Biologický vek: čo znamená tento koncept a ako ovplyvňuje ľudský život | pangudownloads.com
Krása a zdravie

Biologický vek: čo znamená tento koncept a ako ovplyvňuje ľudský život

Biologický vek je objektívne posúdenie stavu nášho tela. Rozdiel medzi ním a kalendárnym (pasovým) vekom osoby môže byť od 5 do 10-15 rokov.

Biologický vek: čo znamená tento koncept a ako ovplyvňuje ľudský život

Opakovane bolo poznamenané, že rovesníci môžu vyzerať odlišne, kardinálne sa líšia v stupni vývoja a starnutia organizmu. Oddelenie konceptov do biologického a pasového veku bolo potrebné na to, aby boli správnejšie pri hodnotení stavu ľudského tela.

Počet rokov života podľa biologického kalendára je určený stupňom opotrebenia celého organizmu a jeho jednotlivých systémov. Čo ovplyvňuje tento ukazovateľ, prečo predčasne zostarame?

Faktory, ktoré menia biologický vek osoby

Vekové zmeny, ktoré sa vyskytujú zvonka: sivé, pigmentované škvrny, vrásky - sú zreteľne viditeľné v zrkadle a stav vnútorných orgánov nie je taký zrejmý. O ňom môžete posúdiť niektoré prejavy: konštantná únava, slabosť, časté choroby. Tieto znaky zaznamenávajú nielen starší ľudia, medzi mladými ľuďmi, podľa chronologickej definície, čoraz viac biologicky starnúcich.

Aké faktory ovplyvňujú rýchlosť starnutia tela? Lekári prezentujú tieto údaje:

 • Životný štýl (úroveň fyzickej aktivity, starostlivosť o seba, zlé návyky, množstvo stresu atď.) - 50%.
 • Ekologická situácia je 20%.
 • Genetické vlastnosti - 20%.
 • Životná úroveň, zdravotná starostlivosť - 10%.

Zvlášť zrejmé je vplyv podmienok a životného štýlu v dospelom kalendárnom veku. Ľudia, ktorí žijú v priaznivých podmienkach, majú slušný spoločenský status a pozitívnu dedičnosť, vyzerajú oveľa mladšie ako ich rovesníci.

Komplexné faktory, ktoré sa podieľajú na koncepcii zdravého životného štýlu, ovplyvňujú rýchlosť starnutia ľudského tela, zabraňujú procesu opotrebenia. Rozhodujúcu úlohu pri spomalení biologických hodín má psychologický postoj. Mal by existovať pevný zámer pravidelne tráviť čas a peniaze na boj proti starnutiu.

Aké kritériá stanovuje biologický vek?

Pokiaľ sa chronologický vek líši od biologického, neexistuje žiadna odpoveď. Ľudské telá sú individuálne, rovnako ako jednotlivci. Kalendárny vek vám umožňuje rozdeliť časové obdobia medzi deťmi a dospelými a získať porovnávacie kritériá na analýzu.

Počas monitorovania sa berú do úvahy priemerné štatistické ukazovatele pre každú skupinu.

Všetky obdobia od dieťaťa až po dospelých sú rozdelené podľa nasledujúcej chronológie:

Biologický vek: čo znamená tento koncept a ako ovplyvňuje ľudský život
 • novorodenca - do 1 mesiaca;
 • hrudník - až 12 mesiacov;
 • škôlka a škôlka - 1-7 rokov;
 • stredná škola - 7 - 11 rokov;
 • dospievajúci - 12-17 rokov;
 • mladistvý 17-21;
 • dospelý - 20-35;
 • zrelý - 35-60;
 • starší ľudia 55-75;
 • senil - viac ako 75 rokov.

Ako faktory určujúce biologický vek sa používajú antropologické (zmena formy a štruktúry osoby) a psychologické ukazovatele. Analýza zohľadňuje rod, národnosť a individuálne charakteristiky.

Medzi hlavné kritériá patrí:

 • splatnosť - stupeň vzniku sekundárnych sexuálnych charakteristík (vzhľad vlasov v rôznych oblastiach tela, prerušenie hlasu u chlapcov, vývoj mliečnych žliaz v dievčatách);
 • skeletová zrelosť - všeobecné kritérium pre každý vek, štruktúra kostí a stupeň osifikácie kostry sa skúmajú pomocou rôntgenovej difrakcie;
 • zubná zrelosť - metóda je založená na výpočte vzhľadu zubov a hladine ich vymazania, zubná analýza neberie do úvahy zubný kaz a iné zubné choroby;
 • dedičnosť - genetická predispozícia od rodičov;
 • úrovni rozvoja inteligencie;
 • antroskopické znaky - umožňujú určiť vek osoby vizuálne alebo dotykom, upozorniť na stratu elasticity kože, výskyt vekových škvŕn a keratinizáciu.

