Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?

Edém, ťažkosť, bolestivé sčervenanie, nárast veľkosti nôh a členkov súvisí s akumuláciou tekutiny v tkanivách. Príčina opuchu je často skryté ochorenie, ktoré predurčuje, čo bude liečiť edém.

Bolestný opuch je príležitosťou na konzultáciu s lekárom

Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?

Príčiny opuchu členkov môžu byť veľmi rôznorodé. U zdravých ľudí prestávky občas bobtná po dlhšej fyzickej námahe alebo chôdzi, ale odpočívanie so zdvihnutými nohami napravuje všetko. Ak pofúknutie pretrváva, spôsobuje tuhosť, bolesť, naťahovanie, narušuje chôdzu a zvyšuje riziko infekcie.

Edém chodidiel sa nazýva periférne a vyskytuje sa v každom veku, ale počet prípadov sa zvyšuje so starnutím tela. Nosenie svalov a krvných ciev, vývoj diabetu typu 2 je spojený s výskytom opuchu.

Športovci a fitness tréneri, ktorí zažívajú ťažké bremená, pravidelne zväčšujú svoje nohy v oblasti kotníka a chodidla.

Najčastejšími faktormi pre vznik opuchu sú:

Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?
 1. trauma (rozťahovanie a zlomenina) sú spojené s porušením umiestnenia kostí alebo kĺbov, opuch tkanív v dôsledku zápalového procesu;
 2. nadváha komplikuje krvný obeh v dolných končatinách, čo spôsobuje opuch;
 3. tehotenstvo súvisí so zmenou objemu krvi, zvýšením priepustnosti stien ciev, čo spôsobuje opuch;
 4. prebytok soli a alkoholu v strave prispieva k udržaniu tekutín v tele a nohy vyzerajú opuchnuté;
 5. menštruácia alebo premenštruačný syndróm v dôsledku zvýšených hladín progesterónu prispievajú k akumulácii tekutiny v tele (vrátane nohy);
 6. dlhé sedenie alebo státie v jednej polohe spôsobuje stagnáciu venóznej krvi a raspiránie;
 7. lieky proti cukrovke, antikoncepčné prostriedky s estrogénmi, antidepresíva, steroidy a blokátory kalciového kanála môžu spôsobiť opuch.

Počas tehotenstva sú ženy bolestné chodiť kvôli nadmernej hmotnosti, ktorá tlačí na končatiny, spôsobuje opuch v hornej časti nohy a blízko kameňa. Príčiny nadmerného opuchu počas tehotenstva – stagnácia krvi v panve kvôli spánku na chrbte alebo preeklampsii (hypertenzia).

Kedy by som mal vidieť lekára?

Opuch končatín je niekedy znakom chronických ochorení, ako je srdcová, obličková alebo pečeňová nedostatočnosť. Tieto podmienky spôsobujú nadmerné tekutiny v tele. Edém sa vyskytuje na pozadí trombózy, kŕčových žíl a žilovej nedostatočnosti, artritídy, keď je bolestivé chodiť, ak sú kĺby nohy opuchnuté.

Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?

Infekcie, uhryznutie hmyzom, popáleniny, alergické reakcie sú zriedkavé, ale závažné príčiny opuchy.

  Prachové mydlo: zloženie, pôsobenie, aplikácia, vedľajšie účinky

Konštantný edém jednej nohy alebo obidvoch nôh je príznakom skrytého problému. Keď je noha v oblasti nôh opuchnutá, urobte čokoľvek bez toho, aby ste objasnili diagnózu, to nestojí za to, ak bola bolesť, teplota sa zvýšila, začervenanie a koža v oblasti lézie sa horila. Ak po modrinách a následnom odpočinku je stále bolestivé chodiť a farba pokožky zostáva abnormálna. Tehotná by mala konzultovať aj pôrodníka.

Čo robiť s opuchom?

Liečba opuchy závisí od príčiny, ktorú stanovuje lekár po diagnóze.

