Kadınlarda kasıkta lenf düğümlerinin genişlemesi ve iltihabı | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Kadınlarda kasıkta lenf düğümlerinin genişlemesi ve iltihabı

Vücuttaki lenf düğümleri, lenf aktığı biyolojik filtrelerin özelliklerine sahiptir. Vücudun organlarından ve organlarından gelir. Lenf sistemi, vücudu patojenlerden ve virüslerden koruyarak bağışıklığı yaratmaya ve güçlendirmeye katılır.

Genel bilgi

Kadınlarda kasıkta lenf düğümlerinin genişlemesi ve iltihabı

Toplamda, insan vücudunda 500’den fazla lenf düğümleri vardır. Kasıktaki kadınlarda lenf düğümlerinin yeri asimetriktir: solda – 20, sağda – 14. Bilim adamlarına göre, bu düğüm düğümleri tesadüfi değildir. Bu gerçeği, organların gelişiminin insan vücudunda sağ yarıya hakim olduğu gerçeği ile açıklarlar, bu nedenle daha çokları vardır.

Enflamasyon, mikroorganizmaların, diğer enfekte bölgelerden gelen kan ve lenf hareketi ile gerçekleşmesinden kaynaklanır.


Lenf düğümleri patojen mikrofloranın hayati organlara girişini engeller. Kasık bölgesinde bu alanda bir artış varsa, jinekolog derhal danışılmalıdır.

Lenf nodları kasıkta neden iltihaplıdır?

Kasık bölgesinde kadın vücudunda lenf düğümlerinin farklı nedenleri vardır.

Uzmanlar ana hatlarını belirler:

 • Onkolojik hastalıklar. Malign tümörlerin ilerlemesi sırasında, tüm lenf düğümleri iltihaplı hale gelir ve boyut olarak artar;
 • Küresel bakteri ve tüberkül basilinin vücuda girişi;
 • Viral enfeksiyonların varlığı. Kasıkta, lenf düğümleri sıklıkla kızamık, uçuk ve kızamıkçık gibi hastalıklara tepki gösterir;
 • mantarı;
 • Greft reddi ile birlikte, operasyon alanında iltihaplanma yanı sıra;
 • Mekanik kasık yaralanmalarından sonra;
 • Vücudun cinsel yolla bulaştığı hastalıklar bulaştığı zaman. Klamidya, frengi, gonore, ürelazmoz olabilir.

Kasık yaralandığında, lenf düğümlerinin hızlı bir iltihaplanması olduğunu unutmamak önemlidir. Enfeksiyon oluşursa, hastalık ilerledikçe bu süreç sorunsuz ilerler.

semptomlar

Herhangi bir hastalık ilk aşamada tedavi etmek daha kolaydır.

Bu nedenle, kasıktaki lenf bezlerinin iltihaplanmasıyla ilgili aşağıdaki belirtilerle karşılaşırsanız, hemen bir doktora danışmalısınız:

Kadınlarda kasıkta lenf düğümlerinin genişlemesi ve iltihabı
 • Lenf düğümü büyütüldü;
 • İltihap bölgesinde kızarıklık;
 • Düğümler şişti ve daha yoğun oldu;
 • Dokunulduğunda acı verici duygular;
 • Enflamasyon yerlerinde hastalığın ilk aşamalarında sıcaklıkta önemli bir artış. Hastalığın ilerleyiş hızına bağlı olarak, vücut boyunca yükselir.

İnguinal lenfadenit geliştikçe ve lenf nodlarında pus biriktikçe, kadınlarda zehirlenme olur.

Aynı zamanda titreme, genel halsizlik, baş ağrısı ve kas ağrısı ile birlikte sıcaklıkta keskin bir artış olur. Klinik analiz, ESR ve lökositoz indeksinde keskin bir artış olduğunu göstermektedir.

Onkolojik hastalıklar son evrelerde sıklıkla tespit edilir. Bu, onlarla lenf düğümlerinin sadece biraz genişlemiş olması ve ağrıya neden olmaması gerçeğidir.

Vücut zührevi enfeksiyonlardan muzdarip olduğunda, inguinal lenfadenit neredeyse belirsiz kalır. Bu nedenle, tam bir muayeneden sonra ve test sonuçlarının elde edilmesinden sonra, sadece bir doktor doğru tanı koyabilir.

tanılama

Her şeyden önce, bir teşhis yapmak için görsel muayene gereklidir. Bir enflamatuar sürecin varlığında, lenf düğümleri sıkıştırılır, ağrılıdır, şişirilir. Kasık bölgesindeki sıcaklık artar. Sınav ve sorgulamaya ek olarak uygun bir sınav atanır. Bunun için, klinik ve biyokimyasal analizler için kan bağışı, pelvik organların ultrason tanısı (ultrason) geçirilmesi gereklidir.

Ayrıca bilgisayar ve manyetik rezonans görüntüleme, radyografik muayene de yapılabilir. Onkolojik bir hastalık şüphesi varsa, iltihaplı lenf nodunun biyopsisi alınır.

tedavi

Lenf düğümlerinin tedavisi, hastanın kapsamlı bir incelemesinden elde edilen verilere dayanılarak belirlenir. Tedavi kasıkta lenfadenite neden olan bağlı olarak reçete edilir, çünkü kendi içinde genellikle gelişmez, ancak enfeksiyonun vücuda alınmasının bir sonucudur. Kural olarak, selefler carbuncles, abscesses, furuncles.

İltihaplı lenf düğümlerinin tedavisi cerrahi ve konservatif olarak gerçekleştirilir.

İlk aşama aşağıdaki önlemlerden oluşmaktadır:

Kadınlarda kasıkta lenf düğümlerinin genişlemesi ve iltihabı
 • Antibiyotiklerin alımı. Doz, tedavi süresi, hastalığın inflamasyonu, bireysel özellikleri ve ağırlığını dikkate alarak, katılan doktor tarafından reçete edilir;
 • Yerel eylem antiseptik ilaçların alımı. Genellikle bu amaçla bir merhem kullanılır “Levomekol”. Etkilenen bölgeye uygulanan gazlı bezlere uygulanır;
 • Fizyoterapi prosedürlerinin yapılması. Anti-inflamatuar etki elde etmek için elektroforez, antibiyotiklerle birlikte kullanılır.

Pürülan inguinal lenfadenit, ilaç ile belirtilmelidir “Levomekol” ve fizyoterapi yasaktır.

Kasıktaki lenf düğümlerinin sadece bir artışı ve kızarması değil, aynı zamanda bir irin birikmesi olması durumunda ameliyatla tedavi uygulanır. Cerrah, pürülan sıvı akışını sabit tutmak için drenaj yapar.

Kasık bölgesinde lenfadenitin halk ilaçları ile tedavisi ilk aşamada gerçekleştirilebilir. Bu tür olaylardan sonuç alabilmek için ilaçlarla birleştirilmeleri gerekmektedir.

Önleyici tedbirler

İnguinal bölgede lenf nodlarının patolojisinin zamanında teşhisi ve uygun şekilde seçilmiş konservatif tedavi genel olarak uygun bir prognozdur.

Profilaktik amaçlarla, kasıktaki lenfadenit, kronik enfeksiyonların odaklarını sterilize etmek için kullanılır, cinsel yolla bulaşan hastalıkları izler.

Periyodik muayeneleri geçmenin patolojiyi zamanında tanımlamaya yardımcı olacağını unutmayın. Ve bu, tedavinin hastalığın ilk aşamasında gerçekleştirileceği anlamına gelir. Sağlıklı ol!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 7 = 2

Adblock
detector