Kadın sağlığı

Yumurtalık kistinin apopleksi: nedenleri, sonuçları, tedavisi

Kan damarının rüptürü, karın boşluğuna ve ağrı sendromuna kanamanın eşlik etmesi aniden ortaya çıkar. yumurtalık ve foliküler corpus luteum kist kırmak için görünür karın boşluğu içinde, kanama, vasküler graafova kabarcık ciddi ağrıya neden yumurtalık felci olarak adlandırılan.

Bu patoloji, 35-45 yaş arası kadınlar arasında oldukça yaygındır, ancak genç kadınlarda da görülür. Apopleksi sonuçları çok şiddetli olabilir ve acil ameliyatlara başvurmanız gerekir.

Yumurtalık apopleksi nedenleri

bunlardan, fallop tüpleri kısıtlama çok kırılgandır damarlarda sonuçlanan yapışıklığa ve yumurtalık dokularında bir sertleştirme çünkü boşluk foliküler kist veya damarları, çökeltme faktörler özellikle enflamatuar hastalıklar, jinekolojik organlar içermelidir.

Ayrıca, bu patolojinin gelişim nedenleri şunlardır:

Yumurtalık kistinin apopleksi: nedenleri, sonuçları, tedavisi
 • bozulmuş kan pıhtılaşması;
 • hormonal dengesizlik;
 • rahim pozisyonunun ihlali - sapmaları;
 • karın ve abdominal yaralanmalar;
 • anamnezde cerrahi müdahaleler;
 • yoğun cinsel ilişki;
 • artmış fiziksel aktivite.

Bazı durumlarda, yumurtalık kistinin yırtılması, şiddetli korkunun bir arka planına karşı, stres faktörlerinin etkisi altında meydana gelir.

Patolojinin belirtileri

Yumurtalık apopleksi tedavisi büyük ölçüde teşhis edildiği semptomlara bağlıdır. Bir akut sürecin tezahür derecesine göre sınıflandırılması mümkündür.

Patolojinin en yaygın şekli ağrıdır. Ağrı, kanın içeri girmesine bağlı olarak, yumurtalık zedelenmesine ve karın boşluğunun reseptörlerinin tahrişine bağlı olarak gelişir. Karın ağrısı kasık, sakrum ve rektuma verilebilir. Bazı kadınlar ağrıları olduğunda bilinç kaybederler, bu çok keskin.

Eşzamanlı semptomlar:

 • artan terleme;
 • artan kalp hızı;
 • zayıflığı;
 • titreme;
 • baş dönmesi;
 • bulantı.

Bazı durumlarda, yumurtalık rüptürüne kanama eşlik etmez, sadece karın boşluğunda bulunan seröz sıvı küçük miktarlarda boşalır.

Bazen acı yoktur, ancak değişken şiddetli vajinadan kanama olur.

Bununla birlikte, ovaryan apopleksi en yaygın şekli kanama ile oluşur. Bu durumda zorunlu yatış gerekli.

Hastalığın teşhisi

Akut ağrı hissediyorsanız, hemen tıbbi yardım almalısınız. Akut bir durum acil yatış gerektiriyor! Kanama durdurulamazsa, peritonit gelişebilir - bu bir kadının sağlığına ve hayatına doğrudan bir tehdittir.

Tanı, hastanın şikayetleri ve kan testinin sonucuna göre, jinekolojik sandalye üzerinde görsel inceleme temelinde yapılır. Kavite kanaması hakkında kandaki hemoglobinde keskin bir azalma görülür.

Yumurtalık kistinin apopleksi: nedenleri, sonuçları, tedavisi

Daha önce posterior vajinal forniks yoluyla karın boşluğunu delmek zorunda kaldınız - prosedür çok acı veriyor, şimdi ultrason muayenesi tanının konulmasına yardımcı oluyor.

Hastane modern ekipmanlarla donatıldığında, bir laparoskop yardımı ile muayene ve tedavi eşzamanlı olarak gerçekleştirilir. Peritondan anestezi yapıldıktan sonra, bir endoskop delinmelere sokulur. Klinik tabloyu aydınlatmak için karın boşluğuna karbondioksit enjekte edilir.


İçerideki organları incelerken, aynı anda lezyonu ortadan kaldırır, kanı pompalar ve patolojinin nüksetmesini provoke edebilen sivri uçları keser.

Yumurtalık apopleksi tedavisi

Bugüne kadar, yumurtalık rüptürünün tedavisi için tek yöntemin cerrahi olduğuna inanılmaktadır. Karın boşluğuna az miktarda kan veya seröz sıvı girmesi bile sonradan iltihaplanmaya ve adezyonların büyümesine neden olduğundan, konservatif tedavinin etkisiz olduğu bulunmuştur.

Laparoskopik bir ameliyat gerçekleştirme olasılığı yoksa, o zaman bir kavis gerçekleştirilir.

Ovaryan apopleksi sonrası gebeliğin başlangıcı için, hiç bir kontraendikasyon yoktur - elbette, dikişler çoktan büyümüşse ve durum geri geldiğinde. Eklentinin çıkarılması, sadece fallop tüpü veya akut adezyon prosesi büküldüğünde gereklidir.

