Kadın sağlığı

Parlak sarı idrar: fenomenin ana nedenleri. İdrar rengindeki değişim nedir?

İdrar rengi vücuttaki metabolik süreçlerin aktivitesini karakterize eden oldukça önemli bir göstergedir. Yine de, insanlar çok nadiren buna dikkat ederler. Normalde rengi sarıdır, ancak çeşitli sebeplerden dolayı değişir.

Norm normu da parlak sarı idrar, ancak bazı durumlarda çok yoğun renklendirme vücuttaki anormalliklerin bir belirtisidir.

İdrar renginin doygunluğu, içerdiği pigment miktarının yanı sıra konsantrasyonuna bağlıdır.

Yiyecek, içecek ve ilaç etkisi

Bazı durumlarda idrarın parlak sarı renginin vücudun rahatsızlıklarına işaret etmesi gerçeğine rağmen, tespit edildiğinde bir kerede üzülmek gerekmez - bu fenomenin diyetinizden kaynaklanması mümkündür.

Bu tür bir pigmenti idrar veren maddeler bu tür ürünler içinde bulunur:

Parlak sarı idrar: fenomenin ana nedenleri. İdrar rengindeki değişim nedir?
 • Havuç ve meyve suyu;
 • kabak;
 • Pancar. Bu ürün genellikle kırmızımsı bir pigment verir, ancak sarı bir renk tonu da ortaya çıkabilir.

Boyalarla gıda ürünlerini kullandıysanız, genellikle idrarın parlak sarı rengi ortaya çıkar. İkincisi ayrıca büyük miktarda karbonatlı içecek içerir.

Bazı ilaçlar da idrar rengini etkileyebilir:

 • B grubu vitaminler, C ve A vitaminleri;
 • 5-nitrofuranın türevleri;
 • Bazı antibiyotik türleri.

İlacın kendisi, biyolojik sıvının pigmentindeki bir değişikliğe katkıda bulunmasa bile, bu etki, kapsül kabuğunda bulunan boyalarla üretilebilir.

Ana nedenleri

Eğer fenomen belirli ilaçların, yiyeceklerin veya içeceklerin alımından kaynaklanmıyorsa, diğer faktörler ile açıklanabilir:

 • Dehidrasyon. Hamilelikte müshil, kan zehirlenmesi alarak gastrointestinal hastalıklar, ishal, kusma, onun neden terleme olabilir gizlenmesi, vb Bakım su kaybını önlemek için sıvı normal miktarda tüketmek alınmalıdır ..;
 • Akut bağırsak enfeksiyonları;
 • şişme;
 • Emzirme.

Fiziksel efor, artan terleme ile, vücut yeterince sıvı almak, onun yokluğunu telafi etmek için böbreklerde sıvı emiliminin artması var. Bu idrarın parlak sarı olmasının sebeplerinden biridir.

Bazı durumlarda, vücuttaki sıvı geciktirilir, bu sorunun belirtileri dehidrasyondur.

Bu olguya neden olan hastalıklar şunlardır:

Parlak sarı idrar: fenomenin ana nedenleri. İdrar rengindeki değişim nedir?
 • Kronik kalp yetmezliği;
 • Karaciğer sirozu;
 • Gebelik gestosis.

Vücuttaki sıvının tutulmasıyla şişer, çünkü hücreler arası boşlukta kalır.

Vücudun, bazen bu fenomenden söz eden ciddi metabolizma bozukluklarından biri - metabolik süreçlerin ihlali.

Bunların dahil edilmesi, aşırı miktarlarda tuzların oluşumu ile ilgili olabilir ve bu, daha sonra kumun veya hatta büyük taşların ortaya çıkmasına yol açar. Doktorlar konsantre idrarın uzun süre tahsis edilmesini - ürolityazisin ön şartlarından biri - diyorlar.

Gerçek şu ki, idrarın parlak bir renk tonu ile sarı olması, bazı durumlarda organizmanın bireysel özelliklerinde olduğu kadar kalıtsal olduğu da.

çocuklar

Bir çocuğun idrarı, bir yetişkinin biyolojik sıvısı gibi, pigmentini günde birkaç kez bile değiştirebilir.

Yenidoğanın tüm organlarının çalışmasını sağlayan ilk yaşam haftası vardır ve bu döneme çeşitli değişiklikler eşlik eder. Aynı zamanda, idrarın parlak sarı rengi de bu değişikliklerin işaretlerinden biridir. "Ayarlar" Vücudun çalışması.

idrar tonu normale döndü gelmez çünkü ne zaman Ancak, gelecekte biyolojik sıvının pigment dikkat buna konjenital bozukluklar ve diğer sağlık problemleri kırıntısı bir sinyal olması mümkündür, gereklidir. Bu durumda, bir doktora gitmelisiniz.

