Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri

Bilindiği gibi, bu tedavi yöntemi sadece onkolojide değil, bir bütün olarak tüm organizma üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir. Bu tür bir terapi kullandıktan sonra bile, vücudu normal bir işleyiş biçimine döndürmek için çaba sarf etmek gerekir. Çeşitli halk ilaçları ile, temel ilaç rehabilitasyon kursunun yerini almak imkansızdır, ancak bunlar için mükemmel bir destek olarak hareket edebilirler.

Radyasyon ve kemoterapinin etkileriyle hızlı bir şekilde başa çıkabilmek için hafif bir olumlu etki sağlarlar.

Kemoterapi sonrası halk ilaçlarını ne zaman geri alabilirim

En etkili olanları, bitki ve meyvelerin infüzyonları ve soğurmalarıyla yapılan işlemdir. Ayrıca, özel bir diyet, su arıtmanın yanı sıra yardımcı olacaktır.

Kemoterapi sonrası soğuma ve infüzyon ile nasıl iyileşir

Anemi ile ısırgan ve huş ağacı yaprakları yardımcı olacaktır.

Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri

Aşağıdaki tarifi göre et suyu hazırlayın: eşit parçalara kuru yapraklar dik kaynar su - 2 yemek kaşığı ile demlendi. l. Toplama 300-400 ml su gerektirecektir. Daha sonra bir saat boyunca ısrar edilir, daha sonra süzülür, infüzyona 100 ml taze sıkılmış pancar suyu eklenir.

Yemeğinden 20 dakika önce ilaç içmelisin. Sonuçta ortaya çıkan infüzyon miktarı 3-4 alımına bölünmüştür. Tedavi süresi 2 ay veya 8 haftadır. Mide ve tüm sindirim sisteminin işlevleri, mide bulantısı ve kusmanın bastırılması ile iyi başa çıkan balmumu çayı içilerek restore edilir.

Antimikrobiyal, anti-inflamatuar, büzücü, analjezik etki kızılağaç konileri ve kabuğudır. Düzgün yapmak için 2 yemek kaşığı lazım. l. gri kızılağaç konileri bir bardak kaynar su doldurun ve 2 saat bekletin. Bir bardak infüzyon günde 2 veya 3 doz ayrılır. İlacı yemekten 30 dakika önce iç.

Saçı geri kazanmak ve kaybını durdurmak, huş ağacı özünün ve alkolün köklerinin kaynatılmasının bir karışımının sürtünmesine yardımcı olacaktır. Listelenen bileşenler eşit oranlarda karıştırılır.

Radyasyon ve kemoterapi sonrası diyet ile nasıl iyileşir

Vücudun işleyişini kurmak için, özel bir diyete uymak gerekir. Diyet, yararlı ürünlerle doyurulmuş, sadece doğru ve dengeli bir diyet olduğunu varsayar.

Doktor tavsiyelerini ihmal etmeyin ve daha sıklıkla aşağıdaki ürünleri kullanarak yemek hazırlayın:

Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri
 1. Sızma zeytinyağı. Bu ürün çok fazla omega asit içerir ve
  vitaminler, bu yüzden son derece yararlı bir üründür ve hastanın radyasyon tedavisinden iyileşmesine yardımcı olur;
 2. Nar. Meyve suyu yanı sıra, meyve suyu, choleretic, diüretik, anti-inflamatuar, analjezik ve vitamin eylem var;
 3. Zerdeçal. Yemeklere günlük bir porsiyon eklemek yeterlidir. "Bıçağın ucunda", Rehabilitasyon döneminde vücudu güçlendirmek;
 4. Sığır eti karaciğer ve et. Bu gıdalar B12 vitamini ve proteinin ana kaynaklarıdır, bu nedenle diyette bulunmaları daha olasıdır;
 5. Susam çekirdeği tohumları. Çok fazla kalsiyum içerir, hatta narenciye oranla daha fazladır. Günlük oran 100 g'dır.Günlük bir kalsiyum alımını sağlamak için gereken tam olarak budur.

Sadece yararlı ürünlerin kullanımını artırmak değil, aynı zamanda vücudun bu kadar çabuk ve etkili bir şekilde kurtaramayacağı, beslenmenin diğer yönlerini düzeltmek de gereklidir.

Daha sık kızılcık ve yemeklerden yemek tavsiye edilir. Yaban çileklerinden elde edilen iyi hazırlanmış meyve meyveleri sağlığı üzerinde iyi bir etkiye sahiptir. Ayrıca radyasyon tedavisi, anti-inflamatuar, tonik ve anti-tümör etkisine sahip olduğu gibi, yaban mersini olarak tavsiye edilir. Yabanmersini de yararlı olacaktır, çünkü çok miktarda C vitamini ve aseptik inflamasyon sürecini yavaşlatan eşsiz organik asitler içerir.

Diyet takviyesi, deniz cehri meyveleri olabilir - değerli bir multivitamin ürünüdür. B grubunun vitaminleri ve ayrıca C, A ve E vitaminleri bakımından zengin olan midyeleri kullanmanız tavsiye edilir. Ayrıca çilek, meyve, yaprak, sap ve rizomlar sağlık açısından sağlıklıdır. Bu dut, pektin, tanen ve organik asit bakımından zengindir. Vitamin meyvesi de köpüğün meyvesidir ve faydalı demleme ve soğurma hazırlar.

Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri

Karaciğer ve böbreklerin işlevini düzeltmeye yardımcı olduğu, anemi ve aşırı çalışma ile yardımcı olduğu için sıklıkla yulaf lapası kullanılır. Menüyü taze sebze ve meyvelerle çeşitlendirmek gerekir çünkü bunlar vitamin ve mikro elementlerin ana tedarikçileridir. Özellikle rehabilitasyon döneminde domates, kayısı, ananas, kabak, brokoli ve sarımsak yararlı olacaktır.

Soğuk mevsiminde, doğal meyveleri satın almanın sorunlu olduğu durumlarda, yararlı bir karışım hazırlamanız önerilir: püreli patates püresi yapmak, bal, kıyılmış ceviz, kırmızı şarap ve doğranmış aloe yaprakları ilave edin. Bu ilacı sabah 3 ay boyunca aç karnına (1 çay kaşığı) alın.

Tamamen menüden suni içecekler, füme ürünler, yağ, kızartılmış, konserve ürünler hariç, şeker tüketimini azaltmanız gerekiyor.

Kemoterapi sonrası evde su ile nasıl iyileşir

Halk tedavisi, sadece infüzyonların ve bitkisel şifrelerin kullanılmasına dayanmaz. Su gerekli
Vücuttaki sıvı dengesini yenilemenin yanı sıra saflaştırılması için. Kemoterapi prosedürlerinden sonra silikon ve gümüş su içmek tavsiye edilir.

Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri

Sıvıyı silikon iyonlarıyla zenginleştirmek için 7 gün boyunca suyla bir cam kavanozda bir parça saf silikon bulundurmanız gerekir. Bu yöntemle elde edilen sıvı, dezenfektan ve bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Aynı şekilde, evde gümüş su da yapılabilir, bunu biraz daha farklı bir şekilde yapmanız önerilir: suyu gümüş bir kaba dökün ve 10 gün boyunca orada bırakın.

Gümüş su, patojenik mikroorganizmaların aktivitesini inhibe eder, bakterisidal bir etkiye sahiptir.

Kemoterapi sonrası vücudun ne kadar geri döndüğü ve hangi semptomların ortaya çıktığı

Benzer bir tedavi sürecine giren bir kişi aşağıdakileri gözlemleyebilir:

 1. Bulantı, kusma;
 2. Kaşeksi, kilo kaybı, parenteral nütrisyon ihtiyacına yol açan azalmış iştah;
 3. zayıflığı;
 4. Anemi, trombositopeni, lökopeni, hipoalbüminemi, agranülositoz;
 5. Ağrı sendromu;
 6. İshal, stomatit, kabızlık, enfeksiyon;
 7. Polinöropati - soğuk algınlığı, dokunma - acı gibi algılanır, dış etkenlerin etkisi olmaksızın soğuk algınlığı, yanma, hissizlik hissedilir.

Rehabilitasyon ne kadar sürer ve ne kadar sürer?

Kanser hastalarında kanserin herhangi bir aşamasında anestezik gerekebilir. Bu grubun bazı araçları, patolojinin kışkırttığı nefes darlığını da durdurur.

Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri

Kortikosteroidlerin etkisi, kanserin kendisinin veya antitümör tedavisinin neden olduğu enflamasyonu azaltmayı hedefler, ayrıca solunumun kolaylaştırılmasına yardımcı olurlar.

Bisfosfonatlar kemik dokusunun yoğunluğunu arttıran, kemiklerdeki ağrıyı durduran, kemik dokularında metastaz gelişimini önleyen ilaçlardır.

Bazı olgularda kemoterapiden sonra sindirim bozuklukları mevcut, daha sonra parenteral nütrisyon kullanılmalıdır.

Oksijen ve kemoterapi ilaçlarının yanı sıra karbonhidratlar ve lipitleri taşıyan proteinlerin eksikliğini telafi etmenizi sağlar. Bu beslenme, vücudun anabolizme karşı enerji tasarrufu sağlamasına olanak tanır, dolayısıyla, daha fazla güç toparlanmasını sağlayabilir.

Bir kemoterapi sonrasında saçlar onarıldı mı?

Tipik olarak, bu işlem tedavinin bitiminden birkaç hafta sonra başlar. Daha önce bir renklendirme veya kimyasal dalga varsa, daha uzun sürebilir.

Radyasyon ve kemoterapi sonrası vücudun restorasyonu: rehabilitasyon yöntemleri

Yeni saçlar farklı bir yapıya sahip olabilir, örneğin dalgalı veya kıvırcık olabilirler. İyileşme süreci 6 aydan bir yıla kadar sürer. Bu dönemde kaşıntıyı iyileştirmek ve rahatlık sağlamak için kafa derisindeki çeşitli nemlendiricilerin sıkılması önerilir.

Saçın yapısı minoksidilin (Rogaine) saç derisine sürüldüğünde geri kazanılacaktır. Bu prosedürü tedaviden önce başlatırsanız, bunların düşmesini veya önemli ölçüde azaltmasını engeller.

Ilacın yan etkileri tedavi edilen cilt kaşıntı ve tahriş, kalp hızı ve kan basıncında değişiklikler içerir.

Kendinize ve sağlığınıza dikkat edin ve her şeyin yolunda olmasına izin verin!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

65 − = 59