Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor? | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?

Vneshnechnye koyu sekresyonları kadınları korkutur, endişe ve birçok soruna neden olur. Bunlar norm mu yoksa hastalık mı gösteriyor? Neden ortaya çıktılar ve ne yapmaları gerekiyor ki emsal tekrar olmaz mı? Anlayalım.

Norm ve patoloji

Menstruasyon arasındaki koyu kahverengi akıntı, aşağıdaki durumlarda bir dizi hastalığın belirtisi olabilir:

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?
 • Bir kadın hormonal ilaçlar almazsa (tedavi anından itibaren 3 ay içinde bu tür arızalara izin verilir);
 • alt karın ağrısı, kaşıntı, dış genital bölgede ve vajinada yanma, cinsel ilişki sırasında ateş ve rahatsızlık eşlik ediyorsa;
 • menopoz döneminde, bir yıldan fazla bir adet olmadığı zaman;
 • seksden sonra ortaya çıktığında.

Koyu deşarj aşağıdaki durumlarda normun bir çeşididir:

 • adet öncesi birkaç gün veya saat;
 • menstrüasyondan birkaç gün sonra gözlenir;
 • hormonal ilaçlar alan kadınlarda döngüsünün ortasında;
 • kaba seks sonrası;
 • ilk cinsel ilişkide.

Karanlık seçimler, döngü ortasında neden görünür?

Patolojilerin yokluğunda ve önemsiz miktarlarda, atılımlar yumurtlamayı gösterebilir ve normun bir varyantıdır. Aksi takdirde, uterus kanaması veya intermenstrüel kanama var.

Döngünün ortasındaki kanama aşağıdaki patolojilere bağlı olarak ortaya çıkabilir:

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?
 1. endometriyoz;
 2. Servikal erozyon;
 3. fibrom;
 4. Servikal veya rahim kanseri;
 5. Eklerin tümörleri;
 6. Internal adenomyoz;
 7. Sarkomu.

Listelenen hastalıklar büyük bir tehlike oluşturuyor.

Cinsel ilişkiden sonra mukus temasının düzenli olarak ortaya çıkmasıyla, erozyon veya servikal kanserden ve uterusun iç tabakasının ağrılı iltihapından şüphelenebilirsiniz.

Intermenstrüel kanamanın nedenleri ilk üç ay boyunca kullanılan hormonal ilaçlar (haplar, halkalar, yamalar) olabilir.

Aksi halde, patoloji aşağıdaki nedenlerden birisini kışkırtır:

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?
 • Döngüyü etkileyen ilaçlar, örneğin, estrojen ile takviyeler;
 • Acil kontrasepsiyon için ilaç kullanımı (pr. "Postinor", "Ginepriston");
 • Rahim içi spiral;
 • Hormonların düşük düzeyde eşlik ettiği tiroid bezinin disfonksiyonu;
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda vajinanın iltihaplanması, cinsel enfeksiyonlar;
 • Hormonal dengesizlik, örneğin, progesteron yetmezliği, hiperprolaktinemi;
 • Genital organlarda yaralanmalar;
 • Polikistik yumurtalık;
 • Bir dizi jinekolojik prosedür;
 • Güçlü stres, şok, duygusal şok, aynı zamanda iklimde keskin bir değişim.

Eğer bir kadın farklı cinsel partnerlerle sıklıkla korunmasız cinsel ilişkiye girerse, cinsel yolla bulaşan hastalıktan şüphelenebilir. Bu durumda başka belirtiler de vardır: karın ağrısı, kaşıntı, idrara çıkma ile yanma. Ayrıca ektopik gebelik veya düşük yapma anlamına da gelebilir. Bu koşullar çok güçlü bir ağrı sendromu ile karakterizedir.

Ayda ve sonrasında meydana gelen koyu deşarj

Menstruasyondan 1-3 gün önce, bu normun bir varyantı olarak kabul edilir.

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?

Standart menstruasyondan önce bireysel kahverengi veya kırmızı vuruşların görünümü oluşabilir.

Bu daha uzun süre devam ederse, aylık yerine koyu kahverengi deşarj var, patolojinin varlığından şüphelenebilirsiniz. Bu fenomenin ana nedenleri şunlardır: şiddetli stres, iklim değişikliği, hormonal dengesizlik, hormonal alım, rahim polipleri, endometriyal hiperplazi ve rahim boynunun veya tüm rahmin endometriozisi (adenomyoz).

Aylık olarak gözlenen karanlık akıntı

Menstrüasyonun bitiminden 3 gün sonra devam ederse, o zaman tehlike yaratmayın - bu rahmin saflaştırılması için doğal bir süreçtir. Aksi taktirde, jinekologlar, endometriozis ve benzer patolojilerin olasılığı yüksek olduğu için bir jinekologu ziyaret etmek gerekir.