Yenidoğanlarda idrarın parlak sarı rengi, sıklıkla karşılaştıkları sarılık belirtisidir. Diğer sarılık semptomları gözlerin ve cildin sararmasıdır, hafif dışkılar.

Bu semptom karaciğer hastalığının bir belirtisi olabilir, bu nedenle ortaya çıktığı zaman doktora başvurmak daha iyidir.

Okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda, bu durum yetişkinlerde olduğu gibi, dehidratasyon ve yiyecek ve içecek içeren içeceklerin tüketimi nedeniyle sıklıkla görülür.

Hamilelikte

Bu durum vücuttaki kardinal değişiklikleri kışkırtır.

Aşağıdaki nedenlerden dolayı hamilelik sırasında idrar rengi değişir:

Parlak sarı idrar: fenomenin ana nedenleri. İdrar rengindeki değişim nedir?
 • Hormonal değişiklikler;
 • Artan iştah ve sonuç olarak, artan gıda alımı;
 • Mesane, böbrek üzerinde artan yük;
 • Su tuzu metabolizmasında değişiklikler.

Biyolojik bir sıvının sürekli değişen pigmenti, pürülan akıntının ortaya çıkması, dikkat edilmesi gereken sinyallerdir, çünkü bunlar patolojiler hakkında konuşabilmektedirler. Bu durumlarda, bir doktora gitmeye değer.

Bazen idrar kahverengimsi sarı bir renk alır ve eğer pigment bir günden daha geç kalmazsa, endişe sebebi yoktur. Uzun süre devam ederse, böbrek, mesane veya karaciğer hastalıkları hakkında bir sinyal olması mümkündür.

Bazı kadınlarda, hamilelik sırasında idrar gestosis nedeniyle parlak sarı olabilir - erken gebelikte benzer bir durum. Bu durumda, idrar bazen köpürür ve analizi sırasında, genellikle protein içeriği artmıştır. Bu durum tehlikelidir çünkü belirgin bir biçimde, gelecekteki annesine sadece rahatsızlık vermez, aynı zamanda erken doğumun provokatörlüğünü oluşturur.

Erkek organizma ve özellikleri

Bir biyolojik sıvının analizi yapıldığında, sadece rengi değil, aynı zamanda ürogenital sistemdeki atılımların varlığı veya yokluğu saydamlık da dikkate alınır.

Vücutta, erkekler ve kadınlar genital sistem belirli ayrılma neden olarak beyaz kan hücrelerinin aşırı sayıda oluşabilir ve bunların rengi sarı arasında değişen bir renge sahip olabilir - Sarı-yeşil. Olgunun kesin nedenleri sadece kapsamlı bir inceleme yapılmasına izin verecektir, ancak beyaz kan hücrelerinin fazlalığının vücuttaki enflamatuar süreçleri gösterdiğini bilmeniz gerekir.

Parlak sarı idrar bazen erkeklerde ne söylüyor?

 • Böbrek hastalığı;
 • Üretrada inflamatuar süreç;
 • prostatit;
 • Üretrit.
Parlak sarı idrar: fenomenin ana nedenleri. İdrar rengindeki değişim nedir?

Hemen hemen tüm bu vakalarda ek bir semptom, üretra süngerlerinin yapışmasıdır, böylece salgıları biriktirirler. Kadınların idrar parlak sarı bir renk ve köpüklenmeye varsa, genellikle ise erkeklerde, bu fenomenin içinde protein fazlalığını belirtir - bir sinyal sperm idrar girer. Ve bir ve ikinci durum - bir doktor çağırmak için bir fırsat. bir yetişkin ya da çocuk parlak sarı bir idrar gibi sıra dışı şeyler görmüş, içti, kabul etmedi herhangi ilaçlar vardı, ne yediğini hatırlamak gereklidir.

Pigmentin uzun süre devam edip etmediğini gözlemlemek gerekir.

Vücudunuzun susuz olup olmadığını analiz edin ve eğer öyleyse, içme rejimini ayarlayın.

İdrar parlak sarı renkte uzun süre devam ederse ve nedenleri tanımlanmamışsa ve aldığınız önlemler işe yaramazsa, doktorunuza başvurun. Bu durumda inaktivite genellikle ürolitiyazisin gelişmesine ve vücutta diğer olumsuz değişikliklere yol açar.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 4 = 1