Sıkı karın: başlangıç ​​nedenleri, hastalığın diğer semptomları, tedavi

Sert ve şişmiş bir karın görünümü, vücudun işleyişinde bir rahatsızlık belirtisidir. Bazen nedenleri oldukça önemsizdir, örneğin, bu fenomen genellikle aşırı yemekten sonra ortaya çıkar, ancak bazı durumlarda provoke edici bir faktör ciddi bir hastalık haline gelir.

Sıkı karın: başlangıç ​​nedenleri, hastalığın diğer semptomları, tedavi

Karın boyutunu büyütme hissi öznel olabilir. Sonra raspiraniya, yerçekimi hissi hakkında şikayetler alınır. Kural olarak, bu, özel önlemler gerektirmeyen geçici bir durumdur.

Sert karın bölgesinin geçici görünümünün nedenleri, sindirim sisteminin işleyişinin bozulmasında gizlidir. Bir tıbbi muayene, yalnızca öznel duyumların gerçek faktörlerini doğrulayacaktır.

Konveksite aşırı kilo ve omurganın bir kusurundan (öne bakan bend-lumbar lordoz) neden olabilir. Bir uzman, anamnezi ve dış muayeneyi inceledikten sonra bu koşulları gerçek bir şişkinlikten kolayca belirleyebilir.

Neden sert bir karın sağlıklı insanlarda görülür?

Bir kişinin herhangi bir hastalığı yoksa, bu olay gazların veya havanın birikmesinden kaynaklanır:

  • Yemek sırasında havanın yutulması, aşırı gazlı içecek tüketimi geçici bir şişmeye yol açar. Bu durumda, sık görülen erüstasyonlar görünebilir. Kısmen, hava anüsten ayrılır ve bağırsağın duvarları tarafından emilir;
  • Mide, gıdaların sindirimi sırasında ve mide sırrını nötralize eden soda alımından sonra gazların oluşumu sırasında sertleşir;
  • Sertlik, çok sayıda tatlı yiyecek ve ekmek tüketildikten sonra gözlemlenir. Karbonhidratları kolaylıkla asimile ederler, sırasıyla fermantasyon reaksiyonuna neden olurlar, gaz oluşumunu arttırırlar;
  • Vücuttaki yüksek miktarda lif ve nişasta da rahatsızlığa neden olur (siyah ekmek, baklagiller, patates, lahana vb.).

Şiş ve karnın patolojik nedenleri

Sıkı karın: başlangıç ​​nedenleri, hastalığın diğer semptomları, tedavi

Fermentopatinin varlığı nedeniyle gazlar oluşabilir. Örneğin, kompleks süt şekerinin (laktoz) monosakkaritlere (fruktoz ve glikoz) bölünmesi için gerekli olan enzimin eksikliği, yetişkinler arasında çok yaygındır. Bu enzim laktaz olarak adlandırılır, ince bağırsak bölümleri tarafından sentezlenir.

  Ayak mantarı: ilaç ve halk ilaçları ile tedavi

Bu madde eksik olduğunda, süt kalın bağırsağa geçer ve sadece yerel mikroflora ile sindirilir. Bu, laktaz eksikliği ile artan gaz oluşumu, acı verici bir acı duyma hissi ve yemekten sonra şişmeye neden olan bir süreçtir.

Küçük bir çocuğun sert karnı genellikle disbiyozdan kaynaklanır. Bu ihlallerin yetişkinler arasında oldukça yaygın olduğu belirtilmelidir. Bu hastalık, bağırsak mikroflorasının dengesinin ihlali ile karakterizedir, yani, fırsatçı bakterilerin sayısı artar ve yararlıdır – azalır.

Hem birinci hem de ikinci vücutta sürekli olarak bulunurlar, fakat bir dengesizlik olduğunda, normal sindirim bozukluğu bozulur, kötü sindirilir, çürütücü süreçler baskındır, gaz oluşumu aniden artar.

Eğer mide sadece belirli bir yerde şişirilirse, gazların hareket yolundaki mekanik bir tıkanıklıktan, örneğin başka nedenlerden ötürü bir tümör veya bağırsak tıkanıklığından şüphelenmek mümkündür. Bu fenomen, bağırsak hareketliliğinin ihlaline (genellikle bağırsak kaslarının zehirlenmesine neden olan istilalarda ortaya çıkar), kan dolaşımı ile ilgili problemlerde (varisli damarlar) görülür. alt karın). Rahatsızlık, örneğin, histerik bozukluk gibi zihinsel patolojilerden kaynaklanabilir.

Mide neden sert ve şişmiş nasıl belirlenir

Sıkı karın: başlangıç ​​nedenleri, hastalığın diğer semptomları, tedavi

Genellikle ilk belirtiler, sürekli olarak kemeri zayıflatan, büyük bedenler giyip sürekli rahatsızlık hisseden kişi tarafından bulunur. Bununla birlikte, bazı durumlarda, bu fenomen, örneğin, önemli obezite, asemptomatik asitler (abdominal dropsy) ile fark edilmeden kalır.

