Uyku eksikliği modern insanın kaderidir | pangudownloads.com
Kadın sağlığı

Uyku eksikliği modern insanın kaderidir

Uyku eksikliği, birçok modern insanın çoğunu. Kronik uyku eksikliği, oldukça yaygın bir fenomen haline geldi ve tedavi sadece doktorlar tarafından değil, aynı zamanda psikologlar tarafından da uygulanıyor. Çok sayıda insan, gece istirahatı olmadığına dair belirtileri olduğundan şüphe etmemektedir.

Uyku eksikliği modern insanın kaderidir

Buna ek olarak, uzun zamandır iyi uyumayan bir kişi zaten nasıl olduğunu hatırlamayabilir - yeterince uyku almak, gerçek kazanç ile çalışmak, enerjik ve dinç olmak.

Uyku eksikliği belirtileri

Uyku yoksunluğu kendini nasıl gösterir?

 • Zamanında uyanmak için bir alarm saatine ihtiyacınız var;
 • Sabah alarm saati her zaman daha sonraya kaydırılır;
 • Yataktan kalkmak zor;
 • Öğleden sonra halsizlik hissi;
 • Derslerde, iş toplantılarında, sıcak odalarda uyuşukluk geliyor;
 • Bir kişi çekildikten sonra uyurağırTaşımacılıkta seyahat eden yiyecekler;
 • Gündüz vakti uyumak için akşam vakti uyumak gerekir;
 • Bir akşam dinlenmek ya da televizyon seyrederken uykuya dalmak;
 • Hafta sonları uzun süreli uyku;
 • Yatağa gittikten sonra 5 dakika uyumak.

İlk bakışta, geçici olarak gece istirahati eksikliği büyük bir problem gibi görünmüyor, ama durumdan uzak. Uyku eksikliğinin sonuçları geniş bir spektrumda sunulmakta ve gündüz standart uykudan çok daha ileri gitmektedir.

Kronik kötü uykuda, baş ağrısı, baş dönmesi ve hatta bayılma sıklıkla oluşur. İnsanlar sinirlenebilir, agresif olurlar. Ayrıca, bu fenomen kronik yorgunluk ve depresyon sendromunun ilk sebebi olur.

Yeterli uyku almak ne kadar sürer?

Bu konu, bir nesilden fazla bilim insanı için endişeleniyor. Bir kişinin 7-8 saatlik bir uykuya sahip olduğuna, 2 saatin 12 geceye kadar çıkabileceğine inanılmaktadır. Ayrıca kadınların 1 saatten fazla erkek uyuyacaklarını iddia ediyorlar. Ancak, bu rakamlar insandan insana farklılık gösterir, örneğin, bazıları çok daha az uyuyabilir ve iyi hissedebilir, diğerleri ise 10 saat için yeterli değildir.

İyi bir gece uykusunun temel ölçütü neşeliliktir. Uyandıktan sonra dinlenmiş hissetmeniz gerekir. Ancak yatağın yükselişine yorgunluk, hayal kırıklığı, önemsiz esenlik ve kötü bir ruh hali eşlik ediyorsa, uyku açıkça yeterli değildi.

Tiroid bezinin normal işleyişinin ihlali - bir faktör daha belirmeye değer. Yetersiz miktarda hormon üretiyorsa, bir kişi anormal uyku hali yaşayabilir.

Uykusuzluğun nedenleri nelerdir?

Uyku eksikliğinin sonuçları acınacak olabilir:

 • Artan sinirlilik, saldırganlık, mizah duygusu kaybı;
 • Depresyon durumu;
 • Azaltılmış konsantrasyon, odaklanamaması;
 • Düşünme dips, zaman zaman karışıklık olabilir;
 • Olanların gerçekliğinin bir algısı kaybı;
 • Gün boyunca uyuşukluk;
 • Uyku bozukluğunun bir belirtisi olan ve aynı zamanda bir sonuç olan Vertigo, baş ağrısı ve bayılma;
 • Bağışıklığın azalması, bulaşıcı ve onkolojik hastalıklara olan eğilim artar;
 • Belki de alkolik zehirlenmeye benzer bir durum;
 • Artan hipertansif kriz riski, diabetes mellitusun ortaya çıkışı;
 • Gece görevinden sonra tıbbi çalışanlar, bakımlarını yitirirler ve çok fazla hata yaparlar;
 • Obezite. Bir insanın 5 saatten daha az uyuduğu zaman, kilosunun% 50 veya daha fazla artabileceğini, çünkü kronik uyku yetersizliğinin glikozun kaslara geri dönüştürülmediğine, ancak yağa;
 • İktidarsızlığın gelişimi;
 • Uykusuzluk.
Uyku eksikliği modern insanın kaderidir

Bazı durumlarda halüsinasyonlar kronik uyku eksikliğinden kaynaklanır. Eksiklik, beynin işleyişinde anormal koşullar yaratır, bu ihlalin bir sonucu olarak, gerçekçi olmayan resimler yaratır. Tehlikeler, bu tür vizyonları temsil etmez ve özel bir tedavi gerektirmez. Halüsinasyonlar normal olarak bir kişi uyurken kendiliğinden geçer.

