Kadın sağlığı

Laparoskopi nasıl yapılır?

Laparoskopi şu anda en çok koruyucu cerrahi tip olarak kabul edilmektedir. Onlardan gelen dikişler neredeyse kalmaz - sadece deliklerden küçük izler, iyileşme süresi birkaç gün sürer. Yurtdışında - örneğin, İsrail'de - insan faktörü bile dışlanıyor - cerrahi müdahale otomatikleştiriliyor. Sabah bir operasyon gerçekleştirildi - akşam saatlerinde hasta zaten yürüyebilir. Tabii ki, ameliyat prosedürü komplikasyon olmadan geçti.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Ana enstrüman bir laparoskoptur. Bu, görüntüyü monitöre veren bir video kameraya takılı bir lens sistemi ile donatılmış teleskopik bir tüpdür.

Karbondioksit karın içi boşluğuna enjekte edilerek, iç organların düzleştiği ve maksimum görünürlük sağladığı yere enjekte edilir.

Operasyonların yelpazesi - küçük pelvis ve karın boşluğunda bulunan tüm organlar. Rahim ve diğer jinekolojik organların laparoskopisi genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Jinekolojik operasyonlar

Uterusun laparoskopi ile çıkarılması için endikasyonlar aşağıdaki durumlardır:

 • tümörler: fibroadenomlar ve fibromlar, şartlı olarak izin verilen uterusun boyutu - 11 haftadan fazla;
 • jinekolojik organların kanseri;
 • bir kadının sağlığını ve hayatını tehdit eden sık rahim kanaması;
 • rahmin ihmal ve prolapsusu;
 • karın boşluğunda endometriumun ektopisi;
 • akut endometriozis.

Rahim ve yumurtalıkların laparoskopi ile genç kadınlara çıkarılması, sadece ahlaki travmaya neden olur - ameliyattan sonra vücutta yara izi kalmaz.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Bununla birlikte, üreme çağındaki kadınların ameliyat edilmesinden önce, psikolojik bir bakış açısından hazırlanmanın arzu edilir - bir histerektomiden sonra hamile kalma zorluğu, kendi aşağılıklarını hissettirir.

Ayrıca şunu bilmelisiniz: Böyle bir operasyonun ardından vücuttaki keskin bir yaşlanma başlar - cilt, saç, karakter değişiklikleri, osteoporoz gelişimi dahil olmak üzere tüm menopoz belirtileri ortaya çıkar. Eğer bir kadın menopoz dönemine girmişse, o zaman tüm sonuçları daha kolay tolere eder.

Progesteronun gelişimi endokrin sistem ve adrenal bezler tarafından ele geçirilmiştir - kadın hormonlarının daha az üretilmesine izin verin, ancak yaşlanmaya "Düşmedi", Onlar kayıp. Bu nedenle, uterusun laparoskopi ile çıkarılmasının mümkün olup olmadığının merak edilmesi, üreme çağındaki kadınların hemen hormon replasman tedavisinin olasılığını tartışmalı ve buna hazırlanmalıdır.

Çıkarma, yumurtalıklardan sadece birine dokunduğunda, ikincisi ek yük ile baş edebilmekte ve klimakterik değişiklikler meydana gelmemektedir. Laparoskopi, yumurtalıkların ana üreme organını (uterus) etkilemeden çıkarmanıza izin verir. Operasyon ooferektomi denir.

Bu tür cerrahi müdahaleler aşağıdaki endikasyonlarla gerçekleştirilir:

Laparoskopi nasıl yapılır?
 • epididim kanseri;
 • bir apse;
 • ektopik gebelik;
 • endometriozis alevlenmesi;
 • uzantıdaki kist;
 • çeşitli etiyolojilerin hormona bağlı tümörlerin büyümesini durdurmak için, östrojen kaynağını kaldırmaya ihtiyaç vardır.

Sadece bir yumurtalığın çıkarılması ile, hamileliğinizi gelecekte planlayabilirsiniz.

yumurtalık ameliyatı

Bu manipülasyon genellikle 2 işlemi birleştirir - yumurtalıkların ve ventriksasyonun doğrudan çıkarılması. Bu, uterusun herhangi bir yumurtalıktan sapması nedeniyle, kordonların yapışması için addır. Acılar jinekolojik organların inflamatuvar süreçlerinde ve ameliyat sonrası ortaya çıkar.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Rahim karın duvarına bağlanan küçük bir pelvise sabitlenir. Bu ayrıca onu yer değiştirme ve ihmalden korur. Rahim fibroidleri çıkarılırken laparoskopi sonrası hamilelik sadece myom uterusun dışında iken mümkündür - bu durumda rahim duvarlarının kesilmesi gerekmez.