Diğer durumlarda, rüptürün yeri dikilir veya yumurtalığın önemsiz kısmı çıkarılır ve çocuk doğurma işlevi korunur.

Operasyon sırasında ikinci yumurtalık da incelenir - eğer patolojinin nedeni hormonal dengesizlik ise, o zaman bir sonraki döngüde bilateral apopleksi görülebilir. Ayrıca, yumurtalık rüptürü ektopik gebelik veya akut apandisitden ayrılmalıdır. Bazen bu hastalıklar birleştirilir.

Yumurtalık kistinin apopleksi: nedenleri, sonuçları, tedavisi

Jinekolojik operasyonlardan sonra rehabilitasyon süreci, farklı tipteki operasyonlardan sonra iyileşmeden farklı değildir.

Konservatif tedavi ile ağrı sendromu öncelikle antispazmodiklerin atanmasıyla ortadan kaldırılır: "No-shpy", "Papaverin", "Baralgina", "Spazgan" enjekte edilebilir formda, bazen intravenöz olarak.

Sonra hemostatik ajanlarla kanamayı durdurmaya çalışırlar: "Etamsilatom", "Dicinon", "Tranexam".

Yardımcı faaliyet, B - B1, B6 ve B12 grubu vitaminler tarafından sağlanır.

Eğer konservatif yöntemler yardımcı olmazsa - kanama durmazsa, karın boşluğunda iltihaplanma süreci yoğunlaşır - hastanın hayatını kurtarmak için acil cerrahi müdahale yapılır.

Ağrı sendromunun ortadan kaldırılmasından sonra, bir anti-inflamatuar tedavi yolu öngörülmelidir. Antibakteriyel ilaçlar ameliyattan sonra kullanılır. Gelecekte hormon tedavisi gerekebilir.

Bazı hastalar beyin yapılarının aktivitesini düzelten ilaçlar gerektirir. Bu ilaçlar ağrılı şok ve bir bilinç bozukluğu eşlik eden akut ağrılı apopleksi şeklinden sonra reçete edilir. Merkezi sinir sistemi için bu etkiler geri döndürülemez olabilir.

fallop tüplerinin açıklığını geri ve etkisini ortadan kaldırma komissürler fiziolechenie sahip için: Lazer ve radyo dalgası darbe elektroforez Lydasum, düşük frekanslı ultrason ve benzer prosedürler.

Kontrendikasyonlar

Konservatif tedavi cerrahi müdahaleye kontraendikasyonlarla gerçekleştirilir. Kontrendikasyonlar mutlak ve göreceli olarak ayrılabilir.

Mutlaklar:

 • yüksek şiddetli kardiyovasküler hastalıklar;
 • hemorajik şok;
 • arteriyel hipertansiyon;
 • bozulmuş kan pıhtılaşması;
 • diyafragma hernisi ve karın beyaz çizgisi;
 • Akut veya kronik böbrek ya da karaciğer yetmezliği.

Bağıl kontrendikasyonları:

 • remisyon halinde bronşiyal astım;
 • Çok değişkenli alerji - eğer hasta 2'den fazla ilaç tipini tolere edemezse;
 • jinekolojik organların onkolojik süreçleri;
 • 2. trimesterden hamilelik.

önleme

Hastalığın nüksetmesini dışlamak için koruyucu önlemlerin kullanılması çok önemlidir.

Yumurtalık kistinin apopleksi: nedenleri, sonuçları, tedavisi

Patolojiye neden olan nedenleri belirledikten sonra, hastaya yapışma sürecini ortadan kaldırmak için oral kontraseptif veya preparatlar uzun süre reçete edilebilir.

1-2 ay içerisinde, hastanın spor salonuna girmesi durumunda, egzersiz hızını azaltmak için fiziksel efordan kaçınmak gerekir.

Kan pıhtılaşmasını etkileyen fonlar kullanmanız gerekiyorsa, her ay bir analiz yapmalısınız - bir koagülogram.

Özürden sonraki ilk ay cinsel istirahat önerilir. Gelecekte, hastalara patolojinin nüksetmesini önlemek için yaklaşık bir yıl boyunca cinsel fanteziyi dahil etmemeleri tavsiye edilir. Doktor, jinekolojik organları yavaşça etkileyebilecek bir poz, cinsel temas için yardımcı olabilir.

Hamilelik planlaması

Yumurtalık apopleksi sonrası kontrasepsiyon süresi sorusu bireysel olarak belirlenir. Rehabilitasyon başarılı olursa, kadın anti-inflamatuar tedavi bittikten 6-7 ay sonra gebe kalma hakkında düşünebilir.

Vücut tamamen antibiyotiklerden arındırılmalı ve restore edilmelidir.

Oral cerrahiden sonra, 8-12 ay boyunca gebelik başlangıcını ertelemek tavsiye edilir - iyi büyümüş dikişlere ve yatağın güvenli bir şekilde geçmesine ihtiyaç vardır.

Hamilelik planlanmadan önce, ultrason muayenesi de dahil olmak üzere tam bir tıbbi muayeneye tabi tutulması tavsiye edilir. Bazı olgularda jinekologlara tanısal laparoskopi yapmaları ve bir sonraki adet döngüsüne yaklaşma anlayışı getirmeleri önerilmektedir.

Sağlığınız ve sağlığınız için güçlü!

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 1 = 3