Seks sonrası ayrışmalar

Kural olarak, bu olguya ağrı ve rahatsızlık eşlik eder. Cinsel ilişkiden her seferinde bu gerçekleşirse, vajinal bir tümör olan serviksin kanser veya erozyona uğraması gibi ciddi hastalıkların varlığından şüphelenilebilir.

Kürtaj sonrası koyu deşarj

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?

Bu prosedürden sonra ortaya çıkan sır her zamanki adetlerden farklıdır. Bu yüzden normun ne olduğunu ve patolojinin ne olduğunu bilmek önemlidir. Kürtajın sonuçları, menstruasyon fonksiyonunun ihlali anlamına gelir.

Ve işlemden sonraki ay boyunca korunmasız seks yapıldıysa, ultrason geçirmeniz ve yeni bir hamileliği dışlamanız gerekir.

Döngüyü düzenleyen ve komplikasyonların gelişmesini engelleyen bir doğum kontrol aracı seçilmesi de önerilir.

Kürtajdan sonra ortaya çıkan sır, aylık ancak aynıdır. Kanamanın yoğun olmadığını, kanın bükülme zamanının geldiğini gösterir. Kürtaj sonrası izolasyon normunda yaklaşık 10 gün. Pıhtıları varsa, kirleri varsa, rahim tamamen temizlenmiş olduğundan emin olmak için bir ultrason gerekir.

İşlemden sonra aşırı kanama uyarılmalıdır. Onun varlığı bir saat içinde 4 damla iki conta kullanımı ile belirtilmektedir. Bu durumda acil yatış ve uygun tedavi gereklidir.

Kesim gölgesi değişirse, keskin, hoş olmayan bir koku alırsa, komplikasyonların varlığından şüphelenebilirsiniz - enfeksiyon.

Hamilelik sırasında farklı trimesterlerin koyu deşarjı

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?

İlk haftalarda, bu fenomen uterustaki fetal yumurta implantasyonunun bir göstergesi olabilir. Bu süreç, küçük kan damarlarına verilen hasarla ilişkilidir, dolayısıyla ortaya çıkan deşarj oldukça yetersizdir. Onların ayırt edici özelliği tek bir karakterdir. Ayrıca rahatsızlık yaratmazlar, hoş olmayan belirtiler eşlik etmez.

Bazen hamileliğini bilmeyen bir kadın, adet döngüsünün başarısızlığının başarısız olduğunu düşünebilir. Fakat vücudunuza daha yakından bakarsanız, durumunuzu oldukça erken öğrenebilirsiniz.

İlk üç aylık dönemde, hormonların dengesizliğinden dolayı ortaya çıkabilirler. Genellikle, ekskresyonlar bir sonraki menstrüasyonun başlayacağı bir zamanda ortaya çıkar. Bu durum tehlikeli değildir, hoş olmayan duyumlar vermez, ancak bir uzmanla görüşmeyi gerektirir. Onlar, fetal yumurtanın implantasyonundan sonra olduğu gibi, yetersiz, keskin bir kokuya sahip değildir ve kısa bir süre son bulurlar.

Ayrıca, hamilelik sırasında taburcu bir başlangıç ​​düşüklüğü belirtisi olabilir.

Bu durumda ya sümüklü ya da ılımlı olabilir, ya da mukus sıçraması olsun ya da olmasın, ve kural olarak, fetal yumurtanın ayrılmasına tanıklık edebilirler. Ayrılma, diğer semptomlar ile eşlik eder: ağrı, mide bulantısı, kusma. Bu durumda acilen acil yardım gereklidir.

Koyu kahverengi deşarj neden ortaya çıkıyor?

Trimesterden bağımsız olarak, bu fenomen bazen serviksin veya enfeksiyöz / enflamatuar süreçlerin erozyonunu gösterir. Erozyon gebelik döneminde tedavi edilemez. Enfeksiyonlar ve inflamasyonlar ile ilgili olarak, her bir hastalıktaki tedavi önemli ölçüde farklılık gösterebilir.

İkinci ve üçüncü trimesterde, vajinal mukusun kahverengi rengi, yukarıda belirtilen plasental ayrışmayı veya sunumunu gösterebilir.

İlk durumda, oldukça fazla kanama olabilir. Hamilelik dönemindeki dekolman tedaviye cevap vermez ve doktorlar sezaryene başvurur. Bazen ikincisi daha sonraya ertelenebilir.

Plasenta previa ile birlikte, fetus, büyüdükçe, giderek daha fazla bastırır. Sonuç olarak, içindeki gemiler hasar gördü. Bu durumda, bebeğin rahimdeki durumunu dikkatle izlemeniz gerekir, çünkü plasentayı sıkmadan dolayı oksijen açlığı riski vardır.

Kendinizi teşhis etmeyin! Bir uzmana başvurduğunuzdan ve kendilerine verilen önerileri uyguladığınızdan emin olun. Sağlık sana!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

78 + = 85