Gece dinlenmesini kısaltmak ve yatağa gitmeyi geciktirmek, bedeni büyük ölçüde etkileyebilecek olan uyanıklığı önemli ölçüde azaltır. Eğer hiç uyumuyorsanız, o zaman bilgi işleme ve öğrenme yeteneği üçte bir oranında azalır ve iki ardışık gün boyunca uyanık kalırsanız, o zaman% 60'a kadar kalır.

Bir hafta boyunca günde 6 saatten az uyursa, beynin sonunda iki günlük toplam uyku yokluğu durumunda acı çekmesi ilginçtir. Kronik bir kusurla, meydana gelen oksitleyici süreçlerin hafıza ve öğrenme üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Kalp kası daha az rahatlar, yani, daha fazla yıpranır ve vücudun kendisi daha hızlı büyür.

Kronik uyku eksikliği yıllarca gözlenirse, 5-10 yıl içinde bir kişinin uykuya dalması çok zor olacaktır. Bağışıklık daha erken başarısızlığa uğrayacaktır, çünkü uyku eksikliği T-lenfositlerin üretimini etkileyerek azalır, çünkü bu nedenle vücut bakteri ve virüslere tam olarak karşı koyamaz.

Uyumayan insanlar huysuz ve sinirlidir. Bu onaylanmış bir gerçektir.

Uyku zamanı neden daha kısa?

Kaçıranların çoğu vücut saati için önemli bir TV, bilgisayar ve telefon olarak adlandırılabilir. Bir kişiyi biraz daha fazla dikkat etmesi için kışkırtan şey budur. Buna ek olarak, hareketsiz bir yaşam tarzı da bir rol oynar, örneğin, bir kişi hipodinamik bir kişi uykuya daldığında, ancak iş, çalışma vb. Için erken kalkmalıdır.

Geç ve bol miktarda yemek, aile sıkıntıları, akşamları uyarıcı içecekler, fazla mesai ve gece vardiyaları da çok ihtiyaç duyulan saatler sürüyor.

Kronik uyku yetersizliğiyle nasıl baş edebilirsin?

Yapılması gereken en önemli şey hayatınızı normale döndürmek ve düzenli hale getirmektir. Uyumak için 22-23: 00'a gitmek ve uykuya daldıktan sonra 7-8 saat kalkmak en iyisidir.

Fiziksel aktiviteyi arttırmak gerekir ve günün ikinci yarısında enerji içeceği ve alkol tüketmez ve genel olarak sigarayı bırakmaz. Yatağı sadece uyumak için kullanın. Yatmadan önce, temiz havada kısa bir yürüyüş yapmanın, sıcak bir banyo yapmanın ve yatıştırıcı müziği açmanız tavsiye edilir. Rahatlatıcı masaj da etkili olacaktır.

Kronik uykusuzluktan ölmek mümkün mü?

Devamsızlık, uyuşukluk, sinirlilik ve diğer belirtiler en ciddi sonuçların bir kısmına ait değildir. Başka bir şey - bu nedenle ortaya çıkan hastalıklar.

Uyku eksikliği, vücudun tüm işlevlerini kesinlikle bozar ve yapısından dolayı, açığa uyum sağlayamaz. Çeşitli patolojiler, hastalıklar ve diğer bozuklukların riskini önemli ölçüde artırır.

Bir çalışmada, uyku eksikliğinden ölme riski doğrulandı. Belki de bu durumda, vücudun çok miktarda stres hormonu salgıladığı, arteryel basıncın düzenli olarak arttığı ve bu iki faktörün inme ve kalp krizi olasılığını artırdığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Uyku eksikliği modern insanın kaderidir

Ayrıca, bilim adamları gece vardiyalı çalışanlarının bağırsak ve meme kanserine daha yatkın olduklarını keşfettiler. Bunun melatonin sekresyonunda azalmaya neden olan suni aydınlatma nedeniyle oluşması mümkündür. Melatoninin tümör hücrelerinin büyümesini baskıladığı bilinmektedir.

Hafta boyunca sadece 3-4 saat uyumaya devam ederse, vücut karbonhidratları sindirmek ve sindirmek için daha az zorlanabilir ve stresli durumlara daha kötü tepki verir. Bu insanlar hormonal bozulmalara ve bağışıklık sistemini zayıflatacaklar.

Kayıp ve ihmal, uyanıklık kaybı kazalara neden olabilir. Böylece sadece kronik uyku eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan da ölebilirsiniz.

İstatistiğe göre, yollarda, fabrikalarda, fabrikalarda meydana gelen kazaların birçoğu, çalışan / şoförün uyku yetersizliğinden dolayı uyanıklığını kaybettiği için tam olarak ortaya çıkıyor.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

40 − 34 =