Ak nie sú žiadne vážne problémy, môžete si vziať domáce opatrenia na zníženie opuchu:

Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?
 1. udržujte nohy nad úrovňou srdca 10-15 minút 3-4 krát denne;
 2. užívajte protizápalové lieky, ako je acetaminofén, aspirín, ibuprofen;
 3. Položte nohy na zloženú prikrývku počas spánku;
 4. opustiť podpätky, nosiť pohodlnú obuv s ortopedickou stielkou;
 5. nosiť ortopedické pančuchy alebo pančuchy;
 6. vypite veľké množstvo vody;
 7. Znížte príjem soli na dva gramy denne.
 8. vyhnúť sa dlhému sedeniu a státiu;
 9. schudnúť;
 10. chodiť častejšie na zlepšenie stavu svalov a krvného obehu;
 11. Nepoužívajte laxatíva a diuretiká;
 12. snažiť sa o náhradu bielkovín v potravinách, vyhnúť sa edému bez proteínov;
 13. ľudia pracujúci sediaci, musíte urobiť priemyselnú gymnastiku: vyliezť ponožky, vytiahnuť svaly teľatá, chodiť po schodoch.

Puffiness – ako dôsledok rôznych chorôb

Edém s poranením členku

Príčinou edému môžu byť zlomeniny a vyvrtnutia av druhom prípade noha silnejšie napučia a koža sa stáva pomliaždenou. Čo robiť pred príchodom lekára? Noha by mala byť držaná na zdvihnutej plošine, ľad zabalený v vrecku alebo uteráku by mal byť aplikovaný na miesto zranenia po dobu pol hodiny.

Edém s artritídou

Edém chodidiel v oblasti prstov a zhora je charakteristický pre zápalové procesy kĺbov, ktoré sú spojené s artritídou a artrózou. Napríklad, s dnou sa najčastejšie bolesť a červený palec. Reumatoidná artritída je spojená s viacerými léziami kĺbov nôh, prstov, sčervenania, opuchu, zvýšenej teploty postihnutej oblasti. Liečba spočíva v užívaní nesteroidných protizápalových liekov predpísaných reumatológom. Je užitočné vykonávať cvičebnú terapiu, upravovať nastavenie chodidla pri chôdzi a vytvárať bahenné kúpele.

  Ako urobiť tetovanie doma

Edém s infekciami rôznych typov

Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?

Zápal chodidiel, najmä v oblasti prstov, je často spojený so vstupom mikróbov do mäkkých tkanív. Nepohodlné topánky stláčajú prsty, nechty sa zakopajú do kože, v dôsledku bolesti a utrpenia celej nohy.

Ak je noha v blízkosti prstov opuchnutá, potom sa mikróby, ktoré sa dostanú dovnútra na pozadí potenia, množia, vyvolávajú sčervenanie a bolesť. Keď príčinou opuchu sú hubové lézie prstov, kľúčom k riešeniu problémov je správna starostlivosť o nechty, veľkosť topánok a liečba infekcií mastí, zásobníky sódy.

Edém s plochými nohami, skoliózou, poruchami tela

Ak sa stane bolestivé chodiť bez zjavného dôvodu, stojí za to venovať pozornosť symetrii ľavej a pravej časti tela. Nerovnováha spojená s deformáciami panvy v každom prípade ovplyvňuje obrat kolena a chodidla, vedie k nesprávnemu zaťaženiu kĺbov a bolesti. Problém sa najčastejšie prejavuje plochými nohami, pocitom “Tuhosť” prsty pri chôdzi (zdajú sa zložiť). V tomto prípade bolesť končatiny začína na podrážke a končia hornou časťou stehna. Oprava tela môže byť vykonaná u ortopéd pomocou stieliek. Buď navštívte kinesiologa alebo osteopat, mäkké postupy obnovujú rovnováhu svalov v tele, opravujú držanie tela a chôdzu.

Čo robiť s edémom doma?

Kúpele s anglickou soľou

Anglická soľ alebo síran horečnatý zmierňuje bolestivé opuchy. Rozpustite látku v umývadle s teplou vodou a kúpejte 15-20 minút. Síran horečnatý sa ľahko vstrebáva, zlepšuje krvný obeh.

Jóga proti opuchu

Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?