Aby sme mohli správne odhadnúť biologický vek osoby, je potrebné použiť kombináciu viacerých ukazovateľov. Počet jednotlivých charakteristík sa zvyšuje s vekom, takže deti môžu byť identifikované s presnosťou až niekoľko mesiacov, u starších ľudí je rozdiel približne 15 rokov.

Vzťah biologického a psychologického veku

Biologický vek: čo znamená tento koncept a ako ovplyvňuje ľudský život

Ak chronologický vek - obdobie od okamihu narodenia až do dňa štúdie, vyjadril jednotky času (roky, mesiace), psychologický vek - určitú mieru osobného rozvoja. Obsahuje intelekt, sociálnu adaptáciu, manažment emócií.

Súvislosť medzi emocionálnym a biologickým vývojom nie je pochybná, nie je to nič, čo bolo napísané príslovie, že človek je tak starý, ako cíti. Pri náprave psychického stavu človek výrazne ovplyvňuje zdravotný stav.

Psychická nálada robí starých ľudí aktívnymi a energickými, ale aj mladým ľuďom sa stávajú starí muži, ktorí sa sťažujú na únavu. Pri zmene psychologického stavu môžete "vyzerajú mladšie"Desať rokov.

Ako určiť svoj biologický vek

Ak chcete zistiť počet biologických rokov života, môžete použiť jednu z jednoduchých techník, ktoré vám pomôžu urobiť to doma. Niekoľko dostupných testovacích cvičení na koordináciu a reakciu, stopky, prítomnosť asistenta, objektívne hodnotenie výsledkov - to je všetko, čo potrebujete.

Čím viac cvičení vykonáte, tým presnejší je váš biologický vek:

Biologický vek: čo znamená tento koncept a ako ovplyvňuje ľudský život
 1. Hodnotenie mobility a flexibilita. Ak chcete prejsť test, musíte skloniť telo dopredu a pokúsiť sa dotknúť dlaní podlahy, neohýbať kolená. Pozrime sa: otvorené dlane sa položili na podlahovú plochu - 25-30 rokov, na podlahu sa dostali len prsty - 40 rokov, mohol by sa dostať až na kolená - 60 a viac rokov.
 2. Stav kože a obeh tela. V prípade experimentu budete potrebovať stopky alebo hodiny s označením sekúnd. Index a palec jednej ruky musia stlačiť pokožku na zadnej strane druhej ruky. Držte pokožku 5 sekúnd, potom uvoľnite. Bledá oblasť bude postupne obnovovať prirodzenú farbu, ak trvá až 5 sekúnd - ste mladí, nie starší ako 30 rokov, až 8 sekúnd - iba 40, až 10 sekúnd - 50, až 15 sekúnd - 60.
 3. Ostrosť reakcie. Pre tento fascinujúci test nájdite drevené pravítko o rozmeroch 50 cm a asistenta. Musí držať objekt vertikálne 10 cm od nataženej paže. Asistent bez príkazu uvoľní pravítko a vy zachytite dva prsty - veľké a indexové. Výsledok: 20 cm uchopenie - 20 rokov, 25 cm - 30, 35 cm - 40, ak ste chytil iba okraj - 60.
 4. koordinácia. Spĺňať podmienky pre výkon, budete potrebovať pomoc svojho kamaráta. Verím mu, aby presne určiť dobu, počas ktorej testy budú môcť stáť na jednej nohe so zavretými očami. Druhá etapa by to malo byť zvýšená na 10 cm Ak nie ste schopní udržať rovnováhu po dobu dlhšiu ako 30 sekúnd. - Tie sú veľmi mladí, nie viac ako 20 rokov, ak odolával 20 sekúnd - 40, menej ako 10 sekúnd - staroba vás predbehnúť po dobu viac ako 60 rokov.

Množstvo energie a vitality tela nie je stanovené pasovými údajmi. Tok času, ktorý nemôžeme zastaviť, ale spomaľujeme priebeh biologických hodín - to je dosť uskutočniteľná úloha.

Optimizmus a pozitívne myslenie, mierne cvičenie, vyvážená výživa - tieto jednoduché odporúčania predlžujú aktívnu fázu života.

Previous Post Next Post

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

− 4 = 1