ve şiddetli semptomlara rağmen, torakoloji genellikle diğer hastalıklar ile karıştırılır – özellikle kalp krizi ile. Bir hastalığı diğerinden ayırt etmek oldukça kolaydır – bir nevralik sendrom durumunda, ağrı bir bölgede lokalize değildir, bir dalga veya vücut boyunca bir yay boyunca geçtiği için. Ayrıca, acı nitrogliserin ile alınamaz, ancak ağrı yatıştırıcı ve sakinleştirici kullanımı ile azalır.

Geleneksel tıp kullanarak torakolojinin tedavisi

İnterkostal nevraljiyi nasıl tedavi edeceğiniz hakkında konuşun, önemli bir gözlemle başlamalısınız: hastalığı tedavi etmeden önce teşhis edilmelidir. Kendi kendini tahmin etmeyin ve interkostal nevralji için kendi kendine ilaçlama yapmayın. Belirtilerin patolojisi ve gerekli tecrübenin olmaması, kalp, böbrek, mide gibi ciddi hastalıklarla kolaylıkla karışabilir. Ek olarak, profesyonel tanı, hastalığın kesin nedenlerini tanımlayacak ve bu nedenle – en etkili tedaviyi atayacaktır.

Interkostal nevralji hakkında konuşalım

Genellikle torasalji ilacı reçete edilir: doktor hastaya reçete
ağrı kesiciler, özel tipte gevşeticiler. Masaj ve terapötik jimnastiğin yanı sıra manuel terapi dersi verilir. İhmal edilmiş bazı vakalarda, cerrahi düzeltme konusu düşünülmektedir.

Sendroma neden viral veya enfeksiyöz süreçlerden kaynaklanıyorsa, hasta için antiviral ve sedatif ilaçlar reçete edilir. Hastaya, katılacak hekimin tüm tavsiyelerine sıkı sıkıya uyularak katı bir yatak istirahati yazılır.

Toracalgia tedavisi hem bir hastanede hem de evde gerçekleştirilebilir.

Geleneksel tıp ile torakalgia tedavisi

Evde akut interkostal nevralji nasıl tedavi edilir? Farmasötik ilaçlar olmadan yapamazsınız: alternatif ilaç araçları en şiddetli ağrı sendromunu kaldıramaz – bu hastalığın en parlak işareti. Bununla birlikte, ağrılı interkostal nöroloji için bazı halk ilaçları hastanın genel durumunu iyileştirmede iyi bir sonuç vermektedir.

Interkostal nevralji hakkında konuşalım

Özellikle, etkilenen bölgeyi huş tomurcukları veya valerianların alkollü tentürleri ile sürtünmesi etkilidir. Ancak alkol infüzyonlarından uzun bir süre boyunca sıkıştırır, empoze etmemek daha iyidir – alkol cildi ciddi şekilde yakabilir.

Yardım edebilir ve ısınabilirler, fakat torakalgia durumunda, doğrudan ısınmanın, yani sıcak su şişelerinin, ezilmiş sıcak patateslerin doğrudan vücudun üstüste gelmediğini bilmek önemlidir. Önceden etkilenmiş alan, kalın bir bez veya mendil ile sarılır ve sadece sıcak kompres uygulandıktan sonra.

Direkt ısıtma yaparsanız, dokuların şişmesine neden olabilirsiniz ve ağrı bir intikam ile geri dönecektir.

Islak kompresleri, şifalı bitki ve meyve sularından (örneğin, yabanturpu ya da siyah turptan) boğaz noktalarına uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki yönteme göre hazırlanan banyolar tarafından iyi bir etki sağlanır: su içinde 0.5 kg deniz tuzu çözülür, adaçayı (1-1.5 litre) dökülür ve en az 20 dakika bu tür bir banyoda uzanır.

Hastalığın tedavisi ve oral alınmalıdır bitkisel çay, etkili olabilir. Halkalı bitki uzmanları, papatya, limon balsamı, kızamıkçık ve özel bitkisel preparatların özünü almak için torakalgia ile öneriyorlar.

Halk ilaçları hastalığın tedavisinde kullanılabilir, ancak tedaviyi genel olarak sürdüren doktorla anlaştıktan sonra kullanılabilir.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

48 − = 45

Adblock
detector