Jemné cvičenia, ako napríklad jóga, pomáhajú stimulovať krvný obeh, eliminujú stagnáciu
krv v členkoch. Asány by mali byť spojené s ohýbaním a naťahovaním prstov a chodidiel. Napínanie svalov dolnej nohy a chodidiel urýchľuje krvný obeh. Stačí ležať na chrbte, hodiť nohy na stenu pod pravým uhlom a ľahnúť na 20 minút.

Aditíva s horčíkom

Ak je noha opuchnutá zhora a bolí, členky a teľatá pot, hľadajú doplnky horčíka v lekárni, ktorých deficit môže spôsobiť zápal a zadržiavanie tekutín v mäkkých tkanivách. Ženy sú náchylné na opuchy každý mesiac v predvečer menštruácie a potraviny s horčíkom riešia tento problém.

Masáž a udržanie nohy zhora

  Ako dostať drogy z tela?

Kotníky a nohy vyžadujú obrátené pózy. Počas pokoja používajte vankúš pod nohami a potom sa počas močenia z tela odstráni všetka tekutina.

Masáž je jedným z najlepších prostriedkov proti opuchu pre tých, ktorí sú na nohách po celý deň alebo v kancelárii u počítača. Ideálne pre relaxáciu. Začnite masírovať prst a pohybovať sa vyššie na kolená. Olej cyprusu alebo harmančeka zmierňuje nepohodlie.

Pite dostatok tekutín

Väčšina ľudí nespotrebováva dostatok tekutín denne, čo vedie k opuchu. Telo začne držať vodu v snahe zabrániť dehydratácii, čo vedie k nepridelenej vode spôsobujúcej opuch v nohách a nohách. Voda pomáha zriediť sodík a kofeín získané spolu s jedlom, aby sa znížil zápal. Denná norma 8-10 pohárov vody zmierňuje toxíny. Skúste pridať do vody niekoľko plátkov citróna na protizápalové vlastnosti.

Pevnosť éterických olejov

Esenciálne oleje z mäty pieporná, eukalyptus, citrón alebo levanduľa sú populárne ľudové prostriedky na masáž alebo kúpele proti opuchu a bolesti. Heřmánek a levanduľa pôsobia ako protizápalové lieky. Ak bolesť nohy, je užitočná kombinácia eukalyptu a mäty piepornej s chladiacim účinkom.

Plávanie proti opuchu

Hľadanie tela vo vode úplne uvoľní členky a teľatá. Kúpanie po dobu 30 minút pomáha ľuďom s artritídou, nadváhou a skoliózou znížiť zaťaženie nôh. Chladná voda tiež zlepšuje krvný obeh, odstraňuje prebytočnú krv z venózneho systému dolných končatín. Počas tehotenstva plávanie odstraňuje bolesť v páse a bokoch.

Kompresný úplet

Čo mám robiť, ak je noha opuchnutá okolo nohy?

Venózna nedostatočnosť, kŕčové žily a tendencia k trombóze – príležitosť nosiť kompresný úplet, ktorý bude mať určitý tlak na žily. Pleteniny spôsobujú, že krv sa pohybuje rýchlejšie, pretože znižuje opuch a na konci pracovného dňa noha bolí menej.

Obmedzenie množstva soli a kofeínu

Soľ a kofeín sťažujú odstránenie kvapaliny z buniek, čo vedie k jej stagnácii. Použite morskú soľ, opustite kofeín a pijte viac čistej vody.

Nadbytočná soľ v strave je spojená so srdcovým ochorením – známymi príčinami opuchu dolných končatín.

Zahrievajte na unavené nohy

Toto cvičenie je užitočné pre každého, ktorého nohy pracujú po celý deň. Posaďte sa na podlahu, ohybte jednu nohu v koleni, hodte na druhú. Dajte dlaň na pätu a vložte prsty medzi prsty, otočte nohy najskôr na jednu a potom na druhú stranu.

Ak dôvody na zvýšenie veľkosti nohy nie sú jasné, stojí za to začať diagnostikou. Zdravie pre vás a vaše nohy!


Posted

in

by

Tags:

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Adblock
detector