Boşlukta bulunan rahim fibroidlerinin, organın kendisi çıkarılmadan laparoskopisi yapılmaz. Bu durumda, başka bir operasyon - bir laparotomi yapın.

Miyom bir ve küçük ise, o zaman bebeği taşıyabilme yeteneği korunur. Rahimde hemen hemen algılanamayan bir dikiş vardır ve embriyo bağlanmasının olasılığı sezaryenle aynıdır.

Laparoskopik yöntemle jinekolojik operasyonlara hazırlık

Laparoskopik cerrahi için preoperatif hazırlık, hazırlık döneminden normal cerrahi müdahaleye farklılık göstermemektedir. Doktorun istediği tüm testleri alırlar, ultrason muayenesi yaparlar, kardiyovasküler sistemin durumunu belirlerler.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Hastanın geleceği ile konuşurken, olası alerjik reaksiyonları netleştirilir, anestezinin tipi, bazen maliyeti, tartışılır. Ameliyat öncesi, enflamatuar süreçler ve bulaşıcı hastalıklar tedavi edilir, endometriozis remisyon durumuna getirilir.

Ameliyattan bir gün önce bağırsakları temizlemeye yardımcı olan bir ilaç almaya başlar. Operasyondan önce akşamları ve daha sonra sabahları temizlik lavmanı yapmak mümkündür.

Ameliyattan 3-4 saat önce, doktorlara sigarayı bırakmaları tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası dönem

Uterusun laparoskopisinden sonra postoperatif dönem kaviteden sonra daha kısadır.

Ameliyattan 8 saat sonra, hasta kalkmaya izinlidir ve operasyonun karmaşıklığına ve genel duruma bağlı olarak 3-5 günde taburcu edilir. Ameliyat sonrası dönemde gerekli tedavi abdominal operasyon sonrası reçeteden farklı değildir. Rahatsızlığı ve antibiyotikleri ortadan kaldırmak için kullanılan ağrı kesiciler - enfeksiyonu önlemek için.

Operasyondan hemen sonra yemek yemek çok önemlidir.

Laparoskopi nasıl yapılır?
 • Laparoskopiden sonraki akşam, gazsız maden suyu içmesine ve dogrozu kaynatmasına izin verilir;
 • İkinci gün, fermente süt ürünlerinin diyete girmesine izin verilir;
 • Günün 3'ünde günlük menüde etli sufle, et suyu, meyve püresi yer alır.

Diyet, kabızlık olmayacak şekilde olmalıdır.

Genel olarak, iyileşme süresi yaklaşık bir ay sürer, bu süre boyunca aktif olarak spor yapamazsınız, sauna veya hamamı ziyaret edip seks yapabilirsiniz. Menstruasyon laparoskopik cerrahiden 4 hafta önce başlamış ve bitmiş ise, ilişki önerilmemektedir.

Postoperatif komplikasyonların görünümü aşağıdaki semptomlarla gösterilmektedir:

 • bol kan emici;
 • pürülan inklüzyon ile deşarj;
 • ponksiyonların iltihabı;
 • genel sıcaklık artışı.

Bu durumda, bir jinekoloğa başvurmanız gerekir.

Laparoskopi nasıl yapılır?

Jinekolojik operasyonlardan sonra postoperatif komplikasyonları önlemek için, özel aktiviteleri birleştirmek gereklidir. "Jimnastik" - Kegel egzersizleri. Gelecekte kasların güçlendirilmesi sayesinde, vajinal prolapsusu, rahmin atlanması, dışkılama ve idrara çıkma ile ilgili problemlerden kaçınmak mümkün olacaktır.

Üreme organları - rahim ve yumurtalıklar - tamamen çıkarılırsa, osteoporoz ve ateroskleroz gelişimini durduran hormon replasman tedavisi ilaçlarına bağlanmak gerekir.

Yumurtalıkları çıkarırken, kilo hızla artmaya başlayabilir, bu nedenle rasyonel bir diyet bulmanız, diyetinizi normalleştirmeniz gerekir. Tüm bu önlemler, gelecekte normal yaşam tarzına geri dönme konusunda yardımcı olacaktır. Laparoskopiden sonra üreme fonksiyonlarını koruyan kadınlar hamileliği bir yıldan daha geç olmamalıdır.

Hiç şüphe yok ki laparoskopi ameliyatına da cerrahi müdahale denir - vücut dinlenmeye ve adaptasyona ihtiyaç duyduktan sonra.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

+ 83 = 86