Bir ihlal varlığında, kasıkta, belin her iki tarafında bir gerginlik hissi, bu bölgedeki ağrı belirtisi olabilir.

Ağrı sendromu, bir kural olarak, vücudun bir iç organın patolojisine verdiği zarara tepki olarak ortaya çıkar. Örneğin, genişlemiş bir dalak, durağan bir karaciğer, kalın bağırsakta bir tümör olabilir. Asit karakteristiği olmayan lokal ağrı siroz gelişimine karşı ortaya çıkar. Ek olarak, periton (iltihap) veya pankreas iltihabı (pankreatit), primer karaciğer kanseri (hepatoma) olabilir.

  Vücudun üzerindeki siğiller – görünümlerinin ve çeşitli tedavilerinin nedenleri

Şişirilmiş, ağrılı ve sert bir karın ilerleyici assitlerin veya büyüyen tümörlerin bir belirtisi olabilir. Aynı zamanda intraabdominal basınç yükselir. Sonuç olarak, yiyecek sindirimi bozulur, yemek borusuna geri döner (reflü), mide ekşimesine neden olur. Diyafram yükseldiğinde, sırtüstü pozisyonda dispne görülür (ortopne), yüzeysel hızlı solunum (taşipne).

Diffüz şişlik daha kapsamlı bir inceleme için bir sebep olmalıdır. Doktor, alkolü kötüye kullanma eğilimi, hematüri anomalisi, sarılık, bağırsak bozuklukları, romatizmal kalp patolojileri ile ilgilenmektedir. Elde edilen veriler sirozu, kolon kanserini metastazla birlikte peritona, renal patolojiye (nefrozise), konjestif kalp yetmezliğine neden olur.

Alt karın ağrılı ve sert ise ne yapmalı

Özellikle bu durumun sık sık ortaya çıkması veya sürekli varlığı ile kendi kendine ilaç kullanmanız tavsiye edilmez. Danışma için bir gastroenterolog danışın. Doktor bir tanı gerçekleştirir, anamnez araştırır, hastalıkların varlığını dışlar veya onaylar.

Çoğunlukla, bir çocuğun ve bir yetişkinin teşhisi aşağıdaki çalışmaları önerir:

Sıkı karın: başlangıç ​​nedenleri, hastalığın diğer semptomları, tedavi
  • Bağırsak mikroflorası için dışkı analizi;
  • Mide suyunun incelenmesi;
  • Bakteriyel dışkı analizi;
  • Safra incelemesi;
  • Sindirim sisteminin ultrasonu.

Başarısız olarak, mide sağlam ise, hastanın diyetini ayarlamanız gerekir. Menüden, gazı (lahana, patates, pirinç, tam yağlı süt vb.) Artırabilecek ürünler hariç tutulmuştur. Her gün, kaba öğütme, sınırlı miktarda sebze ve meyve ekmeği ve ekşi sütlü ürünler yiyorlar.

Fiziksel aktiviteyi arttırmanız tavsiye edilir, spor salonunda egzersiz yapmak gerekmez, günde sadece 3 km yürüyün. Sert bir karın görünümü ile karakterize ciddi hastalıkların yokluğunda, diyet ve yaşam tarzı bir değişiklik rahatsızlık rahatlatmak için emin olabilirsiniz.

Sert karın için ilaç tedavisi

Çoğu zaman, gaz oluşumunu azaltmaya çalışan doktorlar, bir dizi ilacı atarlar. Mutlaka adsorbe edici ajanlar içerir – polisorban, aktif karbon, simektit. Ayrıca enzimatik ilaçlar – mezim, pankreatin, panzinorm kullanılır. Bazen safra yerine geçen veya üretimini teşvik eden reçete edilen fonlar – karsil, LIV 80, allochol.

  Postürü takip ediyoruz: kendi kendine teşhis, düzeltme egzersizleri ve korse

Şişkinlik safra, hidroklorik asit ve mide suyu üretimini baskılayan ilaçlara neden olabilir.

Sıkı karın: başlangıç ​​nedenleri, hastalığın diğer semptomları, tedavi

Hasta bu ilaçları reçete ederse, o zaman belirli bir diyete uymak gerekir. Bu bağlamda, talimat vermediyse doktora başvurmak daha iyidir.

Tedavi, hastalığın temel nedenini ortadan kaldırmak ve sadece rahatsız edici semptomları hafifletmek için kullanılmamalıdır. Bu nedenle, bu ihlalin neden oluştuğunu anlamak gerekir.

Adsorbentlerin etkisi, gazların toplanmasına yöneliktir, ancak görünümlerini provoke eden faktörden kurtulmak gereklidir.

Nedeni disbiyoz ise, önce onu ortadan kaldırmalısınız. Tabi ki semptomatik tedavi de kabul edilir, ancak normal bağırsak mikroflorasının restore edilmemesi halinde etkisiz olacaktır.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector